Jump to content

Detailing exterior


Northman
 Share

Postare recomandată

Mi s-a intamplat sa-mi scape superglue pe vopsea, in dreptul pragului. S-a intarit deja. Mai exista vreo sansa sa iasa fara sa revopsesc? Imi sta pe creier pata aia. Sugestii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au inceput sa apara si la noi spalatoriile "ecologice". Se foloseste abur incalzit pana la 100 gC.

Pareri, impresii ale celor care au folosit aceste servicii?

Temperatura aburului afecteaza lacul sau vopseaua masinii?

Asta e metoda: http://www.7carwash.ro/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Folcloru e in floare :(

Spalatoria nu e principalul factor pentru zgarieturile fine.

Sa o luam logic:

Periile de la OMV se invart, intr-adevar, dar sensul e acelasi, deci zgarieturile ar trebui sa fie drepte, nu circulare.

Urmele circulare sunt NUMAI de la carpa cu care e stearsa masina. Carpele nu sunt spalate bine dupa ce au sters o alta masina, sunt scufundate intr-o galeata sau puse pe jos si spalate la presiune cu apa si atat. Nu se poate evita acest lucru la o spalatorie, patronul NU o sa cumpere cate o microfibra pentru fiecare masina care vine la spalat. Ce ede facut? Cumparati-va fratilor microfibre (se gasesc la seturi de 3), dati celor de la spalatorie sa stearga cu ele. Spalati-le acasa bine si repetati.

Ce am scris mai sus e valabil si pentru spalatoriile eco (mai ales pentru ele).

AaronNel, cat despre pata de superglue: cauta un standox, toplac etc, pasta abraziva 3M (capac alb sau verde), se gasesc si la suta de grame (aprox. 15ron/100g). O laveta de microfibra, freaca usor intr-un singur sens (de ex. in jos cu laveta, ridici mana, iar in jos cu laveta...ai inteles ideea) si o sa iasa. Valabil si pentru petele de bitum, picatele de vopsea, gainatz intarit, clei, rasini, etc.

Volnick, produsul ala de la Amway e ceva mediocru dar scump (l-am incercat exact pe cel din poza)

Majoritatea produselor de la amway sunt asa (cine ma contrazice inseamna ca e reprezentant).

Au o gama larga de produse, si firma ARO are...am zis tot cu asta.

In continuare recomand Meguiar's si 3M pentru calitate, lucrez cu 3M din 2003 si n-am intalnit ceva mai bun pana acum. Cea mai buna pasta abraziva, cel mai bun polish, cel mai bun glaze, cel mai bun swirl remover (si cele mai bune folii auto :P). Produsele alea de la Metro sunt ieftine si ATAT.

Am folosit o masina de polishat orbitala Kestrel DAS-6, polish Menzerna Intensive Polish PO85 RD3.02 si Sonus polishing pads.

Polish-ul a fost lucrat la viteza 5 (~5000 OPM - orbits pe minute), timp de 3-4 minute iar reziduurile au fost inlaturate cu o laveta de microfibre.

DSC02502.jpg

Ar fi fost bine daca puneai si o poza cu masina inainte de polishare. N-am incercat Menzerna pana acum, am mai auzit de el? Care-i treaba cu polish-ul asta? e bun? Momentan lucrez cu 3M, diferente?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Menzerna e supe tare si eu am folosit 3M si am trecut la menzerna.Ma rog inca mai foloesc Fast Cut Plus dar termin masina cu menzerna.Mai multe pe ______________ si asta e valabil pentru toti care vor sa se documenteze despre intretinerea auto.Numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru sfaturi. Acum vin cu o intrebare: La ce magazine gasesc pasta abraziva 3M?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

cand peste 90% din vopsitoriile auto folosesc 3M este clar de ce...nu-i asa?

iar pentru cei care nu au fost multumiti, de retinut faptul ca trebuie respectati si niste pasi in operatiunea de polishare pt o treaba de calitate. \m/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ brautomobile - Si aici iti faci reclama la site? Chiar nu poti merge pe recomandari, trebuie sa-ti racolezi clientii de pe forumuri?

@ toni - Foarte misto :) felicitari, esti meserias :)

@ AaronNel - Nu stiu exact unde se gasesc in Ramnicu Valcea, eu sunt din Cta, ma aprovizionez de la Glasurit si Standox. Cauta totusi la firmele care fac vopsea pe calculator, ai putea gasi acolo. Incearca si la Policolor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,nu stiu ce problema ai cu mine,ai pus o intrebare,ti-am raspuns civilizat,iar motivul pentru care imi fac reclama pe acest forum e simpu:pentru ca se poate.Am rugamintea sa ma ignori daca te deranjeaza prezenta mea pe forum.Scuze pentru off-topic.Toate cele bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au la policolor sigur, a fost un prieten si-a cumparat pasta de 3 feluri, adica ma rog, se aplica in 3 etape diferite. Avea bara zgariata destul de tare si a iesit ca noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au la policolor sigur, a fost un prieten si-a cumparat pasta de 3 feluri, adica ma rog, se aplica in 3 etape diferite. Avea bara zgariata destul de tare si a iesit ca noua.

Asta e parerea ta, conform regulamentului, nu se poate si nu ai voie sa faci ce ai facut tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cauza unui meltean am reusit sa ma aleg si eu cu o zgarietura de toata frumuseata pe proaspata mea vopsea de aproximativ 2 luni. Zgarietura este adanca cam pana la al 2-lea strat. Acum fiind noapte nu am cum sa atasez si poze dar astept niste recomandari ce produse as putea sa folosesc pentru un rezultat cat mai bun. Multumesc!

Scuze am postat gresit. Rog un moderator binevoitor sa mute postul unde ii este locul: zgarieturi

Modificat de Circoloco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum le spun tuturor singura varianta profesionala in cazul in care o zgarietura a strapuns lacul masinii ajungand la stratul de vopsea sau chiar la cel de filler (grund, primer, vopsea intermediara cum vreti sa-i ziceti) este relacuirea sau revopsirea dupa caz.

pentru a remedia, estompa putin zgarietura care in cazul tau pare sa fie trecuta de lac nu si de vopsea se poate folosi local un abraziv fin de granulatie P3000 dupa care o pasta abraziva si apoi un polish fin abraziv. Si mai tarziu cand vei avea timp sa lasi masina la service iti spun ei daca e de ajuns sa relacuiasca sau trebuie revopsit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

AaroNel tata, ce ai rezolvat cu SuperGlue ?!

Eu daca stateam in banca mea si nu incercam sa lipesc o bucata din carcasa oglinzii cu superGlue, cu siguranta nu avea pe usa stanga nimic !!!

Spune-mi te rog ca ai rezolvat ... si ca am si eu sanse :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

O intrebare pt cei care stiu din experienta proprie:cu ce anume se duce rasina de brad de pe masina (tabla si sticla)?

Am vazut ceva asemanator in primele pagini,dar nu m-a convins.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor,

sunt nou pe aici si as vrea sa stiu voi cu ce va curatati si intretineti bordurile si suprafetele de plastic ale maisni voastre?

va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, n-am stiut unde sa intreb sa se incadreze. Am pe masina urme de oja , undeva pe langa maner, si vreo 2-3 mai mici sub, fix in scobitura. Cum scap de ele ? Fac polish, dau cu acetona?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era o intrebare cu cateva pagini in urma (care a ramas fara raspuns) referitoare la locurile de unde se pot cumpara produse 3M. Poate careva sa dea detalii despre locatii sau site-uri care comercializeaza asa ceva?

Modificat de Septimiu.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, am si eu o intrebare, am niste pete pe masina care nu vor sa iasa la spalatorie, cineva mi-a zis ca s-ar putea sa fie de la pomi, altcineva ca ar putea fi ulei. Cand e uscata masina, petele au o tenta de alb sters, stiti vreo solutie cu care as putea da sa-mi dispara petele ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Marmonu incerca la un vopsitor bun si io am avut ceva asemanator si am mers la un vopsitor auto si fara so vopseasca a rezolvat treaba , a dat cu un pic de apa si smirghel foarte fin dupa care un polish cu ceva solutie de la 3M si acuma nici nu-ti mai dai seama ca era vreo pata acolo....incerca nu ai nimic de pierdut :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, merci atycris, cred ca asa o sa fac pentru ca alta solutie nu mai am.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@daune_auto ai reusit cumva sa scoti rasina aia de brad? ca si eu am pe un prag in spate si nu mi s-a dus cu spuma activa pentru plastice ...

Modificat de davides
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Cum se pot repara "gaurile" din tabla ... ma refer la cele in care tabla intra putin in interior. Nu mai stiu cum se numesc si stiu ca vazusem o data pe forum aici o modalitate. Il rog pe cine stie sa-mi dea de stire. Multumesc.

LE. : cred ca am gasit link este vorba de o indoitura .. dar vreau un DIY

Modificat de nightrayder
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

o mica intrebare am si eu la voi ... de obicei spal masinuta acasa si ma gandeam sa cumpar un bidon de ceara lichida pt. a da pe masina dupa ce o spal ... Imi recomandati vreun produs anume? Nu m-as apuca sa dau ceara solida pe ea ca e mai pretentioasa de aplicat !

Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!