Jump to content

Al Bundy's Car


Al Bundy

Postare recomandată

Am vrut sa-mi fac si eu un cadou de sarbatori, plafoniera de superb. Din pacate, Alex aka wolksman , nu a reusit sa ma faca fericit de craciun, sper ca pana de revelion sa ma faca fericit.

Link către comentariu

Tot ieri am observat ca nu-mi mai merge (merge cand vrea el ) semnalul de pe oglinda stanga. Azi am treaba ...... sper sa nu sparg oglinda cand o scot de acolo.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu

HAi ca a venit si mosul si am reparat si semnalizarea. Era un scurt in ansamblul de leduri, mai bine zis, un traseu de CU de pe placuta pe care sunt rezistentele facea scurt cu pinu;l de plus, calc de usa vedea consum mai mare si taia alimentarea.

Si mosul mi-a adus plafoniera de superb, bineinteles ca nu s-a potrivit plug and play, chiar daca am schimbat mufa, nu avea loc din cauza suportului de ochelari. Asa ca am lipit pe pinii de pe plafoniera 4 fire de vreo 7 cm, am pus papici la capete, am folosit o mufa tata si inspre masina o mufa mama pereche si alti 4 pini pereche. Nu am facut poze la interiorul plafonierei cu mufa si pinii.

post-1788-0-74962900-1324756781_thumb.jp

post-1788-0-77392500-1324756835_thumb.jp

post-1788-0-00615200-1324756860_thumb.jp

post-1788-0-81406800-1324756877_thumb.jp

post-1788-0-56930900-1324756939_thumb.jp

post-1788-0-11954500-1324756992_thumb.jp

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu

PAna la sfarsitul anului ma apuc sa trag firele pentru miror down, trebuie trase inca 4 fire.

Link către comentariu

Daca e ca la Golf 5 cam de asta ai avea nevoie

3D0 959 578 C 1 buc

8L0 971 883 1 buc

000 979 009 E 6 buc

000 979 950 1 buc

+ codarea calculatorului de usa (+256)

Link către comentariu

Pentru motoras e ok codul, pentru mufa esti sigur ca e bun codul? ca nicaieri pana acum nu am gasit codul separat.

si pentru ce e 000979050 ?

Calc de usa e codat de mult si are 2 erori pe el, legate de potentiometrele care nu le vede.

Link către comentariu

mufa e de la audi de la butonul "start engine" si are 8 pini cate 4 pe doua linii, ca la motoras, si se utilizeaza numai partea din mijloc

caut-o dupa cod aici http://www.ecstuning.com/ pentru a o vedea

ultimul cod e de la banda adeziva (panzata), bineinteles e optional sa utilizezi banda originala

Link către comentariu

Credeam ca e ceva ce se potriveste la fix, dar asa pot folosi orice mufa care are pinii pe 2 randuri si tai din ea cat e nevoie. Am cu 10, 12, 16 sau 32 pini.

Iar ca banda izolatoare folosesc TESA, din aia panzata.

Link către comentariu

frumoasa plafoniera... dar nici cea veche nu e urita... ca sa vad o justificare la cit te-ai chinuit, spune-mi si mie cind se aprind led-urile rosii si ce efect au...

Cu bricheta, bravo, o am si eu in lista pentru cind o sa am timp...

Treaba cu oglinda, da este o treaba pentru care merita sa te chinui - succes !!!

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu

Ledurile rosii se aprind odata cu pozitia si au un efect de ... suround, ca sa zic asa, e linistitor noaptea.

Link către comentariu

efectul este ca si cum ai fi in submarin...si este lumina aia rosie.este o senzatie placuta.avanseaza lucrarea cu mirror down...brgds

Link către comentariu

Foarte bine arata.. Felicitari!

Sunt putin suparat ca la Seat nu exista tipul asta de plafoniera..Luminile ambientale sunt puse in carcasa oglinzii retrovizoare..

Am si eu o intrebare..de unde cumperi banda izolatoare textila TESA? Si cat costa? Multumesc

Link către comentariu

Mirror down este functia ce face oglinda dreapta sa coboare cand bagi in marsarier? Sau este altceva?

Link către comentariu

Multumesc de urari si de aprecieri.

DA, asta este functia mirror down. Si banda adeziva TESA e din Vitan, se gaseste si la preturi mai mici, depinde de la cine iei si in ce cantitati.

Foarte bine arata.. Felicitari!

Sunt putin suparat ca la Seat nu exista tipul asta de plafoniera..Luminile ambientale sunt puse in carcasa oglinzii retrovizoare..

Pai am vazut ca la leon e aceeasi plafoniera ca la mine, deci pe poate monta una de passat W8 ca sa fie iluminarea butoanelor rosie.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu

Din pacate nu e..E forma diferita, am analizat si eu plafoniera de w8..E drept, doar din poze, nu am avut-o in mana.

Ma multumesc deocamdata cu ledurile pt. lumina ambientala din oglinda retrovizoare interioara..

Nu ma intereseaza foarte mult ledurile din plafoniera w8, cat iluminarea butoanelor.. Asta chiar mi-ar placea..

post-6090-0-96611900-1325061199_thumb.jp

Modificat de starchaser
Link către comentariu

Uitandu-ma acum la poza pusa de tine: nu merge aia de w8. Bine ca ai acele lumini ambientale. Am condus aseara in afara orasului pe intuneric si se vede super in masina, e o ambianta placuta.

Am mai pus leduri in oglinzile laterale , acolo unde erau becuri pentru iluminarea spatiului de intrat in masina. se vede frumos, doar ca am eroare de bec ars la diagnoza pe usile fata,. Urmeaza rezistente in paralel cu ledurile, de 5w si 47 sau 51 ohmi.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu

Scuze Bundy ca iti poluez topicul.Referitor la plafoniera de seat polo,tregeti un ochi la postul meu.Am remarcat ca sunt plafoniere w8 pe 2 dimensiuni..mici si mai mari.Acum nu stiu exact daca se potrivesc la seat sau polo n9.

Link către comentariu

Aia mare cu gaura in ea e pentru trapa. Nu vad diferente intre 1 si 3. Cea din pozitia 3 e la mine pe masina montata.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu

Azi am tras 4 fire de la oglinda la calculatorul de usa de pe pertea dreapta. . Acum imi fac "curaj" sa comand si motorasul.

LE Si am mai montat si cate un anulator de eroare pe fire;le de la becurile de sub oglinzile exterioare, ca am pus leduri cu 4 SMD si aveam eroare pe usi.

Link către comentariu

Ai idee daca se monteaza luminile ambientale exterioare OEM de superb (care sunt cu led)..Mai e necesara montarea de anulatoare?

Codul pt. piesa e 3U0 945 291 E 01C..Partea proasta e ca are un pret ireal..vreo 70 de euro bucata..

Asa arata..

post-6090-0-90250400-1325753965_thumb.jp

Link către comentariu

Cred ca nu trebuie anulatoare, dar nu prea ai unde sa le montezi in oglinda. poate doar daca schimbi si carcasa inferioara a oglinzii.

Decat 70 euro mai bine cum am pus eu led cu 4 smd si anulator.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu

Ma gandeam sa imi cumpar eu asa ceva si sa le montez in carcasa (capacul) oglinzii, insa si varianta aleasa de tine imi suna bine :)

Ai legat ledurile la calculatorul din usa ai recodat pt. ambient light?

Cat te-a costat cu totul (ledurile plus anulatoarele)?

Poti sa pui niste poze cand ai timp, te rog?

Link către comentariu

Nu am legat si codat nimic, deoarece acolo eu aveam becuri din fabrica si le-am schimbat cu leduri. Anulatoarele sunt rezistente de 47 ohmi ceramice la 5W si legate in paralel cu firele care duc de la calculator la oglinda. codarea e ceva de genul Entry light in exterior mirror

Anulatoarele sunt 2,5 lei bucata, ledurile le am de la turbocip, cred ca sunt 20 lei bucata, dar eu nu i-am dat nimic pe ele.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!