Jump to content

Folie geamuri pt protectie solara


cristip
 Share

Postare recomandată

Nu exista limita.

Azi am aflat si ca pot sa schimb culoarea la masina cum vreau, fara sa fiu nevoit sa schimb actele masinii, fara sa fac nimic altceva.

Doar cand vand masina, specific in actul de vanzare noua culoare, ca sa se faca urmatorul act de proprietate cu culoarea noua.

La vara imi infoliez toata masina alb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mi se pare ceva intelept sa pui folie peste vopsea. Macar daca o faci nu o face alba ca multe alte masini, alege o culoare mai exotica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Baga Llumar sau 3M. Pentru Llumar pot garanta ca stiu masini care au de 4-5 ani folie de la ei si nu s-a dezlipit si nici n-a inceput sa se vada prin ea ca prin perete. Adica sa devina mai opaca de la batranete...

Eu personal n-am asa ceva pe masina, le consider tiganii. Sper sa nu va simtiti jigniti, astea sunt gusturile mele si asta nu inseamna ca daca voi aveti va consider tigani. Eu va respect gusturile si nu ma deranjeaza in niciun fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Llumar recomand si eu, T5-ul are pusa din germania Llumar si dupa aproape 7 ani nu s-a schimbat nimic, nu a devenit mai transparenta, nu s-a dezlipit.. desi a stat numai in soare si suprafata geamurilor este foarte mare la versiunea long

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut!

Pentru cei din Timisoara ...stikere se gasesc la Ciclop dar trebuie cumparata si folia si e cam 150 de lei sulu.

Eu am folii pe toate masinile ,au fost montate de o firma specializata de la care am primit un certificat de omologare si este totul ok.

Bineanteles ca nu am pus folii pe geamurile laterale fata....

In Elvetia de exemplu poti sa pui ce folie vrei dar numai pe gemurile laterale spate si luneta.....nu te intreaba nimeni nimic.

Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

W A T A S I

Vreau sa-mi montez si eu folie pe geamuri, dar nu m-am hotarat inca, cica astea Llumar ar fi facute in China si Ro. Preturi am gasit intre 250 - 400 lei , iar la 250 lei folie suntek si ar fi facuta prin SUA , fata de 400 lei Llumar si o fi de prin China. Poate aveti ceva recomandari prin Iasi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DRIVER07XXX

Eu am avut folie Llumar pe Lupo si am fost foarte multumit de ea. Nu cred ca are vreo relevanta ca e facuta in Romania sau China, desi nu cred sa aiba fabrica in Romania. Firma mama e in Statele Unite ale Americii, mai exact in St.Louis si au unitati de productie in mai multe regiuni ale lumii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare! am folie pe geamurile spate si luneta transparenta 5%, nu am probleme la RAR, folia este de 5 ani pe masina. Am acte este omologata. Vreau sa imi pun "protectie solara" adica sus pe parbriz o folie lata de aprox 15 cm si nu stiu daca trebuie acte sau daca este legal sau cum sa fac sa fie bine?? Am mai vazut multe masini cu asa ceva si ajuta destul de mult zic eu cand sunt la un drum si am soarele in fata.. Are careva dintre voi sau stie ceva in legatura cu asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

W A T A S I

Pt parasolar parbriz nu iti trebuie nici un act si este legal, pune-ti fara nici o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si nu conteaza ce latime si ce transparenta imi pun??

Modificat de Dan.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristi_eftimie

nu conteaza transparenta,si ca latime,cred ca 15 cm sunt de ajuns

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e perfect atunci..cat se curand merg sa imi pun..o sa ma mai gandesc dar cred ca o sa pun transparenta 5% si latime o sa vad pe loc,masor atunci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

W A T A S I

Are cineva pe masina folie SunPro? As vrea sa-mi montez folia intr-un service autorizat RAR , faza e ca sunt service-uri care zic ca sunt autorizati , dar nu apar pe pagina RAR, care e faza? Aici am verificat: http://www.rarom.ro/cs-uploads/modificari_constructive_iasi.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Reiterez un aspect important, unitatile care monteaza folie trebuie sa le gasiti pe site-ul RAR-ului www.rarom.ro

Mai mult decat atat, daca va puneti folie si pe fata trebuie sa ii gasiti pe acelasi site cu specificatiile:

M1,N1/Folii pentru geamurile de securitate (altele decat parbrizele) aflate in campul de vizibilitate spre inainte al conducatorului auto.;

M1,N1/Folii pentru geamurile de securitate aflate in campul de vizibilitate spre inapoi al conducatorului auto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cele din urma mi-am montat folie Llumar intr-un service autorizat RAR , transparenta 20% pe spate si 73% pe fata. Ar fi mers un 50%pe fata , dar am vrut sa fie legala , cateva poze aici: http://vwforum.ro/gallery/image/3344-img050/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pai si ai autorizatie pentru fata? Eu din cate stiu e ilegal oricum...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe fata stiu ca nu este LEGAL sa ai!!!

Cu toatea astea am vazut in trafic o gramada de masini cu MAI la numar ,care au folie neagra tuci si pe geamurile fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu o sa-mi montez 50% pe fata si 35% spate. Vi se pare ok configuratia asta? Masina este o Octavia II

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa montezi si pe fata folie si sa fie ok.Eu am (73% ) si totul este ok.

Doar nu ai pretentia sa fie legale masinile de la MAI?...oricum soferii acestor masini sunt tot timpul cu telefonul lipit de ureche.....ca exemplu.

Modificat de snack
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa le vedeti pe cele ionizate fata spate tip oglinda sau pe cele cu folie ce imita geamurile ionizate..Dar oricum multe nu sunt masini obisnuite..

Modificat de micutu6666
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poimaine merg si eu sa pun folie pe geamurile din fata ca cele din spate sunt deja mai negre.

Ce imi recomandati ?

Marca si densitate.

Ma intereseaza mai mult protectia termica dar si aspectul :-)

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti merge pe Llumar ca si firma

50% ar fi ok, depinde de gusturi :D

Eu am avut 50% si mi se parea insesizabil si am trecut la 35%.

Din cate am inteles, acum orice folie e ilegala pe fata, pentru ca geamurile vin din fabrica cu o oarecare tenta, nu sunt clare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti pune o poza sa ne facem o idee cum arata masina ta lucian?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

parerea mea e ca 50% e cam cel mai bun compromis pe fata, am trecut pe langa echipaje de politie de f multe ori si nu m au oprit plus ca e f ok ca vizibilitate, pe spate am ionizate din fabrica 35% opacitate si se vad bine ca estetic pe langa 50% pe geamurile fata, e cam urat sa ai 5% pe spate si transparente pe fata, e diferenta mare si nu da bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!