Jump to content

VW Golf Mk III Variant


taz21

Postare recomandată

  • Replies 325
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • taz21

    165

  • GTI_85

    16

  • rudolf.s

    13

  • Tracto

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

Imi place mult masina ta, Taz. Sa o stapanesti sanatos!

Vreau sa te intreb ceva: vad ca ai iluminare bord OEM, dar se vede foarte bine. Ma intereseaza doua aspecte: ai facut ceva special ca iluminarea panoului de ventilatie sa fie asa uniforma? La ceasurile de bord, presupun ca ai schimbat doar folia... De unde ai luat una care sa disperseze bine lumina? Ca eu am incercat cu mape, dosare etc...

Link către comentariu

Multumesc de urari.

Alex- la ceasurile de bord am schimbat acea folie de nevoie. Am cumparat alte ceasuri cu MFA si cand le-am montat aveau lumina rosie :blink: , asa ca am fost nevoit sa tai dintr-un un dosar ca sa revin la iluminarea verde. Acum parca e mai bine ca cea orginala.

La panoul de ventilatie iti sugerez sa-l desfaci si sa speli acel "paianjen", inclusiv partea frontala si o sa vezi schimbarea. Eu asta i-am facut si am ramas uimit de rezultat.

Modificat de taz21
Link către comentariu

I-am luat un set de fișe Beru. Cele de pe mașina aveau cod de VW, marca BREMI, cred că erau originale. Am mai luat și un burduf de planetară pentru că cel schimbat acum doi ani s-a rupt. :banghead:

post-1353-0-49221300-1288985386_thumb.jp

Link către comentariu

sal

nu le prea am pe acilea

eu stau in Bucuresti pe Giulesti si un ajutor de la un veteran ar prinde bine

trebuie sa schimb flansele de la amortizoarele pe fata si pivotii

unde caut?

Link către comentariu

Keep up the good work! :icon_thumright:

Antena de plafon era pe masina sau ai pus-o tu?

Cum ajungi la lumina pentru bricheta? Eu am un bec pus acolo, dar soclul sta liber si lumineaza undeva in spatele bordului, la picioarele celui din dreapta.

Link către comentariu

@corsicanu71- citeste acest topic

@nightrayder- Antena este originala, doar am schimbat garnitura.

La bricheta nu am umblat.

Link către comentariu

Am gasit la anunturi o pereche de parasolare de Vento, cu cel de la pasager iluminat. De mult cautam asa ceva, asa ca am zis sa mi le trimita.

Cand mi-au ajuns acasa, stupoare, nu semanau deloc cu ale mele. Ciudat e ca vazusem in aceiasi zi un Vento cu astfel de parasolare care erau ca ale mele.Daca tot le-am luat am zis sa folosesc oglinda si sa o mut pe parasolarul meu.

Pana la urma s-a potrivit destul de bine. A mai ramas sa trag firele prin parasolar si sa le leg la plafoniera.

Conluzia: cascati bine ochii cand cumparati piese de Vento pentru Golf. :blink:

post-1353-0-01877200-1290115049_thumb.jp

post-1353-0-39175900-1290115068_thumb.jp

post-1353-0-75723900-1290115077_thumb.jp

post-1353-0-29004200-1290115121_thumb.jp

post-1353-0-76701500-1290115131_thumb.jp

post-1353-0-23567700-1290115141_thumb.jp

Link către comentariu

Salutare tuturor! Felicitari in primul rand celor 2,paul_ral si taz pentru topicurile extraordinare postate despre golf 3. De jumate de ora am accesat topicul acesta si l`am parcurs cu un interes deosebit din cap in coada.Intamplarea face ca si eu detin un golf 3 variant,1.9tdi 90cp.Dotari:A.C.,electrice fata,airbag sofer si pasager.Mai am tempomat pe care nu am reusit sa`l folosesc niciodata,deoarece nu functioneaza si n`am avut suficient timp sa ma ocup de acest aspect.Duminica vor fii 2 saptamani de cand mi s-a rupt cureaua de la distributie in mers,iar maine sper sa fie gata.Incepator fiind la o masina straina,am dat la automat.Toata chiulasa mi s-a defectat.Daca stateam cuminte(fara automat) mi se defecta "un piston jumate"(vreo 3 supape doar,nu toate).Vad ca pe maneta de la stergatoare exista inca un intrerupator(la Taz am observa).E cumva pt. afisarea consumului?

As dori sa imi repar dupa ce vine de la mecanic tempomatul.Ma poate ajuta careva cu sfaturi cel putin?Nu stiu nimic despre unde ar putea fii ascuns.

De adaugat pe ea,o gramada: ABS(se poate?),chestia cu indicarea consumului,electrice spate,oglinzi electrice si multe altele ce am vazut la voi(mai ales ledurile din portiere).Ce am reusit pana acum si n`am vazut la alte vw G3 e ca am montat boxe ovale in usile din spate.Mai tre` sa pun doar capace si putin masitc pt etansare(rezonanta bass).Totul arata standard si promit sa revin cu niste poze pentru voi.Initial am cautat informatii despre scaunele incalzite electric,iar faptul ca am fost lamurit intr-o proportie de 95%(restu` 5% ii pt cand mi le voi achizitiona si monta:D ) m-a determinat sa ma pun serios pe treaba.Am vazut niste chestii cu leduri aftermarket intr`un magazin din oradea,"tuning shop",sau Cridem(tot aia e) www.accesorii-auto.ro.Pracit e o matrice de leduri de aprox 5/5 cm ce lumineaza foarte puternic.Bafta la toti si merci ca existati;)! Drumuri bune!

p.s. nu tractati nimic cu masina daca nu stiti in ce stare e distributia.eu cu o zi inainte de a mi se rupe cureaua am tractat un ford mondeo din `94 defect(are aprox 1,5tone gol).

Modificat de street_boy909
Link către comentariu

@street_boy909 Bine ai venti pe forum. Cel mai bine ar fi sa iti faci topicul tau unde sa prezinti masina in detaliu si de asemena sa ceri anumite sfaturi daca nu gasesti raspunsurile pe forum. Trebuie sa cauti mult pentru ca majoritatea problemelor s-au discutat deja. Incearca sa te limitezi pe topicurile altora doar strict la intrebari legate de masinile lor sau sum au rezolvat ei anumite probleme. Nu de alta dar sa nu incarcam topicul omului. Bafta cu masina!

@taz21 Din poze singura diferenta intre parasolare era doar ca cel ce Vento are o prelungire deasupra oglinzii. Sisitemul de prindere pare a fi la fel. Mai erau si alte diferente?

Am inteles ca ar fi fost la primele modele de Vento (ciudat de altfel) aerisirile iluminate? Stii ceva? (asta apropo de diferente intre Golf / Vento)

Link către comentariu

Da, modelul GL de la Vento are pictogramele de la aerisitoare iluminate. Eu mi-am up-gradat masina cu asa ceva

Link către comentariu

@taz21 Din poze singura diferenta intre parasolare era doar ca cel ce Vento are o prelungire deasupra oglinzii. Sistemul de prindere pare a fi la fel. Mai erau si alte diferente?

Pai exact aia este problema. Acea prelungire da in plafon.

Uite o poza cum e la mine si una cum e la Paul.

post-1353-0-93703800-1290278829_thumb.jp

post-1353-0-71631800-1290279093_thumb.jp

Modificat de taz21
Link către comentariu

Ce coincidenta :blink:

Si eu am vazut-o pe a ta aproape de intrare. A mea era mai departe, parcata neregulamentar. Cum de ai vazut-o? :blah_:

Modificat de taz21
Link către comentariu

Tocmai, ca erai in ilegalitate :)). Cautam si eu loc si am vazut numarul de CT apoi stickerul :D

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

Cand am fost la Bucuresti, am testat pe A2 decalajul de viteza dintre vitezometru si GPS. Care o fi exact? :vaidecapulmeu:

post-1353-0-78003500-1290369375_thumb.jp

post-1353-0-01965600-1290369385_thumb.jp

post-1353-0-85932400-1290369396_thumb.jp

Link către comentariu

Oricum, esti in marja de eroare a instrumentului. Eu stiu ca, de obicei, viteza indicată de instrumentele de bord este mai mare(cu putin, ce-i drept) decat cea reală

Modificat de paul_ral
Link către comentariu

De acord cu paul_ral. De obicei pe bord ai mai mult decat pe navigatie. Din cate stiu navigatia arata valoarea cea mai apropiata de realitate. E ciudat sa ai pe bord mai putin.

Link către comentariu

In sfarsit am resuit sa-mi pun tetiere pe spate. Sistemul l-am luat de pe cealalta masina. O operatie destul de simpla dupa parerea mea.

Salut,scuze pt deranj, dar vrea sa te intreb unde pot gasi suport pt tetiere. Am cautat la dezmembrari dar se da numai cu tot bancheta. Poti sa-mi ajuti?

Link către comentariu

Altfel nu ai cum. Nu cred ca sta nimeni sa dezmembreze doar spatarul. Spune-le ca poti scoate tu suportul pentru tetiere si le ramane lor bancheta.

Link către comentariu

Multumesc mult pentru ajutorul tau. Masina ta e super tare, cati mai multi km fara probleme.

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!