Jump to content

GOLF GTI 1.8T


volnick1986

Postare recomandată

volnick1986

Golful meu GTI:

Golf IV GTI 1.8T, 07.04.2000, cumparat la 124.000 km in 14 aprilie 2008, , 110 kw / 150 cp, 5+1 trepte, volan reglabil, geamuri electice, Climatronic, inchidere centralizata cu cheie telecomanda, jante 17 zoli "Santa Monica", Michelin Pilot Sport si 225/45 ZR17, airbaguri, computer de bord, volan sport cu 3 spite imbracat in piele + schimbator imbracat in piele, scaune Recaro, oglinzi heliomate incalzite si reglabile,

Consum (de carte): urban: 10. 6 l/100km ; extraurban 6. 1l/100km ; mixat 7. 8l/100km

Consum (testat): urban: 9-14 l/100km ; extraurban 6. 3-9.5l/100km ; mixat 8-9l/100km

Codul motor este AGU D3 (E2) asa ca m-au cam umflat baietii la taxa auto! Am schimbat in ea destule cam de vreo (1000E) dar acuma stiu ca e OK si o mai tin pana termin facultatea. Motorul 1.8T e super! Puteam sa aleg un diesel dar nu imi pare rau deloc ca l-am luat 1.8T.

Pentru mai multe poze cu masina mea va invit aici:

http://www.flickr.com/photos/ioanakrisan/page2/

si pentru a vedea mai multe poze cu Golf MK IV GTI va invit pe grupul meu Flickr:

http://www.flickr.com/groups/volkswagengolfmkivgti/

post-37459-1241467459_thumb.jpg

post-37459-1241467465_thumb.jpg

post-37459-1241467469_thumb.jpg

post-37459-1241467473_thumb.jpg

post-37459-1241467480_thumb.jpg

Link către comentariu

Felicitari pentru 1.8T :D

Arata bine masina. Trebuie neaparat un remap ;)

Link către comentariu
volnick1986

nu toate pozele au incaput.

Felicitari pentru 1.8T ;)

Arata bine masina. Trebuie neaparat un remap :D

Mersi mult! :D vad ca si tu ai Leon 1.8T .

ce e remap? ceva la soft? chip tuning?

si o poza care mi-a placut de la intalnirea de saptamana trecuta:

http://www.flickr.com/photos/volnick1986/3...agengolfmkivgti

post-37459-1241467778_thumb.jpg

post-37459-1241467785_thumb.jpg

post-37459-1241467790_thumb.jpg

post-37459-1241467812_thumb.jpg

post-37459-1241467822_thumb.jpg

Link către comentariu
volnick1986

nu. sunt ok puse...

Link către comentariu

Pai am vazut la scaunul pasagerului ca maneta de rabatat scaunul (pentru a se putea urca cineva in spate) e in interior... si in mod normal acea maneta este in exterior.

post-1880-1241468631_thumb.jpg

Modificat de RoSonic
Link către comentariu

Felicitari tinere Wolfsburghez,

Vorba e cu Bavarez dar VW e din WOB :).

Imi place mult ce ai ales tu acolo, si 1.8 T asta e un super motor .. intretinut cum trebuie, ar putea face fata usor unui diesel la fel de bine intretinut ca longevitate.

Despre masina in general .. iti doresc sa nu iti faca probleme si sa schimbi cat mai putine la ea (de acum inainte).

Vad ca atat motorul cat si interiorul au un aspect ingrijit, semn ca a fost tinuta bine masina inainte sa vina la tine.

KM cat mai multi fara stres !

Inteleg ca esti student, asadar probabil nu vei mai baga multi bani in ea .. anyway, un GTI ca asta merge tinut original !

Link către comentariu

Ii dau dreptate lui RoSOnic.Scaunele par a fii monate invers.

Modificat de But_Fns
Link către comentariu
volnick1986
Pai am vazut la scaunul pasagerului ca maneta de rabatat scaunul (pentru a se putea urca cineva in spate) e in interior... si in mod normal acea maneta este in exterior.

post-1880-1241468631_thumb.jpg

Are pe ambele scaunde pe ambele parti panete. Pacat ca nu a avut maneta de plastic de la scaunul soferului de pe ext cand am luato.. nici acuma nu am pus-o.. tre sa caut una la dezmembrari..

Link către comentariu

remap este schimbarea softului. Motorul tau merge cu soft cam pe la 180-190 de cai.

Link către comentariu

felicitari pentru masina, si culoarea o prinde bine.

in a treia poza se vede maneta de rabatat si pe partea dreapa a scaunului, probabil are posibilitatea deschiderii din ambele parti.

:)

Modificat de Michael_9N
Link către comentariu
volnick1986
Publicat (modificat)
Felicitari tinere Wolfsburghez,

Vorba e cu Bavarez dar VW e din WOB :).

Imi place mult ce ai ales tu acolo, si 1.8 T asta e un super motor .. intretinut cum trebuie, ar putea face fata usor unui diesel la fel de bine intretinut ca longevitate.

Despre masina in general .. iti doresc sa nu iti faca probleme si sa schimbi cat mai putine la ea (de acum inainte).

Vad ca atat motorul cat si interiorul au un aspect ingrijit, semn ca a fost tinuta bine masina inainte sa vina la tine.

KM cat mai multi fara stres !

Inteleg ca esti student, asadar probabil nu vei mai baga multi bani in ea .. anyway, un GTI ca asta merge tinut original !

Mie asa imi plac originale. daca ai vazut in poza din int cand am luato avea la schimbator un ornament cromat project pilot tuning.. nu mi-a placut si l-am dat jos.

La partea cu bagtu de bani... am cam bagat... si desui... 1700 lei primul service... dar au fost multe de pus, 1200 lei un ambreiaj nou asta vara la cateva luni dupa ce am luat-o. acuma in ultimele 2 luni: un regleaj directie 50 lei (azi), un termostat 80 lei (sapt tecuta), niste sergatori 50 lei... cate una cate alta..

Masina o am de un an si ceva dar am zis ca sa postez si eu acuma ceva aici despre ea. Cam tarziu dupa un an dar e bine si asa...

@BAD_MF stiu asa ae. mi s-a mai spus asta la prima mea intrunire In Cluj. dar imi ajung 150.. e suficient pt mine. macar de am avea autostrazi dar pana fac asta autostrada transilvania multa benzina mai ard pe drumurile astea cu cate o banda pe sens.

@Michael_9N asa e! bun spirit de observatie!

@Razvanyke mersi mult! original o sa il si tin! ai zis ca interiorul e ingrijit. da este destul de. dar sa vezi chestie.. am luat masina de acolo am plecat cu ea la drum si mi se parea ca ceva miroase urat si nu stiam ce.. si ma oprest prin austria sa ma uit in spate la scaune si vad... par.. fire de par.. explicatia: fostul proprietar avea caine si il ducea acolo in spate. sa tampesc de nervi. dar incet aspirata si curatata s-a dus si parul si mirosul.

Modificat de volnick1986
Link către comentariu
in a treia poza se vede maneta de rabatat si pe partea dreapa a scaunului, probabil are posibilitatea deschiderii din ambele parti.

Nu mai vazusem asa :) probabil e facut ca sa poti rabata scaunul fara sa te dai jos de la volan in caz ca ai pe careva care nu stie de unde se rabateaza :P

Oricum, misto masina!

Sa te bucuri in continuare de ea, in special de "motoras" :P

Modificat de RoSonic
Link către comentariu
volnick1986
Nu mai vazusem asa :) probabil e facut ca sa poti rabata scaunul fara sa te dai jos de la volan in caz ca ai pe careva care nu stie de unde se rabateaza :P

Oricum, misto masina!

Sa te bucuri in continuare de ea, in special de "motoras" :P

dar asa este . posibilitate de rabatare ambelor scaune pe ambele parti. are manete pe ambele scaune pe ambele parti. eu asa stiu ca e la golfurile de 3 usi. un vecin are Golf IV Ocean sau Pacific din 2003 si tot asa e ca si la mine din cate stiu.

Link către comentariu

Salutare, felicitari pt masina sa ai grija de ea!!!!

Cat te-a costat?

Link către comentariu

frumoasa masina, frumos motor!

un SOFT sa-ti creasca puterea ar fi ideal.

(in general RECARO au manete pe ambele parti. si eu am, si sunt geniale cand esti pe scaunul soferului si vrea cineva sa se dea jos din spate :D )

Link către comentariu
AlexPredaGTi

Salut . Felicitari pentru masina .

Link către comentariu

Sa o stapanasti sanatos ;) Mama ce as da golful meu pe una ca si a ta( motorul face tot). 1 mil de km fara probleme

Link către comentariu
volnick1986
Publicat (modificat)

@hunior: 5500E anul trecut in, aprilie 2008

@toata lumea: mersi mult!

Modificat de volnick1986
Link către comentariu

Da! Frumoasa masina...

Bafta cu ea! Si eu recomand remaparea! :Driver:

Link către comentariu

Hello back !

Super pret, as putea spune, si daca vei avea grija de ea va fi return on equity in no time.

Ce sa mai zic ... ingrijeste-o si ea va merge mult si bine fara probleme, iar despre soft ptr putere consider ca l-ai putea pune impreuna cu alte modificari .. sa aiba ceva efect global la masina si dinamica sa, nu doar soft si atat. Gen daca i'ai fi pus un kit exterior, evacuare after market, discuri de frana mai mari, alte jante .. samd.

Succes si bine ca ai scapat de putoarea de caine, de obicei am vazut ca lumea tine cainele in portbagaj (daca au wagon), insa la hatch nu prea ai cum :Driver:.

Link către comentariu
volnick1986
Publicat (modificat)

m-am gandit sa ii schimb toba si sa pun ceva care se sune, sa arate bine si cat mai original, dar m-am razgandit si bine am facut. daca te uiti in spate plasticul ala si toba la a mea e ca la diesel, adica plstic netaiat si toba in jos. m-am tot gandit sa iau o toba sa decupez platicul si sa o fac ceva de genul ca la Golf 2.8 V6 4motion. Spatele si toba originala de pe 2.8 e ceva ce imi place la nebunie.

dupa alte cugetari mi-am dat bine seama ca nu are rost si ca nu v-a arta ca si originalul V6 niciodata. v-a fi doar un kitch cum sunt multe pe care le-am vazut in trafic. chestia asta nu prea se paote imita. iti trebuie profesionisti sau originalele (aidca toba originala si plasticul de jos original de pe 2.8 V6).

Dupa cum v-am mai spus nu prea imi plac tunginguile de 2 lei cum se fac la noi. Pararea mea e ca sunt kitch. Masinile sunt frumoase cum vin ele. Maxim... maxim niste jante frumoase (nu negre ca nu imi plac si mi se par oribile desi acuma sunt in mare voga) si o toba sport pusa profi.

Sunt tuninguri si tuninguri. Facute de profesionsiti (ABT, Oettinger, H&R Special Springs(USA) si multi multi altii) si cele de 2 lei care se fac la noi. Mai bine o las asa decat sa arate ca o buda!

Va invit sa vedeti pe grupul meu ce tuninguri cu adevarat de bun gust se fac in America sau Canada. Rasfoiti printre poze: http://www.flickr.com/groups/volkswagengolfmkivgti/

In legatura cu motorul.. si pe ala o sa il las asa fiindca neavand autostrazi sau macar drumuri bune.. si cu 150 de cai si cu 190 sau 200 la fel imi rup dintii pe gropi mergand pe Santa Monica 17''/45.

in poza.. Golful V GTI este H&R. eu zic ca e un tuning de bun gust! :Driver: :D :P

post-37459-1241537558_thumb.jpg

post-37459-1241537563_thumb.jpg

post-37459-1241537566_thumb.jpg

post-37459-1241537569_thumb.jpg

post-37459-1241537590_thumb.jpg

Modificat de volnick1986
Link către comentariu

Salut. Frumoasa masina si foarte bine ca vrei sa o pastrezi originala. Stim cu totii ce masini sunt mai ales peste ocean dar gandeste-te si la partea financiara. Eu pot sa te sfatuiesc sa faci 2 modificari care ar fi de bun gust dupa parerea mea si deloc scumpe: 1. faruri GTI look ( marginea de pe interiorul sticlei vopsita cu negru) si 2. grila badgeless care si ea va avea un aspect original si ii va da putina agresivitate. Legat de toba ar fi pacat sa nu o schimbi cu o evacuare completa din inox facuta la o firma specializata; la motorul tau gandeste-te ce sunet vei obtine, dar ideea e sa fie facut ceva calumea, nu sa sune ca o drujba :). Succes si sa o stapanesti sanatos :vaidecapulmeu:

Modificat de Circoloco
Link către comentariu
volnick1986

am inteles partea financiara. asa este. sunt perfect de acord. tot respectul pt ei si pt cine are bani sa le faca bine, frumos, cu bun gust! la noi, tot romanu orice masina ar avea, cat de rabla, car de buna o "tuningheaza" ca e cool. daca nu ai bani de ceva calumea.. las-o asa...

in 2002 am fost in Germania la un roman, prieten de familie ce lucra pt Siemens in proiectre de vreo 20 de ani, avea casa acolo a lui, BMW seria 7, castiga bine, avea de toate... in fine.. si mi-o zis o vorba.. zice.. " Baaa nu e COOL! e... CUR!" :vaidecapulmeu:

mersi mult!

Link către comentariu

Mersi mersi! chiar vroiam si eu sa-ti zic ce mult imi place masina ta, si imi place ideea de a o lasa cat mai originala posibil. Dar un soft sa stii ca ii va schimba radical performantele si iti va oferi o placere mai mare cand o conduci :D Avand asa un motor potent, ar merita un soft pe masura. Numai bine!

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!