Jump to content

Revizie Octavia 1 25.000km


Mariuz__
 Share

Postare recomandată

Cam cat costa revizia de 25.000 km ca mai am vreo doua mii si gata. Intreb si eu ca sa stiu ce imi face la a doua revizie si cam cu cati bani sa merg.

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • godoroja

    10

  • furiarosie

    6

  • Mariuz__

    3

  • bbv1976

    3

Cam cat costa revizia de 25.000 km ca mai am vreo doua mii si gata. Intreb si eu ca sa stiu ce imi face la a doua revizie si cam cu cati bani sa merg.

Multumesc anticipat!

<{POST_SNAPBACK}>

La Open Service in Iasi cu materiale de la ei:

filtru ulei~400000+ulei Castrol~2.000.000+filtru motorina~1.500.000+filtru polen~600.000+manopera~950.000 deci un total aproximativ de 5.500.000lei

A durat cam 1 ora si am mai dat 100000 la mecanic.

Sfatul meu e sa stai linga masina pe timpul reviziei ca la cea de la 10000 sint aproape sigur ca nu mi-au schimbat uleiul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acceptabil. Eu stau oricum langa masina ca altfel nu se ating de ea. Sunt mai sarit de pe fix si deja ma stiu in service.

OT: cum mi se pare ceva ciudat, zgomot sau zbranganit sunt trimit masina in service. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la benzina iesi mai ieftin cred, la 20k eu am marcat 4.4M la avia

Modificat de pirannia
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

depinde ce-ti schimba. La brady m-a dus 5.500.000 lei iar la Po Ro cam 7 si ceva. Oricum astia din urma sunt hoti, nici nu-ti schimba ce trebuie.... Se uita la fatza omului. Care nu stie sa verifice dupa si-a luat-o. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da' ce revizie e aia de 25 000?

Aia de 30 000???

Pe mine la aia de 30.000 m-a costat revizia la Avia 650RON plus inca 350 ron placutele de frana pe fata

Modificat de asarban
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da eu am vrut sa fac revizia la 25.000 si nu la 30.000. M-am gandit ca e mai bine sa o fac mai devreme. M-a costat aproape 5 mil in lei vechi.

OT: La Avia in Militari folosesc ulei ARAL iar in Pantelimon Shell.... :) asa ca am facut revizia in Militari, asta aviz celor interesati. :confused:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

eu fac la 10000 revizia. Asa-i cel mai bine pt motorul meu care merge 80% in oras. Ulei ARAL sintetic, toata revizia cam 5,5 mil la Brady.

Asarban, tu la 30000 ti-ai schimbat placutzele? Eu n-am reusit pana la 60000 km. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu fac la 10000 revizia. Asa-i cel mai bine pt motorul meu care merge 80% in oras. Ulei ARAL sintetic, toata revizia cam 5,5 mil la Brady.

Asarban, tu la 30000 ti-ai schimbat placutzele?  Eu n-am reusit pana la 60000 km.  :D

<{POST_SNAPBACK}>

Nu te bucura, ca trebuie sa schimbi discurile. Si eu a patit la fel, placutele au fost foarte dure si au papat discurile. Pe marginea exterioara a lor s-a format grad destul de mare.

Cota de uzura la discuri este de 19mm. Pariez ca esti la limita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te bucura, ca trebuie sa schimbi discurile. Si eu a patit la fel, placutele au fost foarte dure si au papat discurile. Pe marginea exterioara a lor s-a format grad destul de mare.

Cota de uzura la discuri este de 19mm. Pariez ca esti la limita.

<{POST_SNAPBACK}>

Inca nu sunt.Chiar ne-am uitat la ele. Placutele sunt 50% uzate si discurile sunt ok.Avand in vedere ca am schimbat placutele la 60000 km si acum am 110.000 km eu zic k e bine... Mai analizam si discurile alea mai atent. Mersi! :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

revizie la 30k la AVIA 11800000 lei vechi acum o saptamina, inclusiv placute cu senzor pe fata, toate filtrele schimbate(ulei, aer, motorina, polen) si reglat frine +test pe stand!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar cum reusesti sa duci placutzele in 30000 km? Ce-i faci :unsure:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
dar cum reusesti sa duci placutzele in 30000 km? Ce-i faci  :)

<{POST_SNAPBACK}>

cred ca este din cauza stilului de condus :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

30.000? eu la bora le schimbam initial in 15.000 , pt. ca mergeam in oras 80%, iar dupa ce am trecut la o marca mai serioasa ( ATE ) tineau 30.000.. pe astea care le am acum pe tour le estimez la 25k

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

A facut cineva revizia de 60.000 km la O1 in buc.?

Cam cat este si ce se schimba, bujii ceva?

Placutele au fost schimbate deja, la fel si bucsele bara stabilizatoare care nu rezista mai mult de 10.000km.

Merci mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Placutele le-am schimbat la 60000 km prima oara, acum am peste 110000 km si se apropie iar schimbul lor :) .

Bucsele bara stabilizatoare le-am schimbat la 100000 km ( incepusera sa scartaie). Si cam atat. Dar cum sa se duca la 10000 bucsele. Sa nu reziste mai mult? Si cum placute la 30000 km... It makes me laugh :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Am facut revizia la 22K (revizia a doua), schimb ulei si toate filtrele 450RON. Am facut revizia la un service din Suceava (ADRIA), unde am stat langa masina, manopera a fost 60RON diferenta a fost filtru de motorina, ulei aer, polen si ulei Castrol 4L.

Pe langa revizie am pus pe masina si presuri fata originale Skoda, 70RON cu manopera cu tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul e bunicel , dar sunt tare curios ce a inclus "manopera" pentru presuri :-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este vorba de presurile din interiorul masinii ci de presurile care se pun ca sa nu arunce apa, pietre din cauciuc in masina, se mai numesc aparatori de noroi ( sa nu se confunde cu aparatorile de noroi de pe interiorul caroseriei), cel putin asa stiu eu. Pe mine cand m-a intrebat omul de la service daca vreau presuri fata, i-am spus ca am dar cand mi-a aratat presurile am inteles. Deci in concluzie manopera a constat in montarea lor cu 2 suruburi si 2 cleme. Scuze pentru confuzie. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aaaa, ok. Exact chestiile astea 2 le-am pus si eu la Brady cu aceeasi suma si sunt de parere ca sunt foarte de folos - mai ales cand mergi pe carosabil umed, dupa ce tocmai ai spalat masina.

Un tip de la Brady, de la service, le zicea "sorturi" ("shortzuri") si nici eu nu intelesesem la ce se refera :-)

PS2: Aveti careva idee unde pot pune aparatori de ploaie (la geamurile din fata, mai ales), eventual originale, si cat costa ? Ca am vazut la o Octavie, deci exista. Recunosc ca la Brady inca nu am intrebat. Deasemena, daca stiti careva daca au ceva dezavantaje... zgomot/shuierat suplimentar la viteza mai mare, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aparatori de ploaie?

Adica paravanturi banuiesc.

Eu am vazut la Augsburg, nu mai tin minte pretul dar stiu ca le-am vazut cu un pret in raft si pe cutie, am vrut sa le iau si la casa mi-au dat alt pret, mai mare, spunandu-mi ca promotia se terminase "saptamana trecuta". Am vrut sa li le fac guler dar m-am abtinut si nu le-am mai luat.

Era un pret marisor, nu exagerat, undeva peste 180RON

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da eu am vrut sa fac revizia la 25.000 si nu la 30.000. M-am gandit ca e mai bine sa o fac mai devreme. M-a costat aproape 5 mil in lei vechi.

OT: La Avia in Militari folosesc ulei ARAL iar in Pantelimon Shell.... :wub: asa ca am facut revizia in Militari, asta aviz celor interesati. :confused:

Eu am facut revizia in Pantelimos si mi-a pus ARAL. De fapt am facut 3 revizii (cam la 11 K fiecare) si de fiecare data mi-a pus ARAL.

Nu te bucura, ca trebuie sa schimbi discurile. Si eu a patit la fel, placutele au fost foarte dure si au papat discurile. Pe marginea exterioara a lor s-a format grad destul de mare.

Cota de uzura la discuri este de 19mm. Pariez ca esti la limita.

Discurile cred ca sunt cea mai mare problema. Eu am 30K cu masina si trebuiau schimbate. Intr-un mod zgarcit (pentru ca am refuzat sa le schimb cu toate ca volanul face cam rau la franare usoara) am inversat la revizie rotzile si o sa le schimb la 45K. Este inadmisibil ca niste discuri sa tzina doar 30 de K. Ca sa nu mai vorbesc ca trebuie sa schimb si placutzele odata cu discurile, ca de....

Ideea este ca discurile se duc dracului cel mai bine in spalatorie; vii cu masina cu discurile incinse si itzi baga ala jet rece pe ele. Te-ai scos ;). Din pacate am aflat cam tarziu de faza asta.

Oricum nu cred ca este normal ca niste discuri sa tzina doar 30K. Si la Dacie tzin mai mult.

Modificat de itintea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde de calitatea materialului si de modul de condus al fiecaruia. Eu le-am schimbat de ex. pe la 112000 km......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Va spun eu : trebuie sa le considerati gratis (sau moka cum se spune) la banii astia. Cand prindeti o combinata de revizie +schimbare distributie la 110 000km =31 000 000 lei vechi atunci e problema mare. Asta s-a intamplat acum vreo doua sapt si inca nu mi-am revenit din soc. Apropo cand se schimba distributia se schimba si pompa de apa, ca mie asa mi-au spus?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!