Jump to content

Remat - unde putem obtine hartie de radiere ?


tipatescu
 Share

Postare recomandată

Vreau sa radiez o masina (au ramas niste fiare din ea, carapace, sasiu ... taiate) . Vreau sa o duc la remat si sa obtin harite de casare ca sa o scot de la impozit (asa imi cere tanti aia dragutza de la fisc, ca cica pe cuvantul meu nu poate sa ma creada). Practic nu a ramas decat seria de la sasiu batuta pe tunel. Carapacea e desfacuta. Nu dau motor si alte alea ...

La care centru pot sa duc asa ceva si cine imi poate da hartie de radiere ? E mai avantajos un centru de colectare sau altul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu bani de-o BR cred ca la orice centru de fiare vechi iti da o tzidula c-ai predat masina ( cel putin asa era pe vremuri ) fara sa mai duci si fiarele :icon_thumright: ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau faci un act de vanzare cumparare si te duci cu el si o scoti fara sa mai predai nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bine zice pufi. faci c v/c... inca se mai poate...

la remat dai, nu iei, pentru cat mai ai tu... :) nu mere la orice ghereta de fier vechi, sunt doar anumite centre unde elibereaza hartiuta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu act v-c e cel mai bine..trebuie gasita, insa, persoana.... :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Dau 50 roni unei persoane care vrea sa faca act de v/c ...

Ca sa va zic ce stupida e tara asta:

La remat sud (intr-adevar, numai anumite centre de recuperare dau certificatul respectiv) o primeste numai daca cel care o preda e trecut si in talon, si in CIV ... nu conteaza tzidula de la fisc, ca e pe numele tau ! LA politie, nu-ti trec in talon sau in CIV numele, decat daca ai identificare si ITP la zi ... si ajungi la situatia paradoxala in care trebuie sa ai ITP ca sa o dai la remat ... altfel, nu o poti scoate decit in citeva moduri:

1. O declari furata

2. Faci un cntr de v/c cu o persoana eventual fictiva (inca se mai poate ...)

3. Dai de vechiul proprietar (daca mai traieste sau n-o fi in tari straine), se lupta ala, face imputernicire notariala ... alti bani ...

4. Dai coltzu si nu se mai sinchiseste nimeni de fierul tau ... ramane scriptic, la fisc pe numele mortului ...

Deianeeee ... ! Unde esti ? :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti trimit eu datele mele, sa poti face contractul, nu e nici o problema!! de asemeni dai semnatura in locul meu, ca nu vin pina la Buc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti trimit eu datele mele, sa poti face contractul, nu e nici o problema!! de asemeni dai semnatura in locul meu, ca nu vin pina la Buc.

si o sa ajungi tu in situatia celui de mai sus recte tipatescu :blah_:

sau te pregatesti sa dai coltzu si nu stim noi? :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da' cine ti-a zis ca o bag la impozit? si nu dau coltu' asa rapid...sper!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca masina se vinde in alt oras, nu se face (inca) trecerea pe fisc directa, adica nu esti "urmarit"...

ce e asa greu? contract v/c, tipatescu iese din poveste, iar cumparatorul nu o mai inscrie (motiv pentru care nu'l intereseaza), iar masina ramane in aer... masina da coltu, pana la proba contrarie...

n.r. proba contrarie o reprezinta actele, care, daca vor exista si se va redori inscrierea masinii, se va putea face, ce'i drept, cu amenzile de rigoare...

astfel colturile or fost rotunjite si topicul nu'si mai are rostul...

(mai exista unul asemanator, eu l'am deschis, am procedat ca atare si nu scriu cantand la harpa) :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

okei ... :icon_thumright: ... multumesc mult @rica pentru intentie si ajutor ! Inca incerc sa vad in citeva zile daca o pot rezolva printr-o declaratie notariala si cat costa, ... in functie de asta vad cum fac mai departe, de asta n uam mai dat nici un semn, ca sint foarte prins. Vorbim !

Multumesc inca o data !

PS. nu stiam ca e un alt topic, scuze, poate ar trebui comasate atunci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1- nush di ce, sa mor de'ntzeleg, dice panamea alegi tu mereu drumu' mai greu si mai complicat...c :icon_thumright: ce puii mei era asa mare greutate sa mergi la un dactilo la Udriste'n parcare si sa faci un act de V-C cu datele dela baiatu' ala?????CE PUII mei vrei mai simplu d'atat???? :blink: si p'orma la financiar....

2-bun...ai imputernicirea de care zici..si???iti trebuie si alte acte, o sa vezi, PLUS ca precis, o sa-ti ceara aia ca fieru' sa aiba minim250 de chile...Eu asa am patit la Remat Chitila. :angry:

3- si fa-ti pnm. update la profile, ca nu mai corespunde... :somnmare:

ps...cand iau oglinda mea??? :blah:

Modificat de LIVIU/RATB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun, adica, rau, ... mai pe scurt :huh:

Mai baieti, ma c0esc sa fac ceva legal in tara asta, nu mi se parea atit de greu la inceput ... incercam sa inving sistemul doar ... dar vad ca mai bine ma car. Trebuie sa treaca 121356262 ani ca sa dea Dumnezeu sa lumineze un sfetnic ca la randul lui sa lumineze un preanestiutor parlamentar ca EBA sau Becali, pentru a da niste legi normale sau macar spre a emite niste norme de aplicare mai firesti ...

In continuare, nu pot sa inteleg cum in pm eu, ca programator, trebuie sa iau in calcul TOATE starile nedeterminate ca sa evit ramanerea unui program intr-o bucla continua :icon_thumright: (si sint taxat daca clientul zice ca nu merge) si niste pierzatori de timp (ca altfel nu pot sa-i numesc, caci daca intri peste ei, fie joaca solitaire pe calculator, fie se uita la filme xxx in timpul programului) din eterna birocratie mioritica nu stiu decit sa mute dosare de pe un birou pe altul si sa ridice din umeri cum ca asta e legislatia ... reflectand (evident, pentru fiecare mi-am conceput un discurs spartan ca sa nu dureze mult si sa priceapa esenta) in cele din urma ca, da, am dreptate, nu pot radia nicicum "legal" o masina care a fost furata, a fost decupata, traforata, pulverizata ... pentru ca nu exista ACTUL legal pe care ei sa-l mute de pe un biru pe altul !!! :)

Deci, nu imi face nimeni declaratie notariala, daca nu sint trecut in CIV si in talon ... am ajuns la aceeasi cncl de la remat ... iar la politie nu o poate trece daca nu ai certificat de autenticitate, iar la rar nu ti-l da decat daca masina are ITP intai ! ...

@liviu ...

1,2 Asa-s eu ... pina nu ma conving singur.

3. Stii unde e bus-ul (unde era prima data) ... te duci cand treci cu masina (si ai treaba prin zona) si dai jos oglinda ... daca dispare si a doua, dau acatiste ... !

A, si sa nu le incurci ... vezi, ca a ta e aia alba, de pe stinga !!!

Modificat de tipatescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motivul pt care deschisesem celalalt topic e probabil acelasi... concluzii care sper sa te ajute:

la birou:

te duci, iti face act notarial, bla bla... dar tipa care mi'o facut mie actul, dupa ce mi l'o facut mi'o zis ca nu crede ca e cea mai buna varianta... eu, parol, sa fim legali!

merg cu ala printr'un milion de locuri sa colectionez hartii contra altor hartii din portofel.

apoi mi se explica mai clar(la fisc): mai baiatule... o poti radia doar daca ai garaj (cu semnatura pe proprie raspundere ca acolo vei tine masina <pt desmembrare era varianta mea, pe motiv de accident>si ca nu se va mai circula cu masina respectiva pe drumurile publice) si iti trebuie nujce act notarial cum ca detii garaj si mizerii de'astea... tipa mi'a spus ca se fac si controale, ca in romania, dar totusi se fac... :blink: ok, sar'na, fir'ar ai dracului de bani, ale dracu de acte si asa mai departe...

viu, deschid topic, mi se spune de bresa asta si am facut "specula" romaneasca...

lucrurile sunt prea simple ca sa fie balacarite cu atata legalitate. nu se fac statui si nu te vei simtii mai bine psihic ca ai fost corec fata de un sistem incorect dupa ce iti vei manca nervii...

poate suna aiurea ce spun eu aici, dar chiar am trecut prin chestia asta si stiu ce vorbesc...

concluzie 2: sa nu ne batem capul ca facem cucuie... :blah_:

mult succes si fa ce tre' sa faci! :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce-ai bai, esti cu insolatie :somnmare:??cum sa dau oglinda jos fara tine acolo?? :blah: sa ma ia vre-un gabor???Mi-ai pus gand rau???N'ai sa vezi!!!! :icon_thumright: Deci faci act de V-C? am masina de scris, fac rost de fisa de inmatric...si de hartiile alea trei, colorate...Ne vedem, vin cu masina, in masina, :blink: tu vii cu hartiile tale, cu datele necesare, si cu una de 10 roni, de taxa... :icon_cool: da?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut multe comentarii despre radiere. Pe scurt, fratimiu a avut-o un Opel Ascona pe care a vandut-o fara sa faca actele. Masina nu stim unde a ajuns pt ca s-a mai vandut de vreo 4 ori. A mers la notar si a declarat ca i-a disparut masina din curtea de la tara, unde era desmembrata pt. restaurare. A mers la politie si a radiat-o intr-o zi. Super simplu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, super simplu, daca avea un act (carte de identitate, talon) in care era trecut ... in afara de hartia de la fisc si acel act de v/c semnat doar de cele doua parti. Pur si simplu hartia aia de la fisc nu-ti foloseste decat ca sa fi impozitat. E declarativa, pe propria raspundere ... daca esti prost si declari, e treaba ta ... platesti. In rest, nu are nici o valoare ... poate doar peste 30 de ani :) (Nu stiu daca mai e valabila legea aia veche ... ). Iar contractul de v/c mi se pare normal sa nu aiba valoare ... in fond nu contine decat o nenorocita de semnatura care se poate imita de oricine ... si apoi sa-ti vanda masina ... Nu e autentificata (nu are grad mai mare de securitate), asa ca e doar formala ... ea poate fi combatuta in instanta pe criterii solide, daca se intimpla ... asa ca nu se complica nimeni sa radieze pe baza acelor hartiutze.

Scriu ca poate foloseste si altora, nu ma mai vait acu ... asta e.

@liviule, te astept

Modificat de tipatescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

treaba nazoala la ce-azis Bully e ca la un moment dat se poate intampla face un accident, o furaciune cu masina..Ala zice de la cine a luat-o...sau, daca are talonu' aluia, primul..e si mai simplu...pana la urma se ajunge la declaratia aia pe propria raspundere...si..o data intra la fals in declaratie..a doua oara intra si la sectia financiara, tot pe baza de fals in declaratie, ca e furata da' de fapt vanduta fara acte, deci ne-radiata legal dela ei..si...baga la plata tot, de la inceput, cu dobanda..ca panamea, asa poa' sa faca orice fraier, da masina far' sa faca acte si p'orma declara ca i-a fo furata...ilegal, deci..vezi la tele, cu masini bune, luate de la aia d'afara, tot asa, aia asteptau 10 zile si declarau, si pana atunci ea era inmatriculata...ca pana la urma o gaseau...alta chestie- ala intra la complicitate la inselaciune si fals in declaratie...

deci, vii cu actele si datele alea??vin cu masina de scris??ca altfel esti mancat!!! :)

Modificat de LIVIU/RATB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..Ala zice de la cine a luat-o...sau, daca are talonu' aluia, primul..e si mai simplu...pana la urma se ajunge la declaratia aia pe propria raspundere...

da' daca ala ce-o declara furata scrie ca era si talonu' si cartea in masina ? :screwy:preventiv le-a lasat acolo, ca sa nu-i sparga si casa sa le caute. :icon_thumright:

Modificat de cristobob
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TOATE sunt pe propria raspundere.. :icon_thumright: Se vede ce si cum la instanta, unde lupti sa convingi... :icon_cool: Timp pierdut si cur frecat..Daca NU te crede... :rolleyes: ai pus'o!!!si pt. 2 gaini furate si pt doomiidemiliarde de dolari, tot 2 ani se da!!!

asa, pe propria raspundere, poti declara si ca tu l'ai omorat pe Stalin, :blink: ca sa ceri o recompensa!!!cin' te crede??? :blink:

plus ca un politist zice ca ai facut-o in directa intelegere cu aia...si intri oricum la complicitate...si scrie in dosar...Nene, statui zile intregi prin tribunale, am vazut d'astea gramezi!!! :angry: un Bolnav cardiac, cu by-pass,milioane, lunar, date pe medicamente ca sa nu moara, amendat cand iesea din scara blocului prin fata carciumii, de jandarmi, pt. consum de alcool in public!!!avea toate hartiile de care zic pe masa la judecatori! :blink: ei???

Modificat de LIVIU/RATB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci fratimiu avea cartea de identitate a masinii si el era proprietarul masinii. La inceputul topicului se spune ca masina este in curtea omului(resturile), deci se presupune ca el este si proprietarul. Daca are si talonul si mai bine. Nu inteleg unde este problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci, poate nu am fost clar.

Masina (resturile) exista in curtea unui amic. Acele resturi, inclusiv niste tablite de identificare un un dragutz nr nou, AR xx TIP care cindva au insemnat un fastback, sint trecute pe numele meu, DOAR la FISC si intr-un act de v-c semnat de cele doua parti. Actul e legal.

NUMAI CA:

in dragutzul nostru stat, faptul ca esti cotizant la fisc nu inseamna si ca esti proprietar, daca nu ai un act mai acatarii ... act care poate fi ... de exemplu, ceva notarial, sau talonul si cartea de identitate ... pe numele tau.

Si talonul si CIV-ul sint pe numele vechiului proprietar ... nu am mai facut identificarea nu am mai facut inmatricularea si nici nu mai aveam cum sa o fac, neavind ITP-ul si masina varza ... asa ca aviz neinitiatilor.

@Liviu, te astept simbata, duminica sa-ti dau si oglinda, sa castigi si un ciubuc si sa te intreb si o chestie ... da un telefon inainte.

Modificat de tipatescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Telefon am doar unu' si nu-l dau! :) cand sambata?? :) dimineata, cand o deschide la scrapp, alaturi, merg sa dau bucatile ramase din podelele a doo traburi, aduse acum dela tzara in buss...ce...ciubuc?? :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gata pentru ciubuc.. :icon_thumright: am hartiili alea... :icon_thumright: ne videm la ochi sau imi dai datili in format ielectronec? :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...
13 Todesengel
Am vazut multe comentarii despre radiere. Pe scurt, fratimiu a avut-o un Opel Ascona pe care a vandut-o fara sa faca actele. Masina nu stim unde a ajuns pt ca s-a mai vandut de vreo 4 ori. A mers la notar si a declarat ca i-a disparut masina din curtea de la tara, unde era desmembrata pt. restaurare. A mers la politie si a radiat-o intr-o zi. Super simplu.

...si daca apare masina pe strada cu acte cu tot ? e chestie de fals in acte publice si o incurca fratele rau..ca presupun ca atunci cind s-a vindut,chiar daca nu s-a schimbat proprietarul in acte,hirtiile s-au dat odata cu masina ,cel putin talonul si poate vreun act de mina de vinz-cumparare

Modificat de 13 Todesengel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!