Jump to content

Al Bundy's Car


Al Bundy

Postare recomandată

pai asta vroiam sa zic, diferenta dintre 16' si 15". Unele masini au si in CB o optiune (pt anvelope de iarna) de compensare a vitezei ca sa se incerce compensarea masuratorilor eronate. sunt si niste calculatoare pe niste site-uri straine cu care se calculeaza diferenta. Exemplu: daca acum ai montat pe 15, viteza afisata va fi 100km dar de fapt vei circula cu 96-97km/h ( trebuie cautat pt ca eu nu imi mai aduc aminte exact, ma interesasem de lucrul asta acum cativa ani).

PS: implicit va fi o diferenta si pt cine isi monteaza roti de un diametru mai mare, viteza afisata va fi mai mica decat cea reala.

Modificat de anged
Link către comentariu

anged@ circumferinta la dimensiunea de 205/55/16 este de 1985.17 mm, iar pentru 195/65/15 este de 1993.34 mm, deci o diferenta a razei de -1.3 mm si implicit o diferenta de 0.41%. Aceasta diferenta se incadreaza in marja de (+ -)2.5% cat este acceptabila. In acest caz nu este vorba de nicio compesare, iar diferenta de consum este data de latimea anvelopei dat fiind faptul ca cea de iarna are o portiune mai ingusta de frecare cu partea carosabila.

Ps: Sper sa nu se supere Al Bundy ca am raspuns in locul lui

Modificat de B98XAL
Link către comentariu

Comparatia in cauza era 205/55/16 cu 195/65/15,la care diferenta e destul de mica,cum a zis si @B98XAL

Link către comentariu

Diferenta de consum e data de latimea anvelopei, daca puneam de 18 aveam consumul mult mai mare.

Link către comentariu

MA mananca in continuare mirror down. ma apuc sa caut mufa de care e nevoie la motoras si sa vad ce pini trebuie acolo.

Link către comentariu

gandeste-te ca iarna sunt dimineti in care oglinzile sunt acoperite in totalitate de gheata. daca esti nevoit sa dai cu spatele, ce faci? astepti sa se dezghete?

Link către comentariu

Nu vad o problema in asta. Se dezgheata ff repede oglinda. Oricum iarna nu pleci instantaneu cu ea de pe loc. Daca e gheata pe oglinzi insemana ca si masina are zapada sau cel putin geamurile inghetate. Pana te ocupi tu de geamuri sau sa dai zapada de pe ea, timp in care ti se incalzeste si motorul, oglinzile sunt de mult curate...

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

Nu pun comutatorul de reglaj oglinda pe R si nu coboara oglinda.

Azi am fost prin targ Vitan, am gasit pini electrici separati la pret bun, dar nu am gasit mufa de la oglinda.

Link către comentariu

De obicei butonul de reglaj la mine sta pe 0. stiu ca e scump, de asta nu am demarat proiectul pana acum.

Link către comentariu

Am activat functia Disk Brake Wiping in modulul de ABS. Ce face?

Pe timp de ploaie , daca stergatorul merge mai mult de 5 sec apropie placutele de disk pentru a le mentine uscate.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu

Asta nu presupune o uzura prematura a placutelor?Daca iau o groapa sa zicem cand am punctia asta activata nu risc sa ovalizez discurile?Ma gandesc sa nu se incinga..

Link către comentariu

Iti dai seama ca au testat ei inai9nte treaba asta, de ex, la Passat B6 aceasta functie e standard .

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Acum, ca a venit iarna , am alta idee: Incalzire in scaunele din spate. Are cineva? vreau sa vad pe unde sunt trrase firele de la banchete.

Link către comentariu

Azi mi-am schimbat lamelele de la stergatoarele fata, doar partea de cauciuc, 22 lei bucata, decu cu 44 lei am 2 stergatoare noi.

Am vrut ca una din lamelele din fata sa le folosesc pentru spate, dar e mai ingusta si nu sta OK, asa ca am cumparat si un stergator pe spate 41 lei.

LE Vreau mirror down, o sa comand cat de curand motorasul,.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu

Imi poti spune te rog unde se gasesc lame pentru stergatoare? Si eu sunt nevoit sa le schimb deoarece au 3 ani jumate.. A trecut vremea lor.

Modificat de andrey2003
Link către comentariu

LA reprezentanta, dar codul il gasesti doar pe VW. Uite codul, e pentru un stergator:

1K0955429B aprox 7 euro.

Link către comentariu

Alta idee: vreu sa pun lumina in torpedoul acela mic de la sofer si sa-i pun si intrerupator. Maine cred ca demontez sa vad ce se poate face.

Link către comentariu

Foarte cocheta masina, ai nimerit-o. Varul meu are exact acelasi model doar ca si-a facut un upgrade si a dus-o la 170 Cp. Inainte se plangea de "lag" cand accelera dar de cand a facut resoftarea spune ca este totul cum trebuie sa fie.

Stima

Link către comentariu

Cred ca am uitat sa scriu, masina are soft de la TCM by Turbocip si e ok.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!