Jump to content

Ploua in Octavia II


blongro
 Share

Postare recomandată

:dry: :D :lol:

posesor octavia II trend 1.6 2008, anunt ce credeam ca nu o sa anunt - pe vreme ploioasa, ploua de-a dreptul si inauntru, mai exact direct pe genunchiul soferului si al pasagerului dreapta fata. initial, dupa opt ore de mers pe ploaie, am crezut ca este o exceptie, o usa neinchisa la timp, insa aspectul s-a repetat dupa numai jumatate de ora de mers pe ploaie. vi s-a intamplat? exista solutii pentru rezolvat problema?

p.s. am cautat posturile pe o2 si n-am gasit nimic legat de aceasta problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 85
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • radu1589

    8

  • raekwon1

    4

  • nsm

    4

  • blongro

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Interesant de stiut dar mergea pusa la probleme nu topic nou.

Ai schimbat cumva parbrizul?

A fost lovita pe undeva?

Trebuie gasit pe unde intra apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, puteam face asta, dar cred ca este o problema important a fi discutata.

n-am avut nici un accident, iar apa se infiltreaza pe la chederele de la cele doua portiere fata, undeva la jumatatea distantei dintre virful fata al geamului si partea de sus a acestuia!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tu nu ai avut accident, dar masina o ai de mult, o ai de noua? chederul(vizual verificand) e bine fixat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o am de noua. masina are un an si 23000 km. chederele par ok. le-am verificat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adu-ti aminte daca nu cumva s-au deschis usile si ploua afara.

Am patit si eu asta pe la 2500 km can intorcandu-ma de la Piatra Neamt spre Bucuresti a inceput sa-mi curga apa pe mana si piciorul stang.

Problema a fost ca se strabsese apa intre cheder si usa si la un moment dat a inceput sa picure.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin@Caractere

Incearca sa te duci la un tinichigiu sa-ti mai stranga putin usile, exista niste reglaje care fac usa sa preseze mai bine pe chedere.

Nu stiu daca m-am facut inteles dar sigur meseriasul stie despre asta, si eu am o O2 si intradevar nu ploua dar la viteze mari cam fluiera vantul prin aceeasi zona a chederului pe unde iti pica tie apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adu-ti aminte daca nu cumva s-au deschis usile si ploua afara.

Am patit si eu asta pe la 2500 km can intorcandu-ma de la Piatra Neamt spre Bucuresti a inceput sa-mi curga apa pe mana si piciorul stang.

Problema a fost ca se strabsese apa intre cheder si usa si la un moment dat a inceput sa picure.

La fel am patit si eu. La o ploaie mai torentiala, am deschis usa si probabil s-a "saturat" acea zona a chederelor cu apa.

Apoi imediat in mers, mi-a picurat pe mana.

Am oprit, am deschis usa si am sters chederul cu un servetel, apoi am inchis-o si nu s-a mai repetat, desi ploua intens afara.

De doua ori mi s-a intamplat problema asta, facand aceleasi operatiuni descrise mai sus.

Insa niciodata nu mi s-a intamplat sa ma prinda ploaia torentia si sa imi ploua din senin in masina, fara sa fi deschis usa.

Inca ceva...aceste simptome s-au intamplat cand masina era pe la 30 K km.

Momentan am 43.000 si nu s-a mai intamplat sa imi "ploua" in ea desi au mai fost usi deschise pe ploaie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intradevar, usile au fost deschise la un moment dat, insa scurgerea nu s-a oprit la 3-4 picaturi, cat in mod normal s-ar fi infiltrat, ci a continuat cat timp a plouat. o sa urmez sfatul cu reglarea usilor si o sa anunt rezultatul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e ceva normal sa picure 2-3 stropi la cateva minute dupa ce deschizi usa pe ploaie

mi se intampla frecvent

nu ploua in ea, nu stiu cum, dar se strange apa cand deschizi usa si apoi in mers picura

plus ca in momentul in care deschid usa (doar de cea de la sofer vorbesc) sare apa pe scaun

e gandit aiurea cred...

nu trebuie sa-ti faci griji

rezolvarea: stergi chederul cu ceva inainte sa inchizi usa si gata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ploaie torentiala se intimpla si la mine, la ambele usi, chiar daca nu le deschid cind ploua.Pina acum nu am gasit solutia. Bine ca nu se intimpla tot timpul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai probabil este de la chedere.... mie nu mi s-a intamplat pana acuma ,am ramas masca, cand am vazut .... credeam ca masinile astea " cu pretentii" nu au probleme de genul asta.Va salut !

Modificat de kta4skoda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incercati sa stergeti chederele cu silicon. Eu periodic le ung si nu am probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate stiu siliconul ataca chederele asa ca mare grija...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de care folosesti! Cele speciale pentru chedere nu ataca . Atentie ca cele pentru cauciucuri sunt usor bazicede aceaia inegresc cauciucul!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ploaie torentiala se intimpla si la mine, la ambele usi, chiar daca nu le deschid cind ploua.Pina acum nu am gasit solutia. Bine ca nu se intimpla tot timpul

Asta patesc si eu insa la portbagaj.

Cand ploua se aduna apa pe latura din stanga a chederului si intra prin gauricile mici ce se gasesc pe suprafata lui, de ramane destula in latura de jos a chederului.

Asa ca dupa fiecare ploaie ma ocup sa scot apa din el.

Ce-i drept nu-mi intra in portbagaj, insa se aduna mereu acolo.

N-am avut problema asta la inceput.

S-a intamplat cam inainte de revizia de 30k(am uitat sa le spun ca am problema asta).

Masina noua, din ianuarie 2008, acum am cam 34k.

Am si acel suierat la viteze de peste 100km/h insa n-am avut inca timp sa ma duc la service cu ea. O voi face doar dupa ce incerc un tratament pt. chedere(pana acum le-am sters doar cu carpa putin umeda, ramasa asa de la spuma activa de sters tapiseria).

Modificat de garbage
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut.

Din pacate si la mine picura in masina, pe la portiera din stanga, cam la o palma deasupra gurii de ventilatie. Nu deschisesem inainte usa. Chederul din interior se umezeste serios acolo. Am sa merg cu ea in service sa vad care este rezolvarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbat usile de pe dreapta pe casco si de atunci am urmatoarele probleme: usa dr fata se inchide mai greu ca cea de pe stanga (cea de pe stanga se inchide aproape singura daca ii dai un impuls din pozitia aceia de deschis). La usa dr spate nu intra apa (am testat la spalatorie) dar peste 90 km/h se aude un suierat. Are cineva idee daca se pot regla balamalele/unge ca sa elimin aceste neajunsuri? Operatia s-a desfasurat la Porsche Buc Vest.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pot regla, insa depinde ce noroc ai. Am schimbat si eu o usa si tot la fel se inchide mai greu. Mi-au mai reglat-o dar degeaba. Cica nu e balamaua uzata. Insa suieratul acela este de la chederul de la geam. Asa facea si la mine. Mergi la ei sa-ti bage niste silicon acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK, atunci o sa ma duc joi la revizie la AVIA si o sa le zic sa mai regleze un pic la ea. Sper sa se priceapa si sa nu ma trimita de la Ana la Caiafa respectiv programare la tinichigerie sau cine stie ce atelier.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de suieratul care se aude la usa dr spate (unde am testat la spalatorie si intra apa daca pui jetul), m-au chemat luni la PBV sa-mi dea usa jos si sa mai indroduca niste mastic pe sub chedare. Operatia se desfasoara gratuit (chiar daca am iesit din garantie) pe motiv ca e greseala de proiectare sau ceva de genul asta. Eu vroiam sa o fac pe garantia usii pe care mi-au schimbat-o acum 1 luna de zile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Incearca sa te duci la un tinichigiu sa-ti mai stranga putin usile, exista niste reglaje care fac usa sa preseze mai bine pe chedere.

Nu stiu daca m-am facut inteles dar sigur meseriasul stie despre asta, si eu am o O2 si intradevar nu ploua dar la viteze mari cam fluiera vantul prin aceeasi zona a chederului pe unde iti pica tie apa.

La mine s-a intamplat sa ploua pe genunchi. De doua ori chiar. Initial ma speriasem, apoi am verificat si era de la cheder, stransese apa. Insa, si la mine fluiera vantul exact in aceeasi zona.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok...este a doua oara cand mi se intampla.

La chederul de la sofer, azi, in drum spre Pitesti...picaturi de apa pe genunchi. :)

Precizez ca are 55.000 Km!

So..am luat numarul de la Autec Craiova, i-am sunat...si am fost sunat inapoi de baiatul de la garantii..

Luni la 9.30, sunt la ei...

Va tin la curent!

Nu cred ca este posibil ca la o masina de aprox 19.000 EUR sa existe astfel de probleme.

Ma asteptam la Loagn, Solenza...si alte marci cu mai putine pretentii...

Sper sa se rezolve pozitiv toata treaba!

Modificat de claudiusnc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum adica iti ploua pe genunchi? :blink: Nu-mi imaginez asa ceva. Inseamna ca atunci cand mergi pe autostrada suiera rau de tot din moment ce are loc sa intre atata apa cat sa picure in masina.

La Logan nu intra apa (cel putin la cel pe care l-am avut eu) :icon_thumright: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!