Jump to content

Pachet drumuri grele (PDG)


alecsmed
 Share

Postare recomandată

Si cam cat coboara cu arcuri standard?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare!am si eu o octavia 1 cu pdg sunt destul de multumit , discomfortul se simte un pic in viraje dar in rest e ok mai ales ca am avut o alta masina cu suspensie sport si simteam toate gropile si denivelarile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vrei sa spui ca Octavia cu PDG are suspensii confortabile? Eu zic ca nu (pe propria-mi piele...). Insa tinand cont ca scapi de alte neplaceri, merita disconfortul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca ar arata urat cu spatele lasat...si nu o sa ai mai multa stabilitate , eventual daca cobori si fata . Eu nu stiu cum sa mai ridic putin spatele..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut contrar celor care zic ca octavia pe spate pt PDG ar avea doar arcurile diferite, am vazut ca si telescoapele sunt diferite, asta fiind valabil pe spate!

Daca pun arcuri pt modelul fara pdg cam cu cat poate sa coboare? Poate cineva cu bunavointa sa masoare cat e garda la spate fara pdg?

Banuiesc ca arcuri sport pe spate, doar pe spate, ar cobori prea mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele cu PDG OEM au si pe fata si pe spate arcuri si amortizoare diferite

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dotare PDG

Pe fata:arc normal,amortizor PDG si inaltatoare

Pe spate: arc PDG si amortizor normal

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti sigur? Ca in etka apare ca exista si telescop heavyduty! asta pe spate pe langa arcul standard!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate.

M-am uitat si eu pe ekta si apar cam toate pdg (arcuri si amortizoare).

Modificat de cristi-bv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Amortizoarele fata la PDG sun mai moi decat cele fara PDG, mi se par cam moi masina face balans cand o misc, am 146.000 km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posesorilor de Octavia 1 ! le spun :Eu am avut octavia fara pdg si frecam cu burta pe jos de numa numa. Acum la Octavia cea noua, noua la mine , am PDG si este mult mai bine , in sensul ca si la drumuri normale nu mai am nicio problema, nici la parcarea la borduri, in schimb scutura de scoate pietrele de la rinichi, disconfortul fiind astfel mult mai scazut. Fiecare ce-si doreste de la masina in functie de necesitati ! Ce este PDG-ul ? un scut metalic..... care se poate monta si after market, plus garda la sol mai ridicata cu 2 cm, printr-un " inaltator "exact cat trebuie pentru drumurile patriei noastre, practic este aceeasi suspensie doar cu telescoape pe gaz foarte rigide care scad din confort. Eu personal as inlocui cu prima ocazie aceste amortizoare cu unele pe ulei mult mai elastice si mult mai confortabile.

Aceasta este povestea PDG-ului , iar mitul cum ca ar fi ceva extraordinar cred ca a fos spulberat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Nu stiu daca s-a mai vorbit de asa ceva in acest topic, dar am un prieten bun cu Skoda Octavia Tour cu PDG din fabrica si vrea sa mai coboare garda la sol a masinii, intrebarea este daca poate sa monteaze pe amortizoarele stock(le-a facut test si au iesit peste 70% bune) un set de arcuri sport Oem-1cm fata de stock care le-am avut eu pe Toledo 1,9 tdi ARL cu susp sport de fabrica(mai joasa ca una stock cu aprox 1cm), daca o sa fie probleme cu scutul metalic sa il atinga pe dedesubt si daca amortizoarele care vin pe PDG merg pe arcurile alea? ca masina e prea inalta.

De asemenea ma intereseaza daca scutul metalic ce vine pe PDG are aceeasi forma ca si cel de plastic de pe echiparea stock, sau are alta forma si este mai jos, si daca este mai distantat asta metalic de pe PDG sau la fel ca ala de plastic se aseaza?

Multumesc si astept raspuns

Modificat de Auras
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am o problema cu masinuta, vad tot felul de masini cocotate pe borduri si eu cu pachet de drumuri grele si masina neincarcata abia daca le pot urca fara sa aud cum atinge scutu... Si pe spate la fel, ca am incercat si cu spatele sa o pun si daca va vine sa credeti ca atingea in oala arcului care este foarte joasa.

Am incercat din toate unghiurile, cat mai departat de bordura, cat mai apropiat de ea si harjaie mai mult sau mai putin.

Cu cielo le urcam fara nici o greata, dar scutu e foarte jos si atinge :(

Ce sa fac? Inaltatoarele pe fata cum se pot verifica daca exista? Vizual? Mie sa nu fii fost date jos de vechiul proprietar, ca spatele parca e mai inaltat decat fata! Poate daca desfac aparatoarea si ma uit, ca altfel vad doar 80% din arc si telescop. Please help, ca a inceput sa fie frustrant, masina cu pdg sa agate in locuri unde cu cielo urcam din prima! Masina a implinit 103.000 km si sunt cei reali!!!

PS. Pt colegu de mai sus, scutul metalic e mai jos!!! Si nu are aceeasi forma!

In completarea celor zise mai sus, sustin ca PDG-ul aduce masinii o tinuta de drum destul de nesportiva si introduce un balans suplimentar, iar pe curbe luate mai tare ai impresia ca se lasa pe o parte bine de tot. DAR, ca tot tipul exista un dar, fara scut baia mea ar fi fost lasat ori la sina de tramvai de la cora militari ori pe la obor :))

E cineva amabil, care are jante de 15" pe masina, sa masoare cu masina pe pozitie normala cat e de la pamant pana la muchia aripii? Si in fata si in spate...

Modificat de rares v
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai fa comparatie cu Cielo, era alta categorie de masina...si eu sint in situatia ta... si nu am PDG...

Am dat comanda de inaltatoare de 40mm pe fata si 20mm pe spate...

Mi-am pus scut metalic AM , si am rezolvat-o cu spartul baii de ulei...

Curios ca zici ca e instabila ca ai diesel...la astea suspensia e mai tare, din cite am vazut pina acum...si am vreo 4 pe la servici...sa vezi la benzinara cum se lasa prin curbe...

Balans suplimentar nu ai cum sa ai de la scut, iar amortizoarele si/sau arcurile sint mai tari la PDG.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E barcuta daca te bagi mai tare in niste viraje, nu nebuneste, dar simti cum se inclina.

Repet intrebarea: cum se poate observa daca am sa nu inaltatoare pe fata? Garda la sol cat trebuie sa fie exprimata in cm?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e interesat cineva de un pachet PDG? eu vreau sa-l schimb sa cobor masina normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Am PDG din fabrica si sunt foarte multumit.Intradevar este foarte greu si agata cateodata cind incerc sa urc care o bordura mai inalta.In rest de nota 10.

Recent am o problema legata de scut:

In partea din fata pe dreapta surubul care tine scutul s-a forfecat in filet si aveam o bataie metalica groaznica,asa ca am demontat suportul care e prins pe sasiu cu doua suruburi de 17 si am sa merg cu el la un strungar sa imi faca alt filet,daca nu va merge am sa cumpar altul(daca se gasesc) :icon_thumright: .

post-73978-0-48063500-1307956858_thumb.j

post-73978-0-97283100-1307956866_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merge extras surubu cu un extractor si in acelasi timp incalzit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

A scos strungarul surubul rupt acum caut unul de 11.Nu am reusit sa ajung pe la dezmembrari desi e cam jenant:"buna ziua! cu ce va ajutam?...aaaa...da -vreau si eu un surub :D" :blink:

post-73978-0-58679200-1309341072_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arunca o privire pe pagina asta la post-ul 692 in schema a 2-a si spune-mi care este piesa de care ai nevoie ca sa-ti spun un pret estimativ. E posibil sa fie mai ok s-o cumperi noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Este surubul marcat cu numarul 10 -e cel care se infileteaza in capul suportului.Multumesc :icon_thumright: .

post-73978-0-07033600-1309355009_thumb.j

Modificat de english dog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cod: N 91031702

Pret estimat: intre 1,5 si 2 EUR insa nu este exclus sa fie mai ieftin.

Intre N si partea numerica sunt doua spatii (relevant daca se cauta codul in ETKA)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma duc sa-l comand azi.Inca o data multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie mi s-a ros filetul unde intra surubul 4,si anume piesa 3

ma ajuta cineva cu codurile pt piesa 3 si 5 (ala e un manson care l-am pierdut)

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Piesa 3:

N  90810602

Piesa 5:

1J0018977A

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Pachet+drumuri+grele+(PDG)

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!