Jump to content

Zgomot spate dreapta


sagitus
 Share

Postare recomandată

Salutare oameni

Am un zgomot insuportabil (pt mine) in stalpul spate dreapta.

Mai precis in spate unde se fixeaza centura de siguranta(nu la parghie, ci jos)

Am inteles ca la mai multe masini - happy se intampla asta.

Am fost la sandra iasi si au zis ca ar fi ceva din caroserie/tinichigerie dar nu au depistat inca (cica asteapta sa fie cineva disponibil sa lase masina vreo 2-3 saptamani sa cerceteze, sau sa primeasca vreo informatie de la producator)

Vreau sa stiu daca ati patit si voi si ati depistat problema!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare oameni

Am un zgomot insuportabil (pt mine) in stalpul spate dreapta.

Mai precis in spate unde se fixeaza centura de siguranta(nu la parghie, ci jos)

Am inteles ca la mai multe masini - happy se intampla asta.

Am fost la sandra iasi si au zis ca ar fi ceva din caroserie/tinichigerie dar nu au depistat inca (cica asteapta sa fie cineva disponibil sa lase masina vreo 2-3 saptamani sa cerceteze, sau sa primeasca vreo informatie de la producator)

Vreau sa stiu daca ati patit si voi si ati depistat problema!!

Salut!

Nu mi s-a intamplat mie ci unui prieten> a gasit o surubelnita uitata exact in portiunea de caroserie. Poti desface plasticele de pe stalp de sus in jos, precum si plasticul ce acopera pragul pentru a verifica daca ai ceva obiecte suplimentare celor care ar trebui sa fie pe acolo.

In orice caz nu iti lasa masina la service. Eu am lasat-o o saptamana pentru lucrari de tinichigerie si am gasit piese schimbate prin motor (mai exact supapa EGR, cureaua de transmisie).

Am aflat apoi ca se obisnuieste de a se "defrisa" masinile ce asteapta randul in service, doar suntem in Romania.

Succes!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Salut!

Nu mi s-a intamplat mie ci unui prieten> a gasit o surubelnita uitata exact in portiunea de caroserie. Poti desface plasticele de pe stalp de sus in jos, precum si plasticul ce acopera pragul pentru a verifica daca ai ceva obiecte suplimentare celor care ar trebui sa fie pe acolo.

In orice caz nu iti lasa masina la service. Eu am lasat-o o saptamana pentru lucrari de tinichigerie si am gasit piese schimbate prin motor (mai exact supapa EGR, cureaua de transmisie).

Am aflat apoi ca se obisnuieste de a se "defrisa" masinile ce asteapta randul in service, doar suntem in Romania.

Succes!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut....cred ca aceasi problema o am si eu.stalpul spate dreapta..chetia asta mi s-a intamplat cam in urma cu un an.....am fost si eu la sandra si aceeasi chestie cum zicea un coleg mai sus....sa las masina in service ca o sa se uite cineva de la tinichigerie.nu am lasato si am decis sa merg in continuare asa.....am uns si balamalele de la bancheta din spate ......am pus si ceva bureti pe la platicul de la hayon(posibil sa fie si de acolo), dar nu s-a rezolvat nimic....de cateva luni a inceput sa se auda si in partea stanga spate....chiar nu stiu ce sa ii mai fac.....ceva solutii sunt?as desface si eu plasticurile alea toate dar nu cred ca la toate masinile au uitat cate o surubelnita ..O zi buna si speram sa gasim rezolvare la situatia creeata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare ,

Si eu am avut probleme de genul , am comandat de la reprezentanta clipsuri noi , am dat tapiteria toata jos , am schimbat clipsurile si parca nu se mai aude.

Dupa un an de zile de Romania si masina mea a inceput sa faca ca si caruta, scartaie tot , pocneste ....am inteles ca este din cauza drumurilor specifice romaniei.

Pentru a rezolva aceasta situatie , penibila pentru mine , fara muzica auzi greierasii..., ar trebui desfacut tot bordul si dat cu ceva sprau cauciucat pt. a fixa piesele de plastic mai bine.

Numai bine,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut ,

Aceeasi problema pe polo happy 2008 , numai ca la mine scartaie si in dreapta spate si in stanga spate ......tot asa la Auto mitric suceava nu stiu ce sa faca . Mai nou am si in portiera de la sofer un greiere care ma sacaie . Si inca ceva la mici denivelari se aude sub masina ca si cum s-ar lovi toba de esapament de metal sau ceva de genu , am inteles ca o fi de la un tampon motor asa e? Nush da oricum in rest nimic de reprosat .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut...ma scuzati daca postez aiurea dar fiind vorba de zgomote, clampaneala, greierasi etc...m-am gandit ca as putea scrie si aci.

Dupa ce am mers vreo 17 Km pe un drum forestier pietruit, cu denivelari, gropi etc... mi-a aparut un zgomot (greieras) destul de puternic in bord, in dreptul soferului, in coltul de la geam....loc in care dupa capul meu nu poti ajunge decat daca dai tot bordul jos...lucru care necesita timp migalos...aveti idee cum pot ajunge acolo mai usor?a mai desfacut cineva tot bordul?...ma intreb ca poate stiti ce poate fi amplasat in zona aia si poate troncani asa de tare...se aude ca si cum ar atinge la trepidatii plastic pe plastic...atasez foto unde e marcat locul cu pricina :icon_thumright:

post-29493-1257884208_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sebastian stefan

Vezi sa nu fie putin mai in stanga la imbinarea dintre bord si ornamentul stalpului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ,

Aceeasi problema pe polo happy 2008 , numai ca la mine scartaie si in dreapta spate si in stanga spate ......tot asa la Auto mitric suceava nu stiu ce sa faca . Mai nou am si in portiera de la sofer un greiere care ma sacaie . Si inca ceva la mici denivelari se aude sub masina ca si cum s-ar lovi toba de esapament de metal sau ceva de genu , am inteles ca o fi de la un tampon motor asa e? Nush da oricum in rest nimic de reprosat .

[/quote

Si la mine tot pe polo happy 2008 scartaie dar doar in dreapta spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit "casuta" greierasului :) ....se pare ca zgomotul era produs de calculatorul de sub capota (in carcasa de aluminiu) care i s-a rupt o clema in care sta prins si trepida destul de tare la denivelari scotand un zgomot infundat... :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Din pacate si eu am niste greierasi dar ma mai multi...in spate la in portbagaj se aud niste trosnituri din cand in cand, tweeterele din stalpii din fata zdrancane chiar si la accelerari mai puternice cand masina e subturata, pe mijlocul bordului cutiuta aia scrasneste din cand in cand si o vibratie a suportilor de centuri atunci cand port centura. Masina are 2 ani de mers in romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare oameni

Am un zgomot insuportabil (pt mine) in stalpul spate dreapta.

Mai precis in spate unde se fixeaza centura de siguranta(nu la parghie, ci jos)

Am inteles ca la mai multe masini - happy se intampla asta.

Am fost la sandra iasi si au zis ca ar fi ceva din caroserie/tinichigerie dar nu au depistat inca (cica asteapta sa fie cineva disponibil sa lase masina vreo 2-3 saptamani sa cerceteze, sau sa primeasca vreo informatie de la producator)

Vreau sa stiu daca ati patit si voi si ati depistat problema!!

Am si eu masina de peste 2 ani si de mai bine de 1 an am aceeasi problema. La mine suna ca si cand ai un surub intr-o conserva, eu o descriu ca o tacaneala. Am demontat si remontat plasticele, scaunele din spate, tapiteria si nimic. Eu cred ca zgomotul vine din cutiuta centurii de siguranta.

Nu stiu daca cele 2 centuri de siguranta (de pe spate, stanga si dreapta) ar trebui sa aiba cutii identice, una pe stanga, alta pe dreapta: dar la mine difera ca model (nota. am cumparat masina de noua).

Intentionez ca demontez centura de siguranta (cutia de pe stalp) si sa vad daca se mai aude zgomotul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Polo Happy - 2005 - fara nici un zgomot... 24.000km. Este posibil sa fi dat producatorul "rasol" spre final?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ianeh dupa ce demontezi centurile sa ne zici si noua daca se mai aude sau nu . Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
Am si eu masina de peste 2 ani si de mai bine de 1 an am aceeasi problema. La mine suna ca si cand ai un surub intr-o conserva, eu o descriu ca o tacaneala. Am demontat si remontat plasticele, scaunele din spate, tapiteria si nimic. Eu cred ca zgomotul vine din cutiuta centurii de siguranta.

Nu stiu daca cele 2 centuri de siguranta (de pe spate, stanga si dreapta) ar trebui sa aiba cutii identice, una pe stanga, alta pe dreapta: dar la mine difera ca model (nota. am cumparat masina de noua).

Intentionez ca demontez centura de siguranta (cutia de pe stalp) si sa vad daca se mai aude zgomotul.

Nu este de la blocul cu centura de siguranta... Nici de la plasticuri...

Am rugat pe cineva sa imi conduca masina timp in care m-am pus in portbagaj :beerchug:) acolo am urmarit sunetul.

E din spatele blocului respectiv. (nu e nici de la sistemului de blocare a portitei alimentare cu benzina...)

E din tinichigerie..tabla... cred ca unul din multele puncte de sudura nu e prins cum trebuie.

Nush daca am precizat si mai sus... iarna nu se aude(asta ar sublinia premiza cu tabla care se contracta la frig)!!

acum iar a disparut.... dar la vara ma astept iar... bine ca macar asta e sg problema la masina. luata de noua si deja 2->3 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la polo happy din 2007 aceeasi problema cu "glonganitul" pe partea dreapta spate. Am schimbat flansa de la amortizor in speranta ca nu se va mai auzi, dar nici un rezultat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

duminica trecuta am mers intr-o deplasare de peste 100 KM (irelevant). Ideea e ca la dus, zgomotul se auzea in stalpul dreapta spate (cum s-a mai vb aici).

Am ajuns sa merg intr-o zona teribila cu denivelari, o comuna. Ciudat, dupa traseul accidentat, nu s-a mai auzit, pana cand, nu stiu, o sa vedem.

Nu cred ca are treaba cu frigul.

Nota: nu am ajuns inca sa demontez cutia de pe stalp a centurii de siguranta, cum ziceam ceva vreme tot aici.

Modificat de ianeh
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Eu am un Polo Tredline din 2007 cu motor de 1.2 si am aceias problema vara, iarna nimic,cum vine vara trancaneala in dreapta spate rencepe. Solutia .....m-am obisnuit cu ideia si cu zgomotul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am polo din 2007 happy si am avut aceeasi problema cu zgomotul in portbagaz spate dreapta. Initial am schimbat flansa de la amortizor dar zgomotul nu a disparut, apoi am schimbat si amortizorul dreapta spate si zgomotiul a disparut. Am de atunci 50.000 de km si zgomotul nu a mai aparut nici vara nici iarna. Se pare ca asta este solutia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar asta nu inseamna ca zgomotul era produs de amortizor.

Ci se poate ca amortizorul anterior(cel vechi), fiind mai batran, deci mai slab, nu prelua si nu filtra socurile, si se transmiteau in caroserie si in celelalte ansmble mai multe socuri. Ca urmare apareau vibrati sau zgomote in zona despre care vorbiti.

Momentan si eu ma confrunt cu ceva similar tot in dreapta spate. Parca ar fi un cheder care freaca, dar nu e.

Am observat ca sub greutate zgomotul dispare. Deci fie e ceva legat de bancheta, fie de...amortizorul slab sau poate chiar flansa, caci au cam 180.000km.

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Revin vis-a-vis de ultimul post unde ziceam ca am un scartait pe spate din zona amortizorului.

La un test a iesit 79% , fata de 71% cel de pe stanga. Ciudat.

E un zgomot de pe culisare si revenire, un fel de scartait. Nu e cred ca e de la saboti pt ca se aude si cu frana de mana trasa la maxim.

Ramane doar amortizorul. Cum...? nu imi explic :)

Nu se aude in mers, doar cand ma las eu tare de tot pe ea pe spate. Deci...macar pot sa uit de el daca nu il provoc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine s-a rezolvat problema schimbandu-se flansele spate la amortizoare . O sa revin cu o poza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ce situatie iti aparea scartaitul? daca te lasai puternic pe portbagaj? Sau in mers pe drumuri denivelate.

Chiar sunt curios ce simptome mai pot da flansele. Iti si bateau pe denivelari?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se intampla la viteze mici si pe denivelari scartaia ca o caruta . Am fost la 3 probe cu ea ca sa-si dea seama de la ce era vorba .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!