Jump to content

Adaugare ulei 2T in motorina


alex_pescaru
 Share

Go to solution Solved by Bogdamn,

Ce ulei adaugati?  

380 voturi

  1. 1. Ce ulei adaugati?

    • Castrol Act Evo 2T FC
      45
    • MOL Dynamic Sprint 2T verde FD
      157
    • K-Classic (bidonul galben din Kaufland) FC
      34
    • Mobil Extra 2T FD
      27
    • Ravenol Scooter 2-Takt Teilsynthetic
      15
    • Aral 2T, FC
      28
    • Hexol 2T rosu
      41
    • Liqui Moly 1052
      31
    • Wolf Synth 2T
      6
    • Shell Advance VSX 2T
      1
    • Shell Advance Ultra 2T
      2


Postare recomandată

Tin sa va anunt ca mi-am facut verificarea tehnica la masina si am avut in motorina ulei 2t marea surpriza a fost sa vad ca mi-au iesit gazele super bine tipul de la verificare ma intrebat daca mi-am schimbat setul motor,deci domnilor folositi cu incredere ulei 2t

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"setul motor" :lol: ,ca la daciile vechi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hop si eu cu trotineta...

Initial, m-a starnit un prieten cu un Passat, cand l-am vazut ca-si pune ulei in rezervor. WTF !...mi-am zis... :sick:

Stiam de practica asta, dar ma gandeam la ea ca fiind valabila pentru motoare mai vechi, mai nepretentioase, proiectate pentru motorina de acum 15-20 de ani.

Acum ca ma gandesc serios la asa ceva,...as vrea sa va cer parerea mai intai, mai ales ca sunt cu alt motor,..ceva ceva tot e diferit pe acolo.

Am vazut rampele comune la chiulase, deci e CR. Am impresia ca injectoarele sunt piezo. Am DPF...si asa cum stiti, o groaza de senzori nenorociti.

Norma FC la uleiurile 2T e mai cautata, norma FD e mai noua, mai ECO, dar are aditivi ce incurca socotelile.

(Pe "wiki" spune ca "JASO FD - la fel ca FC cu detergenta mult mai mare.")

Cert e ca in urmatoarea perioada o sa dispara FC si o sa gasim FD/FE. Atunci ce se intanpla cu "pusul de ulei 2T un motorina" ? :icon_confused: Clar trebuie facuta trecerea, sau nu o sa mai puna nimeni.

In fine,...eu pot sa folosesc acest ulei ? Si daca da, avand DPF, ce norma ar fi mai OK ?

Multumesc mult. :salut:

(da, am citit tot topicul si cateva chestii au suferit modificari, in sensul ca parerile s-au schimbat pe parcurs si inca se mai discuta)

Modificat de G@bryel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu la motorul tau nu as baga ulei. Sincer. Te deranjeaza cu ceva motorul tau?

Modificat de Planetara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AAAAaaaaaa,....nu ? :bom:

Ziceam si eu asa, ca poate o fi o compensare,..la ceva, la motorina mai uscata, nu stiu. Motorul este E4. Sa fiu sincer, am intrebat mai mult, ca sa stiu cum sta treaba pentru o incecare, sa vad cum se comporta si abia apoi sa ma hotarasc, din practica, daca e s-o fac pe mai departe sau nu.

Am vazut ca sunt baieti care au si filtre de particule, nu multi, am mai citit topicul ala american in care spunea ala ca scade inclusiv cantitatea de ...cenusa (ceea ce ar fi minunat pentru DPF, nu ?) si cam totate imi dadeau "verde" ca sa zic asa...

Nu, ca tin la masina, nu fac rabat de la nimic. Poate de asta, de prea multa grija am pus intrebarea.

Pentru motor am trecut de la Castrol, la Motul (desi Audi recomanda Castrol), in urma studierii specificatiilor de catre userii cunoscatori dar si a review-rilor de pe forum,...asa ca sunt deschis la "schimbari", dar sa fie in bine....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat si eu pana la urma 2T-ul din Kaufland, urmeaza sa-l bag la urmatoarea alimentare.... ma rog... parte din el :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ce ne recomanzi din lista aia?

Si eu folosesc pe un motor common rail tot din ala de la Kaufland din bidonul galben

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu la motorul tau nu as baga ulei. Sincer. Te deranjeaza cu ceva motorul tau?

Ba eu in ala as baga tocmai pentru a impiedica distrugerea pompei de inalte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si garantat nu stricam altele ? filtru particule, etc ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca nu bagi, garantat nu se strica pompa de inalte ?

CE preferi sa schimbi: pompa de inalte si sistemul de injectie sau un DPF OFF ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incarcarea pe care o am la DPF (verificat asa din cand in cand cu VAG-COM pentru ca altfel la tipul asta de motor nici nu imi dau seama cand se curata...) nu imi sugereaza astfel de probleme, e drept ca pana acum am facut max 20.000 km cu aceasta mixtura de ulei + motorina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca nu bagi, garantat nu se strica pompa de inalte ?

CE preferi sa schimbi: pompa de inalte si sistemul de injectie sau un DPF OFF ?

niciuna.... sincer - prefer sa schimb pompa de inalte - una SH de pe un motor aproape nou - masina dauna totata - este in jurul a 200-300 de euro. Prefer sa schimb asta, decat sa-i scot filtrul.

ideea e sa incepi de cand e masina noua.... altfel, garantat nu le strici pe amandoua ?

oricum - parerea mea - trebuie sa schimbe pompele gratuit, nesimtitii de la VAG, care ne vand produse de 3 lei, la zeci de mii de euro.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu de unde pana unde se strica pompa de inalte de la motorina,sunt masini aduse din Germania cu 150-200k km care nu au aceasta problema si neamtul nu baga ulei T2 in motorina plus ca fac revizia la 30k.Asta cu uleiul este folclor la noi,nu are nimeni date concrete cu privire la aceasta problema,doar presupuneri.Sigur are efect negativ pe termen lung pentru DPF adaugarea acestui T2.Daca devine un defect in masa la aceasta pompa este defect de fabricatie,gen injectoare la 2.0tdi BKP si sigur se va remedia pe garantie.Asta numai in timp se va vedea.

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vino si tu cu probe ,cand afirmi ca afecteaza DPF-ul.

Eu am prieteni care folosesc de peste 2 ani mixtura si n-am auzit sa se planga ca au probleme cu DPF-ul.

Ai folosit 2T-ul ,ai avut probleme cu DPF-ul???

Pe ce te bazezi cand zici ca SIGUR are efect negativ pe termen lung??

Modificat de toni d
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Priveste si tu evacuarea unei moto care foloseste T2 sa vezi ce unsuros arata.Are un regim de turatie dublu plus o ardere mai fierbinte si tot ramane ulei pe ea,si nu are DPF cu gaurele de cativa microni.Parerea mea personala este ca nu suntem noi mai cu "cohones "decat nemtii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pot sa ma uit la toba masinii mele ,care n-are pic de ulei pe ea si masina n-are DPF.

La Wartburg spre exemplu cred ca poti vedea(n-am verificat) , dar eu stiu ca vecinul baga cantitatea de ulei mult spre foarte mult mai mare,pe cand 40ml /10L de motorina e o nimica toata.

Din cate stiu eu ,uleiul 2T arde mai complet decat motorina,dar a mai fost discutata problema(ajuta la arderea mai completa a motorinei).

Si cum explici ca nu-mi scoate norul de fum in sarcina atunci cand motorina are ulei,fata de cantitate de fum mult mai mare atunci cand n-are ulei??

Lucru verificat de mine inca de pe vremea cand aveam Golful si folosesc metoda de peste 7ani.

PS:Neamtul mai vinde si piese, are si carburant mai bun, si nu cumpara masini SH din RO, am fost si am simtit diferenta cand alimentezi de la ei. :)

Modificat de toni d
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare

da'cum trece uleiul 2t de filtru? sau la iarna nu mai trece nici motorina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fel cum trece si uleiul de motor din baie in circuit prin filtru de ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiul 2T este pentru marirea capacitatii de ungere a motorinei nu a vascozitatii.La concentratia 1:200 nu influenteaza mai deloc vascozitatea.

L.E. asa cum spune si calin.g.Tot un cartus de hartie e.

Modificat de fiestax
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iarna uleiul nu mai trece prin filtru de ulei, o ia pe centura filtrului. :))

Ti-a dat colegul calin.g raspunsul, ce n-ai inteles ? :ceuameni:

Modificat de toni d
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iarna uleiul nu mai trece de filtru?

:))

From HTC via Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este indicat sa bag ulei 2T in masina mea avand in vedere ca :

- are DPF

- nu are pompa de inalte ,

sau ajunge o motorina buna , pana acuma am bagat petrom - motorina extra iar de ceva vreme bag de la omv - motorina maxmotion.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!