Jump to content

Proceduri VCDS


Seby19
 Share

Postare recomandată

Salut

Cu alta intrebare. Am intrat pe 17 instrumente, adaptari si acolo undeva am gasit numarul de km afisat in bord.

Mai jos se putea introduce valoarea noua. Daca modific acolo se modifica km afisati in bord?

Pe masina lui tata octavia 2, 2008, am vazut acelasi lucru, dar acolo adaptarile apar diferit, adica in stilul vechi dar era acelasi lucru cred...

Modificat de duduratoy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU se pot modifica asa usor.......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

26 minutes ago, duduratoy said:

Salut

Cu alta intrebare. Am intrat pe 17 instrumente, adaptari si acolo undeva am gasit numarul de km afisat in bord.

Mai jos se putea introduce valoarea noua. Daca modific acolo se modifica km afisati in bord?

Pe masina lui tata octavia 2, 2008, am vazut acelasi lucru, dar acolo adaptarile apar diferit, adica in stilul vechi dar era acelasi lucru cred...

de acolo se poate modifica, doar daca ai un bord nou - km pana in 100 maxim. La cele vechi, se modifica/actualizeaza cu interfete dedicate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca iei un bord care are peste 100 km si-l dai la zero, poti dupa aia sa modifici cu VCDS-ul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu VCDS Km afisati de IC nu pot fi scrisi decat daca acesta (IC-ul) este o piesa noua pusa pe masina si de la montare nu se parcurge o distanta mai mare de 100 Km .

Aste a vrut sa va explice colegul Florin .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Intrebarea mea era daca prin rescrierea kilometrilor cu alt program (adusi la zero), ulterior se poate rescrie cu VCDS-ul alta valoare, in conditiile in care nu se monteaza pe masina. Din ce a zis pronet, inteleg ca nu: chiar daca s-a adus la zero si s-au parcurs mai putin de 100 km, valoarea kilometrajului nu mai poate fi modificata cu VCDS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, merge.... daca il pui pe 0 (chiar daca este un ceas SH)... se poate face iar cu VCDS-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Colegii am citit tot topicul de ma dor ochii. Cred ca am citit pe undeva ca se poate seta semnalizarea de 5 ori in loc de 3 ori la acționarea scurta a semnalizatorului. E vorba de passat b6 2009. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate te ajuta asta :

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA passat stiu ca nu merge sa modifici ciclul semnalizarilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici la mine la Seat nu a mers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 hours ago, Al Bundy said:

LA passat stiu ca nu merge sa modifici ciclul semnalizarilor.

Merge Cristi. Depinde de anul de fabricatie. Stiu ca la pd-uri nu merge sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incerc eu azi si revin cu un feedback pe CR. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Passat 2014 , 2.0 ,CFFB merge .

Scuze , acum am vazut ca era topicul de B6

Modificat de da ny el
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

svg_gabriel10

Hristos a inviat!

Am incercat la al meu Passat si nu pot sa modific ciclul semnalizarilor, ba mai mult, nici nu am acea optiune in meniu :)

O chestie interesanta pe care am vazut-o astazi in VCDS este faptul ca nu imi poate citi KM din "Engine- ECU Mileage".

Sa fie interfata de vina pentru ambele "bube" ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA CR nu se stocheaza KM in ECU.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

svg_gabriel10

Am înțeles, dar unde ii pot vedea?

În ECU zice că nu se poate citi pentru ca:

- A fost reprogramat ECU 

- A fost schimbat "instruments"

- Eroare cauzată de ECU defect.

Am găsit în altă parte și îmi arată o diferență de 1 km, un km mai puțin în vcds.

Modificat de svg_gabriel10
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toleranta ptr odometru este de max 5% dintre ce arata instrumentele si ecu. Km mai pot fi stocati si pe dsg. Canal 109 parca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

Recunosc ca am facut un search dupa dpf dar nu prea am gasit ce vroiam asa ca voi intreba cu riscul de a se mai fi raspuns la intrebarea mea . 

Detin un passat b6, motor CBAB , si filtru de particule 2010. As dori sa stiu cum pot verifica gradul de infundare al filtrului ? cu VAG-ul ? 

Eu m-am uitat pe grupul 099 /108 /107 . Dar poate trebuie in alta parte ? Sau nu am inteles eu valorile respective 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe 108 sau 241 grup 2/3 te uiti dupa particle filter load

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

svg_gabriel10

:offtopic:@matrafox, daca isi face treaba singur, recomand sa fie lasat in pcae. Mie nu mi s-a aprins niciodata martorul de DPF si nu ma ating de el. Se curata la fiecare 350-500 km, in functie de trafic. Sper sa nu fiu criticat pentru sfat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe 108 la Oil Ash Volume.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Poate sa imi spuna si mie cineva  grupurile 110 si 111 din dsg ce indica? Am inteles ca grupul 109 este pt km stocati in dsg dar mai sunt niste km si in grupurile 110 si 111.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
On 5/5/2016 at 10:25 AM, pronet said:

Merge Cristi. Depinde de anul de fabricatie. Stiu ca la pd-uri nu merge sigur.

Mihaiu, numai la cele cu BCM - adica B7, dupa 2011 - B6 2010 - ultimul.. cum aveam eu - nu mergea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!