Jump to content

Adaugare ulei 2T in motorina


alex_pescaru
 Share

Go to solution Solved by Bogdamn,

Ce ulei adaugati?  

380 voturi

  1. 1. Ce ulei adaugati?

    • Castrol Act Evo 2T FC
      45
    • MOL Dynamic Sprint 2T verde FD
      157
    • K-Classic (bidonul galben din Kaufland) FC
      34
    • Mobil Extra 2T FD
      27
    • Ravenol Scooter 2-Takt Teilsynthetic
      15
    • Aral 2T, FC
      28
    • Hexol 2T rosu
      41
    • Liqui Moly 1052
      31
    • Wolf Synth 2T
      6
    • Shell Advance VSX 2T
      1
    • Shell Advance Ultra 2T
      2


Postare recomandată

Am cumparat si eu astazi din Kaufland (ca aveam drum pe acolo pt cumparaturi) un bidon de 2T, galben, era singurul pe care-l aveau la pretul de 24.99. Am vazut ca bidonul are gradatie din 200 in 200ml. Initial am intrat la 2 farmacii sa intreb daca au seringa de 100-200ml insa n-am gasit dar nu-i nimic. Am un bidon de 1L gradat gol de la uleiul de motor o sa bag acolo la fiecare alimentare ulei peste care alimentez de la pompa, agit si-l torn in rezervor.

 

 

Intrebarea mea de nestiutor, daca bag direct de la pompa in  bidonul de ulei de 1 litru, am toate sanse-le sa mi-o iau in freza de la jetul puternic? voi cum procedati?

 

Uleiul in pus in rezervor se amesteca aproape instantaneu dar pentru cei mai tipicari poate fi amestecat intr-un bidonas inainte. Eu am cumparat de la un magazin de ustensile de bucatarie o mica masura de plastic in ml pe care o folosesc cand bidonasul de 2T nu este gradat.Personal folosesc amestecul in proportie de 1/250 si mercedesul pe care l-am avut a beneficiat din plin de tratamentul cu 2T 45.000km iar motorul merge struna.

Subiectul este dezbatut si de colegii de la club mercedes si club 4X4 aici:

http://www.clubmercedes.ro/ulei-2t-motorina-pentru-lubrifierea-injectoarelor-recomandat-sau-nu-t24592.html

 

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?75061-Ulei-2T-in-motorina!

 

Spor la amestec !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am o seringa de 30ml si un furtunas de branula.

combinatia o fac intr-un bidon de 5l - nu pun motorina de la peco :RO flag:

un mic offtopic: am verificat filtrul de motorina dupa ~5000km cu motorina la bidon si era apa in filtru cat un varf de lingurita, insesizabila.

 

daca mergi cu 1:200, ai la fiecare litru de motorina 5ml de ulei. ce te mai legi la cap cu apps-uri android :P

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu momentan nu am gasit petrom 2T pe unde am fost. Oricum am luat aplicatie pe telefon care masoara decibelii, si voi face test exact in aceleasi conditii, periodic, in fiecare dimineata, timp de o saptamana. Ca si eu sunt destul de curios.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu momentan nu am gasit petrom 2T pe unde am fost. Oricum am luat aplicatie pe telefon care masoara decibelii, si voi face test exact in aceleasi conditii, periodic, in fiecare dimineata, timp de o saptamana. Ca si eu sunt destul de curios.

 

Sensul adaosului de 2T nu este  reducerea zgomotului ci este lubrifierea injectoarelor...

 

Deci ceea ce tu vrei sa faci este, din punctul meu de vedere, putin pierdere de timp, deoarece zgomotul motorului este influentat de multe alte chestii.

 

Deci care este relevanta testului cu un sound meter?  apoi ca aceste masuratori se fac in camere perfect izolate fonic, cum vor arata valorile masurate de tine daca prin spatele tau trece in fiecare zi un alt tip de masina?  vei avea variiatii la greu deci credibilitatea testului.....

 

Din pacate nu exista, inca, un App care sa masoare frecarea intre doua piese metalice, dar cine stie poate apare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus 2T in motorina de anul trecut (odata am pus Liqui Moly, apoi bidonul galben din Kaufland, ca era la jumatate de pret fata de primul), cu pauza in iarna.

Din primavara am pus la fiecare alimentare, de multe ori depasind proportia 1:200.

Acum vreo luna am demontat bancheta spate si m-am uitat in rezervor.

Nu erau depuneri, se amesteca perfect in motorina.

Cred ca iarna asta nu mai intrerup, dar micsorez doza la 1:200.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai..testul l-as fi facut in liniste totala, si doar asa ca idee. Oricum o sa il fac ; daca o sa am timp o sa fac si o scanare la injectoare..am mai facut si acum 2 saptamani si erau perfect ok..masina mea are 40.000 km si eu merg maxim 5-600 km/ luna..deci nush cat de relevant ar fi dar voi incerca :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ca sa revin cu impresii:

 

Il folosesc cu mare placere in CR si chiar e nemaipomenit. A durat poate si 300-400km pana motorul a devenit complet altul, dar acum chiar nu mai stiu ca am diesel. Cel putin eu nu mai aud motorul niciodata in habitaclu. In mers aud doar anvelopele. Parca e benzinar...

Un prieten cu acelasi motor pe bmw imi spunea zilele trecute ca si-a facut un test la DPF si a iesit mai curat decat inainte de-a folosi amestecul.

 

Acestea fiind spuse, recomand cu caldura si celor cu DPF. Cu toate ca prea putini vor citi asta si vor intreba in continuare daca musca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce norma/tip de ulei a folosit prietenul cu bmw-ul cu DPF? JASO FC sau JASO FD?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai de-asta l-am dat exemplu pentru ca are acelasi motor si a folosit acelasi ulei ca mine: Jaso FD, respectiv bidonul verde de SPRINT 2T de la benzinariile MOL.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maine plec intr un mic concediu de vreo 1500 km si voi pune Sprint 2T de la Mol sa vad cum se comporta, 200 gr la 55 litri e ok sau 250gr ar fi mai ok? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In functie de cati km are motorul poti sa pui chiar si 500ml-1L la un plin pentru a curata eventuale depuneri mai rapid.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul in motor cu DPF nu am depasit pana acum 1:300 adica 100ml de ulei 2T la 30l de motorina.

 

Am inceput cu 1:600 (100ml de ulei 2T la 60l de motorina) si am tot marit pana la 1:300. Am citit pe un forum (din mai multe) o recomandare ca pentru DPF sa nu se depaseasca 1:300. Asta era cea mai permisiva, altele fiind la a nu se depasi 1:400.

 

Rontaintul injectoarelor dispare si la 1:600, dar ma gandesc ca la 1:300 e mai imbunatatita arderea si ungerea. Dar sa nu o dam in prea binele binelui. :D

Modificat de madhorsefuzzy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa pun 200ml pentru prima data. Daca pun sa zicem 20 litri motorina in rezervor(rezervor aproape gol), pun uleiul 2T(200ml) si dupa pun motorina pana se umple rezervorul e ok? E buna metoda, se va amesteca uleiul cu motorina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Markus, pune cu incredere. Se va amesteca , fara dubii. Poti sa scapi si mai mult, nu va tusi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am o sticla de 125ml (ceva solutie pt vopsea de par) in care am masurat/gradat 100 ml. 100 ml ii pun in 20l de motorina, de obicei asa alimentez in oras. cand plec in vacante fac plinul.

acasa am bidon de 1l, pun in sticluta 100 ml si o am in masina pt atunci cand alimentez.

 

de cand am luat bidon gradat de la kaufland, torn direct din el cate putin urmarind nivelul. din 2-3 incercari pun exact cat e nevoie (ca n-or fi 100 si sunt 115 sau 93 ml nu e absolut nicio problema).

 

daca aveti prin casa o sticluta o tineti pregatita si nu va mai bateti capul cu masuratori, seringi la pompa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu intotdeauna am pus intai uleiul in rezervor si apoi am alimentat cu motorina.

Parerea mea e sa faci lucrurile cat mai simplu fara sa te complici cu amestecuri sau intrerupere alimentare.

Jetul de motorina spala uleiul de pe conducta rezervorului si il amesteca in rezervor. Daca nu reuseste in totalitate prima frana la iesirea din benzinarie definitiveaza amestecul. ;)

La mine e mai complicat si folosesc o sticla de mountain dew cu gatul lung cu care imping o supapa metalica.

Modificat de madhorsefuzzy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat un litru ulei Dynamic Sprint 2T de la benzinaria Mol (19 ron), o sa pun 250 ml la un plin maine prin metoda zisa de colegul de mai sus(uleiul intai si dupa motorina) :icon_thumleft: Verdictul il dam dupa aprox 1300 km :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa prima frana, primul viraj, cand te asezi pe scaun sau cand pui contactul el se amesteca oricum. Nu va mai complicati cu sticlute, gradatii, ca nu bubuie daca pui cu 50-100 ml in plus (testat).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De astazi am cumparat ulei 2 timpi de la Petrom pt amestecul cu motorina. Am pus cam 250 ml ulei ( juma de sticla de pet ) la un plin (~ 40 L ). Va tin la curent cu efectele pozitive.

P.s : sunteti 100% siguri ca e ok petrom 2T ? Vad ca dupa ce am votat sunt cam singurul care baga. Am vazut ca e mineral, are vreo importanta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri am plecat pana în Vrancea. Aveam vreun sfert de rezervor peste care am pus de la Ora motorina standard (vreo 25l) și 150 ml de ulei Kaufland.

Chestia ciudata ca după vreo 300 km motorul s-a simțit brusc mai ok, mai silențios. Uleiul poate avea efect placebo dar ar trebui sa apară după 5km, nu? Nu știu dacă de la ulei sau de la mersul turat dar efectul a fost unul f plăcut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!