Jump to content

Folie geamuri pt protectie solara


cristip
 Share

Postare recomandată

Nu stiu cati dintre voi ati fost cu masini cu folie "ieftina" dar pusa bine de jur imprejur (mai putin parbriz). Nu cea mai intunecata, ci Black. Am un prieten care are asa si se vede fara probleme afara. Invers se vede mai greu dar daca te straduiesti vezi ceva pt ca are tapiterie deschisa la culoare. La o folie de firma e ceva diferenta dar o folie depinde in mare parte de cine si cum o monteaza. Eu am avut pe masina Super Dark Black care e cel mai inchis si nu am avut probleme cu vizibilitatea. E practic daca nu vrei sa vada toti ce ai in masina. Vara e super tare cu folii. Oricate climatronicuri ai avea soarele tot iti bate in cap si iti bronzeaza bratul stang.

Nu e cea mai sigura metoda sa te bazezi pe ceea ce vezi prin masina de langa tine. Si daca e un autobuz sau ceva fara transparenta ce faci? Folia e buna dar sa fie pusa bine.

Cum obitn o folie FoliaTec cu acte in regula? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca soarele trece prin geam nu mia te bornzezi

te bronzezi doar daca e geamul deschis

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca soarele trece prin geam nu mia te bornzezi

te bronzezi doar daca e geamul deschis

<{POST_SNAPBACK}>

Pai ce, geamul are filtru UV?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are filtru UV, este un filtru UV.

<{POST_SNAPBACK}>

Are nu are / este nu este tot neplacut e, mai ales la un drum mai lung.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai filtreaza o parte dar nu blocheaza 100%, deci te poti bronza la o expunere mai lunga!

Daca ar filtra 100% nu s-ar mai decolora diverse parti ale interiorului masinii.

Folia llumar se lauda de exemplu ca blocheaza 99%

Modificat de RoSonic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca asta e marele avantaj al foliei, sunt niste parasolare destul de dragute de montat pt geamuri si scapi de bronzat in masina. si oricum geamurile de pe golf 4 nu-s ca la dacia 1300...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, sa nu le interzica nimeni :D

OT:

Acum sa fiu cinstit eu cred ca sunt masini si culori de caroserie care dau bine cu folie, dar evident ca sunt si combinatii nereusite.

Daca vorbim dpdv estetic, e la latitudinea fiecaruia... ce face cu banul si masina lui.

Daca vorbim de functionalitate, adevarat nu se vede eventuala amanta... sau aurul de pe bancheta din spate. Faza cu bronzatul e mortala :D

END OT

ramin la parerea ca totusi tine de estetic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am masina noua (la mine) si vreau folie! Am citit din nou tot topicul, poate ma lamuresc. Sincer sunt in ceata de tot. Nu ma pot hotari: cu sau fara autorizatie? Costa foarte mult cu autorizatie! La mine e in jur de 200 EURO. Daca tot imi ia politia talonul, tot tre sa dau soaga, la ce mai e buna hartia? As imi iau folie FoliaTEC si o montez. Am folie de care vreau eu, de super calitate si gata. Spaga se pare ca tot o dau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de multe ori te scapa autorizatia, doar la gaborii mai "ciufutzi" tre' sa cotizezi..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am montat folia la Cluj, la dealer Llumar si mi-au dat o hartiutza 9copie xerox) venita de la chestorul politiei - ala mare, nu mai stiu cum ii zice la chestor - semnata si parafata de militie, si in care scrii ca si militia romana accepta pana la urma folia care este omologata RAR. Hartiutza era scrisa de militie, si trebuia sa fi foarte atent la ce vreau ei sa ajunga, dar totusi se intelege ca sunt de acord cu folia.

1.Mentionez ca nu am avut veci probleme si am masina de juma de an;

2.Ca sa intaresc afirmatiile de la pct 1 am avut un pejo 307 cu folie cam 1 an - no problem cu folia;

3.Tot in sprijinul afirmatiei de la pct 1 am avut un a6 din '95 cu aceeasi folie montata, dar la montaj ramasesera baietii fara abtibildu' de la RAR - am fost oprit o data de militie si m-au intrebat daca e autorizata, si bine inteles ca au primit raspunsu - tu nu vezi ce bine arata, bine inteles ca da. Le-am zis ca daca vor sa se uite dupa abtibild, sa mai astepte pana ma duc la cj sa il iau de la firma cu montaju.

P.S. Pe toate am avut folie Dark pe spate si lateral spate, si o folie mai deschisa fe fata - dar in combinatia asta folia pe fata arata ca cea de pe spate sau oricum, intunecat, depinde de unghiul din care privesti

Modificat de maxu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze,dar eu tot n-am inteles care-i treaba cu interzicerea foliei.Scrie pe ambalaj ca este folie ANTISOLARA.Toate sint produse sa ai vizibilitate DIN masina.Sigur, exista mai bune si mai putin bune.Sunt de acord pe luneta,geamuri spate.Dar sa te plimbi la pofta militianului si a celor de la RAR,e culmea.A mea e montata in Germania,acum ar trebui sa merg la RAR sa confirme ca au facut nemtii un lucru bun sau nu.Am avut control(politia) si m-au trimis la RAR,fara sa-mi retina actele.Mai circulam asa,poate pina la urma renunta.Dar ce-i care circula cu prosoape,steaguri,fanioane,perdele au omologare....?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in decret scrie ca este interzisa lipirea foliilor pe geamuri. PUNCT. nu zice nimic de folii autorizate, facute in germania, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sar peste PUNCTUL tau si te intreb : Ce cauta semnatura CHESTORULUI SEF si stampila RAR pe autorizatia care o primesti la montarea foliei de catre o firma autorizata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In lege este interzis sa lipesti ceva pe geamuri... indiferent daca e folie, sticker sau altceva. Oricum... suntem in Romania ;) , tara tuturor posibilitatilor. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@yan degeaba sari tu peste ce vrei. ideea e ca un politist poate sa scoata decretul, iti arata unde scrie ca nu ai voie cu NIMIC lipit pe luneta si gata, la revedere talonul. Atat aveam de subliniat, nu am zis ca sunt de acord cu ei sau altceva, ci doar ca autorizatiile sunt cel mult niste circumstante atenuante dar ele nu sunt legale. Acum ca pe ele e semnatura chestorului sef si stampila rar, asta e alta poveste... romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aduc masina din fabrica cu geamuri fumurii...Ce se intampla in cazul asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am fost la RAR si mau trimes la o anumita firma care cica au autorizato ei baetii de acolo au montat folie lumar au pus doua sticare intre folie si geam care unu este un timbru rar si celalalt reclama la firma lor

tot de la rar am inteles ca folia lumar este singura agreata de ei si are garantie cinci ani

alt ceva ce sa va mai spun ca am si o dacie cu geamuri ionizate la pitesti si la oprit un politist pe sofer si ia dat amend spunandui ca singura folie autorizata este cea de la firma la care am montat folia la pasat degeaba ia aratat soferul ca geamurile sunt ionizate si sunt agreate rar ca erau montate la pitesti ca prostul tot ia dat amenda 500 mii lei in 48 de ore si ia spus sa dea jos folia

asa ca pana o sai mai educe si pe ei asteptativa la cei mai rau de la un politist

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul asta poti sa faci contestatie pentru amenda si nu mai platesti nimic. Sigur vei avea castig de cauza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aduc masina din fabrica cu geamuri fumurii...Ce se intampla in cazul asta?

Iti iei amenda :) Cel putin asa a patit un prieten acum 1 an cand aveam un Golf 4 cu geamuri fumurii din fabrica. Degeaba incerca sa il convinga pe politist ca asa sunt si chiar ii spunea sa dea el jos folia daca poate. Dar cu totii stim cum sunt politistii cand vine vorba de norma de amenzi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie doar sa nu ai ghinionul sa te opreasca "organul" pt un control de rutina ca atunci se leaga si ei de orice pt a scoate un ban. Oricum in noul cod rutier am inteles ca nu vor mai avea voie sa te opreasca asa cand au ei chef si fara nici un motiv, asa ca ...asteptam.

Mentionez ca am folie pe toate geamurile, mai putin parbriz (nu e inchisa inchisa ci doar okay as putea spune)...asa am cumparat-o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aduc masina din fabrica cu geamuri fumurii...Ce se intampla in cazul asta?

Confirm ce spune Demntzial: o prietena sa judecat cu politia pentru ca avea geamuri ionizate din fabrica (chestia este ca optiunea respectiva era platita suplimentar si fabrica nu a spus nimic...). Masina este fabricat in Romania, acum vreo doi ani, deci era in vigoare chestia cu folia?

Oare n-ar trebui sa-ti iei niste daune de la producator daca acesta pune in vanzare masini care contravin legilor?

@ kido Pai in cazul tau nu mai este control de rutina! Este "oprit pentru folie pe geamuri"! :lol:

Modificat de Zorro Classic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Timisoara, de unde sunt, exista o firma care monteaza folii pe geamuri(chiar pe toate daca te tine buzunarul), si care iti dau la mina factura,actibildul ala de pus pe geam,plus o OMOLOGARE!!!!!

Eram cu un prieten in masina(toata cu geamuri cu folie neagra,cea mai neagra) si il opreste gaia.Buna seara......bla.bla..bla

-Sti-ti ca nu ave-ti voie cu folie pe geamuri si luneta?

-De ce sa nu am?

-Pai conform...bla.......bla............bla

-Pai domne,am voie ca uite............asa si pe dincolo.......uite niste acte!!!

S-a uita prostu la factura ,omologarea aia(scrisa in word dar stampila de la firma respectiva) abtibild, pe toate partile.

Nu a mai zis nimic ala si ne-a dat drumu.Pretenul meu a fost cu masina si prin strainataturi si prin tara si (in tara) unde avea probleme cu folia le dadea actele si nu patea nimic.Acum singura buba e pretul......300 euro fara tva.Atit pot spune in legatura cu folia pe geamuri.

In privinta geamurilor ionizate.......Daca atunci cind ai luat masina(de afara ma refer) si mergi cu ea la RAR la omologare in vederea inmatricularii,nu?Si ai geamurile ionizate nu ai nici un fel de problema(100000%,masina mea are),inginerul verifica pe codul de pe geam daca asa a iesit din fabrica si ceau....no spaga,no please,please!

Deci RELAX,la faza cu geamurile ionizate.

Daca o cumperi de afara fara,sau chiar si una autohtona,si le ionizezi tu pe nu stiu unde,verifica daca firma intra-adevar are autorizatie pt. asa ceva.......DAR LA RAR!!!!Firma normal ca va spune ca are,too take your money!! :)

GOOD FOLIE TOO ALL OF YOU!

Modificat de cristiseven7
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Revin cu o completare la postul meu de mai sus (am discutat amanunte cu cineva patit).

Persoanei in cauza i sa retinut talonul pana isi schimba geamurile. Deoarece geamurile fusesera montate de catre fabrica producatoare, aceasta posibilitate era exclusa. Politistul se bazase pe o prevede legala foarte interpretabila:

"Art. 79. Se interzice circulatia pe drumurile publice a vehiculului, daca:

l) are montate dispozitive sau accesorii neomologate de autoritatea competenta;

n) are montate aceesorii, parbrize ori geamuri laterale care restrang sau estompeaza vizibilitatea conducatorului in timpul mersului; "

Autoritatea competenta (RAR) autorizase respectivele geamuri.

Litera n este discutabila. Politistul a spus ceva de genul: folia estompeaza vizibilitatea, problema constatata de organ optic. A fost respinsa ca intrand in contradictie cu expertiza tehnica de omologare a masinii ("parerea mea" nu sta in picioare la judecata).

Alte afirmatii de genul: " pai si daca dumneavoastra transportati teroristi pe bancheta din spate eu cum vad" au provocat ilaritate in sala de judecata. Pana la urma a castigat procesul. Daunele morale nu au fost acceptate (desi erau numai simbolice ca valoare).

RAR spune clar: geamurile trebuie sa aiba un anumit grad de transparenta. Daca folia este autorizata RAR, este legala! Iar regulamentul spune ca "restrang sau estompeaza vizibilitatea conducatorului" si nu ca acesta trebuie vazut de catre politist.

Cuvantul a estompa cred ca-i incurca pe militieni! Ce o fi insemnand? Ceva legat de culoare? Inca se discuta la IGP...

Modificat de Zorro Classic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Folia mea a implinit 1 an , e in stare excelenta si nu am mai avut probleme cu garda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!