Jump to content

Folie geamuri pt protectie solara


cristip
 Share

Postare recomandată

i know, de aia si vreau un 20% pe spate, iar pt fata accept si 35 si 50% :P

o sa vad, le dau un mail si le expun doleantele mele in materie de transparenta, daca ei pot sa-mi faca ....atunci ok, daca nu sa vedem daca colegu care si-a pus in brasov poate sa-mi dea mai multe detalii.... sa-i intreb si pe la respectivii :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La expert-detailing iti pune cat vrei tu :offtopic: Joia viitoare ma duc si eu sa-mi pun folie 20% peste tot :rolleyes: sau 35% ma mai gandesc pana atunci :scratch: Numai bine :blink:

Modificat de Sergiu.B.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

firmele autorizate iti pun ce vrei tu , insa AUTORIZATIA se da doar pentru min 5% spate si min 75% fata , daca se opteaza spre alta variant firma respectiva nu isi asuma raspunderea .

Eu sunt patin , 4 luni am stat fara talon( am avut totusi dovada pe care trebuia sa o prelungesc din luna in luna ) pana s-a rezolvat contestatia in instanta .

Concluzia : daca aveti prea inchis pe fata iar agentul doreste acest lucru va poate retine talonul fara probleme .

Rezolvare : instanta , agentul nu va pati nimic , chiar daca a gresit iar noi vom avea de facut drumuri vreo 4 luni .

post-6376-1223631612_thumb.jpg

post-6376-1223631633_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... firmele autorizate iti pun ce vrei tu , insa AUTORIZATIA se da doar pentru min 5% spate si min 75% fata ... Asta daca nu o procuri din alta parte :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sergiu - prietene, citeste pe paginile anterioare, poate te dumiresti cum e cu autorizatiile astea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate nu ai inteles ce am vrut sa zic ... sau nu ai citit cum trebuie :P Stiu ca nu dau firmele autorizatia aia dar mie imi aduce cineva pentru cat vreau eu peste tot :)(a se intelege un rang superior :P ) ;) sapt viitoare cred ca o sa-mi pun si pe golf folie .. si o sa iti fac poza la autorizatie sa vezi ca am pe 20% transparenta peste tot :P

Modificat de Sergiu.B.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles foarte bine. Vad ca voi nu intelegeti:

Ai grija si tu si prietenii aia ai tai la fazele astea. Tu nu pierzi decat talonul pana la readucerea geamurilor la starea initiala (sau poti fi incadrat si la complicitate la fals si uz de fals) si cateva sute de lei, ei insa risca suspendarea licentei de aplicare a foliilor. Chiar ii credeti tampiti pe politistii aia? E atat de evident cand pe geam sunt folii de alta transparenta decat cea normala incat nici o hartie nu va scapa. Marea omologare e facuta tot in interesul conducatorilor auto, pentru a asigura calitatea si proprietatile foliei.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut autorizatie pe anterioara masina ... tot de 20% si m-au oprit vreo 10 politisti .. si nu a comentat nici unul nimic ... :| (chestia asta tine de 2 ani si zeci de opriri ... folia fiind data de .. POLITIA ROMANA! .. mai e nevoie sa dezbatem pe acest lucru?) In acte sunt in regula peste tot .. nu stiu care e problema ... Totusi .. traim in Romania .. si aici ... probabil totul este posibil "cand ai ceva la mana" (mai ales daca figurezi un "membru" al unei societati gen ...)

Modificat de Sergiu.B.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana o sa te opreasca unu de la rutiera pe care l-a cartat superiorul ca nu da destule amenzi si o sa iti dea amenda cu toata hartia ta. autorizarea foliilor este facuta de rar. politistul tau poate sa iti dea hartie ca folia aia e roz cu transparenta 1200%. nu are nici o valoare. legal, folia de pe fata nici nu se vede.

Tocmai din cauza chestiilor astea nu evoluam noi ca tara. macar eu mi-am pus si pe fata, la fel de inchisa ca pe spate si o sa las capul jos cand or sa ma opreasca. nu mai fac si uz de fals pentru niste folii de geam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun ... sa ma opreasca acel "unul" de la rutiera ... si cand o sa verifice sa vada ca sunt de la Frontiera ... sa zica ceva ... :) pe bune .. nu cred ca numai din folie nu evoluam noi ca tara ... sunt milioane de motive .. si atata timp cat altul profita de aceste "gauri in lege" ca sa nu spun altfel ... de ce noi sa fim mai prosti .. ? Cand o ajunge Romania la standardul tarilor macar inconjuratoare ... o sa ma conformez cu acest lucru si am sa vad ce pot sa fac pentru "imbunatarirea" nivelului de trai al acestei tari .. pana atunci numai bine la toata lumea si fara incidente neplacute la volan (nu cred ca o folie cu transparenta 20-30% strica vizibilitatea soferului daca folia este de calitate si pusa de niste experti cum sunt cei de la ExpertDetailing :) paranteza la paranteza: cunoscatorii stiu ce vorbesc :P )

Modificat de Sergiu.B.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am folie LLumar autorizata pe spate in varianta cea mai inchisa (5% transparenta cred) si pe fata neautorizata pentru ca am vrut sa nu se vada din exterior inauntru(probabil undeva pe la 30-35% transparenta). Mi-am facut initial probleme ca m-ar putea lua politia la intrebari, dar dupa un timp am vazut ca nu imi spun nimic. Dupa cum spusese si CT cateva posturi inainte, daca te comporti civilizat in trafic nu cred sa te opreasca pentru asta. Si totusi daca te opreste este mai bine sa fii sincer decat sa incerci sa ii demonstrezi ca ai omologare care de fapt nu prea e legala. Trebuie sa recunosc ca acum vre-un an m-a oprit politia pentru ca ma luase radarul si desi era racoare afara mi-am deschis geamurile din fata ca sa nu ma mai intrebe si de folie:P

Nu are de ce sa fie interzisa folia din punctul meu de vedere. Cea pe care am pus-o eu, desi este foarte inchisa si din exterior nu se vede nimic, din interior am avut o surpriza placuta, se vede foarte bine afara si in spate si prin luneta, iar soarele vara nu mai este atat de deranjant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma baietzi, ca tot vb aici de autorizatii, si cum sticletzi si mai "ingaduitori", etc.... am si eu o intrebare/rugaminte :)

care e mai istetz de mana ( in Photoshop ma refer :P ) si ma poate ajuta sa fac o "macheta" a masinii mele ...cum va arata ea cu folie pe anumite transparente, etc :P ...promit ca fac o cinste celui care ma va ajuta ( daca exista pe-aici :P )

nu de alta...dar eu vreau anumite transparente ( care mi se par mie ok ) si avrea sa fac o macheta... ca sa nu ma duc acolo sa pun folia, si dupa sa observ ca nu-i ceea ce cautam eu ...s-o dau jos, sa pun alta mai inchisa/deschisa... etc.

P.S.: si daca o sa va intrebati motivul ....ar fi ca simlulatorul de pe site-ul celor de la Expertdetailing nu prea e convingator :) ...pt fatza ai doar 2 optiuni....

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai .. cred ca pot sa te ajut eu cu asta :D Trimite-mi poza cu masina :D

P.S. Uite aici o poza cu masina mea in simulare la folie si jante :P daca iti place trimite-mi poza cu masina ta pe mail. Numai bine :P

ozhydracufolieky4.th.jpgthpix.gif

Modificat de Sergiu.B.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

firmele autorizate iti pun ce vrei tu , insa AUTORIZATIA se da doar pentru min 5% spate si min 75% fata , daca se opteaza spre alta variant firma respectiva nu isi asuma raspunderea .

Eu sunt patin , 4 luni am stat fara talon( am avut totusi dovada pe care trebuia sa o prelungesc din luna in luna ) pana s-a rezolvat contestatia in instanta .

Concluzia : daca aveti prea inchis pe fata iar agentul doreste acest lucru va poate retine talonul fara probleme .

Rezolvare : instanta , agentul nu va pati nimic , chiar daca a gresit iar noi vom avea de facut drumuri vreo 4 luni .

Stickerul ala cu IPA n-a insemnat nimic ? Glumeam :P

Si eu am vrut sa-mi pun folie pe fata dar dar ,cel putin pentru moment,m-am razgandit,din 2 motive: cea autorizata este cam invizibila iar daca pun mai inchisa risc sa ma tiganesc cu agentii pe strada si sa stau sa alerg dupa talon pe la ei.Momentan am doar pe spate (95%) si de 1 an jumate nu s-a legat nimeni de sanatatea mea ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma baietzi, ca tot vb aici de autorizatii, si cum sticletzi si mai "ingaduitori", etc.... am si eu o intrebare/rugaminte :D

care e mai istetz de mana ( in Photoshop ma refer :P ) si ma poate ajuta sa fac o "macheta" a masinii mele ...cum va arata ea cu folie pe anumite transparente, etc :D ...promit ca fac o cinste celui care ma va ajuta ( daca exista pe-aici :P )

nu de alta...dar eu vreau anumite transparente ( care mi se par mie ok ) si avrea sa fac o macheta... ca sa nu ma duc acolo sa pun folia, si dupa sa observ ca nu-i ceea ce cautam eu ...s-o dau jos, sa pun alta mai inchisa/deschisa... etc.

P.S.: si daca o sa va intrebati motivul ....ar fi ca simlulatorul de pe site-ul celor de la Expertdetailing nu prea e convingator :blah: ...pt fatza ai doar 2 optiuni....

orice simulare pe calculator nu e relevanta. pentru ca, daca o sa te duci la expert, o sa vezi puse pe un geam foliile ce sunt montate de ei. Si o sa vezi deviatii de culoare si transparenta in functie de producatorul foliei, chiar daca sunt toate de 35% (ca exemplu).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, Valentin are dreptate, ar fi foarte bine sa mergi la expertdetailing si o sa vezi pe viu diferitele de transparente (iti arata si pe un catalog diferite transparente si nuante de culoare), dar totusi daca vrei o simulare in photoshop (care e mai reala decat cea de pe simulatorul de pe site) poti sa apelezi la mai multi membrii de pe forum care se pricep si pot sa te ajute daca au timp :) (printre acestia ma numar si eu) Numai bine ;)

Modificat de Sergiu.B.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oki doki domnilor, multumesc pt reply-urii :blink:

o sa vad, ...eu vreau folie Llumar ....poate cand vin prin bucuresti sa-mi "aranjez" volanu' o sa caut sa merg la ExpertDetailing sa vad ce si cum despre transparente, cum ar iesi, si ce la ce pret ma ajunge :P

@Sergiu B.: Fac maine o poza fix "prependiculara" cu masina in parcare si ti-o trimit :angry:

...a si btw, mersi de ajutor :angry:

...oricum multumesc de sfaturi/pareri/ideii :huh:

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)

Stickerul ala cu IPA n-a insemnat nimic ? Glumeam :P

Si eu am vrut sa-mi pun folie pe fata dar dar ,cel putin pentru moment,m-am razgandit,din 2 motive: cea autorizata este cam invizibila iar daca pun mai inchisa risc sa ma tiganesc cu agentii pe strada si sa stau sa alerg dupa talon pe la ei.Momentan am doar pe spate (95%) si de 1 an jumate nu s-a legat nimeni de sanatatea mea :angry:

:P Nu , nu de acesta data :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Si eu am folie, pe spate + luneta, cea mai inchisa din lume care exista :offtopic:) iar pe fata putin mai deschisa ca pe spate...

Nici eu nu o am omologata si nici nu o recomand datorita pretului mai mare in aceasta varianta dar si ptr ca ofiterii politiei patriei noastre nu dau 2 bani daca este omologata sau nu... ei stiu ca nu e voie cu ea si punct.

Eu incerc sa ma feresc pe cat de posibil de vreun contact cu ei ptr ca stiu ca indiferent de cea mai mica greseala si motiv ptr care ma opresc, ei se leaga si de folie. Iar daca am ghinionul sa fiu oprit, in cazul in care nu exista intelegere din partea lui, dezlipesc frumos folia de pe geamurile din fata ca sa il sensibilizez, cu promisiunea ca acasa le dau pe toate jos, cu toate ca a 2-a zi fac contrariul, pun altele la loc :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Apropo de preturi, stiti daca la Expertdetailing se mai aplica reducerea de 15% pt membrii forumului? Ca la un pret de approx. RON 700 (fata spate si luneta) o reducere de RON 100 nu prea strica !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

OT: De ce nu dai un telefon sa-ntrebi? Din cate-mi aduc eu aminte reducerea este de 5%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Daca am folie pusa in afara granitelor(omologata) pot sa am probleme in tara??

Va multumesc!

P.S. Cea mai slaba, cea mai transparenta folie se poate atasa pe sticla de la faruri? Pt protectie ma refer( in timp la Passat B5,5 devin mate si zgariate).

Modificat de rik
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Daca nu ai pe geamurile portierelor fata si pe parbriz, e totul ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am folie 3M omologata RAR pe spate,iar pe fata tot 3M(cea mai deschisa pe care au avut-o cei care mi le-au pus) dar neomologata.am fost oprit de politie de mai multe ori si, in general, au fost ok pt ca sunt omologate.o singura data aproape am ramas fara talon dar am scapat pana la urma.

ps vizibilitatea si confortul(mai ales vara) sunt excelente

ps2 am pus si pe jetta lu' taica-meu tot 3m, fata spate, cea mai deschisa nuanta si e foarte multumit

va salut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!