Jump to content

Faruri Bora


fff
 Share

Postare recomandată

leonardoslo

Salut! Am gasit şi eu setul acesta de lupe şi am citit pe forum despre ele dar nimeni nu spune nimic de faza lungă. Ştie cineva dacă pot folosi becurile cu halogen h4 cu aceste lupe?

http://www.pieseauto.ro/inel-centrare/vw/bora/set-lupe-faruri-ornamente-vw-bora-222858318.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Undan, tu ce varianta ai ales la Bora ta? Multumit de rezultate? Ce costuri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la Depo parca cu 130euro setul. Au lupa din sticla pe faza scurta, faza lunga e normal cu oglinda. Au angels eyes pe pozitii. Am montat un kit xenon chinezesc cu becuri de 5000k

Este mai ok lumina decat cea stock dar departe de a fi grozava....evident compar cu alte masini pe care le-am condus de care am fost impresionat de calitatea luminii. Mai multe detalii poi vedea pe topicul cu masina mea

Sent from S2 Plus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mi-as pune angeline pe Bora, mi se pare ceva specific bavarezelor. Si daca nu esti multumit de lumina in totalitate, trebuie sa ma readaptez, caut altceva. Un coleg recomanda Sonar, dar nu imi place ca au faza scurta pe interior, atipic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

post 66109 0 72004200 1389611015 thumb


 

salut baieti am si eu modelul asta de faruri si dupa un  an  sa ars un beculet de la angeleyes as vrea sa stiu daca cineva a demontat asa ceva si chiar niste foto sau ceva pasi de urmat ca sa mearga totul bine   mersi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

Salut...eu am umblat la instalatia de angel...am anulat-o :))

Uite asa arata...

post-14266-0-70653000-1400239159_thumb.j

Este formata din 8 beculete legate in paralel...cate 4 pe cerc...2 sus...2 jos...

Ca sa ajungi la ele trebuie neaparat sa dai farul jos...dupa care il descapacesti...dupa care...cum ai norocul :))

Eu ca sa le scot de tot am dat lupele si semnalizarea jos...

Asta e becul...

post-14266-0-57155500-1400239158_thumb.j post-14266-0-67706400-1400239160_thumb.j

Daca sunt nelamuriri...intreaba-ma fara nici o retinere...

Succes :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi de foto

deci nu trebuie data jos sticla

a si au plus minus sau nu conteaza

duminica dau jos bara si demontez farul

am vazut ca farurile au niste cleme pe sticla doar alea tin sticla de corpul farului sau e lipita?

 

  mersi mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut...farurile alea le am si eu...Depo.

Am schimbat becurile stock care nu doar ca se ard foarte repede dar si sunt galbene...am pus becuri led albe...de 2ani jumatate s-au ars doar 2. Prima data am dat jos farurile, apoi cu putina indemanare am schimbat si becurile.

N-are nicio treaba sticla( care e plastic de fapt). Toata operatiunea se face prin spate. Banuiesc ca ai capacele din spatele farurilor din cauciuc.

Bafta

Sent from S2 Plus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut undan

da am cauciucurile ale

dar ledurile unde le-ai gasit ?

ar fi ok sa pun leduri chiar daca imi place galbenul ala din angel eyes

Modificat de mvcosmin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare baieti

 am gasit niste angel eyes pentru farurile de mai jos vreau sa le le scot beculetele

dar nu stiu ce masura au ale mele

e model depo 

post 66109 0 72004200 1389611015 thumb

de cat sunt angel eyes pe farurile astea  de 80mm?

Modificat de mvcosmin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar nu stie nimeni?

cu ce masura pot sa înlocuiesc angel eyes am gasite de 80 si de 100mm dar nu stiu astea de pe modelul din mesajul anterior de cat sunt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dezamagitor  stau fara pozitie nu stiu de care leduri sa iau ca sa schimb becurile originale de 2,5 w din angel eyes  ma ajuta cineva sau nu se poate

farurile sunt modelul depo di mesajul anterior

mersi 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut colegi,probleme cu iluminatul pe timp de noapte la bora am avut si eu,am scapat de acest inconvenient montand lupe bixenon morimoto d2s+kit xenon 55w,becuri 4300k,rama bmw e46,poziti si semnalizare model american in acelas bec,le am de 3 ani pe masina ,se comporta impecabil,reglaj pe inaltime,faza lunga o folosesc foarte rar,nu prea mai e nevoie :),contul meu vwforum este : dumy-asy,cel din linkurile de mai sus :) !

Modificat de dumy-asy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stefanutz30

ar fi frumos sa pui si cateva poze ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stefan,pozele cu acest proiect sunt cele din linkurile lui EL-GABRY de la pagina anterioara,aceea este masina mea,cu retrofitul facut de mine,mai chinezarii sunt farurile acelea Sonar,Depo ,etc decat ce am folosit eu ,cu bine :) !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai avut vreodata probleme cu politia / rar / itp? Ai iesit cu ea din tara? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am avut probleme cu politia,cu ITP-ul,am trecut si pe langa control R.A.R de vreo doua ori,nu am fost oprit,din tara nu am iesit cu ea !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. De f f f mult timp sunt cu ochii pe morimoto, am capu plin de poze, filmulete, DYI, review-uri :D :

- de curiozotate Dumy, de ce nu ai luat morimoto H1? Lupele Sunt cele de 3inch sau 2.5 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am avut probleme cu politia,cu ITP-ul,am trecut si pe langa control R.A.R de vreo doua ori,nu am fost oprit,din tara nu am iesit cu ea !

chiar e curioasa asta cu RAR-ul, e plina strada cu xenon pe oglinda, iar tu faci o treaba buna si...te ia la rost! As fi curios daca mergi la RAR sa le spui "omologheaza-mi/aurorizeaza-mi si mie farurile astea te rog" cum s-ar uita inginerul?! :-) ...avand in vedere cati proprietari oare fac asa ceva?!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar e curioasa asta cu RAR-ul, e plina strada cu xenon pe oglinda, iar tu faci o treaba buna si...te ia la rost! As fi curios daca mergi la RAR sa le spui "omologheaza-mi/aurorizeaza-mi si mie farurile astea te rog" cum s-ar uita inginerul?! :-) ...avand in vedere cati proprietari oare fac asa ceva?!

 

 

Vreau sa fac cateva remarci:

  1. Nu am luat la rost pe nimeni, am intrebat fiindca sunt interesat. Arata bine si sunt mult peste sonar et co;
  2. Faptul ca multi proprietari au asa ceva nu inseamna ca e legal
  3. Nu se poate omologa pentru ca nu are toate elementele necesare (nu intru in detalii). Pentru omologare e cale lunga. Cam asa arata un raspuns oficial de la rar: http://www.politisti.ro/topic/1183-pareri-si-pozitii-asupra-instalatiilor-hid-xenon-aftermarket/#entry25182
Modificat de crispus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vai de mine!  :tuktuk:    imi cer scuze ca s-a inteles altceva. Nu ma refeream la nimeni de pe site(nici la dumy nici la tine crispus), spuneam in general, iar daca e sa ne ia cineva la rost, ma refeream la R.A.R., adica noi sporim siguranta in trafic prin aceste retrofit-uri, iar RAR-ul vine si te amendeaza ca n-ai trecut pe la ei sa le mai lasi niste bani. Avem verificarea periodica (ITP)

, acolo ar trebui sa nu treaca masinile in cazul unor astfel de probleme.

:salut:

  As vrea sa aduc la cunostinta din experienta proprie ceva: farurile de la bora mea au oglinda arsa si crapata de tot, in partea de deasupra becului bineinteles, pana la plastic (practic nu inteleg de unde mai exista proiectie pe drum), acum 2 ani am luat Osram night breaker Plus, si s-a vazut diferenta.

Acum cateva luni am parcat si facut proba langa o Bora cu faruri curate (oglinda+sticla erau ok), farurile mele au un semipolish din toamna dar sticla este totusi ingalbenita si cu pete in partea de sus -- Bora mea lumina un pic mai bine ca a prietenului meu! cam mult cand te gandesti la 2 becuri H4 sa dai aproape 100 lei, dar eu zic ca merita, mai ales in niste faruri bune.-acum preturile sunt undeva intre 65-100 lei.

Imi pare rau ca n-am avut timp sa pun un bec de-al meu la Bora prietenului sa vedem atunci diferenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut colegi,scuze pentru intarziere, wolfalex,am ales morimoto mini d2s pentru ca se potrivesc perfect in locasul becului h4 de pe bora,fixandu-se printr-o piulita prin insurubare,ce o tine ferm pe pozitie,alt motiv a fost becul xenon d2s,dupa parerea mea superior celor normale xenon h7,h1,etc,iar al treilea motiv a fost dimensiunea locasului pentru bec (corpul lupei) mai mare fata de mini h1,rezultand o intensitate sporita a proiectiei luminii.Lupele au dimensiunea de 2.5 inch,cele de 3 inch nu erau disponibile la momentul respectiv.Nu sunt legale,stiu asta,mi-am asumat acest lucru cand am decis sa le montez,sper sa o dau la pace daca voi fi oprit pentru ele vreodata,prefer sa am lumina pe drum noaptea decat sa mai trec odata prin sperietura care am avut-o inainte de a lua hotararea sa imi montez lupe,nu regret nici o clipa aceasta decizie,cu bine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi. Intradevar, asa se spune ca d2s merg mai bine, si tu vad ca spui acelasi lucru.

Ma bucur pt tine ca esti multumit. Masina si arata foarte bine;-). Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut baieti!
Va rog trimiteti-mi si mie o recomandare de faruri aftermarket pt Bora 1.9 Tdi '05. 
Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!