Jump to content

Audi RS3 va fi echipat cu motorul TT RS-ului


kadett
 Share

Postare recomandată

Si daca nu ma insel vine numai cu cutie dsg in 7 rapoarte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 155
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bogdan_wrc

    29

  • Dr.G.Silviu

    14

  • Alex@Audi

    14

  • Vlad MHL

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

Imi pare la exterior cam invechita, o masina simpla cu body kit.

Design vechi de 5-6 ani (?) dar inca este peste multe masini noi. Genial!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut

am si eu o intrebare la cei avizati :

S3 sau RS3 ?

Momentan am un GTI 6 DSG pe care ma gandeam sa il schimb anul viitor

Ce parere aveti ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca-ti permiti..RS3 fara discutii. sunt diferente intre ele..destul de mari. incepand cu motorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca-ti permiti..RS3 fara discutii. sunt diferente intre ele..destul de mari. incepand cu motorul.

sa zicem ca da ,

insa am nevoie de o masina care sa poata fi si un pic de oras

rs3 cred ca are garda un pic prea joasa , nu vad ca ar avea magnetic ride si cred ca consumul , implicit autonomia , este enorm pe oras , respectiv foarte mica

pro ar fi ca intr-adevar rs3 va fi una dintre masinile care scot suta sub cinci secunde + mai da-mi idei te rog .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Garda la sol nu cred ca este semificativ mai mica decat un S3... cam unde poti merge cu un S3 sau GTI mergi si cu un RS3.

In plus magnetic ride sigur va avea dar atentie nu modifica garda la sol ci doar taria amortizoarelor.

La pretul ala daca renunti putin la ce iti ofera o marca premium poti merge pe un lancer evo x.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca vrei, facem topic separat :) dar depinde de bani. daca vrei sa cheltui mai putin, poti vedea STI. dar la interior nu se compara cu RS3ul.

si inclin s acred ca RS3 va consuma mai putin decat concurenta cu 2.5T...mergi cu un STI in trafic si vezi cifre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de 3 zile configurez intr-una pe audi.de si nu vad ca vor pune magnetic ride

am nevoie de asta pt. ca pe drumurile din romania gti-ul meu este super ok , dar cred ca rs3 va fi si mai dur decat vw-ul

cat despre evo x sau sti , dupa mine , au doua probleme :

1. consumul urias fata de audi

2. cutiile de viteze automate nu se compara cu s-tronic , respectiv dsg-ul nemtilor

si , daca m-am obisnuit cu masini germane , nu vreau sub nici-o forma sa migrez catre japonezi

am o intrebare pt. cei care stiu :

motorul de pe s3 - cel de 265 cp - 2000 cmc - este acelasi de pe golf R si de pe GTI-ul meu ( 211 cp ) sau este cel de pe GTI-ul 5 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie SST mi se pare sub DSG. fara sa fiu rautacios.

si fii atent pe la Min 8:05-8:14. si la pozitiile finale

da, pe 400m bate SSTul manual...dar in rest..

in fine..hai sa nu facem aici un topic dediscutii despre SST.

la ce te referi cand intrebi despre diferenta dintre motoare la S3 si GTI5, 6 si .:R?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motorul de pe gti-ul meu 6 - 211 cp - nu este acelasi de pe golf 5 gti - 200 sau 230 cp , este unul complet nou si super ok .

dupa implementarea pe gti 6 il vor implementa pe toata gama audi-vw - vezi noul passat , noul a6 hybrid , etc .

din cate am auzit si am citit , cel de pe s3 nu ar fi cel de pe gti 6 , ci cel de pe gti 5 , cu sigla tfsi , si nu tsi cum este asta nou .

ma gandeam ca poate stiti voi mai exact

si , intr-adevar garda de rs3 este la fel ca cea de pe s3 ; de magnetic ride nu stiu inca nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, există acolo mici "rateuri", dar dacă era așa de slabă, diferențele ar fi fost substanțiale. SST este și mai grea și oficial mult mai lentă dec

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai la urma nici tu nu ai TSI, este doar o strategie de marketing. Motorul tau este unul usor revizuit fata de GTI V ca sa aiba norma de poluare euro 5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da.. GTI Ed30, Cupra, Cupra R, S3, TTS, Golf 6 R impart acelasi motor (diferente minore). Motorul de pe GTI 6 este altul. De remarcat turbourile IHI si distributia pe lant. Sunt deja informatii gramada despre asta aici pe forum.

Nu stiu cum SST-ul de la mitsubishi poate fi sub dsg fiind practic aceeasi cutie. Dar ma rog e forum VW pana la urma :).

Sa nu uitam si de diferentele majore de tractiune. Evo are diferentiale pe fiecare punte (cu alunecare limitata daca nu ma insel) si diferential central activ. Incomparabil cu centralul haldex al RS3-ului si diferentiale deschise pe punti.

Modificat de spb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

spb, nu e neaparat vorba de forum vw..e vb de o parere personala. da, la altele EVO sta mai bine, dar la SST, parerea mea ca sta mai prost ca DSGul.

dar nu am gasit eu, sau ei nu au bagat in configurator la RS3 scaunele scoica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ba da , au bagat , dar sunt vreo 3000 euro si , personal , nu cred ca le voi comanda

am un junior si banuiesc ca va trebui sa vada si el ceva in fata , asa ca nu ...

insa magnetic ride nu cred ca pup eu , nu vor sa bage in configurator , probabil ca nu se poate .

alta problema ar fi ca nu vor sa produca decat 6000 buc. si sper sa mai prind

in rest m-am uitat peste tot :

de la bmw doar M3 GTS il face la suta , dar noroc ca nimeni nu-si va lua din asta ca nu are AC si nici muzica !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai tocmai...GTS va fi un CSL si se va vinde f bine..pt pasionati.

daca nu iei scaunele scoica...macar dupa sa pui unele aftermarket. nu sunt chiar asa...dificil de digerat. am mers multe ore in cele de GTI, al unui prieten, si nu am avut probleme. eu nu vad o masina sport 100% fara ele :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

salut,

nu va fi disponibil magnetic ride pe rs3 asta iti pot spune sigur.

daca esti hotarat sa-ti comanzi asa ceva, ar fi indicat sa mergi pe la un dealer, ca sa poti rezerva o cota (avand in vedere ca este serie limitata)

consumul nu cred ca va fi foarte mare, comparativ cu S3

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Offff... Castig io la loto si-mi comand una.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate vor fi foarte rare RS3 ... in toata lumea :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru ca se vor produce aproximativ 1000 de bucati ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!