Jump to content

Al Bundy's Car


Al Bundy

Postare recomandată

Era doar curios atata tot . :icon_thumright: Si ce inseamna Arbag-uri cortina ? :D

Link către comentariu

Am revenit dupa 5000 km , NU a papat nimic din uleiul ARAL, deci ARAL TRONIC 431 o sa folosesc de acum.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Ieri masina a primit DRL cu LED cu CANBUS , nu mai am eroare in bord.

De vreo cateva zile iar apare eroarea in bord, cand pe stanga cand pe dreapta. Am achizitionat 2 rezistente de 33 ohmi la 10W, le montez pe un radiator si apoi le leg pe firele de la DRL.

Link către comentariu

GAta, rezolvat si eroare de bec ars pe DRL. Montat rezistenta de 33 ohmi la 10W in paralel cu becul de la DRL si pus rezistenta intr-un radiator in forma de U, cu vaselina siliconica, radiator fixat pe bara de fier din fata masinii. Cel mai greu a fost sa gauresc bara aia de 3 mm grosime si a trebuit sa dau 4 gauri de 6mm cu o bormasina cu acumulatori. Nu am facut poze. O sa fac si pun aici.

Deci nu se scapa de erori de bac ars decat cu rezistenta. Lipiturile soclului becurilor au tinut pana acum.

Link către comentariu

CAm asa arata rezistenta montata pe radiator.

maine ma apuc sa bag o mufa USB in unul din butoanele din bord.

post-1788-0-55008400-1316805697_thumb.jp

post-1788-0-79799100-1316805708_thumb.jp

post-1788-0-74516700-1316805746_thumb.jp

post-1788-0-22021100-1316805782_thumb.jp

post-1788-0-47154400-1316805816_thumb.jp

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu

Azi am montat mufa USB in unul din butoanele false din bord. Incarcatorul l-am desfacut si am prelungit firele atat pe partea de alimentare unde am pus mufa cu 2 pini cat si pe partea de iesire, de unde am dus 5 fire la mufa USB montata in buton.

Montajul l-am lasat alimentat pe direct, am, luat curent de la firele de la radio, ca erau mai la indemana, consuma doar 3mA in repaus.

poze mai tarziu, dupa ce le descarc.

Link către comentariu

ce face rezistenta aia care ai montat-o pe radiator?

poate ma ajuti si pe mine sa imi montezi mufa de incarcare pt samsung galaxy

Link către comentariu

Acele rezistente sunt puse in paralel cu "becoledurile" de pe DRL sa nu mai dea eroare de bec ars in bord. Chiar daca becoledurile sunt cu can-bus au mers doar cateva luni fara eroare.

Link către comentariu

salut,buna ideea cu mufa USB, ma bate si pe mine gandul...

lamureste-ma te rog cu ceva; de ce ai tras 5 fire la mufa USB, 2 nu erau de ajuns? restul de 3 unde le-ai legat? (mufa e doar pt incarcare,da?)

ma gandesc daca sa desfac un incarcator auto sau sa folosesc ceva de genul asta?

ofera 5volti,exact cat este pe o mufa USB.

mai trebuie montat altceva intre mufa USB si firul de 12v al masinii?

msL7809CV_KA7809_LM7809_Triode_Transistor.jpg

Link către comentariu

Scuze ca revin asa tarziu, la Suceava nu am avut conexiune ca lumea la net. Acum pot sa pun si pozele.

Mufa e doar pentru incarcare, eu aveam un incarcator care se baga la bricheta, l-am demontat, avea mufa USB la acre erau conectate : masa, pinii centrali impreuna si pinii extremi separat. eu am unit pinii de la USB cu pinii de pe placuta montajului.

Acum am o alta problema. Azi cand veneam de la Suceava, mi-a sarit o piatra in parbriz, in partea pasagerului. Trebuie sa schimb parbrizul. Noroc ca am CASCO fara fransiza la prima dauna din an si nu am mai avut pana acum.

post-1788-0-12628600-1317403263_thumb.jp

post-1788-0-43976900-1317403270_thumb.jp

post-1788-0-43089300-1317403278_thumb.jp

post-1788-0-43397700-1317403287_thumb.jp

post-1788-0-62301600-1317403294_thumb.jp

post-1788-0-82415200-1317403299_thumb.jp

post-1788-0-36078500-1317403306_thumb.jp

post-1788-0-44729800-1317403357_thumb.jp

post-1788-0-70596400-1317403363_thumb.jp

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu

Foarte bine finisat butonul pt a incapea o mufa USB. Speram sa fie si ultima dauna pe anu asta!

Link către comentariu

Poza era exemplificativ,nu am f atent ca e alta serie. Ce vreau sa fol este de 5v.

Vroiam sa stiu daca este de ajuns sau mai trebuie alte piese in montaj?

Mufa as vrea sa o pun intr-un loc mai putin vizibil decat butoanele de la golf.

Link către comentariu

PArerea mea e sa folosesti un incarcator de telefon care sa il pui in bord undeva sa nu se vada si sa nu faca zgomot, care sa-l legi la 12v si sa scoti mufa de iesire undeva la indemana.

Link către comentariu

Subscriu si eu celor spuse de Al Bundy. Stabilizatoarele din seria 78xx sunt liniare, si se incalzesc foarte tare si tensiunea de iesire depinde foarte mult de temperatura. Un incarcator standard de masina este o sursa in comutatie, mai eficienta fara incalzire excesiva.

Link către comentariu

Aseara am lasat masina in service la Avia pentru schimbare parbriz pe Casco, sa vedem azi ce iese.

Link către comentariu

Montajul a foste executat corect, doar demontarea pieselor lasa de dorit. Mai alea plasticul de la senzorul de lumina/ploaie.

Si inca o chestie, pe vechiul parbriz aveam 2 embleme cu politia romana si sindicatul vamesilor. Eeee, alea au disparut, cel care a montat parbrizul sustine ca au fost date jos de pe parbriz si puse langa schimbator, cel care a dat masina afara din service nu a vazut nimic. Le mai las timp de gandire, vineri cand ies de la serviciu ma duc la directorul de service sa vad ce parere are.

LE Habar nu au sa monteze 2 plastice, canalul prin care trec cablurile a fost montat invers, trebuia cu partea tesita (plata) in sus, spre parbriz.

post-1788-0-77442000-1317837465_thumb.jp

post-1788-0-37844700-1317837557_thumb.jp

post-1788-0-12865100-1317837708_thumb.jp

post-1788-0-43945000-1317837716_thumb.jp

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu

patetic...de ce nu te-oi fi dus tu la Skoda Aviatiei?sunt si mai aproape de tine,eu am fost de cateva ori la ei,si in ciuda parerii proaste pe care o am despre dealeri chiar au fost ok

Aia de la Avia sunt sub orice critica,eu am colaborat cu ei,si in calitate de partener au fost la fel de jalnici

Modificat de Hudrea
Link către comentariu

PAi eu stau in pantelimon, si Avia Motors Pantelimon sunt mai aproape de mine. CAt despre cei de la mecanica si electrica, am o parere foarte buna despre ei, baietii sunt mai mult decat OK, la caroserie-tinichigerie nu stiam cum lucreaza, acum stiu, lucreaza ok, dar relatia cu clientul nu e asa cum ar trebui sa fie.

In alta ordine de idei, azi am inceput sa montez TPM, am tras firul de la ABS pana in masina si surpriza ..... mansonul prin care trec firele din cmpartimentul motor catre habitaclu de sub baterie nu mai are acele "tate" care se pot taia si baga cate un fir pe acolo. Noroc ca nu am ambreiaj si in locul pedalei e un dop de cauciuc prin care am bagat firul.

Vineri, cand vin piesele comandata continui lucrarea.

Link către comentariu

MAi nou am gasit ca se poate activa, si am activat la mine, CH audi style, adica faza scurta sau proiectoarele sa se aprinda la deschiderea usii si nu la scoaterea cheii din contact.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!