Jump to content

Folie geamuri pt protectie solara


cristip
 Share

Postare recomandată

Pai asta inseamna sa studiezi prevederile legale din fiecare tara in parte care reglementeaza acest aspect.

:biggrin: exact de raspunsul asa imi era frica...

Stiu ca cer ceva in genul "[cenzurat]ți-s posmagii?", dar ma gandesc ca multa lume care are geamuri fumurii a iesit din tara peste hotare... eram curios daca a patit ceva... pt ca a cauta pe net de destul de dificil, nu stiu germana, bozgoreasca, ceha, slovaca, flamanda, olandeza.... as ptuea sa caut doar pt Franta si Italia... si eventual Spania... ca de pe spaniola imi traduce un preten... de aia intrebam, de experienta personala a voastra...

In mod normal, legislatia romaneasca ar trebui sa fie armonizata cu cea europeana nu? Dar asta in mod normal, in realitate nu stiu cum e... pt ca, tot in mod normal, ar trebui sa avem salarii in concordanta cu productivitatea muncii noastre, la fel ca in UE, dar am muri de foame atunci... nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

link-ul nu e valid, nu functioneaza!

are 3 slashuri : http:///www.folii.com/agrementari , unul trebuie eliminat ca sa functioneze!

Modificat de CT 10 VWP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Ba da! :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Imi cer scuze daca sunt off topic,dar vreau sa imi aplic pe capota o portiune de 120 cm x 25 cm o folie ce imita carbonul,chiar nu vreau sa am treaba cu politia,dar trebuie omologare si pt asa ceva?nu e o portiune prea mare,nici nu o sa sara asa de tare in ochi masina fiind un albastru inchis

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in cazul asta o sa am nevoie sa schimb certificatul sa imi treaca vopseaua in 2 culori?la masinile inscriptionate cu tot feluri de reclame trebuie sa fie trecut?eu lucrez pe un microbuz care e inscriptionat si nu e trecut nimic in certificat.ce ziceti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa nu-ti faci probleme daca iti pui decat pe capota. N-ai de ce sa ai nevoie sa treci 2 culori in talon pentru ca o capota n-are 50%din dimensiunile totale ale masinii...dar vezi ca daca iti pui folie de-aia nu trebuie sa ai niciun punct de vopsea sarit pentru ca altfel o ia rugina grav de tot:| p.s. Sa iti pui de-aia 3M care e imprimata in relief si se simte la atingere:P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am in vreo 2 locuri sarita vopseaua,vreau sa imi pun pe mijlocul capotei,partea mai reliefata,acuma eu nush ce firma e folia,nu o aplic eu,la o firma care se ocupa de inscriptionari auto si mai multe,din cate a inteles costa 70 de ron metru patrat,si e ceva de calitate(cea mai scumpa care o au iei)rezistenta si la caldura,sunt foarte nerabdator sa vad ce o sa iasa.o sa revin cu niste poze dupa ce e gata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
dark_master

Stie cineva daca mai e legala folia solara pe fata? Ma refer la cea de 73% transparenta, pentru ca stiu ca orice mai inchis e ilegal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva daca mai e legala folia solara pe fata? Ma refer la cea de 73% transparenta, pentru ca stiu ca orice mai inchis e ilegal.

Iata ce spune legiuitorul ( RNTR-1 /2009 ) :

3. Condiţii privind transparenţa geamurilor

Geamurile vehiculelor trebuie să fie omologate şi să poarte marca de omologare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este neaparata nevoie sa fie demontat geamul din usa ca sa se aplice folia? e vreo problema daca se aplica cu geamul montat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine au pus folia fara sa demonteze nimic. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este neaparata nevoie sa fie demontat geamul din usa ca sa se aplice folia? e vreo problema daca se aplica cu geamul montat?

Iese cel mai bine daca este demontat geamul.

Fara sa fie dat geamul jos (sau macar desfacute fetele de usi), nu ai cum sa ai acces la toata suprafata lui. Daca te uiti de exemplu la unele dintre masinile pe ale caror geamuri a fost pusa folia fara sa fie date jos, vei vedea ca e la muchia geamului o portiune de cativa mm care nu este acoperita.

Plus de asta, cu geamul dat jos iti si usuca folia si e gata de 'folosire' geamul - nu te mai pune sa ti geamurile inchise nu stiu cat timp pana se usuca.

Important insa este sa nu lasi pe mana oricui. Adica sa o faci la un montator cu experienta, despre care stii ca nu da rateuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc RoSonic. Eu am vazut si filmuletele de prezentare de la Llumar (alea originale) unde niste indivizi monteaza folia cu geamul in usa si dau cu o racleta ca sa il bage sub muchii... Apoi am fost la o firma locala unde au zis ca pentru cele mai bune rezultate trebuie sa desfaca usa. Ma gandesc ca pentru folii de siguranta + luminozitate ar fi indicat sa ii las sa demonteze tot...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dark_master

rudolf mutlumesc, deci se pare ca nu mai e voie cu folie pe fata, pentru ca din cate stiu geamurile din fabrica au tenta.

clau_75 la cine vrei sa iti pui folie in cluj? Eu am 2 variante momentan: solsec si masterfol. As inclina spre solsec pentru ca sunt dealer oficial Llumar in romania. Tu la ce variante te-ai gandit? Vrei doar laterale spate si luneta sau vrei si fata? Ce transparenta vrei sa pui?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dark_master: acu ceva vreme am cerut un pret de la cei de vis-a-vis de tribunal, cred ca is Masterfol. Nu stiam la momentul respectiv ca mai sunt si altii care pun llumar in cluj. Astept sa iasa masina din garantie si apoi ma duc la ei. Vreau luneta+laterale fata-spate cu security film usor colorat, dar uniform pe toate. Sa vad cat iese, ca atunci cand am intrebat era 5mil jumate spate+luneta, doar folie simpla, fara security.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Aveti grija cu foliile pe geamurile din fata ... politia a facut rost de un aparat dragut, micut. Rezultatul? In mai putin de 5 secunde iti ia talonul, cu toata autorizatia RAR si restul de hartii ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare pentru cine cunoaste (din experienta proprie sau in urma masuratorilor cu aparate): ce transparenta au geamurile stock la VW (Passat in special, dar cred ca e la fel pentru toata gama VW). Ale mele au o foarte usoara tenta verzuie. La un atelier de montat folie mi-a spus ca ar avea deja 72-73% transparenta si ca nu se mai poate aplica nici un alt fel de folie ca sa se ajunga in final la valoarea din legislatia actuala. Neavand aparat de masura sa imi demostreze, a spus doar ca din experienta sa cam atata au geamurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

As vrea sa-mi pun si eu folie, am gasit undeva unde pun numai de la DRK. Stie cineva cum este aceasta folie ? e de calitate sau nu ? merita sa pun DRK ?

Modificat de Marmonu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

clau_75 - asa este, cei de la atelierul repsectiv aveau dreptate!

Pe fata nu mai ai ce folie sa pui pentru a fi si legala.

Pe unele geamuri chiar scrie "tinted 75%" - asta inseamna ca asigura o transparenta de 75%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

clau_75, si ale mele aveau tenta verzuie (nu stiu daca e acelasi lucru si la Octavia), insa dupa ce am pus cea mai deschisa folie pe geamurile din fata, pentru estetic, am avut surpriza neplacuta sa constat ca acum se vede mai bine de afara inauntru. Inainte se reflecta lumina din geamul cu tenta impiedicand oarecum vizibilitatea inauntru. Poate e doar o impresie ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul asta mario, mai bine nu pun deloc pe fata. Oricum, mai mult pe spate vroiam pentru copii. Acum am jaluzele din acelea care se deruleaza si uneori cand vreau sa ma asigur din lateral uitandu-ma prin geamurile din spate nu vad mai nimic datorita texturii jaluzelei si unghiului de vizualizare. Se vede bine doar daca te uiti perpendicular pe geam si de aceea ma gandeam la folii ca alternativa.

Modificat de clau_75
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa va intreb si eu cat este recomandat sa pun pe luneta (folie) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clau_75, daca iti permiti, fa o proba. Pune doar pe spate, vezi cum arata si cum se vede, si apoi pune si pe fata, si vezi iar. Poate e doar o impresie a mea ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ionizarea geamurilor vs folie ar fi un thread zic eu interesant.Nush in ce categorie nu se dau jos geamurile sau luneta dar cred ca merita varianta cea mai usoara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!