Jump to content

Un traseu de vis - 16 zile


PH-11-WRC
 Share

Postare recomandată

Impreuna cu prietena mea vom pleca pentru al 3 - lea an consecutiv intr-o plimbare de vis prin Europa.

Anul trecut am vazut Praga, Strassbourg, Paris, Munchen, Viena si am avut o vacanta superba. Pot spune ca m-am indragostit de Paris, am stat 5 zile acolo si anul acesta voi trece iar pe acolo pentru ca mai sunt lucruri de vizitat.

Sa revenim la traseul pentru acest an. Ne-am hotarat sa ne luam inima in dinti si sa ajungem pana la Londra dar mai bine sa detaliez traseul pentru a vedea exact pe unde vom trece :

- ziua 1 - Ploiesti - Innsbruck ( aprox 1500 km ) - este o distanta f mare dar si anul trecut am mers in prima zi pana la Praga ( 1400 km ) si nu a fost nici o problema. Fiecare isi stie limitele iar amandoi suntem 2 persoane care iubesc sa conduca si nu obosim la volan.

- ziua 2 - Innsbruck - orice propunere pentru locuri deosebite de vizitat de aici sunt binevenite, ma gandesc la ce am scris si in alt topic : Stelvio Pass

- ziua 3 - Innsbruck - Geneva - o sa fie o plimbare magnifica prin toata Elvetia pentru a ajunge in partea de S_V a acesteia, majoritatea drumului va fi pe drumuri de munte si nu pe autostrada. Vom trece si prin Zurich mai mult ca sigur.

- ziua 4 - Geneva - sper ca aici sa prind si plecarea din etapa a 16-a din Turul Frantei care va fi pe data de 21 iulie din Elvetia

- ziua 5 - Geneva - Paris - v-am spus ca m-am indragostit de acest oras si vreau sa ajung din nou in el, plus ca prietena cand aude de Champs Elysee ii sclipesc ochii.

- ziua 6 - Paris - as vrea sa facem vizite la tot ce nu am vazut anul trecut si anume : Disneyland, arenele Roland Garros si palatul Versailles

- ziua 7 - Paris - Londra - sper ca in drumul catre Calais ( unde se face trecerea catre Anglia ) sa ma abat si pe la Mont Saint Michel pentru ca este ceva magnific din ce am vazut in poze. Trecerea va fi cu ferryboat-ul la dus si cu trenul prin Eurotunnel la intoarcere.

- ziua 8 - Londra

- ziua 9 - Londra

- ziua 10 - Londra - Bruxelles - vom traversa cu trenul inapoi pe continent si apoi mergem catre capitala Belgiei unde am fost acum 2 ani dar vreau neaparat sa ajung din nou pentru ca sunt mort dupa Gaufre proaspat facute si atmosfera din Grand Place.

- ziua 11 - Bruxelles - Amsterdam

- ziua 12 - Amsterdam - vom face o excursie la Rotterdam pentru a vedea cel mai mare port din Europa - sunt un pasionat de vapoare. Apoi seara o plimbare prin cartierul rosu care am inteles ca nu mai este in centrul orasului.

- ziua 13 - Amsterdam - Berlin

- ziua 14 - Berlin - un oras incarcat de istorie care are foarte multe obiective de vizitat plus ca este o destinatie foarte buna pentru shopping am inteles.

- ziua 15 - Berlin - Budapesta

- ziua 16 - Budapesta - Ploiesti

Este un traseu la care acum astept sa primesc pretul total al cazarilor si al biletelor de ferryboat si de tren dintre Franta si Anglia deci nu am inca o informatie despre cat ne va costa aceasta excursie.

Vom pleca la drum fie cu S3-ul meu fie cu Eos-ul prietenei desi balanta inclina catre Eos. Sunt zone superbe din Elvetia prin care sa mergi cu o masina decapotabila cred ca este ceva unic.

As vrea sa primesc cat mai multe recomandari despre locuri, obiective de vizitat in orasele mentionate de mine sau pe traseul dintre acestea si raman recunoscator acelora care ma vor ajuta cu cat mai multe informatii privind traficul in Londra si in Anglia in general.

Sper sa va placa si voua acest traseu gandit de noi si poate o sa fie un punct de plecare si pentru alti membri de pe forum. Concediu placut tuturor !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Superb traseu :icon_thumright:

Apropo:

Eu anul trecut am facut un traseu Bucurest - Budapesta - Viena - Brno - Praga - Bratislava - Budapesta - Bucurestirn

Europe este superba merita vizita :Driver:

Drum bun si faceti multe poze :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu o intrebare catre colegii care au fost in Anglia cu masina : cum este mai placut sa traversezi intre Franta si Anglia ? Cu ferryboat-ul sau cu trenul in care sa intri cu masina ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un concediu si traseu de vis . Ai mare dreptate . Poti sa aproximezi un cost estimativ al excursiei ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai ales un traseu de vis !!

Londra este spectaculoasa, merita sa petreci o zi intreaga sa te plimbi pe strazile din centru si sa vezi arhitectura fantastica, sa te bucuri de aerul curat(asemanator cu cel de munte). Iti spune astea unu care tocmai s-a intors de acolo si parca nu-mi venea sa ma mai intorc. Mare atentie la locurile unde-ti lasi masina, cel mai bine o lasi la hotel si folosesti transportul in comun care-i pus ffff bine la punct.

dscn0675d.th.jpg

dscn0694r.jpgw320.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai voi sta la un hotel de 4 * care are si parcare privata pentru doar 10 GBP pe zi deci in timpul zilei voi merge cu faimoasele autobuze etajate. Masina o voi scoate mai mult seara cand va fi si traficul mai lejer plus ca vreau neaparat sa trec cu ea peste Tower Bridge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din Londra parca as sari o zi cu primul zbor low cost pana in Irlanda sau tarile scandinave, doar sa vad cum e aerul:)

Modificat de fx_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in londra este foarte aglomerat traficul. atractiile din centru sunt apropiate. mai bine te plimbi pe jos decat cu autobuzul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa treci sa iti dau un bax de apa plata, "prietenii stiu de ce"! :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Personal recomand sa treci cu ferry tinand cont ca esti in concediu si vrei sa admiri tot ce se poate. (cred ca e mai interesanta o plimbare pe mare decat o plimbare prin tunel in cusetele la tren).

Daca nu ai rezervat / platit pana acum biletul la ferry poti da un mail la info.transasia@yahoo.co.uk cu tot ce te-ar putea interesa pret/modalitate plata .. baietii sunt foarte seriosi (vei primi raspuns in cel mult 10-15 min) lucreaza atat pe Calais cat si pe Dunkerque.

timp trecere - Calais 1:30 ore

- Dunkerque - 2 ore

Prin tunel parca se trecea in 40 min .. dar nu mai sunt sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos pentru informatii. Intr-adevar voi trece cu ferry atat la dus cat si la intors. O sa trimit mail la adresa indicata de tine sa vad ce pret obtin de la ei.

Oare daca nu cumpar biletul de acum si il achizitionez acolo pe loc este vreo problema inafara ca este cu 10% mai scump sa zicem ? Ma gandesc la aceasta varianta deoarece trebuie sa stii ora exacta cand ajungi sa traversezi si nu stiu ce se poate intampla pe drum, cat stau in anumite locuri la vizitat pana la Calais.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu este nici o problema... dar cu rezervare este mai ieftin. Daca te decizi sa il cumperi acolo biletul.. o sa intri normal pe liniile de asteptare pt imbarcare si mergi linistit la office-urile din port sa cumperi pe loc biletul.

DAR la rezervare nu treb sa indici ora cand vei ajunge.. este suficient o aproximare a zilei... eu fac rezervarile pt masini si le spun ceva de genu " masina va ajunge intre data 01.08 - 03.08 " dar cel mai bine le adresezi un mail.

Ahh era sa uit. Ca info: pe Dunkerque - vapoarele pleaca 1 la fiecare 2 ore

pe Calais - 1 din ora in ora

Banuiesc ca vei merge pe GPS dupa ce iesi din autoband gps-u nu prea o sa mai stie bine drumul dar o sa mergi pe indicatoare " car ferry" .. asta sa nu te sperii ca nu sti :P ( sau pur si simplu te iei dupa un TIR :beerchug:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salve!

La Innsbruck, sunt un mic expert. Drept urmare:

- cazare: www.pensionpaula.at - foarte primitoare, priveliste superba (mai ales) noaptea;

- dimineata, repede la mic dejun, apoi neaparat o cafea in centrul istoric la Golden Dahl. Simti mirosul proaspat de munte...ah...o sa te simti excelent.

- dai o tura mica la Ambras, merita macar pentru gradinile englezesti si pentru Spanish Hall; daca tot ai ajuns sus la Ambras, du-te in continuare prin satele "satelit" sa vezi priveliste spre Hafelekar;

- dupa amiaza, relax la pensiune, sau, daca te intereseaza o vizita la DEZ pentru niste cumparaturi. E un loc foarte bun pentru asa ceva, mult mai bun decat altele mai cunoscute (vezi sa nu il confuzi cu cel din SUD);

- seara, obligatoriu pe terasa la Golden Dahl. Nu trebuie sa ratezi asta.

Hm...in mare, am acoperit tot pentru o zi....daca mai e ceva, mai vorbim, eventual o sa pun niste poze.

Have fun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

foarte frumoasa initiativa. Sugestia mea ar fi sa mai tai eventual din etape, o sa fie extrem de obositor de facut. Cand spun asta ma bazez de ex pe un Geneva-Paris. E deja obositor, o sa vezi. Ai limitari de viteza, nu e autostrada simpla. E foarte "adormitor".

Legat de Anglia, ar cam trebui sa-ti schimbi bataia farurilor pt ca ii mai apuca sa stea cu duba de MOT la iesirea de pe ferry. Asta mi-a zis-o coleg mutat acolo. Sau incearca sa ajungi ziua si sa nu circuli deloc pe inserate.

La fel, vezi sa ai vesta pentru toti ocupantii masinii.

In rest vreme buna sa prinzi si gps actualizat sa ai. Daca ai probleme prin Franta ajunge un PM si vedem ce se poate rezolva.

Drum bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te complica cu masina in Londra. Poti sa o lasi in Bruxelles, si te duci cu Eurostar-ul. In centrul Londrei e scump si complicat sa te dai cu masina.

P.S. Prin Eurotunel mergi 25 min.

Ca sa-l copiez pe docman: Eu stau in Bruxelles, asa ca te ajut cu ce info vrei.

L.E: Red Light District e tot acolo...cel putin acum 3 saptamani era.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru informatii tuturor. In legatura cu cazarea nu este nevoie pentru ca am rezervat deja peste tot iar in Innsbruck stau la Hilton. Am vrut un hotel foarte inalt tocmai pentru a avea o priveliste superba asupra Alpilor.

@Docman - nu o sa merg pe autostrada ci pe drumurile nationale pentru ca vreau sa vad Franta. Asa am facut si anul trecut cand am mers de la Strassbourg la Paris numai pe drumuri nationale si nu am platit nici un euro.

@Roger - Nu am cum sa las masina in Paris pentru ca prietena nu vrea sa o lase acolo si mai mult ca sigur mergem cu masina ei. Ne hotaram diseara inainte de plecare. Hotelul la care stam in Londra ( Ramada ) are parcare privata si costa 12 GBP pe zi ceea ce zic eu ca este acceptabil, deci masina va sta in parcarea hotelului, eventual seara sa o folosim la o plimbare nocturna.

By the way - poate ne vedem la un suc ceva atat in Paris cu Docman cat si cu Roger in Bruxelles.

@ali_press - eu pe toate site-urile de rezervare pentru bilete am vazut ca te obliga sa spui ora la acre ajungi si ce ferryboat o sa prinzi ( sunt din ora in ora ). Sper sa nu fie probleme cu farurile ( oricum mi se pare ca ale mele bat deja un pic invers dar si la Eos-ul prietenei la fel ).

In rest numai bine si ne auzim pe 2 august cand ma intorc pentru ca diseara undeva pe la 2-3 dimineata plec. ( deh 1550 km aprox pana la Innsbruck )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu plec duminica in Bretania si stau o saptamna, pana pe 26, deci sunt sanse sa ne vedem in Bruxelles...sau Paris :))

Drum bun si concediu placut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

facem in perioada aia o intalnire in zona ?:evil:

vorbim si cu istef? :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropos de privelisti de la "cazare". De pe balcon, de la Paula.

post-51124-1247814345_thumb.jpg

post-51124-1247814442_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pe 27 o sa fiu in Bruxelles si stau o noapte acolo apoi plec spre Amsterdam. Vin special pentru Brussels Grill si niste gaufre calde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Gorbaciov - ce este DEZ ? Un mall ? Un outlet ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot ce pot sa-ti urez este: have fun, drum bun ! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!