Jump to content

Detailing exterior


Northman
 Share

Postare recomandată

@docman2: un mare :lol: de la mine

Degeaba dai cu ceara daca inainte nu pregatesti suprafata cum trebuie. Secretul unui finisaj bun sta in pregatire, pe langa faptul ca arata mult mai bine, ceara va avea si o durabilitate mult mai buna. Eu iti recomand sa folosesti si sampon la spalare, are rolul lui si va curata mult mai bine decat apa simpla.

La ce pret sunt la voi (parca in Franta esti tu, nu?) produsele din gama PremiumClass de la Sonax? La noi nu au aparut inca, dar le asteptam.

Modificat de toni
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci tony. Sampon am dat doar cand m-am intors de la o tura prin tara. Se uitau toti la masina de parca as fi facut off-road. Era efectiv cu crusta pe ea. In rest nu prea ai nevoie. Jetul de apa e suficient pentru pregatit suprafata, praful fiind aproape zero aici. Cam odata la 2 luni o bag si la sampon. E aproape fierbinte apa cu sampon si nu prea imi place ideea de variat temperatura pe tabla rece.

In Franta inca nu se gasesc direct, eu le-am luat de pe ebay Germania. Pret total (am luat o tona de chestii, inclusiv detergent de tantari, detergent de jante fara acid, lichid de spalare concentrat, spray&clay, preparator si ceara) aproape 100 euro cu tot cu transport daca tin bine minte.

Ceara in sine e destul de scumpa (spre 40 euro) insa tinand cont ca tine macar 7-8 aplicari si ca asta inseamna macar vreo 2 ani inclin sa cred ca 20 euro/an pentru o protectie minima (ceara) nu e o suma enorma. Doar timpul scutit la dat extra cu sampon ca sa se duca jegul si se justifica.

Gelul de curatat jante si detergentul de tantari de asemenea sunt niste lucruri pe care le recomand cu caldura. Cele fara acid insa (cascati ochii la ambalaj). jantele cu depuneri de praf de la placute sau cu gudron raman fara lacul protector destul de repede => incep sa se oxideze => e pacat. Se pierde aspectul masinii dar si la pretul de revanzare. Toate astea pentru lipsa de interes.

Gelul de curatat tantarii e ceva la care nu as renunta pt ca stiu ce chin era inainte cand ma chinuiam sa scot un gainat sau populatiile de tantari insangerati colectati pe autostrada. Procedura aici e mai mult decat simpla: fas fas de 2 ori. Lasat 2 minute. Clatit cu apa. Prima oara am zis ca e ceva acid asa ca am dat pe mana proprie pe o bucata unde aveam o taietura. Nu pisca deloc. Deci safe zic eu pentru vopsea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de informatii. Asa vazusem si eu pretul pe net, tot in jur de 40E pentru ceara PremiumClass.

Pentru testarea aciditatii solutiilor eu mi-am cumparat niste benzi de masurare a PH-uri :huh: si mi-am testat cam toate solutiile care ajung pe masina. Pana acum n-am gasit nimic acid din ce am eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt curios, ce ceara tine mai mult? am vazut ca mai peste tot e vorba de carnauba, dar parca mai sunt si altele, problema e ca nu am vazut in comert... cam ce produse tin mai mult?

wsplatinum de la tv nu e tot ceara?ce fel de ceara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

stie careva cam cat costa un retus de vopsea la dealer? ca am o zgarietua pe portiera,a daanca(nu se vede lacul dar nu o pot remedia), una pe oglinda si putin frecata bara pe colt de un retardat....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare

Am achizitionat de la un coleg de forum un set de capace originale,dar am o problema cu ele.

Doua sunt destul de negre pe partea exterioara,mai bine zis in locasurile goale,si as vrea sa stiu cu ce se duce acea negreala.

Le-am lasat in apa cu detergent si....fara efect,bineinteles dupa ce am frecat destul de bine cu peria. :)

Este ceva solutie ,stie careva vreo metoda,sau a mai intampinat cineva asemenea probleme?

Astept raspuns..

Modificat de adilau
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca sunt depuneri incearca cu un produs care dizolva petele de bitum. Probabil ca se va rezolva.

Daca nu vrei sa cumperi nimic incearca sa cureti cu un pic de motorina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Credeti ca este bine in loc de polishare sa vopsesc masina cap coada? Din zvonuri se spune ca nu va mai iesi la fel vopsita...este adevarat? :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

categoric la fel nu va mai fi ca cea originala. se foloseste acum doar vopsea pe baza de apa care este mult mai proasta ca cea pe diluant dar normele ecologice o cer. puncte de praf in vopsea oricum apar la o revopsire, sa nu mai vorbim de gazarea unor elemente si la final de pretul unei revopsiri undeva la vreo 800 e materiale si manopera asta sa iasa oarecum ok ! observa ce usor se zgarie masinile relativ noi adica cum lasa urma imediat pe caroserie si sa ne aducem aminte de cele vechi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca zgaraieturile nu sunt profunde,ajunse la tabla,fa o polishare,ai sa fii surprins de schimbare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare!

Am fost in weekend pe la PBV1. Asteptand la coada, am rasfoit nr. 4 al revistei Spirit Volkswagen. La pagina 77, era un articol despre tehnologie, numit 'Scutul invizibil', unde se prezinta avantajele unei pelicule inovatoare creata de VW care protejeaza masina de accidentele usoare. Se numeste 'V-Protector' si, spun ei ca actioneaza ca un scut invizibil impotriva oricarei forme de agresiune a vopselei. Costa intre 199 si 279 euro, in functie de model, cu manopera inclusa, pelicula disponibila prin reteaua de distribuitori VW, produs creat de Volkswagen Accessories si recompensat in cadrul expozitiei de tehnologie si de inventica Automechanika 2008 cu premiul intai.

Stie cineva mai multe detalii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut,

Tocmai am cumparat un Passat de la Weltauto(o afacere foarte buna tinand cont de criza-reduceri etc) si am observat ca are cateva zgarieturi pe ea, una sau doua am observat ca sunt destul de adanci ajungand la grund-ul de sub vopsea.

Intrebarea mea este cat ma costa un Polish bun? Si ce firme din Bucuresti imi recomandati?

Sau e mai indicat sa astept o perioada si dupa aceea sa incerc pe CASCO? Am inteles ca exista anumite firme care iti da dreptul sa faci o vopsire pe an daca nu ai alte daune, e adevarat?

Detailing-ul exterior sa inteleg ca este o polishare mai profesionista? sau este un fel de vopsire?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
...cat ma costa un Polish bun? Si ce firme din Bucuresti imi recomandati?

Un polish bun te poate duce la peste 4oo de lei . Mai multe detalii poti afla si de pe site-ul oficial al celor de la Expert Detailing

Detailing-ul exterior sa inteleg ca este o polishare mai profesionista? sau este un fel de vopsire?

Doar polish-are. n-are nici o legatura cu vopsirea. :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Mi-am achizitionat mai demult un stop frana lipit pe luneta.Dupa cateva luni,a incepus sistematic a se deslipi,mai ales vara.Am incercat cu :banda dublu adeziva,diverse solutii de lipit ca:picatura,Bison kit pt sticla fara nici un rezultat.Daca ati avut experiente asemanetoare sa mi spuneti va rog ce ati folosit, cu rezultate bune?multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

ExpertDetailing

Am fost acum o saptamana la ei si spuneau ca folosesc produse AutoMagic (sau asa ceva). Nu mai folosesc 3M ca sa mentina pretul undeva la 4 mil pentru exterior.

Acum imi pun intrebarea daca si calitatea mai este aceeasi cu aceste produse noi care nu sunt 3M.

Stie cineva ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Din greseala odata ma dat pe masina pronto ptr electronice [tub albastru] l-am sters si arata foarte bine vopseaua ca si dupa un polish mai slab sa zic asa. Dupa aia am dat pe toata masina :vaidecapulmeu:

Da sa nu luati ala din casa ca o sa iasa cu scantei. [experienta] :|

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva unde pot gasi manusi de spalat auto din blana de miel sau oaie;

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kryss782001

salut,pe unde gasesc si eu o husa capota pentru fabia 1.multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sorinsab - eu am luat de la un magazin online in UK.....s-ar putea sa mai comand ceva saptamana viitoare....poate ne facem o lista comuna de cumparaturi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super...multumesc:

@toni

@angajatul

Modificat de sorinsab
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@toni

am luat manusa de blana si prosoape microfibre etc de unde mi-ai indicat; am facut si o spalare; rezultate foarte bune

Multumesc inca odata! traiasca forumul!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bucur ca ti-au placut.

Ce ai luat Sonus sau Meguiars?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!