Jump to content

Upgrade turbina


abstrakt
 Share

Postare recomandată

Pai turbina nu se "pupa" sa zic asa....singura problema ce o sesizez destul de des...aproaoe zilnic ( si la drumuri extraurbane) ca din cand in cand relantiul ur a la 1000 r/minut.este minune daca nu se intampla zilnic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Adi_vw respira motoru mai bine si scapa de o grija + ca mai scoti si de acolo cativa ponei :)

@FlorescuM turbina aia o pui la vazare si mai faci un ban pt soft sau DPF OFF :)) eu am soft de ceva ani la CompleteChip si il recomand, are si dyno in Bucuresti...mai sunt si altii...important este sa te duci la cineva cu dyno.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am și eu un B6 , BMR 170 Cp, as vrea sa trec la Stage 2 și as avea nevoie de câteva informații: merita ca la turbina actuala sa ii pun miez de 2.7 și unde ma sfătuiți sa o fac sau sa iau o alta turbina și sa o adaptez pe mașina mea. Am anulat EGR-ul și DPF ul este spart deci e libertate totala.

Aveti idee cam la ce valoare se ridica aceasta modificare și in al 2-le-a rând dacă merita ?

Voi schimba și kitul volant și ambreiaj și vreau sa pun ceva mai bun (cu un buget de 3000-3500 ron pentru piese ce îmi recomandați ?)

Am DSG și i-am schimbat uleiul la fiecare 40.000 km. Exista ceva și pentru cutie ? Sa nu mai limiteze sau poate ca nu știu eu sa ma exprim.

Va mulțumesc și astept niște sfaturi din partea voastră.

Cu stima, Vlad

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@maaooo82  Salut,

Eu am mers pe varianta turbina originala 2.7 si te sfatuiesc sa faci la fel daca asta vrei si sa o adaptezi la tine.

Am impresia ca la tine poti pastra galeria ta de evacuare si o montezi in locul la cea de 2.7 si facut conversia la actuatoru tau, evacurea inox pe 63 mm sa nu ai EGT mare ( valabil chiar daca pui hibrida ca este mai rau ) si sa modifici putin traseu la intercooler de unde pleaca din turbina ( daca ramai la hibrida nu mai ai nevoie ) uni mai pun si intercooler S3.

Nu pot sa iti recomand pe cineva sa faci hibrida ca sunt pareri si pareri, eu nu am auzit numai de bine la o anumita firma.

Costuri: turbina 2.7 ar fi cam 1000-1400 lei SH, la hibrida putin mai mult, evacuarea cap coada cam 1600 lei ( depinde cine o face ) intercooler s3 cam 1000 lei + restu...

Nu prea stiu cat cuplu tine DSG-u tau, dar sigur esti limitat de el...

Daca te-am descurajat fa doar un soft cum este acum si se duce in 200 cai, pt 30+ cai in plus te gandesti tu daca merita sau nu modificarile de mai sus.

Numai bine !

Modificat de ~LauR~
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu turbina 1756 face peste 230 cai fara probleme, important e sa faca tuning unde trebuie :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am referit cu cea de pe masina face 200 cai, cu cea de 2.7 sigur ca face peste 230 cai, doar ca trebuie sa ia in considerare si restu de mai sus :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Limiteaza cu siguranta cutia, dar 500nm tine fara probleme cu o resoftare, suficient cat sa treaca de 230 cai.

Nici evacuare nu iti trebuie ptr puterea aia.

As pune doar IC frontal 100 euro , downpipe si turbina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O turbina de avb 101cp vnt15 pana la ce presiune rezista?Acum am un soft care īn log cere 2240 mb, este prea mult?Cu softul stok ii cerea 1948 mb.O sa reziste?Am pus si un log pe aria dedicata log urilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

La dubita din semnatura 2.5TDI AXG 5 cilindrii in linie 151cai am pe masina o turbina Garret 22/52V   Aveti idee daca se poate monta un miez de 22/60 hybrid sau... mai mare?  am un Front Mounted Intercooler Imens si  injectoare+ pompa capabile de 250cp+ fara modificari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe un golf 5 bls ce tubina ar merge fara modificari prea mari? pt un stage 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar cu turbina mai  mare posibil sa merga mai rau. Stage 2 implica mai multe modificari ,nervi ,cheltuieli....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

170 cp merge doar cu turbina. suspensii si frane am pus. injectoarele duc, ambreiaju inca merge,  intercooler e mare. tr doar o turbina si 1749vb ce l am luat, pe bls nu merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O faci pe a ta hibrida daca nu vrei sa te apuci de modificari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pfff...

Intreaba pe la firmele astea cat e una noua hibrida sau ia una stricata Garrett si o faci pe asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

numai pentru mine nu este raspuns? :wacko:    As cauta pe cineva sa imi faca un adaptor dar e pozitionata in asa fel incat daca pun un adaptor se apropie mult prea mult de caroserie. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca la cei care fac turbine ca sigur este o solutie sa o faci hibrida, eventual se schimba partea de admisie sa fie ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am trecu si eu de la vnt 15 la vnt17,reglaj de fabrica.Dar nu inteleg un lucru,atat la vnt15,cat si la vnt17,in bs 11 turbon on are valoarea de~1350mb,destul de mult peste cei 180mb intre of /on.Care sa fie cauza?Nu cred ca este coincidenta ca ambele turbine cu reglaje de fabrica sa aiba cam aceeasi valoare a presiunii in bs 11 on.La vnt 15 am umblat la reglaje si am adus o undeva la ~1180 mb turbo on,dar nu as vrea sa umblu si la asta daca asa vine reglata de fabrica.Ce parere aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai luat-o SH atunci se explica, are si geometria aia ceva funingine la cati km o avea sau probabil N75 cam obosit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Un sfat: Vreau sa reconditionez o turbina de 2.0 tdi si as vrea sa i pun interne de 2.5 sau 2.7? Ce imi recomandati? Am vb cu doua persoane care modifica asa ceva si parerile sunt impartite ... Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde unde vrei sa ajungi, pt 200 cai este de ajuns interne de 2.5

Hibridele sunt o loterie, uneori ies alteori nu...de aici sunt si pareri impartite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M am decis la 2.5.... acum sa vedem ce iese

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

A montat cineva turbina de Audi B7 170 cp pe B5.5 AWX 131 cp?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare.

Am o skoda octavia 3 2.0 tdi CKFC 150 si m-a lasat turbina, este un BM70B. Intrebarea mea este daca se poate face hybrid sau daca se poate monta GTD1449VZ (cea de pe 2.0 tdi 184), plug&play.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut băieți! Am o Skoda O2, 2.0 TDI pd, BKD, DSG din 2008. Nonfacelift

am făcut o resoftare anul trecut și am dus-o din 140 pe la 170/180 cp

faza e ca după foarte multă talpa a început turbina sa fluiere.

Întrebare: pot sa pun o turbina SH de 170 cp după un Passat B6? Sau ce turbina as putea sa pun ca sa fie in ton cu reaoftarea și cu caii care mai sunt și cu cutia automata...

ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!