Jump to content

Austria,Tirolul de sud


cata5maj
 Share

Postare recomandată

Am deschis acest topic pentru a va sugera cateva zone pe care le puteti vedea in cazul in care mergeti in Tirolul de sud-Vorarlberg.

Eu am fost in Brand,o mica localitate situata la 10 km de Bludenz.Se merge Viena,Rosenheim,Innsbruck,se trece Arlbergtunnel(care se plateste 8,5E)-se poate si pe langa el,Bludenz,Brand.Am stat aici 2 saptamani cu aproximativ 360E pe saptamana,apartament,2 persoane.

De aici am mers aproape in fiecare zi in urmatoarele directii(distantele din fata reprezinta km de la Brand la destinatia respectiva,numai dus):

1.15km- Lunersee,lac la 1980m,se ajunge cu telecabina,peisaj superb.(poza 1)

2.170km-Zurich(trebuie cumparata vigneta pe un an care costa 28E)(poza 2)

3.100km- Friedrichshafen(Germania)-foarte frumos oraselul,la marginea lacului Konstanz.La intoarcere am trecut si prin Bregenz.

4.120km-Insula Mainau-o splendoare...flori,animale,gradini,castel,terase,biserica,etc.-pret intrare 13E/persoana(poza 3)

5.175km-Fussen(Germania)-castelele Hochenschwangau si Neuschwanstein,superbe-aproximativ 30 euro/persoana amandoua.(poza 4)

6.45km-Vaduz(Liechtenstein)-foarte frumos orasul,destul de luxos,cam singurul din tara de altfel...

7.200 km tot traseul-Bludenz-Silvretta(2000m)-Galtur-Ischgl(cea mai frumoasa si luxoasa statiune pe care am vazut-o dupa parerea mea)(poza 5)-See si roata Sankt Anton-Alrbergtunel-Bludenz-Brand.Se plateste aprox.15E-e considerat drum turistic.

8.120km-Samnaun-o statiune plina de lume si foarte draguta,mai ales ca estezona libera unde nu se platesc taxe(TVA)-aici gasiti din belsug la preturi fff bune parfumuri,bauturi,electronice.

9.310km-Ludwigsburg(Germania)-castelul este principalul punct de interes(poza 6)

10.290km-Berna-orasul vechi este foarte frumos,dar si catedrala.

11.Ulm(Germania)-la cumparaturi inainte de plecare.

In cele cateva zile in care nu am plecat cu masina am fost la tenis,plimbare prin statiune,gura cascaaa :icon_thumright:

Am parcurs in total cu masinuta aproximativ 6000 km,fara nici cea mai mica problema(ba da,am ramas fara placute,s-a aprins senzorul,dar am mai mers inca 1800 de km pana acasa cand le-am schimbat).Pozele sunt modificate la rezolutie foarte mica,deci scuzati calitatea!

Pentru alte poze si detalii va stau la dispozitie :icon_thumright:

post-20522-1242932630_thumb.jpg

post-20522-1242932649_thumb.jpg

post-20522-1242932668_thumb.jpg

post-20522-1242932681_thumb.jpg

post-20522-1242932695_thumb.jpg

post-20522-1242932707_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Superb. Bine de stiut daca esti prin zonele respective.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar,zonele sunt superbe,merita din plin sa mergeti.Va mai pun cateva poze ca sa va conving... :blah_:

post-20522-1242977479_thumb.jpg

post-20522-1242977489_thumb.jpg

post-20522-1242977498_thumb.jpg

post-20522-1242977506_thumb.jpg

post-20522-1242977517_thumb.jpg

post-20522-1242977528_thumb.jpg

post-20522-1242977537_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexandru_sasha

Super fumos, merita!!!

Lacului Konstanz..., am vrut sa merg acum doi ani , din pacate nu am mai ajuns....e ffff frumos, am vazut mai multe imagini...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lacul e foarte frumos si foarte mare.Se face mini-croaziera pe el intre Friedrichshafen si Insula Mainau cu...poza 1,sau pe deasupra lui cu...poza 2 :lol:

post-20522-1242982874_thumb.jpg

post-20522-1242982883_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un topic venit parca in intampinarea dorintelor mele. Vreau sa plec cat de curand in acea zona si sa stau aproximativ 7-8 zile acolo. O mica intrebare totusi : de ce nu ai mers niciodata si spre Italia de acolo ? Am inteles ca drumurile de munte spre Italia ofera peisaje superbe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PH-11-WRC,sunt atat de multe locuri frumoase in Austria,Elvetia si Germania,incat iti va fi foarte greu sa alegi unde vei merge in fiecare din cele 7-8 zile.Cand am fost pe traseul Silvretta-Galtur-Ischgl sau la Samnaun,eram destul de aproape de Italia.Mai departe nu am mers si din cate am auzit de la cei care au fost,drumurile de munte nu sunt grozave in Italia si taxele sunt destul de mari.Un alt traseu pe care nu am reusit sa-l fac ar fi:Bludenz-Vaduz-Chur-St.Moritz-Davos-Chur-Bludenz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare as avea pentru tine : ai plecat foarte bine documentat de acasa sau ai gasit toate aceste trasee acolo pe diferite pliante, brosuri ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In principiu am cautat foarte mult pe net si in cateva carti gen '100 de minuni ale lumii','Cele mai frumoase 100 orase din Europa' si o carte cu totul despre Austria.Referitor la trasee,am un atlas de 800 de pagini din care am selectat rutele turistice.Oricum,socoteala de acasa...........,pentru ca intr-o zi poate sa ploua sau esti obosit sau gasesti altceva de facut,etc.Brosuri sau pliante primesti doar cand ajungi la obiectivele respective.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...din cate am auzit de la cei care au fost, drumurile de munte nu sunt grozave in Italia si taxele sunt destul de mari.

Salut.

Daca vri sa te convingi ca nu e bine sa vorbesti din cele auzite la altii, arunca un ochi AICI. Mie personal nu-mi place ideea de vacanta in Italia (da, e o prejudecata), insa traseul nu este "grozav", este absolut spectaculos.

Nu te rog sa ma crezi pe cuvant, te invit sa faci Pasul Stelvio si ai sa vezi ca e unul dintre putinele momente cand simti cu adevarat bucuria de a fi sofer. Drumul nu costa nimic, daca intri dinspre Elvetia treci pe Pasul Stelvio catre Livigno e gratuit, daca intri dinspre Austria se trece printr-un tunel care are o taxa de 10 Euro. Enjoy :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
8.120km-Samnaun-o statiune plina de lume si foarte draguta,mai ales ca estezona libera unde nu se platesc taxe(TVA)-aici gasiti din belsug la preturi fff bune parfumuri,bauturi,electronice.

Salut,

Daca mergi spre Samnaun, trebuie sa platesti ceva taxe de drum in plus fata de vigneta de Austria? In Elvetia trebuie sa platesti ceva vigneta sau alte taxe? Merci. Eu o sa stau in Wildschonau, in apropiere de oraselul Worgl

Modificat de Laurentiu M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe urmatoarele autostrazi si sosele se plateste in Elvetia, taxa este de 27 euro/an si se poate cumpara doar pe un an intreg!

Concediu placut!

P.S. Eu stau in Jenbach, la 20km de W

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@O2Driver, merci mult informatii.

As mai vrea sa te intreb ceva. In Austria si Germania este obligatoriu sa ai luminile de faza scurta aprinse in timpul zilei? Stiu ca in Ungaria este obligatoriu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, in Austria nu mai este obligatoriu (parca de la 01.01.2009), in Germania nu a fost niciodata obligatoriu, AICI gasesti o lista cu tarile in care este obligatoriu.

Drum Bun!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@O2Driver

Sal

Ce traseu poti sa-mi recomanzi ?

Plecare din Sachseln ~ 08:00, sosire Vienna seara pe la 21:00.

Michelin-ul face traseul prin Innsbruck. Este OK ? Sau mai bine pe centura Munich ?

Pe traseu mai exista ceva sosele cu plata suplimentara ( 27 euro Elvetia, vinieta Austria ?

Multumesc anticipat

Mihai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Mihai,

Drumul este cam la fel de lung/scurt egal pe unde o iei, M

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc

Normal ca nu am timp de pierdut. Sunt destui km de facut. Nu vreau sa ocolesc platile, vinieta sau altceva.

In Innsbruck am stat acum patru ani, vara. In Munich am fost si am stat in Neubiberg. De la aceste orase pana la Viena cunosc drumul, am mai fost. In schimb nu am fost mai departe de Innsbruck spre Elvetia. Acum ar fi drumul invers de facut.

Totusi recomandarea ta care este ? Chiar daca sunt acei 8.5 euroi.

Mihai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Personal mi se pare mai relaxant traseul pe Innsbruck, pe centurile din jurul M

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai dau cu banul. Voi merge prin Innsbruck.

Daca am timp chiar voi trece prin Kaprun :) . De doi an fac craciunul acolo la o pensiune si in Zell-Am-See mai sunt ceva magazine :P pentru copilotul meu :rolleyes:

Multam mult

Mihai

PS. Stiu = asta inseamna inca drum + 1.5h + magazine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cand am venit din Rosenheim pana la Innsbruck, in Austria am prins limitare la 100km/h cred ca 50km pe autostrada. Asa e tot timpul(ca eu unul de 3-4 ori numai anul asta am patit-o)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

100km/h ce ai prins tu functioneaza in felul urmator; intre Kufstein si iesire Seefeld(dupa Innsbruck) pe ambele sensuri sant senzori pe autostrada ce masoara poluarea, in cazul in care se depaseste o anumita limita de poluare baga display-urile automat "IGL - 100km/h", mare atentie, cand sar indicatoarele pe 100km/h iasa si militienii cu radarele(laser) la vanatoare, se taxeaza altfel decat o simpla depasire de viteza!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai Rosenheim este in DE la sud - est de Munich. Eu nu ajung pana acolo.

@O2Driver Asta ar fi traseul cu Kaprun 860km. Vezi attach. Plecare la 08:00, pauza 3 ( trei ) ore Kaprun, sosit Vienna ~ 21:00. Asta teoretic. Practic :)

post-5732-1245347864_thumb.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic DA, practic cam greu realizabil, la W

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Traseul asta este facut cu Autoroute 2007.

In Decembrie 2008 asa cum am mai spus am stat in Kaprun. Am ajuns pana la Kitzbuchel, Lofer si luand-o prin N an revenit la Kaprun ( asta in timp ce fii-miu era la cursuri de SKY ). Daca iarna am circulat perfect eu zic ca vara va fi si mai bine. Orele de deplasare sunt calculate de soft. Cu Michelin-ul nu am calculat prin Kaprun. Din Sachseln pana la Vienna via Munich sunt 8h20 fara pauza.

Maine voi calcula cat este prin Kaprun si cu Michelin. Daca doua programe dau ~ acelasi rezultat atunci merg cu ele :blink:

In attach Michelin cu Innsbruck fara Kaprun.

Pe maine

O seara cat mai placuta

Mihai

Sachseln___Innsbruck___Vienna_recomandat.doc

Modificat de mihai60
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!