Jump to content

GOLF GTI 1.8T


volnick1986

Postare recomandată

intri pe site la firma producatoare, fa krosno si gasesti la fiecare masina in parte amortizorul necesar si cati N are fiecare, de exemplu la masina mea au 490N. Una peste alta, sa o stapanesti sanatos in continuare, aceeasi culoare ca si a mea, si km cat mai multi fara incidente!

Link către comentariu

Azi m-am uitat pe amortizoare: capota de 350N si hayon de 470N.

Modificat de volnick1986
Link către comentariu

Amortizoarele hayon de 470N (FA Krosno 23155) sunt de Passat B4 Kombi am observat ieri cercetand mai atent. Parca nu erau asa spectaculoase ca si cel de la capota. Oare de ce? 470N < 500N. :10[1]:

Tipul de la piese a facut o confuzie asa ca maine ma duc sa le schimbe. Cele de Golf IV Hatchback/Variant si Bora Variant sunt de 500N (1J6 827 550 / Krosno 23101). Sunt curios ce diferenta voi observa cand le pun pe cele de 500N fata de cele de 470N.

Cel de la capota e cel bun: Krosno 23234 - 350N - Golf IV, Bora, Audi A3 8L. Acolo nu a gresit.

Intre timp am cumparat si o cheie OEM completa in stare destul de buna si 3 sigle cheie VW. :rolleyes:

Modificat de volnick1986
Link către comentariu

eu am luat din sebes o carcasa AM cu 40lei, nu are sigla cu vw, dar se poate pune foarte usor. recomand data viitoare, eu sunt super multumit :)

Link către comentariu

Am vrut sa iau si eu de la ei, dar am gasit OEM. In plus are si placa de baza a telecomenzii si sper sa reusesc sa o programez si pe asta pentru modulul confort. Cel mai important e ca e teapana si nu se desface usor partea cu cheia de partea cu telecomanda.

post-37459-0-32320900-1359468992_thumb.j

Modificat de volnick1986
Link către comentariu

a ta daca se desface, lipesti cu superglue dupa ce pui baterie noua. cativa ani o mai folosesti, apoi o desfaci fortat si muti electronica.

Nu e cazul sa o lipesti cu superglue toata. Am rezolvat problema si la carcasa veche. Pe partea cu lama in interior unde s-a uzat/rupt ciocul ala care face clac, l-am reconstruit din Bison Plastic Adhesive. Avantaj fata de superglue ar fi ca nu lasa vaporii aia albi dupa priza. Dupa ce a facut priza se ansambleaza carcasa normal. Jocul a disparut, nu se mai desprinde usor si nu mai e riscul sa o pierzi. Avantajul major e ca o poti deschide sa ii schimbi bateria cand vrei, nu mai trebuie sa te chinui sa o desfaci de superglue.

Intre timp telecomanda din cheia OEM second hand merge, avea chiar si baterii bune. A fost reprogramata pe modul si a primit o lama noua de calitate de la M&C Cora Cluj. Nu va obositi sa faceti lame ieftine ca nu tin. Tipul de acolo a zis ca a avut caz care s-a torsionat in contact. Acolo am vazut clar in mana diferenta dintre o lama de 15 lei si una de 65. Cele ieftine imitau jalnic scrisul HAA. Am vazut acolo si carcasele aftermarket care nu m-au impresionat. Mai costa acolo una si 110 lei. Sunt multumit de alegerea facuta mai ales ca ambele telecomenzi merg de la aprox 30-40 m.

Modificat de volnick1986
Link către comentariu

Am vrut sa iau si eu de la ei, dar am gasit OEM. In plus are si placa de baza a telecomenzii si sper sa reusesc sa o programez si pe asta pentru modulul confort. Cel mai important e ca e teapana si nu se desface usor partea cu cheia de partea cu telecomanda.

o fi ea OE dar nu prea seamana cu telecomanda de golf4

Link către comentariu

65 lei o lama?! cum sa se rupa in contact, la mine merge foarte usor, nu fortez deloc. daca ai volanul blocat si invarti ca ursu de cheie poate sa se rupa dar altfel...e o bucata de fier. nu ma asteptam sa fie atat :(

bine ca ai rezolvat, eu nu am mai apucat sa vad carcasele din bucuresti si nici nu ma grabesc.

Link către comentariu

@z e n i t h Zici tu, dar asa sunt primele modele. Depinde de an. La fel am avut pe Passat B5 din 2000. Mai noi (2001->) sunt modelele cu 2 butoane patrate sau 3 butoane.

@ Muale De cele ieftine zicea el ca sunt slabe. Asta ce am facut-o cu 65 de lei se vede pe ea ca e calitate ca si originala. Carcasele le-am vazut eu... Neah.. Cauta originala SH in stare buna, iesi mai bine. Poate ai norocul sa fie pe ea si electronica telecomenzii buna cum a fost a mea, o reprogramezi si faci o treaba si mai buna.

PS: Rectific. E 65 de lei cu taiat cu tot si 30 de lei cu taiat cealalta. Pe langa calitatea materialului, alta diferenta ce am observat este cum cea scumpa se imbina perfect la pinul din suportul din carcasa, pe langa cea ieftina are joc.

Modificat de volnick1986
Link către comentariu

Azi a sosit cotiera after-market comandata de la un coelg de pe forum. In weekend o montez. Sper sa ma descurc.

Link către comentariu

Si eu dar nu am gasit.... :(

Modificat de volnick1986
Link către comentariu

depinde de pret...cele originale sunt destul de scumpe chiar si in dezmembrari si se dau repede.

dar de gasit, gasesti...

 

pune poze cu ea cand e gata, sunt curios cum arata. pe la 250 lei sunt unele noi care arata f bine (replici)

Link către comentariu

Arata, doar ca plasticul este de proasta calitate si scartaie cand te lasi pe ea. Si de obicei stau strambe, inclinate catre scaunul soferului. Trebuie pusa o piulita sau saiba in plus la una din prinderi. Nu renunta sa cauti oem.

Link către comentariu

Am pus-o azi ca am avut putin timp liber. Dupa ce m-am chinuit de moarte sa bag torxurile de sub scrumiera din spate zic "HAHA! V-am facut! E gata!" La 15 min dupa zic: "Hai sa vad... am bagat mufa de la buson?" Teapa. Am uitat. Nu se deschide clapeta. In seara asta: Please refulel! :vaidecapulmeu: Cooperativa munca in zadar! Maine iara dau jos consola si iara ma chinui cu torxurile alea doua.

Am gasit OEM doua din dezmembrari dar erau cam 300 si de lei. Cam mult. Asta este o replica dupa cea OEM. Arata destul de bine. Nu e cea mai grozava dar a fost la jumate cat una OEM din dezmembrari. De scartiit nu scartaie si pare a fi dreapta. Voi pune niste poze in weekend daca am timp. De banii aia eu zic ca isi face treaba.

Modificat de volnick1986
Link către comentariu

Chiar sunt curios cum vine, ca si eu as vrea sa iau una! Da, intradevar sunt destul de scumpe in dezmembrari si multe arata ,,folosite'' rau! E cea la 180 de lei de pe forum?

Modificat de flaviusmaff
Link către comentariu

Asta e cotiera. Nu imi place ca nu sunt obisnuit cu ea. Azi am dat-o jos si merge la vanzare din pacate.

 

PS: Tot azi am reconectat mufa de la butonul clapetei si am bagat benzina :)

post-37459-0-07391700-1360784068_thumb.j

post-37459-0-95455600-1360784074_thumb.j

post-37459-0-91403900-1360784080_thumb.j

Link către comentariu

Nu se poate regla sus-jos partea pe care tii cotul, sau ce nu ti-a placut la ea? Din poze seamana destul de mult cu una oem.

L.E. Tu ai scaunele inversate, sau asa e modelul? :blink:

Modificat de Robotelu
Link către comentariu

Se poate regla. E fix ca si cea OEM. Are si spatiul acela de stocare in ea. Nu imi place. Asta e!

 

LE: A mai pus cineva intrebarea asta. Nu sunt iversate. Au Easy-entry, adica manete de rabatare pe ambele parti.

Modificat de volnick1986
Link către comentariu

Cred ca nu sunt obisnuit cu ea. In rest nu am ce sa ii bag de vina. Materialul e OK, ergonomica e, se deschide, se rabateaza.

Link către comentariu

Poate ca si sustinerile laterale nu-ti permit sa tii mana cum trebuie.  :unsure:

In locul tau, o tineam rabatata intre scaune si-o mai lasam la drum lung, cand chiar e foarte utila. Dupa aia ai fi vazut ca nici 2 km nu mai mergeai fara ea. :))

Link către comentariu

Cum am avut un bec ars azi am luat un set de Osram Night Breaker Plus H7. Alta viata!

post-37459-0-14308400-1360948556_thumb.j

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!