Jump to content

Proceduri VCDS


Seby19
 Share

Postare recomandată

Care esti din Valcea si ma poti ajuta si pe mine cu stergerea erori pentru airbag....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care esti din Valcea si ma poti ajuta si pe mine cu stergerea erori pentru airbag....

In acest topic discutam despre proceduri VAG COM. Intra aici, poate gasesti rezolvarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal,

Cine stie cum se face recodarea modulului de coloana de directie la Passat 2007 ?

Vreau sa-mi pun comenzi pe volan si trebuie sa schimb compul de la coloana cu unul care suporta aceste comenzi .

Multumesc .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va rog ajutati-ma .. am scanat masina (passat b6) si mi a aparut o eroare.. si nu stiu ce inseamna.. scrie asa:

diagnostig aparate de comanda vw diesel EDC 16U34 Memorie de erori

1728 Element de comanda reglare viteza de deplasare

starea comutatorului nedefinita

astept un raspuns de la voi va rog...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru erori rezultate in urma scanarii posteaza aici: http://vwforum.ro/index.php?showtopic=1234

Ar fi util sa ne spui exact codul erorii asa cum apare el (no offence, dar traducerea de mai sus e de toata jena-eu unul nu inteleg la ce se refera).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru erori rezultate in urma scanarii posteaza aici: http://vwforum.ro/index.php?showtopic=1234

Ar fi util sa ne spui exact codul erorii asa cum apare el (no offence, dar traducerea de mai sus e de toata jena-eu unul nu inteleg la ce se refera).

cei de la test mi au dat o foaie si exact asa scria acolo...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci să
Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi :

Exact astea le si are .

am atasat ce mi-a dat ca ii scrie pe sticker ....

post-164-1287558318_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Fac si eu o intrebare catre cei mai experimentati .

La masina din semnatura am facut acum un an brakajul la reprezentanta Scorpion Galati si mecanicul ala dde 2 lei a uitat sa-mi puna volanul la zero (drept) iar acum sta putin inspre stanga .

Acum tinand cont ca masina este prevazuta cu directie electrica as vre sa stiu daca pot aduce volanul la zero cu ajutorul vag-ului ?

Multumesc ,

Astept raspunsurile voastre .

Si poate-mi raspundeti si la intrebarea de la postul 715 .

Multumesc .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, doar ca fara a sti ce dotari ai pe masina nu stiu sa-ti spun codurile de login si de coding. Alea se calculeaza onform dotarilor. Cele mai intalnite sunt 09555 si 04255 si obligatoriu se face adaptare G85 dupa codare, altfel nu retine codarea. Si NU se ia contactul intre proceduri.

De fapt această operaţiune (recodare module ABS, ESP şi recalibrare senzor G85), doresc să o fac pe un audi A6 2.5 TDI de 132 Kw, an 2002. Am găsit aici ( http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/A...ics_(Bosch_5.7) ) modalitatea

post-68235-1287595465_thumb.jpg

Modificat de vw11wst
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

-scuze ca intreb aici de audi ... dar la sectiunea audi nu am gasit asa ceva.

-pe la inceputul acestui topic s-a vb si de aprinderea semnalului ( la o intensitate mai mica ) odata cu aprinderea pozitiei. este cumva posibil asa si la audi a4 , B7? daca da cum?:)

-am intrat cu vag-ul dar acolo tre sa aduni sa scazi, aritmetica ce sa mai......daca stie cine exact procedura il rog sa o spuna.

Multumesc.

Din cate stiu - nu prea se poate la audi.

Detalii despre activarea functiei aici : http://vwforum.ro/index.php?showtopic=72951

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Ma poate ajuta cineva cu Anularea diagnosticarii "eroare bec ars" pentru faza lunga la un Audi A4 B6 8H(cabrio) din 2004.Am facut niste modificari la fata masinii(am pus faruri de pe B8 cu bi-xenon si leduri pe pozitie) si imi dadea eroare la faza lunga cu toate ca functiona perfect clapeta care redirectioneaza fascicolul pentru efctul de faza lunga(la B8 faza lunga si cea scurta sunt pe acelasi bec,se schimba doar directia fascicoului prin miscarea unei clapete din far).Acum am legat si proiectoarele pe faza lunga si in momentul actionarii "faza lunga" se aprind automat si proiectoarele,dar am scapat de eroare.Totusi,daca exista o modificare care sa imi anuleze diagnosticarea de bec ars pe faza lunga,atunci as decupla proiectoarele.

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti incerca sa pui un set de anulatoare de eroare...ca cele folosite in cazul in care iti montezi xenon AM. Ar trebui sa mearga

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal

stie cineva e vreo smecherie cu activarea pe vizibil a bluetooth la passat b6 cu carkit de fabrica 9W8 ?

se intra in meniu 77 telephone

apoi 10 adaptare apoi canal 10 undee setarea este 0 ptr invizibil si 1 ptr vizibil

setez 1 ptr vizibil dau save dau test ok salvez ies din meniu dau sa caut semnal bluetooth si nimik ...

ok mai incerc inca o data , caut insa semnal atunci cand sunt in meniu ... ok gaseste vW UHV dau sa il conectez zice ca nu poate ca tre sa ies din meniu, ok ies din meniu si din nou nu mai gaseste semnal ...uuufffff

e vreo smecherie sa memorez pe vizibil ?

am scanat si pagina din carte cu privire la acest aspect insa ca o ironie nu dispun de volan multifunctional iar adaptorul de carkit nu are butoanele acelea 2 ...

activare bluetooth.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Pai daca ai doar suportul de pe masina, din poza 1, nu vei putea sa te conectezi cu nimic.

Trebuie cumparat adaptorul de bluetooth din poza 2, care vine prins in suportul de pe masina.

suportmasina.jpg poza 1 adaptorul.jpgpoza2

O zi buna

Modificat de simplu_dj
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci sa inteleg ca mai este necesar inca un modul de bluetooth ?

adica functioneaza cu 2 module? sau cum ?

postez niste scanari de pe modulul meu

e activat dar e pe invizible

il dau pe vizible, il gasesc cu tel wv uhv numai ca dupa ce ies din modul el trece pe invizible automat

poate tre sa intru cu un cod de securitate ca sa memoreze setarea ?

intreb si eu

post-53015-0-62735500-1288719317_thumb.j

post-53015-0-46452700-1288719324_thumb.j

post-53015-0-24023500-1288719332_thumb.j

Modificat de skodita100
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ajutoor

Va rog sa ma ajutati si sa imi spune-ti daca setarile

de Codare pentru auto-hold :

In functie de an difera codarea:

pana in 2007:

0000010 = Parking Brake without Auto-hold (North America)

0000011 = Parking Brake without Auto-hold (Rest of World / PR-UH1)- singura codare bifata

0000012 = Parking Brake with Auto-hold (Rest of World / PR-UH2)

0000013 = Parking Brake with Auto-hold (North America)

functioneaza pentru toate tipurile de Passat 3c sau trebuie activate doar dupa instalarea butonului, conform unei postari anterioare?

Eu am crezut ca vor merge si la mine fara alte dotari hard insa ceea singurul lucru pe care l-am reusit a fost o eroare la frina de buton.

Va multumesc

Modificat de DOPPELGULDEN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie neaparat sa instalezi butonul,altfel de ce ai activa o functie care nu exista inca ? Vei zapaci calculatorul care va da niste comenzi la ceva ce nu exista si deci nu poate confirma efectuarea lor. Asadar nu te risca...parerea mea. :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   1 membru

    • dignitas1980
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!