Jump to content

Folie geamuri pt protectie solara


cristip
 Share

Postare recomandată

Eu am avut folie neagra pe lateralele spate si luneta timp de 3-4 ani si in tot acest timp o singura data m-a oprit un politist si m-a pus s-o dau jos ca daca ma mai vede cu ea imi ia talonul. Se referea la folia de pe luneta, care era complet neagra. Evident nu m-am atins de ea, insa am ramas fara ea cu ocazia spargerii geamului de catre un camion ce mergea inapoi, si nu a vazut ca masina mea era parcata la 10 m de el. Sub ochii mei a intrat cu un fier din duba fix in mijlocul lunetei si a spart-o (desigur mi-a infundat si haionul) si apoi s-a oprit... Singura faza tare din toata afacerea asta a fost ca am mai mers 2 zile cu masina asa pt. ca geamul era spart dar nu cazuse, cioburile erau lipite de folie, si lucrul asta m-a ajutat mult la curatenie (le-am adunat mai repede). Am auzit ca folia intareste geamul, acesta rezistand la socuri mai mari, lucru pe care l-am vazut cu ochii mei: luneta (care e aproape plata) s-a curbat inainte de a se sparge. Din pacate la vremea aceea nu am pus pe luneta noua alta folie un timp, iar cand s-au decolorat si lateralele spate am dat-o jos si am pus folie oglinda (100%). Luneta inca nu are folie, insa am pus un parasolar, si nu se mai vede de afara in masina prea bine... Sunt multumit asa, desi mi-ar placea sa am folie oglinda pe toate geamurile (fara parbriz).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
ExpertDetailing

As dori sa fac cateva precizari :

Folia este perfect LEGALA pe luneta si lateralele spate (indiferent de nuanta de fumuriu a acesteia) NUMAI DACA:

Folia este omologata R.A.R. si montata la un centru autorizat !

Dintre acestea foliile LLUMAR produse de CPFILMS in SUA sunt recunoscute ca fiind lider in aceasta categorie.

Utilizatorul trebuie sa prezinte in cazul unui control efectuat de agentii de politie rutiera,certificatul de garantie si declaratia de conformitate pentru acest produs eliberate de firma autorizata care a montat foliile.

Certificatul de conformitate pe care il primiti dupa montaj + sticker-ele de sub folie sunt, conform legii, suficiente pentru a arata ca aveti voie sa circulati cu aceste folii,nefiind necesara si trecerea acestora in talon.

Nu la fel stau lucrurile si in cazul geamurilor laterale fata unde folia se pune EXCLUSIV pe raspunderea dvs. , ea nefiind legala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am votat nu!

nu de alta momentan nu am asa ceva dar asta e urmatorul pas pe care il voi face cand fac rost de bani.vreau sa iau ceva omologat fara sa am probleme cu baietii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O folie de calitate, nu-ti face probleme daca pui si cea mai inchisa nuanta. Dar majoritatea isi pun in targ si...de aici si problemele. Totusi, folia pe laterale fata iti ia mult din vizibilitate.

E si treaba de obisnuinta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut folie pe laterale fata pusa la ExpertDetailing, atat la masina anterioara, Skoda Octavia 1 Combi (folie 3M Panther), cat si la cea actuala, din semnatura (folie Llumar). Am fost foarte multumit de ea. Folia pentru geamurile laterale fata este mai groasa decat cea colorata de pe spate si este complet transparenta. Rolul ei este de crestere a rezistentei la socuri a geamurilor pe care este aplicata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am de la ExpertDetailing cu omologare cu tot...o data m-a oprit un politai, m-a intreba de omologare, i-am zis ca am si m-a lasat in pace.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus folie 3M Panther de curand la Automatic GVA si am primit si un certificat de omologare RAR cu datele mele si ale masinii in caz ca ma opreste politia pentru asta. So far no probs :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cum ti s-au parut cei de la Automatic GVA. Unde se afla ei, ca nu am auzit niciodata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt foarte multumit de cum lucreaza, au domeniu destul de mare de activitate. Pe Golf am pus folia, car-kit-ul, alarma, boxe si radio-CD MP3-ul, iar pe Polo senzori de parcare si alarma. Detalii despre ei gasesti aici :

http://www.automaticgva.ro/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu omologare e simplu ca iti lipeste si timbrul RAR pe unul din geamurile laterale.Nu trebuie sa ai chitanta aia tot timpul la tine.Timbrul ala conteaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma voi duce si eu la GVA sapt. asta si sper sa fie totul ok. Am auzit numai lucruri bune despre ei. Initial imi facusem programare la Expert, dar neavand folie 3M, am ales sa merg la GVA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca cititi bine prevederile legale o sa vedeti contradictie (adica legiuitorul e cam tamp), zice cam ase - sa nu aveti nimic care sa estompeze vizibilitatea, bla bla, numai daca e omologat RAR, bla bla, dar in caz de folie trebuie sa aveti: abtibild cu J, abtibild cu RAR'u, abtibild cu autorizatia de functionare, abtibild cu..... :blink: :D , abtibild cu....... si asta pe toate geamurile pe care se aplica folie omologata.

Deci dupa capu lu ala care o facut legea, e bine daca eu ma uit printre abtibilde.

Sa mai aveam o foaie, acordul sefului militiei Ro pt foliile Llumar, ca nu au voie cap de creta sa-ti ia talonu - unde in prima 1/3 era voie, in a 2-a 1/3 nu era voie, si in a 3-a 1/3 nu erai sigur de ce zice ala - de, era comunicat de la melitie. Cred ca il mai am, si la cerere il scanez si postez aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este, ai dreptate. La un moment dat parca era si o data, si se puteau lega de asta, ca ziceau ca a expirat termenul cat era valabil certificatul respectiv.

Ideea e ca e loterie daca ai sau nu din fabrica. Nu prea isi dau ei seama. Nu vorbim de cei ce au folie si pe laterale fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am si pe fata. Ceva mai deschise . Dar nu de alea de nu se vad. E foarte confortabil cand e soare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu omologare e simplu ca iti lipeste si timbrul RAR pe unul din geamurile laterale.Nu trebuie sa ai chitanta aia tot timpul la tine.Timbrul ala conteaza.

Nu e neaparata nevoie de timbru pentru folie, atata timp cat ai acel certificat de omologare pe care il poti tine foarte usor in torpedou. :P

@ Groove: Sa ne spui cum au decurs "modificarile". :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ExpertDetailing

Pentru a nu le da totusi motive celor de la Politia Rutiera sa va dea amenda este necesar sa aveti atat acele timbre intre folie si geam (certificat R.A.R. si tipul foliei cu gradul ei de transparenta) cat si Certificatul de Conformitate R.A.R. ,conform Codului Rutier. Pe langa acestea,in plus, Expert Detailing va ofera si o Adresa Oficiala din partea Brigazii de Politie Rutiera care atesta ca foliile sunt omologate RAR si aplicate la un centru autorizat fiind astfel permise in trafic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiam ca trebuie sa ai timbrul ala in geam.Asa mi-au spus aia care au pus folia.ca se pune timbrul in geam si nu e neaparat sa ai la tine foaia aia.Acu...nimic nu mai e sigur cu legea asta..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe mine ma oprit garcia in minunata noastra capitala anul trecut prin vara ptr depasirea vitezei legale ... adica exact pe drumul ala drept, inainte de A2 aveam 65 si e limita 60 ... imi sare in fata era sa-l lovesc ma rog , dupa ce imi zice ca ma prins el cu radaru cu 65 ramane cu ochii fixati pe foliile mele (se gandea ca ma prins) ... am stat acolo 30 de min sa-l conving ca sunt folii omologate adica i-am aratat timbru RAR si mi-a zis puteam sa-l iau de oriunde sa-l lipesc acolo , i-am aratat cele 3 timbre lipite pe sub folie cu firma si opacitatea lor (95% maxim admisa de lege) si mi-a zis ca in bucuresti numa jmecherii au folii eu i-am zis ca sunt jmecher de cta :rolleyes:, am scos si foaia cu omologarea de la politie pe care s-a uitat 10 min ca magaru la calendar (desi sunt scrise vreo 2-3 randuri ... ) si pana la urma mi-a dat amenda ptr depasirea vitezei legale si actele ... deci daca vor ei sa te frece la cap poti sa ai tu 10 omologari ca tot iti faci nervi cu ei ...

@maxu nu e deloc asa ... ai 4 stickere , 3 cu firma care a montat , felul foliei etc. unu pe luneta si 2 pe geamurile de la usile din spate si un timbru rar care e lipit pe folie nu e pus intre folie si geam ca restu... toate sunt f mici si sincer mie imi place super mult cum se vad stickerele alea 3 puse pe sub folie !!

am inteles ca de anul asta poti sa-ti omologhezi si pe fata cu opacitate mai mare (inainte era maxim 5% adica mai deloc) stie cineva ceva de chestia asta ?? ca as pune si eu macar un 50%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca idee, sa vedeti cum va verifica folia.... spune nenea militica da tu baiatu putin jos geamu, si se uita daca e negru tot (OEM:P) sau se opreste inspre margine (folieeeee).

Cat despre opacitate.... am inteles ca au o bucata de folie care ieste permisa pe fata si o pune langa cea de pe lat fata a masinii, si o da ase, dupa ochi (fereasca sa fie unu daltonist :rolleyes:).

ThE SuN - mie sincer nu imi place sa ma uit la trafic printre stickere si alte alea - eu am doar abtibildu cu RAR-u, asa am cerut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe lateralele din fata tot ilegal ramane. Cat despre Politie...mai fac figuri asa, pana va face unu contestatie si-l da si in judecata si ii cere daune majore. Sa vedem atunci daca mai au oo sa faca abuzuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e ilegal pe fata. Am mai spus. In afara de cele omologate. Si alea pe fata sunt tot omologate, tot sol lumar am. In caz ca se intampla ceva sa-mi ia talonul scriu frumos la firma de unde am luat foliile daca sunt folii omologate pt circulatie. Ei imi vor raspunde ca sunt si cu aia fac contestatie si castig 100% apoi le cer si daune pt ca nu am putut folosi masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aveam 65 si e limita 60 ... pana la urma mi-a dat amenda ptr depasirea vitezei legale

Cat ti-a dat amenda? Si cum ti-a dat amenda, ca in codul rutier sunt amenzi pentru depasirea vitezei cu intre 10 - 20 km/h, intre 20 - 30 km/h samd, dar pentru viteze intre 0 - 9 km/h nu stiam ca exista ceva in lege. Stiam ca pana in 9 km se admite. Scuze de off-topic!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciudat este ca nici o firma, din cate stiu eu, nu-ti pun folie pe laterale fata, chiar daca au folie omologata.

Atunci...cum se explica treaba asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!