Jump to content

Al Bundy's Car


Al Bundy

Postare recomandată

PAi da, dar tu ai cu management si releul de incarcare este comandat pe LIN bus, la mine nu este cu management.

Link către comentariu

Gata, rezolvat si cu incarcarea. Am luat releul care trebuie, l-am montat pe masina, am la rece , fara consumatori 14.3 si cu consumatori, la ralanti 14,1 iar la cald valorile sunt mai mici cu 0.1 V, adica 14,2V fara si 14V cu consumatori. Cel original la cald scadea valorile de incarcare cu aproximativ 0,5V.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Dupa zapezile din zilele astea ma declar super multumit de anvelopele NOKIAN WRD4 achizitionate de curand ( de vreo luna si ceva) . Sunt superioare celor care le-am avut pe masina, vredestein Snowtrac 3.

On 9/30/2016 at 9:34 PM, mrn_smn said:

off topic...acum o sa iti scada clasa de bonus cu 4 puncte...la urmatorul rca vei avea B8..tot e bine.

Maxim bonus este B14(red 50%).

 

NA, ca dupa noile norme de la asigurari, tot la B8 ajungeam.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Pana acum, stau bine cu incarcarea.

Au sosit si ledurile pentru faza lunga, ma apuc sa le montez.

Astea sunt

IMG_4898.JPG

cam asa se vede pe o alta octavie.

 

Link către comentariu

Rezultatul este cel din filmuletul de mai sus.

Le-am montat acum inspre seara, nu am facut poze. Nu este cu nimic diferit fata de a schimba un bec, sunt aceiasi pasi de urmat.

Link către comentariu

Discutiile generale despre becurile cu led au fost mutate intr-un topic dedicat.

Discutiile care nu au legatura cu masina lui Cristi va rog sa le continuati acolo.

Multumesc.

 

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Alaltaieri am fost si am ridicat actele de la Pipera, am inmatriculat masina dupa terminarea leasingului din 2014.

Link către comentariu
  • 4 months later...

Am schimbat distributia la masina, am pus Kit Conti, rolele sunt Ina si intinzatorul Litens, pompa de apa Hepu.

Am mai schimbat bucsele de la basculele fata, placutele de frana de pe fata, am pus tot ATE Ceramic, si bieletele stabilizatoare de pe spate.

Mai in urma spuneam ca am un mic troncanit la trecerea in diagonala peste speed bump-uri, acestea au disparut dupa ce mecanicul a  strans suruburile de reglaj de pe caseta de directie, acum, dupa schimbul bucselor, nu mai am nici troncaneli si nici senzatia de barca la trecerea peste denivelari. LA bucsele mari am folosit bucse semipline.

Link către comentariu

De curiozitate cureaua la kitul conti a venit made in brazil sau made in ro ?

Legat de suruburile de la caseta, sunt cele care prind caseta de punte sau care mai exact? Si eu am un zgomot asemanator l denivelari desi bucsele sunt schimbate toate.

Link către comentariu

Made in Brasil.

 

Sunt 2 piulite, le vezi de sub masina, cand te uiti inspre fata ei. 

masina are 136000km.

https://www.google.ro/search?q=caseta+directie+o2&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjckuWfouXUAhXJPRoKHZ4gClgQ_AUICigB&biw=1366&bih=662#tbm=isch&q=caseta+directie+octavia+2&imgrc=KZSI00smaHKDEM:

 

sunt cele 2 piulite ce se vad in fata.

 

Link către comentariu
  • 1 month later...
On 9/13/2016 at 6:55 AM, Al Bundy said:

NU am mai facut nimic deoarece nu mai am ce.

Urmeaza cat de curand remedierea scartaitului geamului de la pasager si un alt filtru de polen sa nu mai scartaie ventilatorul de habitaclu.

Si abia acum am rezolvat cu scartaitul geamului de la pasager.

On 12/24/2014 at 8:45 AM, Al Bundy said:

Deoarece erau reduse becurile CREE de la 60 la 45 lei bucata, le-am comandat de pe www.ledview.ro

Cam astea sunt :

poza 1, poza 2, poza 3:

led CREE in stanga, bec vechi cu 18 led in dreapta.

poza 4:ambele CREE in DRL

poza 5 si 6: CREE pe mers inapoi

post-1788-0-28312900-1419403514_thumb.jp

post-1788-0-30253300-1419403519_thumb.jp

post-1788-0-69348400-1419403523_thumb.jp

post-1788-0-46772100-1419403529_thumb.jp

post-1788-0-71100500-1419403534_thumb.jp

post-1788-0-24568700-1419403540_thumb.jp

Dupa aproape 3 ani, si eu zic ca este ok, au cedat ledurile frontale dintr-un becoloed de DRL, asa ca acum am luat de la leditup unele de 50W, sa vedem cat or tine si astea, Ca luminozitate sunt putin mai puternice, cele vechi aveau 30W astea au 50W.

Link către comentariu

Felicitari Cristi pt masina, foarte tare ce ai facut la ea... E prima distributie schimbata ? La mine e a doua , am mers tot pe popma de apa Hepu, iar kit-ul de distributie a fost Dayco + 1 ( adica chipurile 3 ani garantie data de producator ) iar cureaua cu teflon, kevlar...nu stiu ce tratament sa reziste la uzura la contactul cu rolele ... vrajeala comerciala iti dai seama! Ciudat e, ca eu stiam ca distributia se schimba la 150000, cei de la service spuneau de 120000,sau 5 ani, chipurile se merge cu masina f mult in oras. Tu ce parere ai ?

Am schimbat si eu astazi bieletele de la para stabilizatoare de pe spate, inainte se auzea un troncanit ciudat, la tine cum era ?

 

Seara buna !

Link către comentariu

Sunt la prima distributie schimbata.

Pe spate nu se auzea nimic, doar ca masina era instabila de spate la viteze de  60-80 kmh si asta mai ales pe drumuri cu mici sleauri, cum este centura Bucuresti intre Stefanesti si Tunari.

Link către comentariu

Ieri am facut din nou geometria la masina, de data asta la cei de la autosoft, dar, ori am eu ceva cu capul, ori nu ma pot dezobisnui de idee, tot mi se pare ca sta volanul inspre stanga, nu mult, doar daca te uiti atent, cu toate ca si pe VCDS arata 0 grade senzorul de rotatie al volanului. Cred ca il las asa si incerc sa-mi scot ideea din cap.

NU trage stanga, nu trage dreapta, volanul revine usor la directia de mers inainte dupa viraje, nu are joc.

Link către comentariu

Nu se dezmint. De 3 ori am făcut geometria la Dudești (de-a lungul timpului, cu 3 mașini diferite) și de atâtea ori am ajuns în Militari la reglaj final...

Link către comentariu

Mai vorbisem si eu cu cineva si mi-a zis sa merg in Militari, dar erau cam departe si nu aveau loc in timpul meu disponibil.

Se poate sa merg la Militari si sa refaca reglajul pe garantia de 30 zile  a celor de la Dudesti?

 

Link către comentariu

Se poate, dar vor comenta. Mie mi-au dat impresia că mi-au făcut un favor, deși n-am înțeles de ce.

Link către comentariu

Si tu ai obsesia asta cu volanul  :))  am ajuns la concluzia ca e doar din cauza pozitiei soferului pe scaun . Pe VCDS e 0 grade  si masina merge perfect drept ,depinde ce pozitie ai tu pe scaun asa vezi si volanul :D 

Link către comentariu

Posibil, dar ma mai duc la ei saptamana asta sa vad cesi cum, o sa pun eu volanul pe 0 si sa regleze convergenta dupa pozitia pusa de mine.

Link către comentariu

In oras este posibil totusi sa vezi o deviatie , sa te asiguri ca ai si presiunea buna in anvelope , iesi dupa geometrie pe autostrada ,5-7km si asa te vei asigura ca merge perfect drept . 

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!