Jump to content

GOLF GTI 1.8T


volnick1986

Postare recomandată

discurile si placutele 770 lei + transport. in total 800 lei. discuri fata 310; spate 155. placute 205 fata; 100 spate. ar fi existat si variante mai ieftine pe mintex la 630 total, dar si considerabil mai scumpe (dar si bune) ATE. din pacate bugetul nu a fost atat de generos :beer:

btw le-am luat de pe forum... asa ca poti intreba aici

Modificat de volnick1986
Link către comentariu

Am fost si eu la o tura si cu GTI-ul si mi-a placut mult. Sunetul motorului e cu mai placut decat la mine. Si imi place pentru ca pare mai liniara ca a mea.

Sa o conduci sanatos!

Modificat de rex
Link către comentariu

multumesc mult Vlad de aprecieri. e liniara intr-adevar dar asta dupa ce trece te lag-ul specific.

mie imi place cum merge avand in vedere ca e o masina de 10 ani! turbo + no ESP, no bullshit... asta e placerea condusului acestei masini :beer:

Modificat de volnick1986
Link către comentariu

Azi am ajuns acasa dupa o sesiune grea. Bine ca e gata! :rolleyes:

In sfarsit am apucat sa desfac coletul cu discurile si placutele comandate:

- discuri fata Zimmermann Coat Z 288x25 ventilate

- discuri spate Zimmermann Coat Z 232x9 pline

- placute fata spate TEXTAR

De abia astept sa le vad sus pe masina si sa vad diferenta de la cele vechi si uzate la astea noi.

post-37459-1278273438_thumb.jpg

post-37459-1278273441_thumb.jpg

post-37459-1278273444_thumb.jpg

Modificat de volnick1986
Link către comentariu

FRUMOS! imi place ce ii pregatesti....iar ca o gluma diferenta s-ar putea sa fie doar un consum mai ridicat; adica sa franeze mai bine si brusc si apoi sa-i dai blana sa recuperezi :icon_thumright:. Ca o paranteza eu mi-am schimbat bujiile in weekend si apoi am scos Gti-ul la joaca, schimbat numai peste 4000 si mers in a 4 a la 150 km/h si rezultatul a fost 20L benzina la 118 KM. :-)

toate bune!

Link către comentariu

Imi expirase ITP-ul si azi am fost sa i-l fac. M-am lepadat de o gramaaaada de bani, aiurea din cauza unor persoane incompetente.

Sa va incep povestea de la inceput.

In iunie 2008 dupa ce am adus masina, tata mi-a facut RAR-ul ca eu eram la facultate. Aveam toate actele care trebuie. Masina am cumparat-o din Germnaia cu Santa Monica 225/45 R17, dar brieful in orginal erau trecute jante de: 195/65 R15 si 205/55 R16.

Face tata RAR-ul la masina, platim taxa si o inmatriculam. In cartrea de identitate la vehicului (brieful romanesc) si ulterior in certificatul de inmatriculare (talon) se trec la fel: 195/65 R15 si 205/55 R16.

Azi ma duc sa fac ITP-ul la tatal unui prieten ca imi expirase. Ma duc, toate bune si frumoase pana la roti, care el a observat ca sunt de 17 si nu sunt trecute in talon. Ma sfatuieste sa merg la RAR sa le omologhez si dupa aceea finalizam ITP-ul. Ca sa merg la RAR sa le omologhez trebuie sa merg la intai la reprezentanta VW Alba Iulia, care v-a trebui sa imi dea o adevaretinta pt RAR cum ca in datele tehnice ale VW pe masina mea merg si jante de 17.

Merg la reprezentatna unde dau... atentie..... 104 de lei :blah_: :lol: :D pe o foaie facuta de ei catre RAR si semnata in 5 minute cum ca "pe Golful 1.8 al domnului VN cu seria WVWZZZ.. se potrivesc urmatoarele dimensiuni pt vara, iarna, mixte: 195/65 R15, 205/55 R16 si 225/45 R17 ." Sa fim seriosi 100 de lei pt o foaie facuta in 5 minute... e bataie de joc. Chiar bataie de joc!

Banii nu se termina aici fiindca la RAR unde am mers cu "foaia de 100 de lei" am mai dat 80 de lei (identificarea vehiculului + taxa modificare CIV) ca sa imi treaca in CIV ca mentiune: "alte dimensiuni de toti: 225/45 R17".

In total bani sparti azi pe ITP + "225/45 R17" in acte:

- ITP 105

- foaia VW 104

- modificare CIV 80.

In total 290 de lei!!! :o

Din nou zic banii nu se vor termina aici fiindca maine trebuie sa merg la politie sa imi treaca de pe CIV pe talon adaugirea de "225/45 R17", care ma indoiesc ca e gratis precum toate in Romania.

Si a cui e vina??? Eu zic ca a inginerului incompetent care a facut RAR-ul in 2008. El trebuia sa observe ca in brief erau trecute 15 si 16, iar masina avea pe ea 17. Neglijenta lui m-a costat pe mine 200 de lei (decoamdata.. sa vedem maine cu talonul) + riscul de amenda umbland 2 ani cu masina cu talonul in neregula.

Ar fi trebuit sa zica in 2008 la RAR: "Domne ai jante de 15 si 16 in brief nu pot sa iti dau RAR-ul! ai 2 variante: 1. Le schimbi si pui ce scrie in brieful orginal sau 2. Vii cu foaia de la VW cum ca poti pune 17 si le omologam." El practic a copiat brieful original in CIV fara se se uite ce jante are masina in realitate.

A doua vina e a mea ca nu am verificat actele la momentul respectiv sa vad daca sunt trecute cele de 17 si sa i-l atentionez. Oricum vina cea mare e a lui fiindca el a inginer si face RAR-uri toata ziua nu eu care sunt student la stomatologie. Ar fi trebuit sa i-l pun sa imi modifice azi pe gratis CIV-ul dar din pacate sigur asa ceva nu se poate, desi a fost gresala lui.

Deci atentie mare amatori: neglijenta (voastra sau a altora) va costa amenzi/bani pe amenzi. Daca scapati de amenzi si vreti sa indreptati lucrurile tot va costa bani la VW pe o "foaie de 100 de lei" sau la RAR pt modificare CIV inutila care se putea face acum 2 ani din prima.

In final, am sa i-l citez pe Badea: "Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul". Eu as adauga "si banii".

mers in a 4 a la 150 km/h si rezultatul a fost 20L benzina la 118 KM. :-)

Te cred, si eu am mers odata a 4a blana in rosu. Cred ca undeva mai mult cu 30 de cat ai zis tu... :Driver:

Modificat de volnick1986
Link către comentariu
mirceateodor

Imi pare rau sa aud asta.

Si eu pe talon aveam cele de R15 si cele de R16.

Pentru a omologa 225/45/R17 am fost la reprezentanta TESS din Sibiu unde mi-au eliberat adeverinta GRATIS. Asta a fost anul trecut.

Poate ar trebui sa intrebi si in alta parte (alte reprezentante) daca e gratis sau costa hartia. Nu mi se parte normal.

Am platit doar la RAR omologarea de 80 lei.

Modificat de mirceateodor
Link către comentariu

Azi chiar ma gandeam la tine ca si tu ai adus GTI-ul cu Santa Monica. Eram curios cum ai rezolvat.

Astia de la Alba mi-au elibertat chitanta pe "foaia de 100 de lei". Intr-adevar sunt curios daca Autoworld Cluj cere bani pe foaie.

Link către comentariu

Imi pare rau pentru cele intamplate, dar inginerul de RAR nu a gresit cu nimic ca ti-a trecut r16 in talon daca tu in brief aveai R16, el are un "minus" ca nu te-a anuntat ca trebuie sa te duci la reprezentanta sa-ti iei foaia respectiva sa-ti treaca in talon R17, asa ca ori dadeai atunci bani pe "foaia" respectiva ori ca ai dat acum tot acolo ai ajuns, numai ca atunci te scuteai de a dat bani sa-ti modifice CIV-ul, iti trecea direct :) (cred ca este 50lei modificarea, sper sa nu gresesc)

Singura greseala e ca te-ai dus la tatal unui "prieten" sa faci ITP-ul, daca aveai si folie neautorizata si parasolar ce mai faceai? :P

Pe viitor ai si tu grija, traim in Romania! :blink:

P.S Apropo de omologarea jantelor, sa va dau un "pont" da-ti pierdut certificatul vechi si luati-va unul nou European ca acolo nu au trecute dimensiunile anvelopelor :P

Link către comentariu
mirceateodor

Ar trebui sa te interesezi sa vezi daca au dreptul sa ceara banii.

Daca nu, sa mergi sa faci un schimb cu o " foaie cu Caragiale".

Link către comentariu

@xdx Corect. Asa este! Nu are vina ca a trecut ce era si pe brief. Are vina ca nu a observat la momentul respectiv ca masina avea/are pe ea 17 si sa le treaca si pe alea. Poate acum 2 ani cum nu era ciza luam si eu "foaia de 100 de lei" ca si mirceateodor gratis. In plus nu mai pierdeam azi timpul cu umblatul aiurea si nu mai dadeam bani aiurea pe modificare CIV. E 80 modificarea nu 50 lei. Daca se facea totul bine de la inceput economiseam 185 de lei. Foliile nu imi plac asa ca nu imi fac griji in privinta asta.

Cred ca e bine ca m-am dus la tatal unui prieten ca mi-a zis ce sa fac sa fiu in legalitate si sa rezolv problema. La alta statie de ITP imi dadeau verificarea si dupaia tot ma incaltau astia (politia) odata si-odata cu o amenda monstru + confiscarea certificatului de inmatriculare, mai ales ca acuma guvernul taie tot si politia are nevoie de "sponsorii de trafic". Am "sponsorizat" in decembrie si ianuarie 240 de lei la bugetul statului. Imi ajunge!!! Daa chiar.. sunt norocos ca nu au observat talonul, desi m-au oprit si amendat de 2 ori! Puteam sa sponsorizez atunci mai mult de 240 lei!

Modificat de volnick1986
Link către comentariu

Te felicit ca esti la stomatologie, ca si mine de altfel, dar spre deosebire de mine ai terminat sesiunea :D. Legat de Santa Monica...si eu le am de aprox. 3 ani pe masina si am circulat fara probleme chiar daca talonul meu a trecut de 2 ori prin mana militianului la fel ca si in cazul tau. In octombrie am trecut si ITP-ul fara probleme. Oricum iti voi lua calea si primul lucru care il voi face cand ajung si eu acasa este a schimb talonul. Drumuri bune in continuare :icon_thumright:

Modificat de Circoloco
Link către comentariu
Mihai.Nechifor

Frumoasa masina...superb motor.

Problema cu omologarea am avut-o si eu ca a mea a venit cu 196/65/15 91T, de iarna. Pe mine m-a ajuns 70 de lei anul trecut parca la Scorpion Galati + alti 70 la RAR si de atunci umblu su o copie dupa CIV la mine in ca ca face gat vreun nene politist de jante, ca in certificat nu le-am mai trecut

Link către comentariu

@Circoloco Mersi mutl de urari si bafta in continuare. Acuma cu intensificarile de patrulare sigur ti-ar prinde bine aceasta miscare. :icon_thumright:

Apropo de "lucruri gratis in Romania" si de stomatologie... Se pare ca mai sunt si dintr-astea. Azi dupa ce am decartat atatia bani am si eu satisfactia ca mi-a scos un prieten gratis un 1.8 (molar 3 maxilar drept sau molar de minte maxilar drept pentru cine nu le are cu stomatolgia).

@Mihai.Nechifor Sa stii ca mi-a zis si mie azi tatal amicului meu la ITP de faza cu copia dupa CIV sa o port la mine. Asta vad eu maine cand merg cu talonul. Daca cumva imi cer astia la politie maine inca 100 de lei, sa imi adauge "225/45 R17" in talon, o sa fac cu capu... si o sa imi fac o copie dupa CIV-modificata, o bag in bord si sanatate buna!

Modificat de volnick1986
Link către comentariu

zic si eu ca omul , sa nu imi sari in cap : nu era mai simplu si mai ieftin sa iti schimbi talonul ???

in taloanele noi nu sunt trecute dimensiunile anvelopelor, drept urmare, in carte poti avea pe 15, si tu sa ai pe masina pe 19, politistii nu mai au nici o baza de verificare. ca NU ESTI obligat sa mergi cu cartea la tine. mai ales ca tu faceai itp la tatal unui prieten care putea inchide ochii la ce scrie in talon chiar daca aveai de 22.

eu in carte am pe 16 si 17, si in talon nu scrie nimic. si nici la fosta masina nu scria dimensiunile , stiu sigur, ca aveam si eu acolo ceva mai mare decat de fabrica

Modificat de mihai20
Link către comentariu

@mihai20

Ce zici tu inseamna ca ai voie sa mergi cu jante neomologate RAR pe masina... Se poate asta acuma prin faptul sa s-a schimbat talonul in format european? Inainte nu puteai si acuma poti? Ma indoiesc de asta... Asa toti ne-am schimba talonul ca e mai ieftin decat sa faci cum am facut eu si am umbla cu ce jante ne taie capul.

Am fost azi la Politie sa vad care e treaba cu trecerea in talon si a zis omul de la ghiseu ca "in noul tip de talon nu se mai trec, dar se trec la ei in baza de date." Asta inseamna ca politatiul daca te opreste, desi nu scrie in talon dimensiunea, el poate verifica la Politie asta daca vrea. Pana o sa o fac si pe asta o sa merg la mine cu copia CIV, nu cu cartea in original si cred ca sunt in regula.

Domnu' Puiu putea inchide ochii la ITP sa mi-l dea asa, dar daca se legau de jante cand ma opreau, tot eu picam de gasca cu retinere talon + amenda ca aveam pe masina jante neomologate RAR. Dupaceea ma puneau sa mai si recuperez talonul si sa fac fortat ce am facut acuma benevol. Cu noul talon e cam mica sansa se se intample asta cu verificatul de catre politai, mai ales ca nu sunt trecute. Tre sa ai ghinion sa dai peste un politist care e cunoscator bine la ochi in ale jantelor sa isi dea seama de dimensiunile pe care le ai pe masina, nevand scris in talon "negru pe galben". ;)

Modificat de volnick1986
Link către comentariu

nici eu nu o inteleg pe asta cu dimensiunile la roti...

la O1 am trecute in talon 195/65/15-91V , 205/60/15-91H dar pe masina am jante OEM 205/55/16 cu care a venit masina din fabrica,masina cump din RO

numai ca eu cand am facut ITP,m-am dus la un prieten adevarat care nu ma pica indiferend de situatie

Link către comentariu

Asta e. Cu noul talon european... se pare ca totul e VAG ( :P ) si ambiguu...

Link către comentariu
@mihai20

Ce zici tu inseamna ca ai voie sa mergi cu jante neomologate RAR pe masina... Se poate asta acuma prin faptul sa s-a schimbat talonul in format european? Inainte nu puteai si acuma poti? Ma indoiesc de asta... Asa toti ne-am schimba talonul ca e mai ieftin decat sa faci cum am facut eu si am umbla cu ce jante ne taie capul.

Am fost azi la Politie sa vad care e treaba cu trecerea in talon si a zis omul de la ghiseu ca "in noul tip de talon nu se mai trec, dar se trec la ei in baza de date."

la ei in baza de date se trece doar o dimensiune, iar tu poti avea inca 5 dimensiuni omologate pentru masina .

atata timp cat in talon nu e trecuta dimensiune, politistul care te opreste ce baza legala are sa iti verifice tie dimensiunea ? din ochi, ca i se pare lui ca ai jante mari . mi se pare absurd. nu mai e in talon- nu mai are importanta dimensiunea pentru politie, ci decat pentru rar :salut:. plus ca tu ai niste jante decente, nu cred ca vreun politai poate fi atat de tampit sa i se para uriase jantele de 17 pe un golf gti.

daca erau pe 19 era un motiv de incordare.

asta e la fel ca faza cu tobele zgomotoase, ca iau astia taloane la greu pentru tobe.....pe motiv ca ii suna politistului prea tare. nu e chiar asa, ar trebui sa fie cu statie mobila rar, sa masoare nivelul de zgomot . daca te tiii tare si te iei cu ei in gura imediat se schimba situatia. eu am refuzat sa le dau talonul pentru tobe . mergeam tare cu a 2-a, si normal ca urla masina, dar nimic special, nu face mai tare ca o dacie turata in 6000.m-am certat cu politistul, i-am zis ca da , mergeam tare, dar nu imi stabileste politia la ce turatie sa schimb vitezele, si sa vina cu aparat sa masoare zgomotul, nu ca il deranjeaza pe el la urechi.....rezultat - m-a lasat sa plec. daca eram gasca si ii dadeam talonul ramaneam fara el , ca nu i-a placut lui cum suna masina

Link către comentariu

O dimensiune? Adica daca trec in baza lor de date 17 si iarna am pe 15, cat timp e iarna merg cu roti neomologate? Sa fim seriosi. E absurd! Stii tu sigur ca e asa? Mie astazi nenea de la ghiseu nu mi-a zis ca trec in baza lor 1 sau 2 sau 3. Mi-a zis doar ca se trec si atat. Oricum nu am mai insistat cu intreabri ca avea omu de lucru. Pana acuma in talon erau trecute 2 dimensiuni. Oricum in Romania orice e posibil...

Daca i se pare se uita pe ele ca scrie dimensiunea si le verifica prin statie/computerul lor in baza lor de date. Atunci ce rost ar mai avea omologarea RAR a dimensiunilor daca nu mai are importanta pentru Politie?

Iara zic... e vaga si ambigua legislatia Romanesca "corcita" cu putin UE.

Modificat de volnick1986
Link către comentariu

Acuma am primit un mail de la Autoworld Cluj. Ei elibereaza adeverinta cu datele tehnice privind dimensiunile rotilor GRATIS!

Link către comentariu
mirceateodor

Fa la fel si pentru reprezentanta care ti-a luat banii. Trimite un e-mail si vezi ce raspuns dau. Daca oficial tot gratis e, atunci cineva a bagat banii in buzunar.

Link către comentariu

Nu cred ca a bagat cineva banii in buzunar fiinda am platit la caserie cu cardul si mi s-a eliberat factura pe care scrie "documentatie tehnica 1", manopera 0.00, Materiale 84.03. + TVA 24%.

Vi se pare voua asta ca fiind "material"? Cum se paote ca unii sa ceara 104.20 lei pe adeverinta si altii sa ti-o dea de gratis...

E bataie de joc! M-am jurat ca nu mai calc acolo in viata mea!

Modificat de volnick1986
Link către comentariu

Simpatici Porsche Romania ce sa mai zic... Intrebarile le raspund pur si simplu, nu se raspund cu alte intrebari... Frumos din partea lor.

Impresiile s-au facut... Astea sunt serviciile, astia sunt oamenii, asta e Romania. Din pacate nu avem ce face. Cum au mai zis-o si altii de pe forum, vor mai trece ani buni pana sa avem ce au altii in vest. Ma refer sa servicii si profesionalism.

Oricum traba e incheiata impreuna cu acest subiect.

post-37459-1278587300_thumb.jpg

post-37459-1278587303_thumb.jpg

Modificat de volnick1986
Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Venind din vacanta de o saptamana am avut neplacerea ca atunci cand am scos masina din garaj sa imi apara in bord "STOP! Check Engine Coolant". Stiam eu din prima cu ce am de a face asa ca nu m-am mai gandit de 2 ori si am comandat flansa respectiva care vine cu O ring cu tot. Azi a venit flansa Meyle si am pus-o sus. Sper sa fi terminat cu acest capitol ca deja de 2 ani de cand am masina imi tot da de cap. M-am saturat de scugeri de antigel!!!

Avusem teama ca scurgerea ar putea fi pe la garnitura de chiulasa, dar logica zice ca e imposibil deoarece scurgerea e deasupra acesteia, si... sa fim seriosi... cine sfideaza gravitatia? Pilotii de F16 poate? :)

Am pus si o poza cu codurile daca aveti si voi neplacerea de a o schimba. Alti producatori ar fi Febi, Swag, Hans Preis sau originala la care se sta dupa ea mult dupa comandare. Am tot citit pe forumurile din State si zic acolo ca flansa sau O ring-ul, e o problema comuna, la 1.8T in scurgerile de antigel.

PS: O sa mai pun niste poze noi cu masinuta dar astept vremea buna! :frigbaitata:

post-37459-1280322048_thumb.jpg

Modificat de volnick1986
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!