Jump to content

Proceduri VCDS


Seby19
 Share

Postare recomandată

@kid77xxl: Ma bucur ca ti-a functionat.

Idee este asa, cand scoti borna de la baterie (in special +-ul) masina isi face un fel de "reset general" la mai toate sistemele, inclusiv senzorul G85 (motiv pt care ai avut martori respectivi in bord dupa recuplarea bornei)

Oricum nu e nicio problema daca faci modu' acesta de resetare, asa ca poti sta linistit :icon_thumright:

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va salut!:(

cer scuze pt of topic dar aici sunt cei care pot sa ma invete si pe mine

am si eu o problema de 3 zile nu imi mai functioneaza inchiderea centralizata din telecomanda de pe cheie.se inchide in din yala,am alarma din fabrica

am schimbat bateria din cheie cu una noua,dar nici o schimbare,ledul de pe cheie se aprinde ca si cand ar functiona

am urmat procedura de scriere cu vag com dar nimic telecomanda nu mai merge

am scanat cu vagcomu si mi-a aparut:-01174- incorect key programing :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o intrebare, cum pot sa schimb ce anume sa imi fie iluminat in bord atunci cand nu este bagata cheia in contact, deocamdata mi se aprind decat "limbile" rosii, si as dori sa setez sa fie aprinse decat gradatiile, sau si una si alta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CAnd NU e bagata cheia nu trebuie sa fie aprins nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si atunci cand este bagata cheia in prima treapta, cum modific in loc sa fie acele aprinse sa fe doar gradatia ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica in codding pe Instruments- cu toate ca nu cred sa ai aceasta setare la Passat 3C.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca a mai fost pusa intrebarea imi cer scuze dar la 40 de pagini... Se poate activa la un B6 cu oglinzi rabatabile electric ca la inchiderea din telcomanda a masinii sa se rabateze singure (butonul din interior ramanand pe 0 si nu pe pozitia de rabatare) ? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o mare rugaminte.dati-mi un indiciu sau tot ce se poate despre o eroare de airbag ce mi-a venit in bord dupa ce am montat farurile noi.mi-am luat si un vab com cu speranta ca o elimin,dar nu vrea sa se stearga.eroarea este:01217 - Side Airbag Igniter; Driver Side (N199)

001 - Upper Limit Exceeded - MIL ON

Modificat de lucica79
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ lucica79: Iti raspuns aici, cu toate ca respectiva intrebare trebuia adesata in alta arie.

Verifica conectivitatea firelor de pe partea soferului.

Vezi si aici.

@Circoloco: nu merge, chiar daca are oglinzi pliabile electric (spun din proprie experienta).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o intrebare, un coleg care avea minidot (no BC) si-a montat maxidot, insa nu are maneta pentru a naviga prin meniuri si nici comenzi pe volan, inca nu le-a achizitionat, stie cineva cum pot face din VAGCOM sa ii setez sa nu ii mai arate timpul parcurs ci consumul la 100KM ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate il rogi sa ne spuna si noua cum a facut pentru ca si eu vreau sa-mi iau un IC cu maxidot dar mi-e cam teama pentru ca am inteles ca daca il schimbi trebuie un cod ca altfel nu mai recunoaste cheia?E un topic dedicat deschis de Riddler.Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

astazi am fost cu el cand l-a schimbat si a fost smplu, l-am dat pe cel cu minidot jos si l-am pus pe celalalt cu maxidot, chestia e ca trebuie sa modifici si kilometri, el avea 124.000 si acum noul bord ii arata 54.000, oricum daca se scaneaza masina cu vagcom, se vor afisa kilometri corecti, deci nu este nici o problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

(...) eroarea este:

01217 - Side Airbag Igniter; Driver Side (N199)

001 - Upper Limit Exceeded - MIL ON

Uite aici rezolvarea -> DIY: Indepartare mufe "airbag" scaune fata - legare fire pe direct (Scapa de omniprezenta eroare "Airbag fault") :icon_thumright:

Crede-ma ca scapi de eroarea asta eficient si sigur!

@TVS: modificarea este super easy, se citeste PIN-ul pt codarea IC-ului pe masina a immoului si se ajusteaza km ca sa corespunda realitatii :Driver:

Imobilizarea la Passat se face prin 2 componete (IC si calculatorul de coloana de sub volan).

@Alinushu2007: NU poti seta cu vag-com-ul ce sa-ti afiseze pe BC (cel putin eu nu am cunostinta de asa ceva...)

Singuru' lucru ce-ti arata este ce a ramas in momentu' demontarii lui de pe masina "donatoare".

Sau daca e luat de nou, din fabrica va veni default pe Consumption (1, adica cel instant)

:offtopic:

Chiar in weekend-ul trecut am facut un swap de manete unui coleg care a trecut de la no-BC la BC-maxidot.

MARE ATENTI LA SCHIMBAREA MANETEI SA NU DEREGLATI 2 MUFE (responsabile cele care se ocupa cu spritiera si temporizatorul de stergatoare) ca o sa coborati 42834982942 de sfinti dupa, pana le setati la loc cum erau :vaidecapulmeu:

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti multumesc mult,colegu.cand o sa fac operatia te anunt ce am rezolvat.am doua nelamuriri,totusi...trebuie sa fac la amandoua scaunele?trebuie sa folosesc neaparat banda speciala cum este in imagine?sau merge si banda izolatoare normala...

Modificat de lucica79
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@TVS: modificarea este super easy, se citeste PIN-ul pt codarea IC-ului pe masina a immoului si se ajusteaza km ca sa corespunda realitatii :Driver:

Imobilizarea la Passat se face prin 2 componete (IC si calculatorul de coloana de sub volan).

:offtopic: CA sa ma lamuresc pentru totdeauna,trebuie citit pin-ul IC care este acum pe masina (cel fara BC) sau se pune IC nou(cel cu BC)pe masina si dupa aceea se citeste pin-ul dupa care se codeaza,adica nu trebuie stiut pin-ul IC care l-am cumparat(cel mai probabil il voi lua de pe ebay.de si am vazut ca unii vanzatori scriu ca nu stiu pin-ul)?Nu mai trebuie nici un cablaj ,se pune plug'n'play,trebuie sa iau cu vreo litera anume la sfarsit,pt.ca am vazut ca sunt mai multe modele?

Am vazut ca au codul 3C0 920 870,dar si cu E sau P ,si cu T la sfarsit.Te rog poate scrii mai explicit in topicul deschis de tine pe aceasta tema.Multumesc si gata cu off-ul.

Modificat de TVS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu conteaza litera de la sfarsit, cel putin cel cu care am fost de si-a pus, a mers perfect plug`n`play

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma poate ajuta cineva care are vag com sa imi schimbe limba de pe afisajul din bord din germana in engleza, va rog? Platesc :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate stiu nu ai nevoie de vag. se schimba f simplu din setarile lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA B5.5 sa o schimbi tu din meniul BC+.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna tuturor, aveti idee, daca mashina este in garantie cei de la service or sa intrebe ce si cum (daca ma conectez cu vag com si modific una alta).

multumesc!

ionut, Iasi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic nu ar trebui sa ai probleme atata timp cat nu intervii fizic asupra instalatiei electrice. Practic insa...depinde peste cine dai in service

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MAi cititi ce scrie in certificatul de garantie. Bineinteles ca o sa se lege de orice nu mai e ca din fabrica, inclusiv codarile de pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va intreb si eu daca km cititi cu vagcom ul sunt reali ,daca chiar sunt pe bune ? am vagcom seria 9

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca sunt cititi din ECU, da - poate exista discrepanta in limita a 5% intre ce e afisat in Instrumente si ce e in ECU.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici aia cititi din ECU nu mai esti sigur ca sunt cei reali ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!