Jump to content

Reviziile la Polo - generalitati


DANNY VW
 Share

Postare recomandată

sal. poate sunt pe langa topic da nu stiu de unde pot afla ceva care pana la urma tot de revizie tine.

am facut 2 ani cu masina si am 11190 km. pe 22.01.2007 a fost facuta prima revizie si deci pe 22.01.2008, adica ieri ar fi trebuit ,zic eu, sa fiu atentionat cumva ca tre sa fac revizia.

Stiu ca tre sa apara pe bord ceva. La mine nu a aparut nimik. Nu am computer de bord si stiam ca tre sa apara scris SERVICE sau o CHEIE.

Aveti idee care e treaba de ce nu a aparut nimik sau daca va trebui sa apara sau cum sa fac sa apara?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

apare la nr de km, ea nu e setata din an in an ci la km parcursi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si mie mi-a aparut doar la prima revizie de 5000 km. Inainte de cea ce 15.000 si 30.000 nu mi-a mai aparut.

cred ca au resetat-o astia de la service de tot....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci baieti pentru raspuns. spuneti-mi daca aveti idee daca se poate seta cu ajutorul vag-comului ca ea sa apara si din an in an sau nr de km?

am gasit aici pe forum parca o schema din vag-com unde se vedeau 2 linii dintre care una in care setai nr de km si una timpul, si aprca era o discutie cum sa alegi 364 de zile sau 365.

astept un raspuns rapid, caci maine 25.01.2008 vreau sa ma duc la un tip sa puna vag-comul si daca ma lamuriti voi poate scap si io de o taxa. :icon_thumright:

multumiri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor...asa e la PoRo! Revizia a-2-a toate filtrele(aer, polen, benzina si ulei)+ulei(4L Castrol 5W40)+schimb lichid de frana 8mil 450mii!!! In Bucuresti sunt salariile mai mari si daia ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo dc va gasiti singur un mecanic cum o sa fac si eu... am gasit pe cineva de la Porsche V Bucuresti... te costa filtrele+uleiul filtrele(benzina+polen+aer+ulei)+ulei castrol 5w40 Magnatec toate impreuna 4milioane zic eu destul de putin pe langa 8,5 :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am facut revizia ieri si am fost super multumit!!! Filtre 2,6mil (filtru aer, filtru polen, filtru benzina, filtru ulei originale VW)+ ulei castrol 4L 5w40 Magnatec C3 1,8mil puteam sa ma duc si cu piese cumparate de mine... Dar am zis ca dc sau iau Mann filtrele si ieseam mai ieftin cu 45ron sau 50 mai bine asa! Am iesit per total 5mil cu tot ce i-am lasat lui dupa ce nu vroia sa imi ia nimic a fost super ok :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Va salut.

De vreo 2 saptamani mi am luat un POLO, un mic benzinar de 1.2 si am doar 44.000 km. Inafara de schimburile de ulei si filtre , ar mai trebui sa i fac ceva? Stie cineva la 60.000 km ce trebuie sa ii mai schimb inafara de ulei si filtre?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Michael_9N > la 1.2 distributia e pe lant , din cate stiu eu nu se schimba la 60.000.

Modificat de derailed
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut!!! Io am mashina adusa din Germania are 110mii km si habar nu am ce au facut astia la ultima revizie pe acolo dar dupa ce am citit posturile de mai sus ma gandesc cu groaza ca ar trebui sa ma duk la revizie. Neavand bani de aruncat am sunat la Sandra in Iasi sa intreb estimativ cam cat costa o revizie simpla ulei + filtre si pretul m-a cam surprins apoi am sunat si la alte reprezentante din tara si surpriza:

Iasi SANDRA TRADING - 550 RON

Bacau CYBERNET AUTO CENTER - 800 RON

Cluj AUTOWORLD 1599 RON + placute de frana

Galati SCORPION 650 RON

Suceava AUTOSERVICE 700 RON

Prahova CARDINAL MOTORS 800 - 900 RON

Acum stau si io si ma gandesc ca prostu' NEAMTU stie cum se practica preturile la noi....adik io nu inteleg pentru acelasi lucru facut uitati si voi ce diferenta mare la preturi...VW i-au autorizat... si astia isi fac de cap pe banii nostri...PACAT. Asta incurajeaza oamenii sa faca reviziile pe unde apuca pe la toti "mesterii" priceputi din fatza blocului.

Modificat de bitmaryan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu astazi am fost la revizia de 15000km la Autoclub TM . Am facut programarea telefonic si mi-au spus sa pregatesc aproximativ 850lei .Cand am predat masina nu m-au intrebat daca vreau sa schimb sau nu anumite filtre, cum am auzit ca se mai intreaba. Surpriza foarte placuta a venit cu factura de doar 225lei.

24.89 filtru ulei

136.92 ulei castrol slx profesional

5.95 mat.mici

4,12 surub

53.55 manopera

In plus m-au scapat si de un greieras din bord care ma sacaia de vreo 2 luni.

Am ramas cu o impresie foarte buna despre ei.

Sa vedem ce o fi cu revizia de 30000km cand trebuie schimbate mai multe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca e cel mai mic pret pe care l-am vazut pana acum la revizia de 15000 km, mai ales la manopera. Era bine daca schimbai si filtrul de aer, ca la cat praf e in tara asta..., insa asta poti sa o faci si acasa ca e foarte simplu si platesti numai filtrul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate bridefo cred ca e cel mai mic pret care l-am auzit si io pana acum....asta poate fi un caz fericit...dar daca imi zice la telefon sa pregatesc 850 lei si ma trezesc ca la sfarsitul reviziei trebuie sa dau 1850 lei :P atunci ce fac...las mashina amanet si plec in cautare de bani.:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La revizia de 30000 am scapat mai ieftin ca m-am dus cu uleiul la pachet (2 mil. bidon de 4 l parca - fata de 4 mil. si ceva 4 bidoane de 1l de la ei ). Au acceptat, ca oricum masina iesea din garantie si de fapt era acelasi Castrol Edge pe care mi-l puneau si ei. Filtrele le-am pus de la ei, dar este ultima data, la urmatoarea revizie ma duc cu toate materialele la pachet, de la ei doar manopera care si-asa e cat casa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor.

Am intrat si eu in posesia unui POLO 1.2 si in Septembrie trebuie sa ma duc la revizia de 1 an sau 10.000km.

Va rog sa descrieti si voi filtrele inlocuite si cu ce firma le-au inlocuit (Mann, etc) cei de la service.

P.S.: pot sa ma duc cu consumabilele cumparate de mine?

Ms. anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

Am cautat pe tot forum-ul dar nu este trecut nicaieri la Polo 9N care sunt termenii(perioade vs. kilometraj) la care trebuie facute reviziile si ce se schimba la fiecare, eventual un chart oficial de la VAG. De 3 zile bat tot internet-ul poate-poate gasesc ceva si inca nimic ...

Acum vad doar ca nu s-a mai postat aici din 2005, sper sa raspunda cineva.

:Driver:

Proaspat posesor de Vw Polo 2002 1.2 65CP ~70.000km.

Toate cele bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fa rost de un manual...sunt trecute acolo. Sau poate ca o sa iti raspunda cineva priceput. Daca vrei cu manualul in romana te pot ajuta...daca imi dai un id pe PM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit si in manualul de utilizator, si in cel de "intretinere"(ex. schimbarea stergatoarelor), dar nimic despre asta. Ma astept la un tabel de-ala care sa specifice ca la fiecare 15k km se schimba ulei, filtru ulei, alea-alea, la 30k se schimba filtru de aer ... inca nu am gasit o hartie oficiala, doar informatii primite pe forum din experienta fiecaruia prin service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Proaspat posesor de Polo, ceea ce vrei tu sa gsesti scris de producator se afla pe caietul de service, sau Plan service. Eu am unul scanat de Polo 9n3. Daca vrei cu el te pot ajuta. Ti-l pot da pe mess daca te satisface. Pe forum zici ca ai citit, asa ca mai ramane sa vezi scris negru pe alb de la producator.

Acolo to asa scrie 15000 km

LE: in timp ce iti scriam eu deja un coleg ti-a pus paginile cu pricina :)

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si inca una ca nu a incaput mai sus:

post-3078-1207162347_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!