Jump to content

Bord computer - schimbare / instalare


alexrosiu
 Share

Postare recomandată

Ok... multumesc. Iau de la schrott firele originale cu tot cu mufe... nu-mi place sa le stiu adaugate de mine. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as putea sa-mi inlocuiesc displayul BC cu unul mare ? :D

Nu am o poza mai buna cu bordul din pacate.

DSCF2266-1.jpg

Modificat de Inginerul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din poza nu se vede daca ai sau nu macar display mic.dar se poate pune,iti trebuie instrument clusterul[bc]dupa codul immo pe care-l ai si maneta din dreapta cu functiile bc si firele aferente

Modificat de romeo01
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai am scris ca vreau sa inlocuiesc displayul BC cu unul mare. Deci se intelege ca am display mic si maneta de stergatoare cu butoanele de control aferente. :D

Daca se poate, mai concret, ce caut si cat costa ? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Eu as putea sa-mi inlocuiesc displayul BC cu unul mare ? :D
Poti, dar trebuie sa inlocuiesti instrument cluster-ul. Pretul acestuia la reprezentanta este aprox 5000ron (sau 2500ron cu piesa la schimb).

Trebuie recodat noul instrument cluster.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Recent mi-am schimbat IC-ul meu fara BC cu unul cu BC mic si am o problema.

Noul meu IC nu poate comunica cu modulul de la airbeg,si ramane aprins tot timpul pe bord (Iconul)si da eroare

01321 - Control Module for Airbags (J234)

49-00 - No Communications

Mentionez ca noul meu IC are codul 1J0 920 822 B,masina este un ALH din 1999 :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca se poate, mai concret, ce caut si cat costa ? :))

In functie de ce-ti arata in VAG la codul de kombiinstrument (instrument cluster) cauti sa-l cumperi de aici de exemplu :somnmare: . Pentru detalii privind codarea gasesti informatii aici. eu mi-am luat clusterul de pe ebay la 100 de euro cu tot cu transport, maine sper sa ajunga. Cand cauti sa fii atent ca se specifica codul la ce se vinde. Poti sa contactezi vanzatorul pe mail direct sa nu mai trebuiasca sa licitezi, eu asa am facut.

Modificat de Aerofan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

vreau sa imi pun si eu BC, pana aici suna cunoscut, nu!? :) am vazut ce imi trebuie, nu mai intreb iar. Mi-am cumparta insa maneta de tempomat pe care vreau sa o montez inainte sa pun bc-ul nou. Are vreo treaba dac o instalez inainte? Cand vin cu bc-ul mai trebuie conectat ceva de la ea la bc-ul?

multumesc

Modificat de matei_VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,nu e nici o problema daca montezi tempomatul inainte de a monta ic.sant doua chestii diferite,care functioneaza diferit!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am desfacut ieri un cablaj de masina care avea bord computer din fabricatie si m-am uitat care sunt cele 3 fire care merg de la maneta de control a stergatoarelor catre IC.

Din mufa manetei cea cu 6 pini pleaca:

- din pinul cu numaru 1 pleaca un fir (albastru cu galben)..... in pinul cu numaru 24 de la mufa verde a IC

- din pinul cu numaru 2 pleaca un fir (albastru).....................in pinul cu numaru 23 de la mufa verde a IC

- din pinul cu numaru 4 pleaca un fir (albastru cu gri)............in pinul cu numaru 25 de la mufa verde a IC

Restu firelor din mufa manetei cum ar fi pinul 6 pleaca un fir maro care cred ca este masa ...si pinul 5 de culoare verde cu maro care merge in partea stanga jos a bordului la panoul cu relee ....la pinul 3 de la releu 377 (un releu mare).

Si ar mai fi pinul 3 de culoare maro cu alb care se intalneste cu o legatura de fire de acleasi culari (daca bine cred eu sunt firele de masa de la becurile care ilumineaza butoanele pe timp de noapte... da poate ma ajuta cineva si imi spune ce rol au firele de culoare maro cu alb cele subtiri)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pinul 3 este cel pentru masa pentru computerul de bord. 5 si 6 sunt de la temporizator. Eu am facut tot timpul o punte cu firul de masa pentru temporizator (respectiv pinul 6 ):)

Modificat de RedFighter
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Se poate schimba doar afisajul de pe bord?

Masina are computerul de bord dar am facut schimbarea de pe cutie automata pe manuala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,recent mi-am schimbat ic cu unul cu bc dar de passat[vechi:1j920806-nou3b0920829]ce nu merge pe el:

[mentionez ca pe cel vechi toate sant functionale.

1-la scoaterea cheilor din contact cu pozitiile aprinse buzerul e mort

2-martorul usa deschisa nu functioneaza

3-esp nu se aprinde la punerea contactului

4-martor abs aprins tot timpul[la interogarea cu vag com pe modulul abs,pe grupul 3 afiseaza intermitent on-of dar martorul ramane aprins[nu clipoceste dupa intermitenta]

ma gandesc ca la 1,2,3 pe masina veche nu erau activate?ma intereseaza care este procedura de activare pentru fiecare in parte[novice]

ce ar putea fi la martorul de abs?

multumiri celor care m-ar scoate din ceata!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

romeo01 ai postat aceeas problema in 3 topic-uri diferite.

Dupa prima postare, ai primit raspuns:

iti trebuie un soft.. softul de passat nu se pasuie cu softul de golf... difera multe. Am facut eu aceeasi miscare si am scris o memorie de golf pe Instrument cluster. Instrument clusterul e identic si pe passat si pe golf, ce difera este carcasa si softul scris in memorie. :offtopic:

Crezi ca e necesar sa postezi problema ta peste tot?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Ionut Maruta

Salutari. Asa am incercat eu sa curat praful din interiorul BC-ului, si am tras de plasticul transparent ce protejeaza ceasurile din bord. Am reusit sa-l crapt 1 cm in partea din stanga jos. Nu se vede rau, dar totusi daca te uiti atent se observa.

Nu incercati sa desfaceti voi acel geam de plastic, deoarece nu veti reusi fara a fii incalzit cu ceva acel mastic cel tine lipit.

Singura sansa, daca doiti sa-l schimbati, este sa cumparati unul "nou" de la dezmembrari si sa ii inlocuiti carcasa cu cu a voastra. Adica sa puneti ceasuri voastre pe BC-ul cumparat la mana a doua. M-am interesat ieri cat costa unul nou. Nici mai mult nici mai putin de 18 mil, care bineinteles ca vine cu 0 Km in bord.

Al meu are codul: 1J0920825 si arata asa:

aln0w7.jpg

La mana a doua gasiti intre 100 si 200 de euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Dar de ce sa te chinui sa dai jos geamul cand e desface frumos geamul impreuna cu grilajul ce vine peste ceasuri?

Si eu l-am curatat la fel. A iesit boboc.

Au patit si altii asa cu geamul. Ala NU se demonteaza separat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

. M-am interesat ieri cat costa unul nou. Nici mai mult nici mai putin de 18 mil, care bineinteles ca vine cu 0 Km in bord.

Al meu are codul: 1J0920825 si arata asa:

Pretul nou e 247 euro fara TVA la reprezentanta >>> ~1235 RON. iar codul echivalent pentru tine e

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oameni buni si eu am display Mic (consum,temperatura ,etc) dar nu am range activat sau ma rog nu stiu daca pot sa am functia range.pot sa ii pun display mare?Masina are senzor ulei,temperatura,portbagaj (si nici eu nu mai stiu ce) :icon_thumright: .......un pret care stie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ionut Maruta

Pai @cosmin, daca stiam ca se desface cu tot cu grila de plastic negru, nu incercam sa mai trag de el :) Acum dupa ce mi-am dat seama si am vazut si pozele de pe forumul ala international, asa o sa fac. Daca vedeam pozele inainte, il desfaceam eu de mult sa-l curat, dar asa cand incerci sa faci ceva de unul singur, te alegi cu pierderi.

@vicius_the_one depinde de reprezentanta. Pretul este de la un magazin de produse din Bucuresti sau Craiova, fara adaos comercial la firma din oras. Asa mi-a zis. Oricum si 1235 RON e mult.

Eu am cerut pretul pentru codul de produs: 1J0920825. Asa scrie si pe eticheta BC-ului meu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

videosergiu
Dar de ce sa te chinui sa dai jos geamul cand e desface frumos geamul impreuna cu grilajul ce vine peste ceasuri?

Si eu l-am curatat la fel. A iesit boboc.

Au patit si altii asa cu geamul. Ala NU se demonteaza separat.

Ma streseaza si pe mine demult praful care a intrat acolo si ma gandeam cum sa-l sterg,ce sa demontez sa nu se rupa ceva.Mai concret de unde trebuie si ce trebuie prins si demontat ca sa scot acel plastic transparent sa curat partea interioara?Cam asa arata bordul meu.Vad ceva la baza geamului care probabil ar trebui tras sau ridicat si iese geamul?

post-29936-1241598238_thumb.jpg

Modificat de videosergiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

reprezentantele nu sunt orice magazin. Eu ma refeream la Cardinal Motors, Autogrup, Tecar, Dona....nu la vreun magazin din orice oras. Codul ala al tau nu se mai produce. Trebuie un echivalent .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n
Mai concret de unde trebuie si ce trebuie prins si demontat ca sa scot acel plastic transparent sa curat partea interioara?

Uite aici cam cum trebuie sa arate desfacut.

Trebuie demontat clusterul de pe masina. Abia apoi poti demonta partea frontala, fiindca mai are 2 surubele ce merg desfacute doar prin spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie demontat plasticul ala cu material din spatele volanului dupa care desfaci torxurile alea t20 de acolo si scoti ceasurile. Ai 2 mufe (albatrsa si verde) le scoti si gata. In spate ai 2 (VDO) sau 4 (motometer) suruburi :) Distractie placuta

@DomainG: Suna-ma si te ajut eu cu range

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

videosergiu pt demontarea instrument cluster-ului si a geamului, gasesti aici explicatii complete.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

samolapraga

Am si eu o intrebare. Eu am BC cu display mic, immo2, deci nu pot activa functia range. Codul scos cu Vag-com este 1J0 920 925 A . As vrea sa-l schimb cu unul cu BC mare, pe care ar urma sa-l iau de pe ebay.

Ce cod de piesa credeti ca ar trebui sa caut ca sa se potriveasca cu ce am eu si in acelasi timp sa fie cu display mare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned şi locked this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!