Jump to content

Vacanta de 7000 km prin Europa


eugenus
 Share

Postare recomandată

aries stie ca nu am obiceiul sa mint sau sa exagerez. nu as castiga nimic....

la fel am facut anul asta un drum de la Luxembourg pana la Barcelona (prin germania, elvetia) in 24 de ore, din care vreo 4 sunt de somn.

anul trecut am facut din Barcelona pana in Ploiesti cam 40 de ore, dar am avut mai multe ore de somn.

se poate face. autocarele cam atat fac. dar multe ocolesc si prin germania.

aia 20% ramasi sunt km facuti in RO, noaptea. in rest...numai autostrazi.

Modificat de Bogdan_wrc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil te-a ajutat mult ca ai intrat in Romania noaptea. Eu am ajuns in vama la Nadlac la 6 dimineata si am ajuns in Bucuresti la ora 14 si asta pentru ca era duminica pentru ca daca era in cursul saptamanii sigur faceam mai mult de 8 ore pe Romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Neoficial se numeste "regula fermoarului", si e aplicata foarte mult in vest si nu numai pe autostrazi, ci si pe DN-uri

Regula fermoarului se refera la momentul in care exista un obstacol pe una din benzi. Eu cel putin asa stiam. Ca masinile "fara prioritate" sa nu petreaca cateva ore in fata obstacolului, trece unu cu prioritate, apoi una fara. Si tot asa...Astfel se inchide fermoarul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@roger, "Regula fermoarului" este denumirea oficiala in spatiul teuton(DE, AUT, CH) si in unele cazuri este obligatorie, cum a precizat mai sus @oaspetele in cazul obstacolelor sau la reducerea numarului benzilor de circulatie dar se aplica si benevol in tarile civilizate in cazul intersectiilor aglomerate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru completari. Intr-adevar, ma referisem doar la situatia descrisa de Aerofan, nu si la obstacole.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil te-a ajutat mult ca ai intrat in Romania noaptea.

exact. de asta am si mentionat. plus ca 30h inseamna o medie de ~100km/h, in conditiile in care din Barcelona pana la Szeged am mers numai pe autostrada, la granitele cu elvetia am stat cate 2-3min (aveam si vigneta,iar de controlat nu m-au controlat decat 30 de secunde la intrare in tara) si desi viteza de croaziera nu a fost mare, 130-140km/h, masina face si 1000km cu 1 plin (40 de litri)..deci nu a fost nevoie de mult timp pierdut prin benzinarii.

la plecare am facut o zi lumina (cam 9-10h adica) de la Ploiesti pana la Arad (fiind sambata dimineata, am facut aproape 3h doar pana la Brasov :)( )....deci e o diferenta maricica intre mersul ziua si noaptea. bine, noaptea e mai greu cu marcarea soselei, gropi..dar de la nadlac la Brasov drumul e bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit si eu 1500km cu popas de 2 ore la venetia si altele micute intre salzbug si arad de la ora 11AM la 08AM a doua zi.

Deci 1500 km in aproximativ 17 ore.Cu masina incarcata de bagaje si pe langa mine inca 3 persoane. Cu doar 85 cp pe bestia mea.

Dar pot spune ca eram praf.

Cu o masina puternica fara sa depasesti prea mult limitele de viteza de pot face mai multi km in acelasi timp si cu mai putina bataie de cap.

La noi 1000 de km e ceva greu sa faci dintr-o bucata.

Pe cand afara e ceva lejer dupa parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Si eu voi face inainte de Craciun 2200 km de la Bucuresti la PAris dintr-o bucata. Vreau sa plecam seara pe la 19 din Bucuresti si sa ajungem a doua zi seara la Paris. Apropo cine stie de la ce data sunt obligatorii gumele de iarna in Austria ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din 01.11-15.04!

Mai multe informatii despre reguli, legi si amenzi referitoare la echipamentul de iarna in Austria gasiti AICI .

Modificat de O2Driver
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei ce vor sa incerce 2200 km afara se poate, chiar poate si 2500. Dar sa faci 2200km dintr-o bucata cu 600 in tara e cam mult. Daca sunteti 2 soferi e bine altfel ....

Si lasa recomandarile... inainte de a pleca pune gumele pentru siguranta ta. Nu pentru obligativitatea lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!