Jump to content
Sign in to follow this  
kadett

Audi RS3 va fi echipat cu motorul TT RS-ului

Recommended Posts

kadett

9080601.002.1M.jpg

Conform spuselor unui membru din conducerea companiei, Audi RS3 va fi produs. Ce este si mai sigur? Va fi folosit motorul ce echipeaza TT RS, 2.5l, 5 cilindrii ..

citeste articolul original - www.worldcarfans.com

psebi

Interesanta introducerea RS-ului si in gama asta. Poza e o viziune, dar presupun ca in mare nu va arata prea diferit. Si totusi mai e ceva pana in 2011.

slowdriver

Masina arata intr-un mare fel si, la 340 CP, cu siguranta va fi o adevarata racheta. Sunt curios ce pret va avea daca va fi produsa

makavelixxx

Cand apare pe piata?

Vlad MHL

Nu este anuntata o data oficiala la care va fi lansat modelul. Probabil ca va fi prezentat la Salonul Auto de la Frankfurt din toamna.

AlexPredaGTi

Foarte frumoasa masina

octavia 4ever

Superb , o sa bata multe masini de peste 100000 euroi :)

Vlad MHL

Ma gandesc ca acest RS3 va avea aceeasi soarta ca si S3-ul. Fac referire la faptul ca primele livrari de S3 au fost facute in ianuarie 2007, iar in iulie 2007 deja erau disponibile A3 si S3 facelift. Acum, sa spunem ca RS3 apare cel mai devreme in decembrie, in timp ce noul A3 sigur apare pana la sfarsitul lui 2010.

octavia 4ever

Ai dreptate Vlad MHL , dar poate o sa aparaa mai repede si precis o sa fie clienti :P . Pretul cam cat o sa fie ?

Vlad MHL

Pretul cred ca va fi foarte mare. Daca S3 este aproape 40.000 euro cu TVA inclus, RS3 va ajunge cu siguranta la 46-48.000 euro.

adinho
Ma gandesc ca acest RS3 va avea aceeasi soarta ca si S3-ul. Fac referire la faptul ca primele livrari de S3 au fost facute in ianuarie 2007, iar in iulie 2007 deja erau disponibile A3 si S3 facelift. Acum, sa spunem ca RS3 apare cel mai devreme in decembrie, in timp ce noul A3 sigur apare pana la sfarsitul lui 2010.

S3 si A3 facelift au aparut la inceputul verii lui 2008..

Dr.G.Silviu

adinho, tu vb de al doilea face-lift iar vlad de primul...

Vlad MHL

Exista doar un singur facelift pe Audi A3 8P, lansat in 2003, iar adihno este mai aproape de adevar decat mine. In aprilie 2008 a aparut facelift-ul. My bad. :)

Bogdan_wrc

eu stiam ca S3 8L s-a fabricat pana in Iunie 2003....

http://www.s3-passion.com/

ANdi B.

Audi A3 8P a aparut in 05.2003, apoi in 06.2005 a aparut primul face=lift, modelul in doua usi a beneficiat de aceeasi grila fata + capota ca si sportbackul, ultimul facelift a aparut in 05.2008.

adriandobrin25
Superb , o sa bata multe masini de peste 100000 euroi :huh:

o sa le faca de ras...

PH-11-WRC

Nu vad o problema in ceea ce priveste facelift-ul. Eu sunt foarte multumit ca am modelul fara facelift la S3. Nu suport varianta aceea cu led-urile acelea mici si strambe. Au incercat sa copieze ceva de la R8 si A5 dar nu a iesit bine deloc pe o masina atat de ingusta.

c6t9
Pretul cred ca va fi foarte mare. Daca S3 este aproape 40.000 euro cu TVA inclus, RS3 va ajunge cu siguranta la 46-48.000 euro.

cel mai scump TT RS bate in 70-75k

PH-11-WRC

Cred ca mai mult.

Bogdan_wrc

si totusi 60-70 000 pt un hatch? nu e putin cam scump? o avea el 3xx de cai si interior mult peste STI..dar totusi...

c6t9

audi nu prea sunt ieftine :P

iar daca te scapi la dotari, deja e crima.

intrebare totusi, vor pune astia diferentialul sport pe ea? s-ar putea sa merite, daca da. dar atunci o sa omoare definitv S4 si RS4 chiar.

Bogdan_wrc

oricum daca RS3 iese cu ~340 de cai, S4 are 333, nu? deci clar e mort din fasa..la demaraje..doar spatiul mai mare, si alte mici atuuri il salveaza. daca pui soft la RS3, cred ca ajungi lejer si pe la ~400 de cai, deci probabil va alerga si RS4....dar astea sunt doar supozitii, calcule ipotetice :)

Edited by Bogdan_wrc

c6t9

diferentialul ala e laudat destul de mult ca sa nu fie un avantaj major pt S4. iar cu softul, hm, 3.0 litre TFSI supercharged V6 engine nu e alergic la asa ceva :)

se pare ca motorul duce fara stres 430 de cai ;) sau ca sa-i citez "some minor ECU tuning; no underdrive pulley, intake, or exhaust modifications, they were able to crank out 430 horsepower"

mi se pare mult subestimata masina, daca de fapt poate asta doar din soft.

R4z

Nu vreau sa fiu eu the party breaker dar ma gandesc ca un A3 RS pur si simplu nu ar avea rost.

Audi S3 e destul de performant si asa, nu cred ca e cineva care l-a cumparat si nu e multumit de masina iar despre modificari de performanta ulterioare, e loc si inca destul.

TT RS - merge bine pe piata pentru design, am vazut cateva pana acum prin DE si pot spune ca iti taie respiratia, pur si simplu - insa si un TT basic e destul de frumos, in schimb un A3 simplu e un hatch de f buna calitate, dar nimic extravagant.

S4 care ar avea cam acelasi pret ... un posibil client de Audi, pus in fata comparatiei dintre cele 2 cred ca va alege S4-ul pana la urma .. 3.0 TFSI e o bijuterie, plus ca e mai mare si poti lua familia lejer cu tine daca e cazul.

Dinspre concurenta .. nici nu mai are rost sa spun ca un RS3 ar duce pretul cu dotari de bun simt, amortizoare magnetice, piele si alte chestii peste 60 000

Vlad MHL

Cum am mai spus-o, eu unul nu cred ca RS3 va fi produs. Motivele sunt felurite, unul fiind pretul foarte mare la care s-ar ajunge. NICIDECUM nu este vorba ca are avea performante mai bune ca S4, S5, etc. Asa ceva nu trebuie gandit, pentru ca vorbim de clase diferite, iar pe Audi nu-l intereseaza ca RS3 e mai rapid ca S4.

Criza mondiala sigur ca va incetini si reprograma lansarile, precum le va si modifica ordinea. Daca un RS3 va fi produs, nu-l vedem mai devreme de 2012, parerea mea. Pana atunci avem de vazut noul A8, Q3 si A1, cele din urma fiind masini care vor face volum. Apoi noul A3, etc.