Jump to content

2009 Golf GTD


PleauPleau
 Share

Postare recomandată

modelul va avea un motor de 125 kW / 170 CP cu un consum estimat de 5.3 litri / 100 km.

volkswagengolfgtd201080r.jpg

volkswagengolfgtd201080.jpg

volkswagengolfgtd201080s.jpg

tot articolul aici : New Golf GTD

am vazut ca s-a scris la GTI despre ea, dar in opinia mea merita cu desavarsire in topic separat.e un eveniment.

daca moderatorii cred altfel, ii rog sa stearga topicul si sa-l comaseze unde cred ei de cuviinta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • dadu

    4

  • WNS

    4

  • Bogdan_DD

    4

  • GtSport

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cand apare pana la urma motorul de 2.0 biturbo 204cp? Ca vad ca iar VW vine ultimul cu un asemenea motor, Opel, Alfa etc deja l-au lansat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super tare ! Bravo VW pentru o asemenea aparitie unica in seria Golf. Chiar acum ma uitam pe site-ul meu cu noutati auto si am ramas surprins si entuziasmat ca dupa atata timp (primul a fost in 1982) au scos asa model. Aici aveti poze aditionale (ca o "paranteza" tot ce gasiti acolo sint poze oficiale ale masinilor de la starea de prototip pana la cele de serie) : http://www.netcarshow.com/volkswagen/2010-golf_gtd/ . Aveti acolo si un comentatiu complet. Bafta !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lansarea la Salonul Auto de la Leipzig.

Grila fata este de culoare gri spre deosebire de GTI care o are rosie.

post-3973-1238319622_thumb.jpg

post-3973-1238319631_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai asa e si la interior(ex: cusaturi) si la GTI am vazut meniul in culoarea rosie. Poate la GTD o sa-l faca gri, ca sa fie in ton :icon_thumright: asta in cazul in care iti alegi de exemplu culoarea promovata de ei gri (united grey metallic).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merlin__wizard

Stie cineva cand apar preturile pentru masina in Romania ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pretul de baza in Germania se pare ca va fi 27,475 Euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand apare pana la urma motorul de 2.0 biturbo 204cp? Ca vad ca iar VW vine ultimul cu un asemenea motor, Opel, Alfa etc deja l-au lansat.

nu e ultimul.. reno o sa scoata in 2015 ... poate :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma tot uit la preturile GTD pt UK care sunt cam aceleasi cu cele pt GTI si comparat cu 2.0 140 cp e o diferenta de cca 4500-5000 euro. Parca la GTI as mai crede-o (desi mi se pare prea mare diferenta) dar aici, pe acelasi motor, chiar nu vad unde se duc aia 5000...

Modificat de dadu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu siguranta fata de modelul de 140 de cai difera turbina si injectoarele. Cel putin asta e diferenta intre Golful V 2.0 Tdi 140 si cel de 170 cp + alte frane si alta suspensie. Acolo e diferenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De un extra 5000 euro? Anyway, nimic de preturi?

LE; deja e pe vw.de - 27.475,00 € pt M6

Modificat de dadu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este si pe configuratorul romanesc (vw.ro), 21.342 euro CIP 4 usi, M6. Curios ca optionalele disponibile sunt foarte subtiri, de exemplu RCD 510 nu este. Tot in configurator, pentru toate liniile de echipare (trend, hl, cl) a aparut motorul de 1.6 TDi 105 cp, doar cu M5.

Modificat de Bogdan_DD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1000 de euro peste GTI. Chiar sunt curios cine va plati pretul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu! :biggrin: Doar ca nu stiu daca merita, la ce drumuri avem in Oltenia, as prefera un HL cu TDI de 170. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt interesat de acest model, ramane sa vad pareri, sa fac drive tests, sa creasca numarul de optionale posibile. Incercati sa va alegei culoarea pe configurator :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este identic cu GTI-ul in afara motorului si aici ma refer la tapiteria interioara specifica, dar in alta nuanta. Probabil si alte detalii ce sunt numai pt GTI vor aparea si pe acest model.

Apropo la GTI-ul 6 instrument cluster-ul este diferit cum a fost la generatia mk5 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate nu.... arata ca pe orice alt golf :)

Modificat de spb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@WNS detalii ce tin de GTi vor ramane ale GTi-ului. Jantele pentru GTD sunt Seattle partial vopsite cu negru, evacuarea dubla este pe stanga la GTD, asta la prima vedere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E păcat că au renunțat la politica de marketing prin care GTI-ul avea un alt instrument cluster, era ceva specific care individualiza GTI-ul si Golf-ul Speed fată de celelalte modele de echipare. De asemenea după gusturile mele, la fel de păcat este și că au renunțat la combinația de culori dintre albastru și roșu a instrument cluster-ului, pt că devenise ceva specific vw.

Bogdan e normal să răm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In general motoarele diesel sunt mai scumpe decat cele pe benzina. Daca are aceleasi jante, aceleasi frane, dotari, suspensii ca si Gti-ul e normal sa fie putin mai scump. Eu unul nu as mai lua o masina sport diesel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer la pretul asta pe mine m-au pierdut de client. Noua Octavia RS sau chiar Leon FR au acelasi motor (interiorul de la FR este mai slab) dar raman cu cel putin 4000-5000E in buzunar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A intrat pe teritoriul GTi cu un pret mai mare si putere mult prea mica, nu-l vad bine. Un Hatchback diesel f bun e intradevar FR-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa vedem Leonul FR TDi de preturi va avea, pe configurator nu mai este disponibil. Preturi, echipare, calitatea fabicatiei (conteaza pentru mine pentru urmatoarea masina) Personal, din ce am vazut in presa, FR facelift e si cam..uratel. Mai bine arata versiunile obisnuite. Plus ca Seatul este doar facelift, Golful este generatie noua. (asa il catalogheaza vw :) )

Modificat de Bogdan_DD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!