Jump to content

Pachet drumuri grele (PDG)


alecsmed
 Share

Postare recomandată

Inaltatoarele le-am luat, sa vad mai departe ce solutie aleg...

img8390t.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

daca am PDG din fabrica se poate demonta? adica are inaltatoare din fabrica sau sant alte amortizoare si arcuri?

as vrea sa pastrez numai scutul metalic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te sfatuiesc. O sa mergi "pe burta" fara inaltatoare. Daca renunti la inaltatoare trebuie sa dai jos si scutul de otel in favoarea celui de plastic. Cred ca o sa regreti acest pas!

Daca totusi renunti la PDG pastreaza-l undeva aproape...poate revii la ganduri mai bune (numai sa nu emigrezi). :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca am PDG din fabrica se poate demonta? adica are inaltatoare din fabrica sau sant alte amortizoare si arcuri?

as vrea sa pastrez numai scutul metalic

Nu are inaltatoare, sunt arcurile mai tari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am PDG, insa am impresia ca este foarte joasa masina. De fiecare data cand trec de un sant, damb orice, aud cum loveste in scut. S-o mai inalt? Este asta o solutie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te sfatuiesc. O sa mergi "pe burta" fara inaltatoare. Daca renunti la inaltatoare trebuie sa dai jos si scutul de otel in favoarea celui de plastic. Cred ca o sa regreti acest pas!

Daca totusi renunti la PDG pastreaza-l undeva aproape...poate revii la ganduri mai bune (numai sa nu emigrezi). :icon_thumright:

aberatii...am eu scut metalic OEM fata inaltatoare...nu merg deloc pe burta,pot urca si borduri maricele fara sa ating

si cu toate astea,voi schimba si amortizoarele+arcuri cu unele sport...o cobor cu inca 4 cm

Modificat de plus8
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stii plus8, unii chiar lucreaza in domeniu, au ceva vechime si nu prea vorbesc "aberatii"!

Bafta la ce ti-ai propus!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ma intereseaza unde lucrezi,dar scut metalic fara inaltatoare nu merge pe burta in niciun caz...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Skoda Octavia 1.9 TDI 110 CP - 2001 i-am pus 'pachetul de drumuri grele' la reprezentanta.Bani aruncati aiurea,m-am invatat minte sa-l comand din fabrica.La O2 asa am facut si nu se poate compara :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am suspensie sport, sunt foarte jos si nu pot sa urc borduri... dar masina arata intr-un mare fel mai coborata si este mult mai stabila...

Daca vroiam sa ma catar pe borduri si sa dau in gropi imi luam SUV

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SUV la bani de O1....nu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D Iti iei Tucson. Si eu vreau sa pun suspensie sport pe O1 din dotare, dar sa pastrez si scutul de metal... Sa vedem daca rad asfaltul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai sa spargem mitul asta cu PDG .Va spun din propie experienta ca ieri am schimbat toate amortizoarele de pe masina .Si eu am PDG din fabrica .Verificarea s-a facut in EKTA pt comanda amortizoarele .Si pachetul contine :

- Amortizoare Heavy Duty (fata)adica diferite de cele normale + 2 intaltatoare (fata) din aluminiu de 2 cm.

- Arcurile fata sunt mai mari decat cele stock.

- Amortizoarele spate sunt identice cu cele stock doar ca sunt arcurile mai mari

- Si in final renumit scut metalic care la mine are pe putin 10 kg daca nu mai mult.

Eu va propun sa luati ca atare lista de mai sus ~

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut , io am din fabrica PDG si pot sa spun ca ma scapat de cateva schimburi de bai de ulei deorece mai merg pe la munte , faza cu stabilitatea in curbe mai am cateodata emotii dar totusi e destul de stabila si inca nu am avut probleme sa fuga spatele sau... .iar pe drum judetean drept peticit fara gropi am mers 4pers. xxxxxxxxxxx km/h si statea foarte bine pe drum in concluzie daca il ai din fabrica pe masina chiar merita nu cred ca is bani aruncati .....

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stabilitatea e decenta pentru O1 cu PDG.

Cu franarile bruste de la viteze relativ maricele (120-130 km/h) nu ma impac. Simt ca masina este foarte instabila in astfel de ipostaze.

Ma intereseaza sa stiu daca ati observat si voi o astfel de comportare.

PS: Am mai pus intrebarea asta pe un topic, cautand si o eventuala rezolvare. Recomandarea a fost sa verific masina pentru uzura; nu e cazul ca e noua (2.000 km). Oricum am simtit acest lucru de la inceput.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

claudiu 83 io am avut ocazia sa pun frina brusca de la 120-130/h si sincer io ma vedeam deja impachetat dar am scapat :icon_thumright: masina aluneca exact unde era directionata deci la franare brusca chiar pot sa zic ca e ok in schimb in curbe la viteza mai mare te poate fenta , nu ai incercat la un ITP acolo iti verifica franele sa vezi prinde la fel stanga cu dreapta ...in rest nu stiu de ce ar fi instabila la franare mai ales ca zici ca nu e veche masina . Bafta pt gasirea rezolvari....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Si eu am PDG pe masina. In curbe la viteza mai mare daca frinezi se lasa foarte tare partea care este in exteriorul curbei si parca ar fugii spatele. M-am gindit la faptul ca bara antiruliu ar fi subdimensionata. Daca as putea as incerca sa-i pun o bara mai groasa. Atunci poate ar mai scadea instabilitatea. Masina e noua are 14500km. La passat b4 nu am aceste probleme, e foarte stabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai saraca fuge de spate ca "asa face toate" masinile cu motor fata si tractiune, daca avea propulsie atunci era ceva mai bine.

incearca sa pui ceva greutate in portbagaj, e diferenta mare pe curbe luate cu viteza.

scutu la O1 e f util pt ca face un balans mare si fara e risc mare sa ating baia de ulei, lucru care nu se intampla as de usor la alte masini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok. Problema e ca si la o fandare rapida abia am reusit sa o redresez. De atunci cu skoda merg mai cu grija. Ceva nu este in regula cu pachetul PDG. Eu tot tind sa cred ca bara de torsiune e problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate pe passat ai esp de aia e asa mare diferenta.

Modificat de msn2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe passat nu am esp doar abs. Pe skoda am ESP. Am studiat problema: passatul are bara de stabilizare de 24mm, pe skoda sunt de 17, 19, 21 si 23 mm. Sunt curios ce am pe ea. Maine o sa masor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt curios si eu de chestia asta (n.r. dimensiunea in sectiune a barii). Vad ca nu sunt singurul care a simtit comportamentul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat. Bara este de 21mm, si bieletele sunt din plastic. Pentru schimbare trebuie: bara de 23 mm (care am vazut ca e maxim), bielete de metal si doua bucse pentru bara de 23mm. Total ar fi cam 550-600 lei. Cu prima ocazie am sa le iau. Sunt curios cum se comporta dupa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt curios, si te rog foarte mult, daca faci modificarea asta sa postezi rezultatul. Nu e scump, as face-o si eu, insa folosesc masina foarte rar si nu ma grabesc deocamdata cu upgrade-urile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu subscriu la parerea ca PDG-ul e foarte bun in Romania si nu numai. Eu il am de fabrica pe Octavia Tour din 2008 si sunt foarte multumit. De altfel dealerul il dadea discount numai sa-l pui. Se vede cu ochiul liber ca fara PDG O1 e mult mai joasa decat O2 si scutul e absolut vital. Intr-adevar pe drumuri denivelate, masina balanseaza sus-jos destul de puternic si am lovit de cateva ori cu scutul gandindu-ma ce bine ca-l am.

Mi s-a parut util in special pe drumuri de tara, neasfaltate cu multe gropi/denivelari, unde insa trebuie mers extrem de incet uneori, ca sa nu lovesti, aspect care mi-a intarit convingerea ca fara PDG ar fi fost un dezastru.

Recomand tuturor celor care vor sa-si ia O1 sa-l comande din fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Pachet+drumuri+grele+(PDG)

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!