Jump to content

Care e cel mai bun ulei pentru TDI PD ?


AndreiO2
 Share

Postare recomandată

VSSZZZ7MZ9V50443

 

aveti idee ce tip de service are? ce tip de Liqui moly sa comand?


Semnul acela cu bidonasul de ungere  culoare galbena si textul Check level oil

 

Am postat de 2 ori , fiindca nu aparea primul post.

Modificat de Napoleon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea are importanta ce tip de interval service a avut masina ci, mai degraba, cat de mult mergi tu intr-un an. Eu iti recomand interval de schimb fix de 15.000 km, dar cu schimbarea efectiva a uleiului la 10.000 km. Cum nu ai filtru de particule, iti recomand un ulei 5W40.

 

P.S. Posturile s-au mutat in topicul corespunzator

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am o intrebare ptr cei care se pricep in domeniu... Am schimbat uleiul anul asta in iunie si mi-a ramas cam 1L iar in toamna asta am fost nevoit sa schimb iar uleiul si am uitat de litrul ala ramas si am cumparat iar bidon de 5L. Acum am cam 1,7L de ulei ramas in doua bidoane separate dar acelasi tip si marca de ulei.

Le pot pune in motor la urmatorul schimb si sa completez cu inca 3L?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am facut nimic atunci... Amandoua le-am desigilat :tuktuk:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca le tii inchise bine nu se intampla nimic pana la anu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut eu am un TOURAN 2.0 tdi , dpf , dsg , sport 170 cp si astazi am comandat un castrol 5w-30 edge -profesional longlife , 504 00/ 507 00 aceste indicative fiind pt filtrul de particule ? credeti ca ar mai fi necesar si un aditiv in ulei ? pt o viata mai indelungata ;si daca da pt aditiv ce anume ar trebui sa bag si cat . Filtrele am inteles ca sunt originale vw . o fi vreo diferenta intre cele originale si celelalte dupa piata gen MAN ? multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este recomandat sa pui aditiv in ulei...uleiul ales de tine este bun pentru motorul tau

Modificat de enescuus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu si eu: NU pune aditiv in ulei! Am avut un cileg care a trebuit sa segmenteze motorul din cauza ca folosea DuraLube in ulei.

Cat despre firtre, cele originale sunt mai scumpe iar calitativ nu cred ca sunt superioare cu mult celor de la MANN. Daca, si iti recomand sa, schimbi uleiul si filtrele la 15k km, poti pune cu incredere MANN.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe original tot Mann, mahle, valeo, Filtron, Ufi , etc produc filtrele....

Deci nu e diferenta intre cele originale si cele de mai sus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Nu este recomandat sa pui aditiv in ulei"

 exprimare foarte corecta   "nu este recomandat" 

 

nu este egal cu interzis     iar  "DURACA....CA"  de prin supermarketuri   ...contine parafina clorurata (clor)  si au fost dati in judecata in state pt reclama inselatoare si ei si alti vanzatori de vise   , asta nu inseamna ca nu exista aditivi buni unii chiar recomandati  SI TESTATI  de constructori consacrati cum ar fi HYUNDAY MOTORS...

 

DURACA...CA  si FTC

 

http://www.ftc.gov/enforcement/cases-and-proceedings/cases/2000/05/dura-lube-corporation-american-direct-marketing-inc

 

 

aditivii aprobati de Hyunday in motoarele lor

http://www.customercare.hyundai.co.in/subindex_Additives-24.aspx

Modificat de nec100
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat Castrol 5w40 si filtru Mann, pentru revizia la 194k. Uleiul cica are norma recomandata si au zis baietii de la Unix ca ar fi ok. Sunt curios cum o sa se comporte motorul, zilele astea il schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu retin ce a papat inainte sa o iau eu, dar la ultima revizie la Cybernet Piatra Neamt mi s-a pus Mobil 5w30, nu stiu ce mai scria pe bidon, era 38 lei litrul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Nu este recomandat sa pui aditiv in ulei"

exprimare foarte corecta "nu este recomandat"

nu este egal cu interzis iar "DURACA....CA" de prin supermarketuri ...contine parafina clorurata (clor) si au fost dati in judecata in state pt reclama inselatoare si ei si alti vanzatori de vise , asta nu inseamna ca nu exista aditivi buni unii chiar recomandati SI TESTATI de constructori consacrati cum ar fi HYUNDAY MOTORS...

DURACA...CA si FTC

http://www.ftc.gov/enforcement/cases-and-proceedings/cases/2000/05/dura-lube-corporation-american-direct-marketing-inc

aditivii aprobati de Hyunday in motoarele lor

http://www.customercare.hyundai.co.in/subindex_Additives-24.aspx

Da, interesant articolul cu Hyundai. Oricum, in ceea ce priveste aditivul, eu raman la parerea ca nu merita, nici financiar si nici tehnic.

Daca schimbi uleiul la 10k km si folosesti un ulei cu normele cerute fara sa iei fakeuri, nu cred ca mai trebuie aditiv...

Oricum, am folosit si eu o perioada aditiv ptr benzina cand aveam benzinar si n-am simtit nimic in plus sau in minus.

Si inca ceva, in amestec cu uleiul pus in motor sa nu dea niste reactii chimice aiurea intre ele si gata ungerea/protectia.

Cred ca cel mai important e ca producatorul de ulei sa dea aprobarea folosirii aditivilor.

Modificat de Catalin Sandu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare . gata am reusit sa schimb uleiul la touran 2.0 tdi, dsg, dpf ,170cp. am atasat cateva poze cu ambalajul de la filtre si uleiul folosit .aditiv deocamdata nu ii pun , ma mai informez si vad dupa. sper sa fie alegerea buna , ca la cate modele de ulei sunt pe piata nu mai stii ce sa bagi in motor 

post-44115-0-02085400-1387105737_thumb.j

post-44115-0-25286300-1387105747_thumb.j

post-44115-0-62211500-1387105758_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca poti,pune o imagine si cu partea din spate a bidonului de ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite si oloiul meu.

 

Mii de draci, nu pot sa intorc imaginile din meniul forumului? Ca de pe telefon nu-mi da voie, samsung are niste limitari cretine.

post-117502-0-76311000-1387107412_thumb.

post-117502-0-68834400-1387107435_thumb.

post-117502-0-81159700-1387107473_thumb.

Modificat de Lucian M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce am observat ca pe castrol acolo unde e sigla W nu mai scrie  Fully Syntethic. Si cel cu sigla W e mai scump decat cel fara. 

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si o fi bun ce am eu acum in motor? Sau tura viitoare sa fac un flush si sa trec pe Ravenol? Prea e la moda :D.

 

Chiar am insistat la Unix sa stiu daca e ulei original, m-au asigurat ca este si mi-au aratat si acea holograma, care cica nu o au decat de la producator. Ce-o fi- o fi.

Modificat de Lucian M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lucian, atata timp cat uleiul pus de tine in motor respecta norma ceruta de constructor, este schimbat la timp/km si nu este contrafacut nu ai de ce sa-ti faci griji. Restul povestilor despre uleiurile americane si alte uleiuri pentru NASA sunt can-can :icon_thumleft:

Modificat de enescuus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este eexcalade pe unele scrie ceva pe altele altceva . uite si poza cu spatele bidonului.

la service unde am pus uleiul mi-a recomandat ca fiind cel mai bun pt tipul meu de motor sport. acum sper sa fie si bun.

post-44115-0-78701400-1387126383_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lucian, atata timp cat uleiul pus de tine in motor respecta norma ceruta de constructor, este schimbat la timp/km si nu este contrafacut nu ai de ce sa-ti faci griji. Restul povestilor despre uleiurile americane si alte uleiuri pentru NASA sunt can-can :icon_thumleft:

Te superi daca te rog si eu sa definesti "can-can"? Eventual, in acceptiunea ta?

Multumesc!

Modificat de iuliu m.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!