Jump to content

Brake upgrade Golf 4/Bora/Leon/Toledo/Octavia 1


Rave
 Share

Postare recomandată

H0LyBOy pe jantele de 17 nu cred sa intre franele alea, Cupra vine cu jante de 18 dar ar trebui sa incerci cu distantiere, tine°ne la curent cu combinatia ta sa stim si noi daca merge

salut,ce parere aveti de franele de 256 mm ventilate ce vin pe spate la r32, cupra, tt rs?am gasit un kit de frane complet la 215 euro,si nu stiu ce sa zic daca sa il iau sau nu...schimba mult franarea masinii,tin sa zic ca nu le°as lua k nu franeaza masina ci doar ptr un moft in plus la masina.voi ce zice°ti merita?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut , merg si pe jante de 17(le am montate deja pe masina:D )...trebuie distantier de 12 pt Santa Monica, aici ii vb de ET-ul jantei !! Cu ET de 32 parca merge fara distantieri ! Eu am montat si pe spate frane de R (256) si sunt doar pt aspect ! E destul de scump la banii aia !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
z e n i t h

dupa ce am facut upgrade-ul la franele spate am constatat ca nu-mi mai incap jantele pe 15" (table OE 6J ET38)

cum nu vreau sa renunt nici la jante, nici la frane sunt in cautare de distantieri

intrebarea e daca sunt suficienti cei de 10mm pentru ca nu as vrea mai mult chiar daca e vorba doar de 3 luni de iarna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ce sistem ai pus pe masina ? Daca e cel de 312 mm atunci nu iti mai intra cu nici un distantier , e nevoie de jante pe 16 !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

z e n i t h

am scris ca e vorba de franele spate

cobor acum la masina sa incerc un distantier de 20mm. revin cu poze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

z e n i t h

am probat o roata pe 15 cu flansa de 20 si incape la limita, deci cea de 10 iese din discutie

apoi am montat si roata pe 16, de curiozitate sa vad cum sta si n-arata rau deloc

post-67184-0-16753500-1368701280_thumb.j

post-67184-0-99943800-1368701288_thumb.j

post-67184-0-32600200-1368701297_thumb.j

post-67184-0-98986900-1368701345_thumb.j

post-67184-0-42188000-1368701419_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai simplu nu poti sa pui jante 16" fara distantiere?

Arata destul de cracanata cu flansa de 20.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

z e n i t h

diferenta de pret intre anvelopele de iarna pe 15 si cele pe 16 este maricica si chiar nu vreau sa fac trecerea asta

pentru 3 luni pe an voi folosi flanse

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Vreau sa montez frane spate de 256mm tractiune fata pe integrala, momentan discul imi atinge in portetrier, am vazut pe net ca in cazul invers sunt niste distantiere.  A mai incercat cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...Cum să montezi frâne "de 256 mm tracţiune faţă" când platforma 4x4 are 256 standard şi modelul cu tracţiune faţă 232? :icon_confused:

 

Spre exemplu eu am frâne de 232 mm spate şi aş face operaţiunea invers, adică disc ventilat de 256 mm + etrierul său + port-etrier, din experienţa altora se montează toate 3 împreună ca să se potrivească. Plăcuţa de frână e aceeaşi în ambele cazuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa lamuresc un pic, am luat etrier si portetrier de Octavia 1 vrs, care are 256 ventilat spate si vreau sa le montez tot pe Octavia 1 dar 4x4. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

pe platforma golf4 au fost montate 4 sisteme de franare pe puntea spate:

 

1. tambure - skoda octavia 1.4, 1.6 si 1.9 TDI 90CP

2. discuri de 232mm - pe toate masinile cu tractiune fata pana in 150CP inclusiv

3. discuri de 239mm - pe toate masinile cu tractiune integrala pana in 150CP inclusiv

4. discuri de 256mm ventilate - pe toate masinile peste 150CP, identice pentru FWD/AWD

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai nevoie de diatantier de 6 mm...Mr.M....256 nu este identic pt fwd si awd...am montate eu :)...spor la modificat mr.m...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Cei care au avut placute Ferodo DS2500, cam cat tine un set? Conditii normale, fara curse pe ciruit.

 

Momentan am DS Performance si ma gandesc sa trec la DS2500. De DSP sunt foarte multumit ca durabilitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In jur de 6 luni sau 30.000 de km , cam asa m-au tinut pe mine pe sistemul actual Brembo de franare , pe sistemul stock de 280 au tinut ceva mai mult dar nu cu foarte mult !!! Ca si viata nu au mult , dar ca si bite nu poti sa compari cu placutele "normale"...cu discurile sunt prietenoase , nu le uzeaza tare , daca esti dispus sa platesti pretul mai mare merita (la mine au fost vreo 800 ron pt sistemul Brembo)

Sent from my HTC One X using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca vreti sa puneti frane mai ok trebuie sa aveti minim jante de 16, ceea ce nu ar fi o tragedie

 

ori puneti 312mm de pe mk5 cu etrieri brembo 4 pistonase

ori 330mm cu 4 pistonase de pe porsche, alfa romeo sau orice alta masina care ii monteaza de serie, toti sunt brembo si mult mai ok decat etrierii cu 1 piston

 

intre 2-300 euro etrierii uzati in stare perfecta, cam 100 euro adaptorii, 60 furtune racing, 100-120 placute yellowstuff sau ds2500 si o sa franeze cum trebuie :)

 

exista kituri gata facute tip forge ..costa cam 1200 si contin tot. etrieri-furtune-placute-discuri -distantieri

Modificat de racingparts.ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut, vreau sa fac upgrade la frane fata de la 256 la 288(cele de GTI). In afara de discuri, placute si etrieri trebuie si alte fuzete? 288 incape pe jante de 15"? Sau e mai ok sa pun tot discuri de 256 cu placute mai performante gen Ferodo DS 2500? Ce brand de discuri 256 se potrivesc mai bine cu placutele de mai sus? Am citit topicul si am inteles ca in cazul masinilor de 100 cp este suficient sa pui placute si discuri de calitate plus lichid de frana cu punct de fierbere ridicat. Mi-ar fi util sa primesc raspuns dublat de costurile celor doua variante ; 256 vs 288. Si inca o problema: e ok daca achizitionez discurile+etrierii de GTI la SH?(pretul e de 300 ron iar vanzatorul e serios, am luat multe chestii de la el si spune ca uzura discurilor e de 10%). Va foarte multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu as lua discuri si placute SH. pt ca s-au pasuit intr-u anumit fel, si nici pretul nu e bomba. un set noi de discuri e cam 2-300, si placute cam 150. alea de fabrica. dar sunt noi. 

legat de piese, nu stiu exact, dar e posibil sa-ti trebuiasca si port-etrierii. 

http://forums.tdiclub.com/showthread.php?t=112398

si mai ales

http://uk-mkivs.net/topic/9932-the-brake-discussion-upgradessizesinfo/

Upgrading 256mm FS-III's to 280mm can be done by changing the hubs and discs alone, the calipers and pads are the same.

 

eu pe 312 aveam 16, dar pe 288 cred (!) ca incap si 15... 

 

pune si furtune metalice daca vrei lichid de frana cu pct de fierbere ridicat. depinde cat de mult tragi de frane, DS2500 nu sunt niste varfuri de gama. sunt altele mai bune, dar sunt si altele mai rele. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trecerea de la 256 (ma gandesc ca ai 1.4) doar aici avem asemenea discuri la 288 ai nevoie si de fuzete , deoarece la 256 si 280 vin cu port-etrierul integrat in fuzeta...asa ca daca vrei 288 sau 312 mai bine cauti o masina de la care sa iei totul! Ca si costuri zic ca o sa sara de 1500 ron toata distractia !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci Bogdan pentru link-uri, le-am studiat atent si asa cum bine remarca si H0lyBoy, trecerea cea mai simpla e de la 256 la 280 din cauza portetrierilor integrati in fuzete, situatie diferita fata de cei de la 288 si 312. Motorul e de 1,6 8v si are 101cp. Vreau upgrade pe frane pt ca vara port 18" si le opresc cam greu :) Multumesc ambilor colegi! P.S.: am citit si alte topic-uri de pe forum din care am inteles ca la 1,6 8v discurile au 280 mm si cel mai indicat e sa pastrezi dimensiunile si sa cresti calitatea componentelor cu variante sport, race, rocket si care or mai fi...:)

Modificat de DJ44MKE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot nu m-am lamurit :( 1,6 8v are discuri de 256 sau de 280?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

golful de 1.4/1.6 si bora de 1.4 au discuri de 256. bora de 1.6 are discuri de 280

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tnk, Zenith. Din link-urile tehnice date de colegi am citit ca la 256 si 280 este acelasi sistem de portetrier integrat in fuzeta. Deci, se poate face upgrade schimband doar discurile si etrierii sau trebuie schimbat tot sistemul? Merci. Sau, ca varianta, pus disc 280 si pastrat etrier 256, fiindca acest upgrade are mai mult rol estetic decat mecanic?

Modificat de DJ44MKE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

. Vreau upgrade pe frane pt ca vara port 18" si le opresc cam greu :)

asta n-am inteles-o...

din cate stiu, opresti masina..nu rotile. poti sa ai roti pe 26", dar greutatea si puterea masinii sunt aproape aceleasi.

esti constient ca frane mai mari => greutate mai mare, mai ales pe puntea fata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai roata cu diametrul mai mare necesita forma mai mare pt a opri rotatia, nu? 

cum si accelerarea unei roti de diametru mai mare se face mai greu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!