Jump to content

Ploua in Octavia II


blongro
 Share

Postare recomandată

Eu am rezolvat-o de anul trecut din iunie (aceeasi poblema vezi pagina anterioara) un vecin de la tara care aducea masini din afara astfel: mi-a strans suruburile de prindere a stopurilor, chiar mi-a aratat ca foarte putin se miscau si apa patrundea pe langa garniturile lor si se scurgea in locasul roatei de rezerva !! De atunci nu am mai avut probleme cu apa in porbagaj nici macar cu condensul in iarna aceasta. Credeam ca am postat acesta, dar cred ca am uitat...

Modificat de ecu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 85
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • radu1589

    8

  • raekwon1

    4

  • nsm

    4

  • blongro

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

La mine nu curge pe la stopuri. Se aduna intre chedere pe mijloc, trece de ele pe partea interioara si apoi se scurge pe partea unde se inchide portbagajul - unde plasticul e gaurit sa intre partea care tine portbagajul inchis. Am sa incerc solutii sa vad ce pot face, chiar sa dau si niste gauri mici in cheder sa se scurga apa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ajutati-ma si pe mine cu un sfat.

Azi la RAR mi-au dat jos folia de pe fata si din greseala au dat geamul un pic jos dupa care l-au urcat la loc.

Din cauza lipiciului de pe geam, o parte din peria din interior s-a deplasat in jos.

Se poate scoate peria de jos sau este lipita de fata de usa?

Este vorba de cea din interior, imi puteti spune cum se numeste?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Am strans si eu suruburile la stopurile spate. Sper sa nu se mai repete pt ca nu-mi dau seama ce se intampla si cum ajunge apa la roata de rezerva.

Am golit acum 3-4 saptamani aproximativ 3-5 litri de apa, iar acum dupa ce a plouat destul de mult in Bucuresti, este complet uscat portbagajul. Complet atipic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare!...am si eu o problema la skoda mea O2 facelift, la ploaie torentiala sau ploaie marunta de lunga durata ma trezesc ca se umezeste destul de urat in partea sus deasupra usii din dreapta ( poze), iar infiltratia am vazut ca ''urca'' prin dreptul firului de microfon de pe stalp iar cand se usuca lasa urme destul de urate! Am desfacut grila de la capota din dreptul parbrizului insa nu am vazut nimic suspect la prima vedere, ce ar putea cauza asta?...practic se umple cu apa stalpul pana imi ajunge in habitaclu? Astept pareri si sugestii....multumesc anticipat!

post-158563-0-00105600-1442923358_thumb.

post-158563-0-13037800-1442923358_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parbrizul a fost schimbat vreodata ? daca da, e posibil sa nu fie lipit ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a fost schimbat insa nu stiu cand(are data de 2013 pe el)....masina am luat-o in aprilie anul acesta....cum pot rezolva problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca este de la lipitura parbrizului, cred ca singura solutie este sa-l dai jos si lipit cum trebuie.

 

poti da jos trimurile de pe stalp, sa incerci sa identifici exact pe unde se infiltreaza apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca are legatura cu parbrizul, asa a facut si la mine doar ca la usa din stanga fata. Am rezolvat problema prin apasarea unui clips al chederului de pe usa.

Modificat de DAaWeed
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai exact la usa stanga fata este problema...chedereul imi pare ca sta destul de bine....insa poti pune o poza ceva cu locul unde ai rezolvat problema cu clipsul? multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

furtun cu apa, jos capitonajul stalpului.... si o sa vezi pe unde intra apa....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa incerc asa cand ajung la tara.....intr-un weekend, revin cu rezultat....multumesc de sfaturi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde pot gasi vre-un tutorial pentru desfacerea acelui trim(plastic de pe stalp?...as vrea sa ii stiu sistemul de prindere, mi-e teama sa nu trag aiurea sa rup vreo clema si sa imi faca luft inestetic....multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are trei cleme, iti trebuie o scula denumita furculita in limbajul tinichigiilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspunsuri si ajutor...sper sa am timp weekendul acesta sa desfac...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am o problema de cateva zile cu chederul (zic eu) de la usa portbagajului. Problema a aparut oarecum brusc, cand ploua intra apa in zona plafonului langa 'hayon'.

Cel mai usor imi este sa atasez cateva poze. In partea de sus(poza 3), chederul pare destul de imbatranit, iar portbagajul dupa ce il inchid, are un foarte mic joc daca mai apas pe el.

Nu ma deranjeaza sa schimb chederul dar nu as vrea sa o fac degeaba, iar motivul sa fie altul.

Masina este Octavia 2 - 2008.

Multumesc pentru ajutor

P.S.: am postat si la "probleme mici si enervante" dar cred ca aici e mai potrivit.

post-157149-14432530386398_thumb.jpegpost-157149-14432530432623_thumb.jpegpost-157149-14432530466947_thumb.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Elimina jocul, sa se stranga mai bine poate scapi de schimbarea chederului.

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

La mine intra apa in portbagaj in partea dreapta cand ploua si la roata de rezerva ,mocheta e uda din interior mai exact in partea dreapta la intrare

S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate am mai auzit ar intra prin dreptul lunetei....chederul nu ar mai etansa, verifica daca ai vre-un luft "apasa putin pe hayon, are joc cand e inchis?", verifica eventuale neregularitati ale chederului...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am curățat cu atenție in jurul chederului si am observat ca erau mici crenguțe. După manevră asta nu am mai avut nicio problema, cu toate ca am un mic joc cand e portbagajul inchis.

Modificat de Eugen01m
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil ca crengutele sa creeze problema.....daca zici ca dupa curatare nu mai intra apa....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Nu are nici un joc..tot imi intra apa si este cam enervant ca de fiecare data cand ploua sa scot apa cu buretele. O alta soluție,s-a mai confruntat cineva cu aceasta problema.Singurul lucru care l-am observat este ca atunci cand portbagajul este închis, in partea stânga este o distanta(intra 1 deget pan la unghie) iar in partea dreapta nu e mai deloc(doar puțin intra degetul) Aceste distante nu trebuiau sa fie egale?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!