Jump to content

Proceduri VCDS


Seby19
 Share

Postare recomandată

Salut

Prin recodarea IC-ului, intr-adevar dispare "bip-ul" centurii, dar si martorul din bord (asa cred :blink: )

CT-87-ADY cred ca vrea sa scape doar de "bipait"...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da dispare si martorul din bord/ ori tot - ori nimic!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

-odata cu inchiderea masini nu se poate face sa se inchida automat si geamurile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La masina ta se poate astfel:

Apesi pe butonul de inchis masina - si tii apasat (2 sec) dupa care eliberezi - si ti se ridica automat si geamurile .... daca doresti sa nu se ridice pana la capat de cursa mai apesi inca o data butonul si se opresc in pozitia dorita

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca intrebarea era in felul urmator : daca am un geam deschis si inchid masina sa verifice automat daca a ramas un geam deschis si sa il inchida fara a mai fi nevoie sa tii apasat pe buton . cu alte cuvinte sa dea comanda sa se inchida geamurile indiferent daca sunt sau nu deschise iar in caz ca unul este deschis sa il inchida automat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine merge daca tin apasat pana ajung ele sus. In nici un caz daca tin doar 2 secunde nu se urca pana sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai asa este la toti , tii apasat pana urca sus , daca nu mai actionezi butonul se opresc .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OviDU / D@ny / GRooVe

Sal,

Pentru a face sa se inchida geamurile tinand 2 sec apasat pe buton si nu sa tii apasat pana ajung ele sus trebuie sa rugati un coleg cu VAG-COM sa va activeze aceasta functie .

Iar din moment ce este actvata aceasta functie ea va verifica daca aveti 1 / 2 sau toate geamurile deschise si le va inchide .

Cel putin la mine dupa ce am activato din VAG-COM a mers .

Rugati pe cineva care are VAG-COM si nu cred ca va refuza in schimbul unei beri fara alcool sa va ajute cu actvarea functiei .

Spor la treaba .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai care este procedura?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

-bun , asta era un raspuns...

-l-am lasat de multe ori deschis si spre fericirea mea a 2-a zi dimineata masina era intacta...

-ideea este ca tot tre sa apesi pe ceva.. oricum e mai bine sa tii apasat 2 sec decat sa tii pana sus...de uitat tot le uiti . nu e buna nici combinatia asta.

-ca sa fiu mai clar desi cred ca s-a inteles ceea ce vreau :

-ai iesit din masina ai un geam deschis nu stii care e, sa zicem, pleci de langa masina apesi pe butonul de pe telecomanda pt a inchide masina. in acel moment se inchide masina si as dorii sa se inchida si geamul care este deschis; se poate asa ceava la passat? ca la altele am vazut...

-o solutie in care uiti geamul deschis???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu sigur ca la B6 nu se poate acest lucru, decat ceea ce a spus colegul Adrian. La B5.5 se putea, la B6 cica au scos chestia asta din nu stiu ce motive de securitate...bla bla-uri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate dar cu un modul suplimentar de inchidere montat la alarma !

Pretul unuia variaza intre 150-200Ron/ Intreaba la alarme auto de asa ceva .

Pai care este procedura?

O sa postam si procedura /

ca idee este in :

09 Central Electric /

Long Coding

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...ai iesit din masina ai un geam deschis nu stii care e, sa zicem, pleci de langa masina apesi pe butonul de pe telecomanda pt a inchide masina. in acel moment se inchide masina si as dorii sa se inchida si geamul care este deschis...

Salut

:( Alarma care o am pe masina(alcar... a nu se interpreta ca reclama) face acest lucru.

Stiu...ideea era daca se poate activa din modulul masinii. Dar daca "obisnuiesti" sa lasi geamurile deschise cred ca e buna si varianta asta. Vezi ca sunt modele care lucreaza pe Fq din telecomanda originala a masinii.

Scuze de :icon_cool:

Modificat de cuiuda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Stie cineva procedura cu VAG COM-ul care se efectueaza in cazul schimbarii placutelor de frina spate la Passatul B6 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca s-a mai discutat si AICI - poate te ajuta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
-bun , asta era un raspuns...

-l-am lasat de multe ori deschis si spre fericirea mea a 2-a zi dimineata masina era intacta...

-ideea este ca tot tre sa apesi pe ceva.. oricum e mai bine sa tii apasat 2 sec decat sa tii pana sus...de uitat tot le uiti . nu e buna nici combinatia asta.

-ca sa fiu mai clar desi cred ca s-a inteles ceea ce vreau :

-ai iesit din masina ai un geam deschis nu stii care e, sa zicem, pleci de langa masina apesi pe butonul de pe telecomanda pt a inchide masina. in acel moment se inchide masina si as dorii sa se inchida si geamul care este deschis; se poate asa ceava la passat? ca la altele am vazut...

-o solutie in care uiti geamul deschis???

exact asta vreau si io pentru ca astazi am uitat geamu deschis.

e nasol daca nu merge cu VAG-ul, ci numai cu nu stiu ce modul suplimentar de alarma. asta presupune ca tre sa ai alarma in primul rand, si io n-am, decat p-aia originala de la mama ei.

la masina pe care am avut-o inainte trebuia sa apesi repede de 2 ori pe butonul de inchidere al cartelei si se inchideau toate geamurile. mi se pare cea mai logica combinatie, pentru pot exista cazuri in care sa vrei sa lasi geamu deschis si usa inchisa.

Modificat de Mihai ENE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe Passat B6 ar trebui sa mearga /seamana in codari cu Skoda Superb/ ce an este masina ta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Are cineva idee de procedura de a face alarma originala sa sune mai tare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MAi tare nu dar diferit da.

Nu stie nimeni?

PAi nu prea am inteles ce vrei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa-mi stea aprins becul de semnalizare din far, la o intensitate mai mica si atunci cand aprind pozitiile.

Am inteles ca pe Golf 5/ jetta, modelul pentru America ,exista aceasta codare.

Colegul Popilam stie mai multe.

Modificat de florin r.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da se poate:

Central Electric / Long coding / Turn Signals As Parking Light xxx % .

Setezi cat la % sa iti stea semnalele aprinse .... asa dai impresia ca bagheta este in totalitate aprinsa .

Daca nu te descurci si ai drum prin Bucuresti , poti sa treci pe la mine si o rezolvam .

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MAi tare nu dar diferit da. (...)

Stiu ca sunt 3 sau 4 tunuri diferite dar cum se ajunge la ele?

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor. Am mare nevoie de ajutor. Nu reusesc sa anulez diagnosticarea de bec ars pe semnalizarea fata... am incercat metoda de mai sus..la mine bit 5 si 7 erau deja debifate.... stie cineva ce po9t sa fac sa scap de ea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat si eu ;la o O2 pentru luminile de pozitie fata si nu merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Timer-ul pentru faruri cat sa stea aprinse il gasesti in adaptari in Central Electric [nu in long codding]

Poate postezi si tu exact unde ai intrat cu vagCom pentru celelalte functii care le-ai mai activat [stingere proiectoare la flash, ridicare automata geamuri, stins centrul stopurilor]

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!