Jump to content

GOLF GTI 1.8T


volnick1986

Postare recomandată

Frumoasa masina si unele poze sunt chiar impresionante. Parerea mea despre un eventual tuning este ca ar trebui pe cat posibil pastrat aspectul original, din respect pentru marca si pentru designerii care s-au spetit sa iasa o masina frumoasa.

Link către comentariu
volnick1986
Publicat (modificat)

mersi chicken. apropo.... fain avatar ai. erau chiar tari desenele alea pe Cartoon Network :)

Modificat de volnick1986
Link către comentariu
Sunt niste motoare super reusite, nu poti compara cu un 1.9 TDI (am vazut pe cineva ca vroia sa faca o comparatie).

Ba se prea pot compara! Fiecare cu avantajele sau dezavantajele lui, se pot compara. Aici ma refer la 1.9TDI - 150cp vs 1.8T - 150cp... Acum nu stiu la ce te referi tu...

Link către comentariu

Felicitari pt masina si pt poze !!

sunt sigur ca esti super incantat de ea :D

ce ai putea adauga fara sa strici aspectul ar fi fusta fata/spate de la GTI aniversar (cred ca numa ala are) cum avea Sorin Ghisoi la GTI-ul lui.

numai bine !!

Link către comentariu

@Zyx acuma :blink: sa facem o comparatie s-ar putea. dupa cum ai zis si tu fiecare cu avantajele si dezavantajele lui:

1.9 TDI:

- consum f bun, bun pt mers pe distante mari

- cam zgomotos

- foarte fiabil (merge sute de mii de km fara probleme, desi se mai gata cateodata in cel mai fericit caz supapele de vacum de la turbo si in cel mai rau caz chiar turbina)

- cuplu bun

- intretinere la un pret bun

1.8T:

- consum putin mai mare dar in limite rezonabile (zic eu)

- sunet f frumos al turbinei

- urca bine in ture

- din cate am citit este destul de fiabil (Was placed in the 1997, 1998, 2001, 2002 and 2003 annual list of Ward's 10 Best Engines.) e ceva sa fii in top 5 ani! ( http://en.wikipedia.org/wiki/Ward%27s_10_Best_Engines )

- intretinere la un pret de asemenea bun

@Bronzatu mersi mult! sa sti ca sunt foarte multumit de ea. motorul merge brici, tubina la fel, trage bine, nu consuma ulei (adica in limite normale: la 10.000 km am completat cu 150 ml ca mi s-a parut mie ca a scazut pe joja). cu fusta spate si fata... n-are rost sa ma complic cu jumatati de masura. daca aveam un buget mai generos luam si eu un 25 jahre ca cele "2 frumuseti rosii" din Brasov, dar din pacate la atata m-am limitat. oricum nu e rau si asa. ne multumim cu ce avem, noi sa fim sanatosi! :8:

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Niste poze mai noi

@Bronzatu

nu cred ca golful tau e Jazz Blue. al meu e. este diferenta intre al meu si al tau la culoare. am gasit codul de culoare la Jazz Blue la mine in carte si este LW5Z. e scrisa pe caroserie in portbagaj si pe prima pagina (la cifra 3) din cartea service unde scrie si codul motor si codul cutiei.

post-37459-1245403577_thumb.jpg

post-37459-1245403583_thumb.jpg

post-37459-1245403587_thumb.jpg

post-37459-1245403647_thumb.jpg

Modificat de volnick1986
Link către comentariu

Salut, frumoasa masina, in special culoarea. Am tot vazut modelul de jante pe care il ai si tu la mai multe masini (ce-i drept, parca toate erau G4). Este cumva modelul de jante pt G4 GTI ? Niste detalii ai putea sa-mi dai ? :)

Link către comentariu

Jantele se numesc Santa Monica si da, cred ca e modelul 'standard' de pe GTI.

Astea si cu cele de pe GT Sport (G4, Bora) mi se par cele mai reusite.

post-11438-1245446277_thumb.jpg

post-11438-1245446282_thumb.jpg

Modificat de ZBENG
Link către comentariu

@hihi mersi mult! dupa cum a spus colegul mai sus se numesc Santa Monica si sunt pe Golf IV in general varnatele 1.6 16v Sport sau GTI. Eu am vazut si pe 2.8 V6. dupa cum vede in pozele de mai sus se potrivesc si pe bora la prindere. dimensiuni la cauciucuri (ce am eu) 225/45 R17.

si pe bora sunt un model frumos ce a pus ZBENG mai sus in a doua poza. seamana foarte bine intre ele dar nu au suruburile acelea la spite daca te uiti atent.

amandoua modelele sunt frumoase, dar parca mie Santa Monica imi plac mai mult!

@ZBENG eu stiu ca nu sunt standard pe GTI. cele standard sunt de 205/55 R16 daca bine tin minte si sunt un model "mai clasic" facut de BBS pt G4 GTI (desi au sigla de VW pe capacelul din mijloc - poza 1)

sunt multe tipuri de jante originale pe golf 4 GTI pe care le-am vazut pe mobile.de la masini, dar eu cred ca astea 2 ar fi principale jante GTI.

era sa uit... mai este un model frumos facut tot de BBS pe G4 25 jahre edition :( pe 18 toli (vezi poza 2)

concluzia ar fi ca arata ele bine.... dar nu prea sunt pt drumurile noastre. :rolleyes:

post-37459-1245449810_thumb.jpg

post-37459-1245450477_thumb.jpg

Modificat de volnick1986
Link către comentariu

salut! foarte frumoasa-i masina ta, mie imi plac cel mai mult jantele. Am cautat mult timp Santa Monica, dar nu am gasit, in caz ca vrei sa scapi de ele anunta-ma, te ajut cu placere :rolleyes:

cat mai multi kilometrii fara evenimente :(

Link către comentariu

mersi mult! sa fie multi km fara probleme. nu vreau sa scap de ele ca sunt farmecul masinii :)

Link către comentariu

Santa Monica am gasit anul trecut cu 300 de euro (+cauciucuri foarte bune), le-a luat un prieten din BT. Singura problema era la o janta FOARTE, FOARTE putin zgariata intr-o bordura (insesizabil). Deci iti dai seama, la pretul asta e pomana.

Modelul celalalt il are cineva pe un G4 Variant GT Sport si is absolut superbe.

Oricare din aceste 2 modele schimba aspectul masinii.

De BBS-urile de pe Ed.25 nici nu mai vorbesc...

Modificat de ZBENG
Link către comentariu
  • 4 weeks later...

am rezolvat azi sistemul de racire ce imi tot dadea de cap de ceva vreme.

prima data am crezut (impreuna cu 2 mecanici diferiti) ca e un furtun. l-am comandat: nou, original. l-am schimbat. tot curgea.

deja ajunse sa ma enerveze! era balta pe motor. :blah: curgea cam 200 ml la 2 saptamani.

pana la urma am inspectat eu bine si minutuios luand capacul de la motor jos. am observat ca lichidul "vital" curgea printre flansa care contine bulbul de temperatura si blocul motor. cand am desfacut la mecanic era o garnitura O ring uzata. garnitura era deformata si facuse o bucla in lumenul flanseiastfel incat pe o portiune de 8-10mm intre flansa si blocul motor nu era nici o etanseitate.

toata afacerea 30 lei! :):) va spun ca au fost cei mai bine cheltuti 30 de lei din ultima vreme care mi-au dat cea mai mare satifsactie! :)

post-37459-1247845132_thumb.jpg

Modificat de volnick1986
Link către comentariu

o poza care imi place mie tare mult de la o intalnire din cluj. colegul biszak este autorul capodoperei!

post-37459-1247849942_thumb.jpg

Link către comentariu
  • 1 month later...

superba masina domnu'.:angry:

ma gandeam eventual sa ne facem amandoi remapare in alba.

nu sunt foarte sigur ca vreau sa fac,dar ma gandesc.

eventual vorbim mai multe pe mess.

trebuie neaparat sa ii pun si eu niste roti misto.

iti trimit pm cu id-ul meu sa povestim mai multe.

bafta!

Link către comentariu

eu chiar nu ma gandesc la remapare. vreau sa o las asa. nu vreau sa o fortez si imi ajunge cat are. un tip mi-a zis ca se gata mai repede motoru. nu ca as tine cont de parerea lui ca in fond fac ce vreau dar eu consider ca nu are rost.

Link către comentariu

Frumoasa masina si super intretinuta...Felicitari! Si impartasesc aceeasi idee, motorul 1.8t isi face banii! Eu am un 1.6 16v pe care vreau sa il schimb cu un 1.8t, asta in cazul in care stie cineva de pe-aici unde gasesc...

Link către comentariu

Mersi mult! Si 1.6 le e OK. Am fost cu unul din 99 1.6 SR si la 200.000 km mergea super. Daca nu as avea 1.8T un 1.6 FSI de 110 cai as alege sigur Golf 4. 2002-2003 asa :) Sport cu Santa Monica. :o

post-37459-1250891627_thumb.jpg

Modificat de volnick1986
Link către comentariu

Bine ca nu sunt singurul care e nebun dupa Santa Monica :o...oricum motorul tau de 1.8T face toti banii...Tu stii daca vrei sa o lasi stock, dar un soft facut foarte bine nu cred ca omoara chiar asa de rau motorul...se ajunge cred pe la vreo 185 cp :)...

Felicitari pentru modul in care o intretii.

Link către comentariu

Am observat ca e o moda cu Santa Monica si ca majoritatea cauta sa puna pe golf modelul asta.... Eu am pus pe a mea niste OZ Canova Black Diamond Cut 8x17" de care sunt foarte incantat! Poate si pentru ca proiectul pt masina mea e sa fie doar alb cu negru la exterior, iar la aceste jante interiorul e negru, iar spitele le-am facut albe!

Si ca o recomandare, poti ridica puterea motorului destul de mult cu un remap bun (alege Revo, SKN sau Superchips) si doar din asa ceva am inteles ca poti ajunge undeva la 188cp/256Nm! Daca mai umbli si la injectoare si turbina, sari de 250 cp lejer (asta in functie de buget):D....Oricum, in ca o data o spun,....motorul de 1.8t isi face toti banii!:lol:

Bafta pe sosea si....fara evenimente!

Link către comentariu

eu nu am pus asa erau cand am adus masina. unele variante sport in general fie ca sunt 1.6 Sport, 1.8T, 2.0, TDI-uri sau altele au Santa Monica.

mersi mult la fel! cati mai multi km fara probleme! ulei, filtre si gaz sa fie! :P :D

niste poze ce le-am facut azi dupa ce am spalat masina si am dat-o cu Amway Silicon Glaze. Ce ziceti merge prosul asta? La atingere se simte altfel vopseaua mai lunecoasa, deci nu sta praful pe ea.

Calitatea pozelor lasa de dorit ca sunt facute cu telefonul. Tre' sa imi iau un aparat... :( La atata benzina cata mananca "aspiratoru" :icon_thumright: (cum ii zice taicami-o) nu mai ajung la un aparat! :P

post-37459-1250951256_thumb.jpg

post-37459-1250951260_thumb.jpg

post-37459-1250951263_thumb.jpg

post-37459-1250951267_thumb.jpg

post-37459-1250951271_thumb.jpg

post-37459-1250951274_thumb.jpg

Modificat de volnick1986
Link către comentariu

e clar.....de-acuma o sa auzit de accidente in cluj cauzate de reflexia soarelui dintr-un golf albastru.. :icon_thumright: Se vede super masinuta! Abia astept sa bag si eu poze cu a mea si sa testez parerile.....

Link către comentariu

mie imi plac cei 2 norisori de pe capota (coupe-u) . (poza 5) :D

Modificat de volnick1986
Link către comentariu
  • 2 months later...

16.10.2009

roti de iarna 15" cu capace :(

26.10.2009

138.604 KM service: filtre Mann (ulei, aer si habitaclu) + 5 L Castrol Magnatec 5w40 C3

Modificat de volnick1986
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!