Jump to content

Demontare bara fata


sebastian stefan
 Share

Postare recomandată

sebastian stefan

Am nevoie de o schema pt demontarea unui far la un polo 9n3.Ma poate ajuta cineva?Am un far crapat (dar nu sticla)si vreau sa-l lipesc.Nu stiu cum sa demontez bara.Multumesc anticipat pt ajutor!

Modificat de sebastian stefan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal

deci la bara fata ca sa o dai jos trebuie sa dai si scutul jos asta daca ai. si pe urma la imbinarea barii cu aripile ai 2 suruburi mai incomode plus suruburile de la carenaje. si mai ai sus sub capota inca 3 daca tin bine minte sau 4. dupa ce le-ai scos pe astea toate sub grilele de jos din bara doua cleme de plastic de care dai in sus cu mana si gata a iesit bara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sebastian stefan - Salut...uite de asta ai tu nevoie....difera putin fata de 9N1....dar pentru mai multa precizie si liniste te ajuta imaginile de mai jos.... :blah: :angry:

post-29493-1237210413_thumb.png

post-29493-1237210419_thumb.png

post-29493-1237210425_thumb.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sebastian stefan

Multumesc tuturor! Sper ca acum voi reusi sa scot farul. :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

m-am tot uitat la pozele astea trei, dar nu-mi dau seama de un lucru. Cum se scoate / inlocuieste doar grila radiatorului; ma refer la acea grila mica, neagra, care are pe ea semnul VW. Am cumparat una noua, cu nervuri cromate si vreau sa o inlocuiesc. Dar nu prea imi dau seama cum s-o scot.

Iar legat de poza nr.2 - va rog sa imi spuneti daca imi dau seama eu bine sau gresesc: componenta 5 (scutul...partial) se prinde in suruburile nr.2 (4 buc) din poza 1 ? doar atat?

Problema e ca ar trebui sa-l scot si sa-l reasez acel scut, ca am luat un caine si s-a deformat putin. :angry:

multumesc de ajutor ! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

m-am tot uitat la pozele astea trei, dar nu-mi dau seama de un lucru. Cum se scoate / inlocuieste doar grila radiatorului;

Salut @GR8andrew se scoate foarte usor....mai jos ai poza pentru 9N1 dar si la 9N3 e identic numai sa ai grija la cleme care trebuie desprinse USOR cu o surubelnita in linie....mai detaliat.....desfiletezi suruburile 3, apoi desprinzi clemele 2, apoi tragi in sus de grila sa iasa din punctele de fixare 4 si 5.Iar in legatura cu scutul ...se prinde intradevar in alea 4 suruburi. :icon_thumright: sper sa iti fi fost de ajutor :biggrin:.....

post-29493-1237230210_thumb.png

Modificat de Spu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e chiar asa apropo de grila cu semnul VW... Difera fata de 9N1.

Iaca aici:

Iar scutul partial este atasat de bara cu clemele de pe "circumferinta fata". Se da jos odata cu bara.

Cele 4 mici clipsuri il fixeaza (pe el, scutul partial si implicit bara) de sasiu. Daca o sa te uiti cu atentie in poza 2 a postului #6 o sa vezi locurile prin care trec cele 4 clipsuri mici, la extremitatea din spate a scutului partial.

Cat despre bara, iaca aici:

Modificat de alex_pescaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnu' alex poza de la bara e identica cu ea de mai sus...(foto 1 postul 6)...nu vad la ce ai mai pus-o ....prinderea se face simplu....nu vad nimik nou in completarea adusa de tine :)))

Modificat de Spu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnu' Spu, poza pusa de tine in postul #9 unde explici, nu are nici o legatura cu demontarea grilei de la 9N3.

Repet, 9N3.

Zici ca se desfileteaza suruburile nr. 3, care in poza din postul #9 sunt 2, dar corect la 9N3 sunt 4. A se vedea poza 1 din postul #10.

Apoi spui ca tragi IN SUS de grila, ca sa iasa din punctele de fixare 4 si 5. La 9N3, nu exista punctele de fixare 4 si 5, iar de grila se trage in fata, precum reiese din specificatiile fabricii. Tot poza 1 din postul #10.

Deci ce zici, zic bine? ;)

E ceva nou in completare? Chiar si numai poza cu explicatiile fabricii referitoare la demontarea grilei si tot e ceva nou... ;)

Cat despre poza care zici ca mai era pusa, cea pusa de mine, la fel, are explicatiile fabricii... Tot ceva nou... ;)

Promit ca pe viitor nu o sa mai cad in abatere si nu o sa mai pun fragmente din documentatia originala de fabrica.

Fraier eu, ca dupa ce am platit pentru documentatie, deci e material cu copyright (a se vedea ca atunci cand le-am cumparat, baietii de la VW AG mi-au imprimat username-ul ca watermark pe fundalul documentatiei), le imprastii pe forum...

Asta e, am avut cateva momente de ratacire... :D

O sa-i las pe altii sa se afirme... :D

Modificat de alex_pescaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnu' @pescar....in primul rand io ti-am atras atentia despre bara ca pozele sunt identice....cat despre grila nu am zis nimik...ai avut dreptate.. :D ..iar pentru explicatiile tale originale din fabrica iti trebuie facultate sa le interpretezi, din poza, in engleza, cum se desfac cateva suruburi. Cat despre documentatia aia originala copyright :blah_:)))) oferita de cei de la VAG SPECIAL pentru tine o gasesti si pe net destul de greu...cu cunostinte mai "speciale" in ale informaticii...asa ca..."franeaza" un pik afirmatiile ca nu e chiar cum spui. Promit ca nu o sa am "momente de ratacire" si am sa le ofer tuturor celor care imi vor cere orice manual sau soft de care au nevoie sa isi rezolve problemele.....toate cu numele meu in mijlocul paginii numai ca sa fie watermark :D)))))

Modificat de Spu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana se cearta lumea paici cu copyrighturile... :question:

vezi daca nu te ajuta si pdf-ul asta: http://www.forgemotorsport.co.uk/media/FMINTPOLO.pdf paginile 3-9

(sunt instructiuniile de montare a intercoolerului pe Gti, dar este descrisa in prima parte demontarea barii)

Sper ca-i de folos! ;)

Modificat de RoSonic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sebastian stefan

Sunt chiar explicite pozele.Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!