Jump to content

Turometru


icebergservice
 Share

Postare recomandată

Am inteles Aryes13, dar ma uitam la posturi si nu mai intelegeam nimic...ca se potriveau ca nuca in perete :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
  • Replies 111
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Emy D

    17

  • augustin_bt

    12

  • cabina

    10

  • alexandru_poparo

    10

Top Posters In This Topic

Posted Images

salut la baietii am si eu o problema la un t4 din 98 19 td motor ABL numai ami merge turometru de la ce ce o fi cauza ,este bordu ala de golf 4

Modificat de babicu70
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca alternatorul e cu 2 fire subtiri atunci unu comanda turometrul ! daca nu informatia e luata de la senzoruld e pozitie al vibrochenului !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
bogdansv02lah

salutare tuturor, am o intrebare simpla. Ceasurile de bord ale mele au ceas analogic si vreau sa ii schimb cu turometru ,am inteles ca se potriveste ceasurile de bord de la passat b4. Intrebarea mea este se poate schimba pur si simplu bordul meu cu cel cu turometru??. Am avut un golf 2 benzina si avea bord cu ceas si am pus un bord cu turometru doar schimbandu-l fara nici o modificare si vroiam sa intreb daca e acelasi lucru.Multumesc. Bogdan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merge pus si de la passat dar nu stiu daca se pot calibra aparatele de bord dupa sondele masinii , cel mai bine iei de la dezmembrari un bord de T4 model cu turometru , pe langa asta mai trebuie sa tragi tu un fir de la borna W a alternatorului ca sa primeasca impuls la turometru

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut nu stiu daca am postat unde trebie.Am si eu o problema cand opres la semafor sau alt undeva imi scade acu de la turometru pana la 0 adica se opreste motorul nu tot timpu cate o data scade si creste la loc fara sa se opreasca insa e enervant pentru ca tre sa incetinesc de la distanta sa apas frana pana ajunge acu la 1000- 1200 si dupaia pot sa incetinesc fara sa moare. Careva are o idee ce are????:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

oameni buni de unde as putea sa fac si eu rost de un bod cu turometru? atases o poza cu bordul actual http://imageshack.us/photo/my-images/267/fotografie0193.jpg/.

si ce trebuie sa fac pentru a-mi pune un bord cu turometru.. stiu de alternator ca trebuie sa aiba mufa aia "w" dar restu:(

rog un cunoscator sa-mi explice..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Este un cunoscator sa ne explice pe intelesul nostru cum sta cu turometrul asta? Adica sa ne arate poze cu W de la alternator si unde tre sa duca la ceasurile de bord adica sa ne dea mura-n gura. Am un prieten care are T4 din 95 motor de 2.4 seria VIN ....SH132862 are ceasuri de bord cu turometru si a desfacut sa schimbe un bec la bord. Eu am tot T4 din 95 motor de 1.9TD seria VIN....SH132879(atentie! seria sasiu asemanatoare) si am ceasuri fara turometru si am desfacut si eu sa schimb un bec ca era ars.Concluzia pe care o trag eu este ca mufa din spate este identica cu a mea dar nu am probat sa vad daca ceasul lui merge la ceasul meu dar totusi ar trebui sa mearga.Asa ca maine ma duc sa caut un bord cu turometru si sa il pun direct pe masina sa vad daca va merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate am citit eu din topicul asta doar cei cu motor 2.4 (AAB) au turometru si am cautat si tot netul asta si nu am vazut pana acum 1.9 D sau TD cu turometru doar din 96 in sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da m-am apucat sa verific daca am borna W la masina. Aveam un alternator defect in garaj Valeo made in France care nu avea scris W pe el iar pe masina am un bosch care are W (firul rosu cu dunga neagra) si D- (firul albastru) as fi vrut sa pun niste poze dar nu pot ori nu stiu cum. O zi buna.

Modificat de bogdansv02lah
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit si eu sa imi pun ceasurile de bord cu turometru, am fost la dezmembrari si am luat de pe un T4 motor de 2.4 cu cutie automata care are sub turometru PRNO321 si merge perfect la t4 meu de 1.9TD fara nici o modificare.

post-41148-0-20952300-1329837522_thumb.j

post-41148-0-21415800-1329837535_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

verifica borna W la alternator si continuitatea firelor ce duc la bordul masinii ,daca ai nevoie de bord te popt ajuta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, un prieten de al meu are un T4 din 96 1.9 si nu are turometru si vrea sa monteze pe masina unul cu turometru ce modificari trebuie aduse masinii?

Sau poate este cine sa puna niste poze cu alec fir "W" de la alternator

multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde as putea gasi un bord de passat b3 de la 0-220? atasez si o poza:D

si inca ceva.. se potriveste cu un t4 din '97? Multumesc!

950084.jpg&w=400&h=164&ei=9N2WT4rdFcfjtQbC493XDQ&zoom=1&iact=hc&vpx=743&vpy=316&dur=4559&hovh=131&hovw=320&tx=169&ty=61&sig=114065864309434694753&page=1&tbnh=78&tbnw=191&start=0&ndsp=21&ved=1t:429,r:3,s:0,i:72&biw=1280&bih=848

Modificat de flotouran95
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si bordul de benzinar e tot de la 0 la 220 , daca ai ceasurile de bord clasice se potriveste fara probleme doar ca traduc gresit sonda de apa si benzina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salut eu am un t4 camioneta 95,unde bordul nu are turometru si as vrea sa ii pun ceasuri de golf 4,se pot pune,a pus cnv,rog detali cunoscatorilor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca e din 95 cauti un bord cu turometru pentru modelel pana in 97 , s-ar putea pune dar nu stiu cat de mult va fi si functional

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

si unde gasim? ca si eu sunt in cautare de asa ceva? cine are de vanzare asa ceva? Multumesc! ca am cautat pe la dezmembrari dar slabe sanse..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu nu am,am cu ceas;mai intai verificati alternatorul sa vedeti daca are mufa W.

Sent from my HTC One S using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am luat azi un bord cu turometru cu kilometrajul afisat digital. in schimb eu n-aveam turometru la bordul vechi.. ma poate lamuri cineva ce trebuie sa fac sa mearga si turometrul? de la alternator (mufa w), firul unde trebuie sa ajunga? in bord? ca la bord e doar o singura mufa cu un manunchi de fire. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu,mufa W de la alternator la ceasuri

Sent from my HTC One S using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda... dar la care pin vine pus? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut am si eu un vw t4, caravelle motor 2.5 tdi 102 cp.fab 97 si am o problema cu turometrul in timp ce accelerez oscileaza urca singur si apoi revine la turatia normala si se duce si kilometrajul dupa el .ma poate ajuta cineva,ati patit asa ceva .Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Pune Vag-Com-ul pe el si citeste erorile stocate un Cluster (modul 17 - Instruments)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salut

vreu sa schimb ceasurile de bord sa pun cu turometru pun o poza cu cel pe care il am pe masina 19 td ,abl,din 98 luna 10 ce modele ar potrivi?

post-58554-0-87894800-1358278570_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!