Jump to content

Pachet drumuri grele (PDG)


alecsmed
 Share

Postare recomandată

Claudiu,nu trebuie sa-ti para rau ca ai comandat masina cu PDG.Cand vei intra pe un drum accidentat cu ea atunci vei vedea adevarata lui valoare.Eu am fost anul trecut cu Octavia mea fara PDG pe Transfagarasan ,dar pana la cabana Cumpana am mers pe drumul forestier.Crede-ma ca este un calvar sa mergi pe drumul ala fara PDG.Am facut 10 Km intr-o ora.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am derapat vreo 300 de metri, m-am lovit de doua borduri si doi parapeti... daca aveam garda la sol cat un SUV m-as fi dat peste cap.

Asa am derapat si m-am invartit dar am ramas cu rotile pe asfalt... intr-adevar e util in conditii de drum greu dar stii cum e fiecare are plusuri si minusuri, gandeste-te altfel daca aveam PDG acum probabil ca as fi fost in spital. Din punctul meu de vedere a meritat fiecare banut investit in suspensie.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am pachet de gr grele dar am scut metalic...e ft rezistent...am luat o caramida la 60km/h ,zgomot tragic dar scutul nici macar nu s-a indoit,decat a ramas semn rosu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai zis si pe alte threaduri, scutul metalic isi merita toti banii... si al meu era valurit dar m-a salvat de multe ori ;)

Plus ca scutul rigidizeaza caroseria si nu mai ai nevoie de bara de torsiune in cazut in care maresti puterea motorului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da dar scutu ingreuneaza botul si micsoreaza garda la sol daca nu ai si restul suspensiei.

si asa se balanseaza in plus botul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am derapat vreo 300 de metri, m-am lovit de doua borduri si doi parapeti... daca aveam garda la sol cat un SUV m-as fi dat peste cap.

Asa am derapat si m-am invartit dar am ramas cu rotile pe asfalt... intr-adevar e util in conditii de drum greu dar stii cum e fiecare are plusuri si minusuri, gandeste-te altfel daca aveam PDG acum probabil ca as fi fost in spital. Din punctul meu de vedere a meritat fiecare banut investit in suspensie.

Multumesc

Se stie ca daca ai suspensie sport, derapajul e mai greu de controlat, survine sa zic asa instantaneu, decat cu suspensia normala. Nu cred ca suspensia ta te-a salvat, ci doar ingerul tau pazitor :icon_thumright:

Modificat de Jasson
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da dar scutu ingreuneaza botul si micsoreaza garda la sol daca nu ai si restul suspensiei.

si asa se balanseaza in plus botul.

cum sa ingreuneze?cate kg are?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu personal cu toate avantajele si dezavantajele, daca ar fi sa dau timpul inapoi nu as fi luat pachetul de drumuri grele dar as fi pus scut metalic. Apreciez ca e mai importanta siguranta si stabilitatea la drum lung (unde in general doar o data poti gresi) fata de mersul foarte rar anual pe drumuri cu adevarat denivelate unde ai nevoie de cei 2, 3 sau cati cm or fi in plus. As prefera sa merg doar o data de doua ori pe an incet pe drumuri denivelate decat tot restul anului cu foarte multa atentie la curbe, schimbari bruste de directie, viteza... :P

Scuze, am uitat sa precizez ca nu cred ca e un bun exemplu povestea cu masinile de serviciu cu bai sparte...E un lucru normal, toata lumea are tendinta sa traga de masina cat poate pentru ca nu e a lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact asta intentionez si eu sa fac, adica sa renunt la inaltatoarele de la PDG dar sa pastrez scutul. Scutul ala te scapa de multe belele mai ales la drumurile noastre pline de gropi. Suspensii un pic mai rigide fata de stock + scutul metalic "transforma" efectiv masina dintr-o berlina relativ instabila (cea cu PDG) la viteza si in curbe, intr-una chiar foarte placuta la condus :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa cam maturi pe jos cu ea :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce spui asta? Inaltatoarele respective nu sunt mai inalte de 2-3 cm Plus o suspensie care nu coboara masina deloc, as fi exact la inaltinea celorlalte octavii fara PDG. Eu zic ca e rezonabil...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scutul metalic care e in echiparea PDG, e mai jos cu 2 cm fata de cel normal din plastic. Rezulta o garda in zona scut motor chiar mai joasa, cu 2 cm , fata de Octavia fara PDG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cu toate astea nu mi se pare ataaat de joasa, adica sa fim seriosi nu cred ca o sa "mature" pe jos cu zicea colegul msn2 :) Parerea mea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
octavia 4ever

Nu stiu cum e la octavia 1 , dar la octavia 2 merita mult mai ales pentru scutul din metal :P care apara motorul de piere si mizerie . Dupa un an si o luna motorul arata ca nou :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut Octavia 1 fara pachetul de drumuri grele, si am spart baia de ulei de doua ori, odata din cauza unei pietre cubice in mijlocul drumului, si odata din cauza unui canal .. o fi util pachetul de drumuri grele ?!?!? Urmatoarea Octavie care am luat-o a fost cu PDG, si nu am mai avut nici o problema, am mers de multe ori la munte si am lovit cativa bolovani de acel scut, insa , vorba unui coleg, a ramas doar un mic semn ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am scut dar nu si inaltatoare deci stabilitatea nu este afectata. dezavantajul este ca la orice denivelare peste 5 cm atinge scutul :icon_thumright:

Asta e si scopul inaltatoarelor sa ridice si cutul fata de sol. Iar la diesel uri porblema este ca baia de ulei este situata f jos(fata de benizna) nu neaparat greutatea motorului Pachetul de drumuri grele este usor inestetic dar este f util , nu ai dureri de cap.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu Nita

am citit majoritatea posturilor,sa zicem ca aceeasi problema o am si eu...masina mea are PDG,dar nu-mi place deloc cum se comporta la drum lung,adica si cu inca 3 persoane in masina si balanseaza destul de mult si devine nesigura la viteze de peste 100 km/h.sigur ca scutul este bun si protejeaza motorul si cutia,dar in afara de a schimba amortizoarele cu unele reglabile,mai exista si alta solutie mai ieftina?daca stie cineva ceva,astept un raspuns.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pot sa va spun din proprie experienta ca isi face treaba din plin.Am mers vreo 50-60 km de drum forestier Moroieni-Lacul Bolboci-Hotel Pestera.Drumul e bine intretinut dar foarte rar mergi cu a treia.Oricand mas duce in zona pt frumusetile de acolo dar niciodata cu o masina fara P.D.G

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cand se vor mai uza amortizoarele o sa schimb ansamblul arcuri si amortizoare cu unele mai rigide. Balanseaza cumpit cu PDG.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai amortizoarele de pdg sunt mai rigide decat cele normale.

poti sa incerci sa scoti inaltatoarele si sa pui si alte amortizoare mai tari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca amortizoarele sunt mai rigide inseamna ca arcurile sunt mai elastice/moi la PDG?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nope!

ai mers cu o O1 fara pdg?

dupa mine face un balans mai mare decat una cu pdg!

parerea mea! nu ceva dovedit cu acte :).

solutia ar fi, cum am mai scris, scos inaltatoarele si o suspensie (mai)sport.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gabriel2006

Salutare, fix cu aceesi problema ma confrunt si eu. Doresc sa renunt la PDG, sa montez arcuri sport peste amortizoarele stock, si sa pastrez scutul din otel. Din ce am inteles, ba o sa distrug amortizoarele, ba o sa dau cu scutu de pamant. Un sfat ceva? Cert este ca vreu sa renunt claaaaar la aceasta garda atat de ridicata si la acest efect de barcuta in curbe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am o octavia1.6i la care sa montat PDG si se comporta foarte bine .Cand nu aveam PDG masina balansa mai puternic ,decat in prezent,ca parere personala va spun ca merita pdg-ul, cand nu aveam pachetul, in drum spre mare pe la Slobozia noaptea pe pe ploaie am lovit suportul de la cutie si asta pe un drum cica asfaltat dar plin cu gropi, nu pe forestier,astfel ca nu am mai avut decat viteza a 2 si a 4 ,iar dupa reparare am montat PDG si a merita , nu mai am emotii la orice denivelare,scump dar merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
Eu am o octavia1.6i la care sa montat PDG si se comporta foarte bine .Cand nu aveam PDG masina balansa mai puternic ,decat in prezent,ca parere personala va spun ca merita pdg-ul, cand nu aveam pachetul, in drum spre mare pe la Slobozia noaptea pe pe ploaie am lovit suportul de la cutie si asta pe un drum cica asfaltat dar plin cu gropi, nu pe forestier,astfel ca nu am mai avut decat viteza a 2 si a 4 ,iar dupa reparare am montat PDG si a merita , nu mai am emotii la orice denivelare,scump dar merita.

Sal! Am o Skoda 1.9 TDi , si am bagat-o zilele astea pe un drum forestier. Ce sa zic... Drumul e nasol tare,dar cu masina goala nu am avut nici o problema. Dar cu 5 persoane in ea am maturat si am nivelat damburile.Treaba e ca la mine motorul atarna "ca un bolovan" si noroc ca i-am pus scut metalic. Mi-e mila de el! Daca masina e "goala" si depasesti 20Km/h ai si lovit-o. Ce vreau eu sa stiu e daca pot sa o inalt cam 3cm si sa pun arcuri mai tari ca sa nu sa se mai lase asa de tare,caci la munte cand se termina asfaltul gata mersu cu masina. Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Pachet+drumuri+grele+(PDG)

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!