Jump to content

Folie geamuri pt protectie solara


cristip
 Share

Postare recomandată

eu am gasit 2 tipuri de montatori de folie. Unii care dau jos geamul si nu concep altfel, altii (mai ieftini) care nu vor sa dea jos geamul pentru ca cica merge si asa, scapi de eventuali greierasi si e mai rapid. Intrebarea e: merita pusa folie fara demontare? Apar probleme ulterior?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este nevoie sa demontezi nimic cand pui folia.Probleme sigur apar daca te apuci sa demontezi panouri de usa, geamuri etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine au dat jos geamurile, se desfac doar fetele atat. Asa geamul se aseaza pe un suport unde se degreseaza si se spala foarte bine, iar folia se aplica foarte usor si mai curat. Cu un drum se curata si locasul in care culiseaza geamul :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Golful V pe care-l conduc am pus folie acum o saptamana la Expert detailing , nu s-a demontat nimic si a iesit foarte ok. La Passat tot la ei am pus folie acum vreo 3 ani , tot asa nici o problema , nu s-a demontat absolut nimic.Parerea mea e ca sunt riscuri mari cand se demonteaza fetele de usa , se zgarie manere , se rup bradutii care intra in usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Categorit sunt pentru aplicarea foliei fara a se demonta fata de usa! Nu merita!

Poate sunt diferente intre o lucrare care se face cu demontarea geamului ( iese PUTIN mai bine ) insa riscul este mai mare, aici vb despre clipsuri rupte, zgarieturi pe manere ...etc.

O usa demontata nu o mai monteaza nimeni a.i. sa fie ca cea iesita din fabrica oricat s-ar jura montatorul ca nici nu o sa iti dai seama ca s-a desfacut fata de usa!

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ale mele sunt montate tot fara a demonta usile sau geamurile, si nici nu as fi vrut sa fie altfel. Nu vad de ce ar fi aplicata folia mai bine daca demontezi geamul din usa. La fosta masina, demontam eu geamul si aplicam folia in casa, insa dupa ce am vazut cum monteaza baietii, mi-am dat seama ca e la fel de bine, avantajul fiind lipsa riscurilor enuntate de colegi mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am variant,pe spate si laterale am 75%,iar pe fata 21%(parca:)).Folia am pus-o in Timisoara cu geamurile date jos ,lucrarea a iesit foarte bine.In atelier la baietii ce se ocupau de lucrare era si un X6 si un ML.Cand le-am vazut fara geamuri,mi-au mai trecut din emotii.Firma se numeste Safetec,iar angajatii sunt grozav de priceputi.Mi-au dat si omologare de la RAR.De atunci am facut si ITP-ul,neavand probleme cu folia dupa ce le-am aratat omologarea.Recomand folia,mai ales pe caldurile astea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Merita fiecare centima!!Este de real folos mai ales vara pe caldura, dar si cand mai pleci pe undeva in concediu, nu se vede calabalacul si tot ce ai prin portbagaj si prin spate.Deci confera si intimitate cand mai stai in oras pe langa cate-un autobuz!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ale mele sunt montate tot fara a demonta usile sau geamurile, si nici nu as fi vrut sa fie altfel...

Avantajul este ca folia e pusa pina pe margine si in zona sinelor de ghidare...

Marea majoritate asa pun folia, cu geamul jos...multi nici nu vor sa puna altfel...

De meritat merita cu prisosinta : protectie UV, la caldura, antiefractie, intimitate pe zona din spate...poti lasa laptopul sau altceva pe bancheta din spate fara sa faca cu ochiul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e pusa si daca NU se da geamul jos din usa. Baietii stiu cum sa lucreze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

am o nelamurire: sunt incepator si as vrea sa-mi pun folie pe spate si luneta dar nu stiu daca am voie pentru ca in cazul in care luneta este foarte inchisa la culoare nu se mai vede lamaia

care ar fi solutia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

N-ai nicio problema daca pui pe luneta si geamurile spate, indiferent de transparenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lipeste lamaia pe exterior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

am o nelamurire: sunt incepator si as vrea sa-mi pun folie pe spate si luneta dar nu stiu daca am voie pentru ca in cazul in care luneta este foarte inchisa la culoare nu se mai vede lamaia

care ar fi solutia?

Fie astepti pana termini "rodajul" soferului, fie iti iei un sticker cu semnul de incepator pe care-l aplici pe exteriorul lunetei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

azi mi-am pus si eu folie llumar.luneta,geamuri spate+usi spate+geamuri usile din fata 600 ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am auzit ca de ceva vreme nu mai este legal cu nici cu 73% pe fata. De cand asta? Stie careva cum suna legea? Multumesc. :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus si eu folii autorizate rar, suntek transparenta 5%, pe geamuri laterale spate si luneta.

Din afara nu se vede absolut nimic prin ele, din interior sunt absolut uimit ce vizibilitate ai prin ele... :) can e innorat, semiintuneric, noapte, se reduce vizibilitatea sunt de acord, dar ai oglinzi laterale si mai multa atentie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am auzit ca de ceva vreme nu mai este legal cu nici cu 73% pe fata. De cand asta? Stie careva cum suna legea? Multumesc. :rolleyes:

Si eu am auzit de asta. Dar nu am gasit nimic noutati.

Conform RAR:

http://www.rarom.ro/RO/article--Folii%20de...amuri--203.html

Nu mai inteleg nimic...

"- autovehicule trebuie echipate cu geamuri ce sunt omologate conform Regulamentului nr.43 CEE-ONU sau in conformitate cu Directiva 92/22 CEE cu modificarile ulterioare, avand transparenta de min.75% pentru parbriz si min.70% pentru luneta si geamurile laterale; "

Mai multe am gasit aici:

http://forum.softpedia.com/index.php?showt...t&p=4885132

Chestia cu 70% e daca nu ai oglinzi exterioare...

Nu am gasit nimic nou...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc moog.

Partea pe care ai citat-o tu nici eu nu o inteleg.. Cum adica '' min.70% pentru luneta si geamurile laterale"?

Poate ne lamureste cineva care stie.. :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am "montat" folie llumar - transparenţă 15% toate geamurile - 400 RON

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Andrei---Pai timpitii de la RAR au citat numai bucata pt masini fara oglinzi exterioare...

Care dracu or fi alea...buldozerele?

Daca ai oglinzi retrovizoare nu se mai leaga de luneta si spate lateral...pun numai conditii de uniformitate etc...

VW11wst---si mai vezi ceva?

Sigura ai sa vezi amenda si RAR-ul daca te opresc in trafic ca pe IonutBLV cu ledurile...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vw11wst, roaga-te sa nu dai peste vreun caschetar care sa te puna sa le dai jos in fata lui(evident ca n-o sa poti, ca e llumar), dar face asta numai ca sa isi bata joc de tine, sa-ti zgarii geamu, sa ramai cu semne pe folie astfel incat sa trebuiasca sa o schimbi. Evident ca n-o sa te opreasca maine, pe unii tovarasi de-ai mei i-a prins dupa ani de zile cu foliile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu mai inteleg nimic.............

Pe fiecare folie eu am timbru pe care scrie transparenta de 5% si autorizatie rar nr...../data....... si pe langa asta mai am primit un "pliant" in care s-a trecut vin-ul masinii... cred ca este in regula.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai folie pe numai pe luneta si geamuri laterale spate e ok. Daca acelasi lucru scrie si pe geamuri fata daca ai pus e naspa :wub:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Eu am 5% transparenta pe geamurile spate si 73% pe geamurile fata,am dat 450 lei acum 3 luni pe toata masina,au lucrat perfect,nu am nici o bula pe geamuri,mi-au dat autorizatie rar 2 exemplare unu fata si unu spate + luneta cu transparenta,numaru masinii stampila etc,m-a oprit politie la un control d rutina si m-a intrebat daca am ceva la geamuri,i-am dat certificatu si nu au mai zis nimic,deci cred ca ala e bun,oricum are si stickerul ala mic pe geam cu Llumar certificat rar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!