Jump to content

Ploua in Octavia II


blongro
 Share

Postare recomandată

Nu ploua ci picura...si asta dupa ce au fost zilele astea ploioase...

Daca nu opream sa sterg cu servetelul chederul, picura mult si bine.

Probabil s-a strans apa pe chederul de interior, cel care este pe caroserie..nu cel de pe usa.

Mi-a mai facut asa ceva..undeva pe la 23.000 Km, insa nu am luat in seama, am zis ca este masina aproape noua...pana se mai strange si ea...etc.

Si da...contabilul meu are un Logan..si ploua in el..adica ii baga apa pe la chederul de la usa din spate.

Insa de asta nu mi-am luat Logan (desi chiar este o masina buna) si mi-am luat o masina nemteasca... si care costa aprox 19.000 EUR.

Atunci cand dai ceva bani pe o masina nu accepti ca aceste copilarisme sa se intample...

Modificat de claudiusnc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 85
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • radu1589

    8

  • raekwon1

    4

  • nsm

    4

  • blongro

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Asta patesc si eu insa la portbagaj.

Cand ploua se aduna apa pe latura din stanga a chederului si intra prin gauricile mici ce se gasesc pe suprafata lui, de ramane destula in latura de jos a chederului.

Asa ca dupa fiecare ploaie ma ocup sa scot apa din el.

Ce-i drept nu-mi intra in portbagaj, insa se aduna mereu acolo.

N-am avut problema asta la inceput.

S-a intamplat cam inainte de revizia de 30k(am uitat sa le spun ca am problema asta).

Masina noua, din ianuarie 2008, acum am cam 34k.

Exact aceeasi problema o am si eu si exact in acelasi loc. Ai cumva stergator luneta? Eu banuiesc ca intra apa pe la stergator si se scurge prin capitonajul de plastic al hayonului direct in interiorul chederului prin gaurile alea mici. Am observat ca dupa ce ies de la spalatorie nu apare problema asta ci numai atunci cand ploua. E destul de enervant mai ales acuma in sezonul rece pentru ca poate sa ingete apa acolo avand in vedere ca nu are pe unde sa se scurga si ramane acolo pana cand o scot eu.

In zilele urmatoare o sa fac un tratament pentru chedere cu cu o solutuie de la Wurth si o sa vad ce se intampla dupaia dar nu cred ca o sa obtin vreun rezultat.

Mai are cineva aceasta problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problem solved! :icon_thumright:

Intra apa deoarece usa nu se inchidea suficient de bine si intra pe la chederele de sus.

Au strans putin usa si au lasat-o vreo 10 min cu furtunul de apa pe ea.

Nu mai face!

Cica sambata mai venise cineva cu aceasi problema...

Sper sa nu se mai intample!

Modificat de claudiusnc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
Exact aceeasi problema o am si eu si exact in acelasi loc. Ai cumva stergator luneta? Eu banuiesc ca intra apa pe la stergator si se scurge prin capitonajul de plastic al hayonului direct in interiorul chederului prin gaurile alea mici. Am observat ca dupa ce ies de la spalatorie nu apare problema asta ci numai atunci cand ploua. E destul de enervant mai ales acuma in sezonul rece pentru ca poate sa ingete apa acolo avand in vedere ca nu are pe unde sa se scurga si ramane acolo pana cand o scot eu.

In zilele urmatoare o sa fac un tratament pentru chedere cu cu o solutuie de la Wurth si o sa vad ce se intampla dupaia dar nu cred ca o sa obtin vreun rezultat.

Mai are cineva aceasta problema?

Salut,

Da, am stergator luneta...chiar nu m-am gandit la asta.

Am si uitat ca am postat aceasta problema, pe care evident o am si acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate ai mari sanse sa o ai atat timp cat ai masina. Eu am fost cu ea in service si dupa 2 zile in care nici nu au inteles pentru ce problema am lasat-o am luat legatura cu directorul service-ului care mi-a cerut sa las masina o saptamana sa faca masuratori. Au desfacut tot capitonajul portbagajului si al hayonului fara sa depisteze sursa. Acuma iti dai seama ca de aici am avut o groaza de alte probleme, de genul clema cazuta in capitonajul hayonului care zdranganea si cand m-am dus sa le spun si au desfacut din nou am observat alte cateva cleme lipsa, reglajul unei usi cu ciocanul si multe altele de care nici nu vreau sa imi amintesc. Deci problema este in continuare nerezolvata dar nu mai imi bat capul cu ea avand in vedere nivelul de profesionalism al service-urilor de la noi.

Am mai scris pe undeva ca nu recomand sa dati buzna la garantie pentru micile probleme de reglaj pentru ca riscati sa iesiti din service cu mai multe. La noi ai mari sanse ca odata ce iti demonteaza ceva sa nu il mai monteze ca si cum a venit din fabrica (cleme si suruburi lipsa etc.).

Oricum eu am zis ca nu mai las masina in service fara sa fiu de fata la orice lucrare se face. Maine merg la revizie si parca vad ca nu o sa fie de acord sa stau langa masina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am patit si eu prin noiembrie asa ceva,sa imi intre apa pe la usa pe la sofer si sa ma picure pe cot :) am fost la service,mi-au umblat putin la incuietoare post-30503-1269633374_thumb.jpg dar parca la o ploicica mai zdravana tot se aduna vreo 2 picuri :)

:blink: nu imi dau seama pe unde intra?mie mi se pare ca e etans chederul post-30503-1269633378_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri incercand sa gasesc sursa mirosului urat din masina,

Modificat de ecu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai stergator de luneta? Poate solutia la problema ta o gasesti aici

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ieri am gasit iarasi condens in portbagaj la roata de rezerva, am constatat ca pe partea de jos a chederului de la portbagaj (partea cu incuietoarea) pe toata portiunea este apa, apasand pe toata zona aceea, a chederului din lateralele masinii spre incuietoare a iesit apa prin aerisirile care exista pe aceea portiune dar care sunt orientate cumva in sus. De ce oare, apa ramane in cheder si nu se scurge ? Cand ploua nu intra apa, dar cred ca, nu se poate scurge jos undeva este infundat ceva si cred ca cumva din cheder, se scurge sau se face condens in portbagaj pentru ca eu asta gasesc condens ...

Modificat de ecu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine apa ramane in partea de jos a chederului de la portbagaj (gaurile sunt in sus si cand apas pe cheder tasneste in sus) dar apa nu intra in masina si nici condens nu am.

M-am uitat la Polo si gaurile din cheder sunt in jos.

Modificat de DanRe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

la mine se aduna apa in usi; dupa ploaie, cand deschid usa apa incepe sa curga cu voiosie;

sper sa fie problema de la chedere....

aveti idee cat costa chederul pt. usa octavia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai pe unde curge ?! ca gaurile mici de scurgere trebuie sa nu fie obturate cu usa inchisa !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe acolo se scurge apa: pe la gaurile mici de sub portiere; mai exact pe cea dinspre balama;

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine apa ramane in partea de jos a chederului de la portbagaj (gaurile sunt in sus si cand apas pe cheder tasneste in sus) dar apa nu intra in masina si nici condens nu am.

M-am uitat la Polo si gaurile din cheder sunt in jos.

Ajung sa cred ca Septimiu are dreptate.

Intamplator dupa o ploaie mica fara multa apa pe cheder, intre plasticul ala negru lipit de haion si tabla am observat o pelicula de apa.

Nu sunt 100% sigur ca pe acolo "vine" apa si nu doar se uda la contactul cu chederul, insa n-am renuntat la a studia problema.

Cu prima ocazie cand am ceva timp testez si revin pe forum cu rezultatul:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut 2 gauri in partea de jos a chederului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

e prima data cind am timp sa citesc pe acest forum si sa invat cite ceva despre octavia 2,dar nu mi-am inchipuit niciodata ca am sa citesc despre probleme de genul ''imi intra apa in masina''.sint putin uimit vad ca exista astfel de probleme intilnite mai demult,doar pe la vechea dacia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

stie cineva cat e pretul unui cheder de geam la octavia 2 .. pentru usa fata geam cat si pentru usa spate geam ? banuiesc ca au aceelasi preturi .. stanga dreapta fata sau stanga dreapta spate .

Modificat de sibianul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In jur de 135 roni bucata cheder usa pe fata si 155 buc. cheder usa spate... :D

La ele te referi? Sau la ceea ce este in atasamentul de mai jos ?

1.pdf

Modificat de radioman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma refer la chederul din jurul geamului nu la chederul de pe marginea caroseriei...efectiv chederul care tine geamul.

Si daca exista un ghid de ajutor pentru schimbarea acestora.

post-5917-1278190785_thumb.jpg

Modificat de sibianul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ala nu e considerat cheder ci culisa geamului/ghidul de culisare (sliding window guide) cum vrei sa zici , si e vreo 220 de roni pe fata...

Later Edit : Oups, in timp ce scriam ai postat tu, acum am inteles ce vrei...:D

Este vreo 50 de roni (11,9 EUR) numai chederul ala micut pe exteriorul geamului (window aperture seal) si sta in cateva cleme pe fata de usa...

Modificat de radioman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze, am considerat ca o poza era necesara . Deci, ala e pretul la chederele alea de cauciuc de pe marginea geamului ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot ce se vede in poza in jurul geamului spate este un singur cheder....dar nu vad ce treaba au preturile si chederul asta in acest topic.Doar nu ploua prin el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apa care se prelinge printre geam si peria de jos ( partea orizontala de la partea de jos) se scurge din usa prin niste gauri facute in partea de jos a ei( zona orizontala de sub usa). Aceste gauri se mai astupa de la praf si umezeala. Daca le verifici si le tii destupate nu ai probleme cu apa infiltrata pe linga geam.

Cu apa care trece de chederele dintre usi si caroserie este alta problema si asta o rezolvi prin schimbarea chederelor si reglarea corecta a usilor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Astazi dupa ce masina a stat cateva ore intr-o parcare constat ca imi picura de sub portbagaj. Cand ma uit si scot roata de rezerva, aveam apa vreo 3, 4 cm sau chiar mai mult - peste 2 litri de apa. Nu am stergator pe spate si am ramas foarte mirat ca am apa acolo. Daca a mai avut cineva problema si a gasit o solutie poate imi spune si mie. Nu cred ca poate fi condens ca e prea multa apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Update: dupa ploaia de azi, si dupa ce am pus servetele pe unde ar putea intra apa am observat ca apa intra pe la incuietoarea portbagajului. Apa s-a adunat intre marginile chederelor si apoi, probabil fiind prea multa a trecut inauntru si s-a scurs inauntru.

Mi se pare tare aiurea si ma intreb oare de cand am apa acolo - de mai bine de 3 ani, de cand am masina nu am umblat la roata de rezerva pt ca nu am avut probleme. Poate merg cu apa acolo de la inceput... :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!