Jump to content

Brake upgrade Golf 4/Bora/Leon/Toledo/Octavia 1


Rave
 Share

Postare recomandată

Exact. Si placutele sunt aceleasi. Desi cel mai ieftin upgrade ar fi un upgrade doar la discuri si placute. Si as recomanda si schimbatul lichidului de frana.

salut

cred ca cel mai eficient upgrate pe care in primavara il incerc si eu e: 1)furtune frina sport~120 euro

2)placute frina ebc red sau yellow~180euro

3)lichid motul 660 ~10euro/500ml

discurile o sa le schimb pe cele originale cind se tocesc.

cred ca o sa fac cu combinatia de mai sus o treaba buna .ASTEPT SUGESTII

MULTUMESC!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te-as sfatui sa mergi de ebc greenstuff sau redstuff ca cele yellow o sa iti manance mai repede discul si scartaie ca naiba si sunt recomandate pentru circuit.

Producatorul recomanda redstuff masinilor +200 cp.

Tot pe motul o sa merg si eu dar o sa imi iau RBF600 , singura diferenta e punctul de fierbere 312 si 325 grade.

O sa fie o investitie buna adaugand si furtunele de frana.

Modificat de Crissul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia-ti Greenstuff + RBF600 + discuri. cu redstuff nu o sa ai frane deloc pana se incalzesc, si e cam greu sa le inalzesti mergand prin trafic :)

Si iti recomand sa schimbi si discurile. Cat despre furtunase... E cu dus si intors. Se va vedea diferenta doar daca alergi masina. Si ma refer la alergat in sensul de incalzit lichidul pana aproape de temperatura de fading, de-abia acolo se observa diferenta. Din punctul meu de vedere, pastreaza banii pentru discuri. E o diferenta enorma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia-ti Greenstuff + RBF600 + discuri. cu redstuff nu o sa ai frane deloc pana se incalzesc, si e cam greu sa le inalzesti mergand prin trafic :P

Si iti recomand sa schimbi si discurile. Cat despre furtunase... E cu dus si intors. Se va vedea diferenta doar daca alergi masina. Si ma refer la alergat in sensul de incalzit lichidul pana aproape de temperatura de fading, de-abia acolo se observa diferenta. Din punctul meu de vedere, pastreaza banii pentru discuri. E o diferenta enorma.

salut

multumesc pentru sfaturi. cred ,cu discurile o sa mai astept putin .consider ca furtunele sport sint f importante mai ales ca intareste frina.nu se mai pierde din presiune prin umflarea furtunelor standard.toata presiunea o sa fie transmisa etrierelor si apoi placutelor=o frina mult mai eficienta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosmin74, avand in vedere ca ai Golf 5, ai putea cumpara frane de Golf 5 GTI de la cineva care a facut upgrade :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosmin74, avand in vedere ca ai Golf 5, ai putea cumpara frane de Golf 5 GTI de la cineva care a facut upgrade :rolleyes:

salut

nu tin neaparat sa schimb frinele eu sint multumit de ele .vreau in timp sa fic modificari schimbind piesele uzate cu altele mai bune calitativ ridicind eficienta sistemului.e usor sa schimb cu sisteme brombo sa dau 2000 euro dar nu asta urmaresc.vreau sa vad efectul fiecarie modificari "in bine binenteles"

e parerea multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prin amabilitatea lui RaveMsTr mi-au fost donate franele de 280 mm. Urmeaza ca in primavara sa cumpar discuri noi EBC, placute greenstuff si furtune metalice si sa le montez. O sa postez aici rezultatul.

Inca o data ii multumesc :vinemosul:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si o intrebare pt cunoscatori:

Seat Altea 2005 ,1,9 TDI, 105 cai, cod BJB, ce tip de frana are pe fata si spate? si mai ales ce etrieri are? FS III, ATE?

multumesc.

Modificat de radwcanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prin amabilitatea lui RaveMsTr mi-au fost donate franele de 280 mm. Urmeaza ca in primavara sa cumpar discuri noi EBC, placute greenstuff si furtune metalice si sa le montez. O sa postez aici rezultatul.

Inca o data ii multumesc :icon_thumright:

Sper sa fii multumit de upgrade! :sbine:

Si o intrebare pt cunoscatori:

Seat Altea 2005 ,1,9 TDI, 105 cai, cod BJB, ce tip de frana are pe fata si spate? si mai ales ce etrieri are? FS III, ATE?

multumesc.

Daca e 1.9 cel mai probabil are FS III de 280. Dar nu sunt un cunoscator :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

chiar nu ai frina deloc cu placutele ceramice? sincer nu imi vine sa cred .1)sint standard pentru multe masini scumpe si nu toti merg sport.

2)chiar si ferrari nu apuca sa incalzeasca placutele prin oras si nici chiar pe autostrada.

3)placutele se incing numai pe pista de curse .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper sa fii multumit de upgrade! ;)

Daca e 1.9 cel mai probabil are FS III de 280. Dar nu sunt un cunoscator ;)

si pe spate 232mm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A prima data cand am auzit de EBC. Am cautat putin in Google. Suna interesant. Aveti idee la ce pret ar ajunge un set de discuri de frana, placute Green stuff (din cate am inteles astea ar fi pt mine) si un lichid de frana? As fi curios daca exista diferente intre discurile de frana de la Zimmermann, cele perforate si cele de la EBC. Ata la pret cat si la perofrmante. La Placute sunt sigur ca exista. ;)

Ce optiuni exista pentru lichidele de frana si cat de mult se simte un lichid de frana mai "performant"?

Trebuie sa imi schimb discurile / placutele s inca sunt in dilema. Poate ma ajutati c niste sfaturi.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca cel mai bun upgrade pt tine (dar si pt mine :Driver: ) ar fi discuri si placute mai dure pe dimensiunea stock.

EBC Green pt fata era din cate imi amintesc pe la 400 Ron setul pe fata, iar pentru spate era undeva pe la 200 Ron.Eu zic ca merita aceasta investitie.Pentru discuri si Zimmermann isi cam fac treaba.Lichid de frana poti incerca Motul RBF 600 pret 50 Ron/0.5 L, oricum cel mai mare upgrade vine din placute si discuri, lichidul te va ajuta la punctul de fierbere, nu vei mai simti fade-ul acela la pedala.

Merita :icon_thumright:....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am primit azi preturi pentru frana EBC:

- discuri de frana (fata/spate) Turbo Groove

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

discuri de frana Zimmermann perforate la Volksman

- fata 480 RON/set

- spate 600 RON/set

Nu sunt cumva invers preturile?Cele pentru spate sunt mai scumpe?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia-ti Greenstuff + RBF600 + discuri. cu redstuff nu o sa ai frane deloc pana se incalzesc, si e cam greu sa le inalzesti mergand prin trafic :D

depinde. colegului c6t9 nici redstuff nu i-au fost de ajuns, dupa un drum pe cheia. stiu utilizatori care au yellow stuff si nu s-au plans de lipsa franei in oras. da, reci nu tin ca cele stock, dar cu putina atentie cred ca se poate emrge. depinde de fiecare daca poate face acest compromis.

la o masina cu tenta sprotiva as incerca totusi redstuff daca se merge tare, mai ales pe curbe.

eu sunt decis sa pun yellowstuff, dar pretul lor nu este 190euro, ci este sub 100. doar pt fata. am dat preturile mai jos.

A prima data cand am auzit de EBC. Am cautat putin in Google. Suna interesant. Aveti idee la ce pret ar ajunge un set de discuri de frana, placute Green stuff (din cate am inteles astea ar fi pt mine) si un lichid de frana? As fi curios daca exista diferente intre discurile de frana de la Zimmermann, cele perforate si cele de la EBC. Ata la pret cat si la perofrmante. La Placute sunt sigur ca exista. :blah:

cam astea sunt preturile primite pt mine:

Placute ceramice Redstuff la 83 eur/set pe fata

Placute Yellowstuff la 91 eur/set pe fata

Discuri standard UPR la 72 eur/buc pe fata

Discuri TurboGroove sau USR la 109 Eur/buc pe fata

Furtunase aducem si consta in jur de 120 Eur pentru toata masina.

Blackstuff:

Compozitie: Contin metale feroase ca de altfel toate placutele aflate pe piata.

Specificatii identice cu placutele de fabrica, pret imbatabil deoarece le importam direct si nu mai trec pe la 2-3 intermediari.

Greenstuff:

Compozitie: Kevlar + Cupru, NU contin metale feroase.

Proprietati: Franare excelenta de la -40 si pana la 60۠0

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca tot vb de ebc... ma bag si eu... in mare parte pt discurile turbogroove..

impreune cu green stuff franeaza mai bine la rece si la cald foarte bine.... doar cand le incalzesti si franezi foarte tare... uruie si scartaie usor... dar nu ma deranjeaza.... acum sa vedem cat or tine pana le stram si pe astea

post-4720-1261469659_thumb.jpg

Modificat de Swat Cat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat te-au costat turbogroove-urile si placutele greeenstuff pe fata??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6.2 mil pt fata discuri...placute cam 60E....

spatele inca e stock....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Cum e cu huruirul la viteza a discurilor Turbo Groove? Se aude? E vreo diferenta?

Placute sunt destul de hotarat sa-mi iau Greenstuff, dar la discuri inca oscilez intre Zimmermann perforate si Turbo Groove, avand in vedere un condus normal, nu "sportiv".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca le iei doar pt look, ia-le pe cele care arata mai fain, sau is mia ieftine.... ca pt mersul normal, ambele sunt mai mult decat destul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Un feedback la discurile Turbo Groove? Huruie la viteza? Fac galagie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am primit o noua oferta pentru EBC:

Placute Blackstuff: 33 euro/set fata si 16 euro/set spate;

Placute Greenstuff: 73 euro/set fata si 38 euro/set spate;

Placute redstuff: 82 euro/set fata si 44 euro/set spate;

Discuri UPR fata: de 288mm - 38 euro/buc

de 312 mm - 42 euro/buc

Discuri UPR spate: de 233 mm -21euro/buc

de 256 mm - 39 euro/buc

Discuri TurboGroove/USR fata:

de 288mm - 74 euro/buc

de 312 mm - 112 euro/buc

Discuri TurboGroove/USR :

de 233 mm -56euro/buc

de 256 mm - 74 euro/buc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!