Jump to content

Upgrade turbina


abstrakt
 Share

Postare recomandată

Obligatoriu frane mai mari!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut !

Turbina de 2.7 originala sau hibrida, dar la asta ai grija cine o face...mai ai nevoie de CAT off, FMIC iar injectoarele duc daca sunt in parametri buni.

Turbina SH 300-350 e, FMIC 250-300 e depinde daca iti face cineva traseu sau il iei gata facut, CAT 100 lei daca il inlocuiesti cu teava normala.

DAAA...alte frane !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

16 hours ago, calin.g said:

Obligatoriu frane mai mari!

Asta clar! :) Discurile actuale nu mai duc mult si cand le schimb trec pe Zimmerman de 312 + adaptarile necesare. 

 

13 hours ago, ~LauR~ said:

Salut !

Turbina de 2.7 originala sau hibrida, dar la asta ai grija cine o face...mai ai nevoie de CAT off, FMIC iar injectoarele duc daca sunt in parametri buni.

Turbina SH 300-350 e, FMIC 250-300 e depinde daca iti face cineva traseu sau il iei gata facut, CAT 100 lei daca il inlocuiesti cu teava normala.

DAAA...alte frane !!!

Mersi! :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am un Agr si as vrea sa fac un upgrade cu turbo de pe un pd de 116 cai cu geometrie variabila pentru ca mi se pare ca e singura care s-ar potrivi in afara de vnt 15 de pe alh  + calculator de asv si injectoare.Intrebarea e daca se potriveste alt model de turbo pe evacuarea mea in afara de cel de pe ajm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 4/7/2016 at 9:28 PM, ~LauR~ said:

Salut !

Turbina de 2.7 originala sau hibrida, dar la asta ai grija cine o face...mai ai nevoie de CAT off, FMIC iar injectoarele duc daca sunt in parametri buni.

Turbina SH 300-350 e, FMIC 250-300 e depinde daca iti face cineva traseu sau il iei gata facut, CAT 100 lei daca il inlocuiesti cu teava normala.

DAAA...alte frane !!!

Revin cu inca o nelamurire. volant actuala nu mai duce mult. Avand in vedere upgrade-ul ce il am in plan, ce imi recomandati? As vrea sa schimb ambreiaj + volant cu ocazia asta :) 

Modificat de EmilianPop
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate sa imi zica cineva daca schimb turbina de 131 cp cu ce turbina o pot inlocui sa obtin cp mai multi fara sa fac alte modificari,cod motor AVF si am cu ea 342000 km.

Merci,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fara soft nu obtii nimic...turbina de ARL 1749vb o poti pune si scoti 170 cp fara sa mai schimbi nimic, iar daca vrei mai mult trebuie intercooler frontal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ii fac resoftare pana la cat o pot duce?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am uitat sa intreb,injectoarele ,pompa si ambreajul duc ? sau in timp le uzeaza mai repede?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate astea s-au spus in topic, dar e greu de citit.

Ce pompa tre sa duca?

Injectoarele si ambreiajul duc dupa cum te dai la ele. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi place cand  vine cineva cu arogante gen, e greu de citit,o sa iau topicul de la inceput sa-l lecturez nu pe sarite cum am facut-o. vad ca sunt uni mai sensibili.Merci LauR pt reaspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am un passat cu motor AVB si as vrea sa stiu ce turbine se potrivesc plug and play, pe acest tip de motor.

Nu vreau sa-i fac upgrade la turbina mea pt ca risc sa crape.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Stie cineva de pe ce masina se potriveste turbina pe un passat 2002 cu motor AVB.

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intentionez sa-mi pun o turbina de ASZ pe Lupico. Stie cineva exact ce si cum trebuie sa adaptez turbina la masina mea? Din ce am inteles trebuie facut o plansa de prindere, dar mai e altceva de avut in vedere pentru aceasta modificare? Intreb asta deoarece 1.9 are 4 cilindri, iar 1.4 meu 3 cilindri. Multumesc anticipat.

Modificat de Crazeebmx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Cristy, ce vrei sa faci?

Crazee, ia legatura cu Cipos. El stie mai bine ca noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As vrea sa.i pun o turbina mai mare care sa vina plug and play...as putea sa.i fac upgrade la turbina mea s.o fac vnt 17, dar asa risc sa crape si cred ca ar fi pacat sa.mi bat joc de o turbina care are putin peste 290k km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Merg turbinele de AVF si AWX, tot Passat sau A4/A6.

Dar va trebui sa schimbi furtunul de presiune de la iesire din turbina, cele de 131CP fiind cu cupla iar a ta cu colier.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc...dar sti cumva daca iau si furtunul de pe avf sau awx, la intrarea in intercooler se potriveste...si daca e sa ii pun in plus un wastegate de pe un vnt 20...are vreun efect?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@C o s m i n, am vazut ca Cipos nu a mai fost activ de prin 2013. Altcineva bun pe domeniul asta? :D 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Cristi, merge la tine furtunul. Wastgate la diesel n-are rost.

Crazee, ce daca nu-i activ pe forum? Chiar ieri mi-a trimis o turbina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut,vreau sa fac un update la turbina si anume un VNT20 de pe un passat v6 150cp sa pun pe masina mea passatb5.5 1.9 tdi pd avf 131cp. Am inteles ca imi trebuie flansa adaptoare?de unde o pot cumpara? ce altceva mai trebuie sa-i fac ca sa mearga la mine pe masina?Multumesc.

vnt20.jpg

vnt20'.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu m-as fi incurcat cu turbina asta. Are un lag destul de mare, fata de alte VNT20 si e foarte greu de adaptat fiindca si actuatorul e in partea dinspre motor iar ea fizic e destul de babana.

Mai bine vorbeai cu Cipos sau Haplea de pe forum sa-ti adapteze un VNT20 in carcasele turbinei tale. Era totul plug&play.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta este acuma....m-am incurcat cu ''dansa'' :D

..acuma cine ma ajuta cu adaptarea la motorul meu,aa?

Modificat de lupo_bv
Nu mai da quote la mesajul anterior!!!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut,

am o mica nedumerire,astazi am dus masina la un mic test la turbina. Am un bora variant ajm 116 cai 2001.Presiunea a fost de 0.9 bari,este ok presiunea?

Stiu ca turbina de pe masina este VNT15,intrebarea mea...ce VNT17 se potriveste plug&play ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merg turbinele de pe 131cp 1749va si cea de 150cp 1749vb la ambele mai ai nevoie de furtunu ala rosu in forma de "S" care este pus tot pe motoarele cu turbinele ce le-am scris.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!