Jump to content

Faruri Bora


fff
 Share

Postare recomandată

Poate ne spui care e problema?!:-) si te ajutam mai bine: daca sunt matuite, merita polish + folie, s.a.

Si ca sa-ti raspund simplu la intrebare: ia foarte in serios Hella ;-), daca vrei ceva ieftin gen Tyc ia-ti gandul de la lumina buna si corect proiectata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

After market nu merita cu aspect OEM. Daca insisti pe aftermarket cauta ceva cu lupa dar nu te gandi ca vor tine cat cele originale. Mai poti face retrofit cu cele pe care le ai acum sa le pui lupe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Doresc să-mi schimb becurile de pe poziție cu unele cu lumină albă, pentru o Bora cu faruri cu xenon OEM. Având în vedere că pozițiile rămân tot timpul aprinse când funcționează luminile de drum, am zis să-i confer un aspect mai uniform farului :-) Îmi recomandați și mie una-două variante pentru astfel de becuri și eventual tipul becului, că nu le-am mai schimbat până în prezent. Mersi anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tip bec: W5W si daca nu te-ai gandit la ceva gen Leduri (smd) pentru un alb alb, atunci iti recomand Cool Blue de la Philips sau Osram- cam 10-12 lei set de 2 buc. Fata de unele normale(galbene) o sa-ti placa astea. Au o culoare ~ 3700k.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc! Este sesizabilă diferența între un astfel de bec și cele cu LED? La preț am văzut că e destul de mare, dar în privința luminii emise? În plus, oare dă vreo eroare de bec ars dacă utilizez cele cu LED?

Modificat de rusum
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este diferenta sigur ca da. cele led au o culoare peste 4300 pana la 6000, adica alb alb, cele normale care iti spun numai cat nu sunt galbene, dar nici albe precum ledul. e chestie de gust. mie asa imi place in combinatie cu becurile H4 nightbreaker plus care si astea sunt la fel o culoare mai spre alb decat galben.

cele led depinde cate smd-uri alegi sa aiba vor lumina mai tare, iar estetic, clar, e altfel. i-ati daca insisti pe led ceva leduri "chinezarii" sa zicem asa, care nu sunt mai mult de 7-10 lei bucata si vezi cum iti place. Eu am comandat pt prieteni si le-am pus pe pozitie, unu-l l-am schimbat dupa o luna dar pe urma- merg si in ziua de azi- asadar sunt niste "chinezarii" bune. La bora nu ai probleme cu eroare de bec ars.

e simplu: daca vrei efect xenon, alb, iesit din tipar s.a., pune LED.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Intrebare intrebatoare...daca o masina a venit din fabrica cu xenon (deci h1 si h7),se pot inlocui cu alte faruri tot oem de bora dar cu h4(normale cu oglinda) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, dar trebuie modificate mufele si adaugata instalatia de reglare manuala a farurilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la asta ma gandeam si eu modificatu mufelor ....cam ce ar trebui? :) inca nu am apucat sa studiez diferentele intre cele doua tipuri....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E pacat sa tai instalatia originala...mai bine iti faci niste adaptoare...10 pini mama/12 pini tata...ca cine stie cum vrei sa iti pui iar farurile originale...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Paibeu stiu dar proprietarul anterior nu a stiut si dupa ce a rupt patghiile de autoleveling si a rupt si reglajele interne ale farurilor a bagat si niste suruburi pe post de reglaj...apoi a mai si polishat plus lacuit stclele de a distrus in proportie de 90% farurile...eu vreau sa pun normale cu oglinda in care sa bag lupe h4 morimoto cu bec halogen(nu sunt fan xenon)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merg reparate deloc? Eu zic ca decat sa dai 500 lei pe lupe+faruri originale de Bora, mai bine le repari pe ale tale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara. Am aceeasi problema cu intensitatea luminii ca majoritatea posesorilor de Bora. Intrebarea mea este, daca vreau sa pastrez aspectul original al masinii si nu vreau sa montez xenon ce becuri imi recomandati ca sa inbunatatesc calitatea si intensitatea luminii?

 

H4 Extreme Vision de la Philips poate fi o solutie?

 

Multumesc anticipat. O seara faina.

 

 

PS: va rog nu recomandati chinezarii.

Modificat de SorinSv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In general orice becuri mai scumpe. Dar orice ai face, tot "orb " vei ramane pe timp de noapte. Poti incerca un retrofit la farurile tale si sa montezi lupe in ele. Sunt colegi care se ocupa cu asa ceva si e varianta castigatoarein fata farurilor cu lupa chinezesti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect ce spune kelu...

..iar ca alternativa la ce ai ales tu deja oarecum iti recomand sa te uiti si la: h4 Osram nightbreaker unlimited.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspunsurile rapide, wow, chiar nu ma asteptam .

 

 

Recomandati-mi va rog solutia ideala, completa in viziunea dvs ca sa nu mai fiu "orb" pe timp de noapte.

Sunt pregatit sa platesc pretul corect pentru solutia corecta.

 

Xenon nu vreau pentru ca ies din legalitate desi am spalatoare de far pe bara.

Farurile sunt pregatit sa le schimb daca este necessar dar doar daca asta inseamna rezolvarea problemei mele. * exclus angel eyesuri sau orice fel de chitibusenie (doamne cate prostii am vazut la vanzare pe net).

 

*pe masina am farurile originale, nu cred ca au fost schimbate vreodata, mecanicul mi-a spus ca "arata bine si nu e nevoie de polish"

Modificat de SorinSv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

care e starea farurilor acum? oglinda cat e de arsa?

varianta ieftina: polish+folie(pentru a nu se mai matui farurile si a ramane clare) + osram sau philips ce ai zis si tu.

varianta a doua cu rezultate scontate de tine: lupe de calitate(nu "chitibusenie") + xenon..(iesi putin din legalitate, dar la un control o dai tu la pace. este o treaba bine facuta, nu se compara cu "xenoane" pe oglinda, nu deranjezi, sporesti siguranta in trafic)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns. Eu am o problema mare cu domnii politisti care ies seara la poteca sa faca "un ban cinstit". Prefer sa nu ies din legalitate. Sper sa vad o diferenta notabila prin montarea de lupe de calitate + osram sa philips.

 

Exista faruri originale bora cu lupa? Puteti sa-mi recomandati un far cu lupa de calitate? Intentionez sa cumpar tot ce imi trebuie online, electricianul sa faca doar partea de manopera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc. Revin sa va comunic rezultatul operatiunii, O seara faina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Eu am schimbat de curand 'lumanarile' (probabil cele din fabrica) cu Philips Extreme Vision H4 si sunt foarte multumit. Recomand.


Ma gandesc sa adaug proiectoare ceata si am vazut ca sunt disponibile proiectoare care se fixeaza in bara cu toate ca din fabrica nu au venit decat cu proiectoare integrate in far. Pentru far nu am reusit sa gasesc proiectoarele separat.

Ce imi recomandati?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauta 2 proiectoare pentru far de la o masina din Anglia. cele aftermerket mi se par foarte slabe.

legat de faruri acum 5 ani eu mi am schimbat farurile cu unele noi oem hella plus becuri philips si osr night breaker.

s a vazut o imbunatatire majora insa tot nu vei avea lumina precum un far cu 2 becuri.

cred ca soltuia cea mai buna ramane lupa integrata in farul existent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru sfat!

Pentru moment bugetul nu permite lupe :) (probabil operatiunea va fi costisitoare).

Totusi proiectoarele vor deveni o necesitate in curand si nu voi mai putea fara... mai ales ca sunt incepator si fac des drumuri B-BZ.

Are cineva proiectoare integrate in bara, merita?

Multumesc pentru sfat!

Pentru moment bugetul nu permite lupe :) (probabil operatiunea va fi costisitoare).

Totusi proiectoarele vor deveni o necesitate in curand si nu voi mai putea fara... mai ales ca sunt incepator si fac des drumuri B-BZ.

Are cineva proiectoare integrate in bara, merita?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!