Jump to content

Adaugare ulei 2T in motorina


alex_pescaru
 Share

Go to solution Solved by Bogdamn,

Ce ulei adaugati?  

380 voturi

  1. 1. Ce ulei adaugati?

    • Castrol Act Evo 2T FC
      45
    • MOL Dynamic Sprint 2T verde FD
      157
    • K-Classic (bidonul galben din Kaufland) FC
      34
    • Mobil Extra 2T FD
      27
    • Ravenol Scooter 2-Takt Teilsynthetic
      15
    • Aral 2T, FC
      28
    • Hexol 2T rosu
      41
    • Liqui Moly 1052
      31
    • Wolf Synth 2T
      6
    • Shell Advance VSX 2T
      1
    • Shell Advance Ultra 2T
      2


Postare recomandată

Salutare,

Ma scuzati ca intervin ca un profan ce sunt ( nu am folosit inca ulei in motorina ) dar, dupa ce am citit tot topicul, m-am convins ca-i un lucru bun acest amestec asa ca am purces si am achizitionat un bidon de MOL Dynamic Sprint 2T. Citind eticheta am ramas blocat : "Este interzisa utilizarea acestuia drept carburant in amestec cu motorina" ( va atasez si o poza daca nu ma credeti ). post-12411-14122636930973_thumb.jpg

Deci care-i adevarul ?

Eram, si mai sunt inca, foarte convins sa-l folosesc dar mai aprofundez acest aspect cu "interzisul".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Simplu: acolo scrie clar precum ai spus: "Este interzisa utilizarea acestuia drept carburant in amestec cu motorina" . Noi nu facem aşa ceva, îl utilizăm drept lubrefiant în amestec cu motorina :icon_thumleft: . Cred că este o mică-mare diferenţă între cele două aspecte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a mai pus problema asta si prin primele pagini, unde am spus ca eticheta este copy-paste facuta de o studenta la litere pentru toate uleiurile...daca citesti mai sus cu 2 randuri pe eticheta vezi ca trebuie sa-l predai la un colector autorizat dupa utilizare...Ce sa colectezi la un ulei pe care e conceput sa arda???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt obligati de lege sa puna asa ceva (teoretic nu ai voie sa utilizezi uleiuri in combinatie cu motorina deoarece poluezi). Nu mai stiu exact legea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poluam ? Tocmai a demonstrat C o s m i n, cu cateva posturi in urma, filtru de particule se umple mai greu atunci cand folosim diesel cu 2t, pentru lubrifiere.

 

lupo_bv :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot stau si ma minunez cate minti luminate rasar pe topicul asta... Pe una tocmai am acoperit-o (davydsss... watch out!).

In 80 de pagini s-a intors problema pe toate fetele. Nu cred ca se mai pune problema efectelor negative. Cine mai vrea teste, sa si le faca singur. Eu personal ma felicit si ii felicit pe toti cei ce folosesc acest "tratament" pentru motor si care m-au convins si pe mine.

 

Celor care NU au probat uleiul dar continua sa polueze topicul in locul atmosferei, le dau 3 variante:

- citesc TOT topicul si se conving

- folosesc uleiul si revin cu impresii

- se abtin de la comentarii sau vor fi sanctionati pentru offtopic.

 

Va rog sa pricepeti ca discutia trebuie parcursa cu usurinta si inteleasa ca atare. Ceea ce nu se intampla in situatia data.

Daca nu e clar, ma vad nevoit s-o inchid temporar si sa las doar poll-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosmin, stii sa imi raspunzi la posul de mai sus? Am pus petrom 2T, am vazut ca e mineral. Unii spun ca e mai ok pt ca arde mai complet altii ca nu se pune ulei 2T mineral in motorina. Sa trec pe altceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Orice 2T poti pune in motorina in proportia care trebuie. Ca unele sunt mai bune ca altele, asta e clar. Diferente sunt la cei care au DPF (si cazul meu) - cu Aral (FC) parca isi face regenerarile mai rar decat cu MOL (FD).

 

Poll-ul, dpmv nu arata decat care sunt cele mai cumparate uleiuri; MOL, Kaufland, sunt mai la indemana decat celelalte.

Mie mi se termina Aral-ul si nu prea il mai gasesc, cu toate ca il au pe site cei de la autokarma, el defapt nu e pe stoc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In privinta normei, parerile sunt impartite. N-as putea sa spun care e mai bun.

In privinta marcii, se pare ca toate sunt aproximativ la fel. Eu m-am orientat spre Sprint pentru ca avea cele mai multe voturi si mi-era la indemana.

Si da, clasamentul reprezinta cele mai des folosite uleiuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok mersi ; eu m-am orientat spre petrom pt ca este cel mai ieftin sincer, si este la indemana ( am 2 benzinarii una langa ala pe unde stau eu ) ; il folosesc la fel ca voi, in proportie 1:200, in ideea ca as proteja injectoarele pt ca motorina asta euro 5 numai are sulf..cu toate ca masina mea e aproape noua ( 40.000 km ) nu cred ca strica  :icon_thumleft:  m-ar impresiona destul de tare daca ar scadea oleaca si zgomotul de tractoras, in principiu pt asta l-am luat  :D  vom vedea pe parcurs..momentan nu am facut decat vreo 50 km si nu ma pot pronunta 

 

 

P.s : 1.4 TDI 70 cp resoftat !

Modificat de bgd_b92
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai stiu ce motor ai tu, eu ma joc pe CR cu DPF si o spun FOARTE convins ca parca am benzinar. Chiar nu mai stiu ca e diesel. E mai mare placerea sa mergi cu masina.

Cred ca am vreo 2000 de km de cand folosesc, dar deja e alt motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 - cu Aral (FC) parca isi face regenerarile mai rar decat cu MOL (FD).

  Asta este o remarca buna!  si lucruri de acest gen trebuie tinute minte nu arderea uleiului in tigaie....

 

b-66-six, eu la motorul tau cu DPF ti-asi recomanda cu mare siguranta  Ravenöl Scouter 2T deoarece este un ulei care are o cantitate foarte scazuta de cenusa in comparatie cu alte uleiuri  si producatorul il recomanda intr.o dilutie de 1:70 ptr motoarele 2T   deci ceva mai diluat decat alte uleiuri care se folosesc intr-o dilutie de 1:40   1:50,  deci acest ulei ti-ar permite sa il folosest ca "lubrefiant in diesel" la o dilutie mai mare   ceva 1:300   1:400  si aici nu e interesant economia care o poti face  ci reducerea depunerilor in DPF respectiv reducerea regenerarilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ravenol-ul care mi l-a recomandat Rune are cenusa 0.03; vezi ca la postul 1349 Rune a pus un tabel cu mai multe tipuri de ulei si caracteristicile lor - tabelul poate ar fi bine sa fie atasat la ''Best answer" ca sa-l vada toata lumea (pt. cei cu DPF e mai important).

 

@Rune - Merci; o sa caut sa gasesc o sursa sigura (offtopic - am vazut in complex in Dragonul Rosu ca vindeau bidoane goale de 5L Castrol....)

Modificat de b-66-six
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna Cata,

 

Uite aici o lista http://www.motor-talk.de/forum/aktion/Attachment.html?attachmentId=695961  si da exista! ceva cu o valoare mai mica  si anume Ravenöl cu 0.04% asche, deci 0.23%  este..... dar sa nu exageram acest lucru este, cred, important ptr cei ce au DPF.

 

Documentul oficial de la Ravenöl il da chiar cu 0.03% sulfat asche, si mai scrie ceva interesant si anume "RAVENOL SCOOTER 2-Takt Teilsynth. kann grundsätzlich  bis 1:75"  deci poate fi folosit mai diluat deoarece are o ungere mai buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate eu nu am gasit Ravenol Scooter 2T. Bine eu l-am cautat prin Tiberiu.

 

Am luat 2 bidoane de 1l de Mobil Extra 2T (urmatorul din lista care putea fi gasit): descris ca JASO FC pe site-uri si JASO-FC/JASO-FD pe cutie. :(

 

Fata de ravenol cu 0,03-0,04% asche Mobil-ul era descris ca avand 0,06%. Cel din Kaufland folosit pana acum avea 0,28% conform documentului mai devreme postat.

 

Am cautat pe net si MOL Sprint 2T are 0,05% asche, dar este si JASO-FD.

 

Nu stiu daca pentru PDF e mai periculos continutul de sulfatasche sau cel al cantitatii de detergent despre care nu avem nici o informatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci! Pentru mine intrebam. Am DPF.Deci o sa caut RAVENOL SCOOTER 2-Takt Teilsynth .Foarte utila lista.

ASH 2T.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci Ravenol are 0.03% cenusa, Sprint 2T are 0.06. N-as zice ca e diferenta.

Fata de K classic cu 0.28.

 

Ramane discutabila doar actiunea detergentilor din FD.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FC nu este  pe stoc la importatorul Ravenol; au doar FD care este dublu la pret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da si Mobil-ul arata excelent, acum depinde ca gasesti pe aproape si ce costa mai putin.

 

Am incercat si ulei de lant de drujba deoarece nu are aditiv dar nu m-a satisfacut deloc asa ca anulez pista dau in continuare cu Hexol pana se termina bidonul si apoi schimb macazul...inca nu stiu dar gasesc eu ceva sigur, mai ales ca sunt atat de multe uleiuri bune.

Modificat de Rune
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stimati colegi va este greu sa comandati pe net ? Se poate plati Paypal sau cu cardul.Eu tocmai am comandat 8 litri de aici :

 

www.ato24.de

 

Succes la amestec !!

Modificat de emanoeladrian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merita sa platesti curieratul pentru niste ulei 2t. Doar daca comanzi si altceva pe langa sau sa se grupeze mai multa lume din acelasi oras.

M-ai facut sa rad cu pagina ce o recomanzi. Transport moca la comanda peste 200 euro sau 17,85 euro pentru transport daca e sub 200 de euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!